proiect de lecŢie - bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/sinonime.pdf ·...
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala ,,Corneliu Coposu’’
Zalau
DISCIPLINA: Limba română
CLASA : a VII-B
DATA : 14.10.2010
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
PROFESOR: BOIE LIANA
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Vocabularul
CONŢINUTUL: Relatii semantice: Sinonimele şi antonimele;
paronimele şi omonimele
TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare
MOTIVATIA : Lectia se justifica, deoarece ii consolideaza elevului
cunostinte privitoare la sinonime, antonime, omonime si paronime.
Lectia e importanta prin faptul ca se face fixarea unor
cunostinte acumulate anterior prin metode de lucru interactive care vor
favoriza activitatea elevilor si ii vor implica in actul de invatare.
In acelasi timp, lectia va permite elevilor sa-si insuseasca
suficiente achizitii teoretice incat sa aiba competenta necesara de a rezolva
diferite exercitii gramaticale despre sinonime, antonime, omonime si
paronime.
Lectia va permite exersarea unei modalitati de evaluare a
notiunilor studiate.
Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacităţii de utilizare corectă şi eficientă a
limbii române în diferite situaţii de comunicare
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să definească în mod corect termenii de: sinonime, antonime, omonime
şi paronime;
O2- să alcătuiască enunţuri cu sinonimele, respectiv antonimele anumitor
cuvinte;
O3- să prezinte sensul corect al fiecărui termen al perechilor de paronime,
respectiv omonime.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: dezbaterea, algoritmizarea, exerciţiul de
expresivitate, explicaţia, problematizarea, activitatea pe grupe.
b) Resurse :manualul, capacităţile receptive ale elevilor, DOOM, DEX,
dictionare de antonime, dictionare de sinonime etc.
c) Forme de organizare: - activitate frontală;
- activitate pe grupe
- activitate individuală.
d) Mijloace de învăţare: Limba română, manual pentru clasa a VII-a ,Ed.
Humanitas, 1999, tabla., fişe de lucru, DOOM, DEX etc.
e) Timp de lucru- 50minute.
f) BIBLIOGRAFIE :
Psihopedagogică şi metodologică:
Marinescu, Valeriu, Metodica predării limbii şi literaturii
române, Editura Fundaţiei România de Mâine, 2004
Parfene, C., Metodica studierii limbii şi literaturii române în
şcoală, Ed. Polirom, 1999
De specialitate:
Dumitru Irimia, Gramatica limbii romane,Ed. Polirom,
Bucuresti,2004
Marilena Chiriac, Probleme de vocabular prin exercitii si teste,
Ed.Recif,Bucuresti,2001
Theodor Hristea, Sinteze de limba română, Bucureşti, 1984
Mioara Avram, Gramatica pentru toţi, Bucureşti, 1986
Gramatica limbii romane,vol. I-II, Ed. Academiei Romane,
2005
DESFASURAREA ACTIVITATII
Organizarea clasei : notarea absenţelor, stabilirea ordinii, asigurarea
celor necesare lecţiei.
I.Captarea atenţiei elevilor:
Profesorul enunţă obiectivele generale şi obiectivele operaţionale
urmărite.
Profesorul face schema de recapitulare pe tablă.
II.Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor:
Se reactualizeaza cunostintele dobandite in lectia precedenta
privitoare la Clasificarea cuvintelor dupa forma si sens.Relatii
semantice intre cuvinte: – definirea si clasificarea principalelor categorii
semantice : Sinonimia, Antonimia , Paronimia, Omonimia;
- defininirea Omografelor si Omofonelor;
- exemple pentru fiecare categorie semantica.
III. Obtinerea performantei:
Elevii sunt impartiti in 4 grupe: profesorul imparte fisele de lucru cu
exercitiile suport si sarcinile fiecarei grupe – anexa 1- si stabileste regulile
muncii in grup si rolurile: raportorul, secretarul si cronometrorul.
Sarcinile pe grupe sunt:
- grupa I: 1.Indicaţi seria sinonimică a cuvântului ciudat.
2.Indicaţi sinonimele cuvintelor: cameră, colb, a drege ,a plati, ,
zvon,fortuit, carenta,calamitate,dezinvolt,erudit,a sista,a mustra. 3.Grupati cuvintele urmatoare pe perechi sinonimice: patrie,
jertfa, speranta, veselie, incet, nadejde, a parasi, stramos, tara,
strabun, agale, bucurie, sacrificiu, a abandona
- grupa a II-a: 1. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte: a termina, a
înrăutăţi, a permite, a dezgropa, a recunoaşte, , vremelnic,impertinent,
laconic, facultativ, incremenit.
2. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte formate cu
ajutorul prefixelor: a lega, a cinsti, moral, decent, organic, normal,
prudent, continu, înfrunzit.
3. Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: iubire,
obraznic, aici, devreme, de-a lungul.
- grupa a III-a : 1. Alegeţi forma corectă a cuvintelor :
Cetăţenii români provin / previn gripa aviară .
Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.
A fost investit / învestit în noua sa funcţie.
A încercat să facă aluzie / iluzie la mine.
Stomacul meu nu mai poate să degere / digere nimic.
Basmul popular a fost transmis pe cale orară / orală.
Trebuie să fim solidari / solitari în faţa necazurilor.
Stofa aceasta este de caritate / calitate superioară.
2.Alegeţi forma corectă din fiecare pereche de cuvinte:
Întreprindere – intreprindere
Preşedenţie – preşedinţie
Conjunctură – conjuctură
Complet – complect
3. Alcatuiti enunturi cu paronimele:compliment-
complement, eminent-iminent, a proveni-a preveni,ordinal-
ordinar,evalua-evolua.
- grupa a IV-a:1.Indicaţi sensurile omonimelor şi precizaţi valoarea lor
morfologică:
care, poartă, şiret, vie, fin.
2. Construiti enunturi cu omofonele: nai, n-ai, nea, ne-
a, v-ar, var. 3.Subliniati omografele din enunturile date. Marcati in
scris accentul.
a) Acele ceasornicului s-au oprit.
N-am mai vazut acele locuri de mult timp.
b) El forma o alta echipa.
Obiectul avea o forma ciudata.
Activitatea dureaza 10 minute, apoi ,dupa epuizarea timpului de lucru,
fiecare grupa, prin intermediul raportorului ,prezinta rezultatul muncii.
Profesorul si elevii din celelalte grupe vor interveni cu intrebari si precizari
privind produsul muncii fiecarei grupe si vor nota in caiete raspunsurile.
IV. Asigurarea feedback-ului: are loc, permanent, pe parcursul
lecţiei, întărirea făcându-se prin aprecieri verbale de profesor sau efectuarea
fulger a câtorva exerciţii de identificare şi de motivare de catre elevi.
V. Evaluarea :
Elevii vor primi fise de evaluare in care vor alege raspunsul corect la
cerintele date.
Fisa de evaluare consta intr-un test tip grila alcatuit din noua exercitii,
fiecare exercitiu este notat cu 1p, in total 9 puncte, iar 1 punct vor primi din
oficiu, in total 10 puncte (nota 10).
Raspunsurile corecte sunt: 1-a; 2-c; 3-a; 4-a; 5-c; 6-b; 7-c; 8-a; 9-b.
VI.Asigurarea retentiei si transferului :
Se da, ca activitate independenta acasa, realizarea unei compuneri de
circa 30 de randuri, pe o tema la alegere, folosind cel putin 3 serii de
sinonime , antonime, paronime si omonime.
Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA 1
1.Indicaţi seria sinonimică a cuvântului ciudat.
2.Indicaţi sinonimele cuvintelor: cameră, colb, a drege ,a plati, ,
zvon,fortuit, carenta,calamitate,dezinvolt,erudit,a sista,a mustra..
3.Grupati cuvintele urmatoare pe perechi sinonimice: patrie, jertfa,
speranta, veselie, incet, nadejde, a parasi, stramos, tara, strabun,
agale, bucurie, sacrificiu, a abandona.
GRUPA 2
1. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte: a termina, a înrăutăţi, a
permite, a dezgropa, a recunoaşte, , vremelnic,impertinent, laconic,
facultativ, incremenit.
2. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte formate cu ajutorul
prefixelor: a lega, a cinsti, moral, decent, organic, normal, prudent,
continuu, înfrunzit.
3. Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: iubire, obraznic, aici,
devreme, de-a lungul.
GRUPA 3
1. Alegeţi forma corectă a cuvintelor :
Cetăţenii români provin / previn gripa aviară .
Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.
A fost investit / învestit în noua sa funcţie.
A încercat să facă aluzie / iluzie la mine.
Stomacul meu nu mai poate să degere / digere nimic.
Basmul popular a fost transmis pe cale orară / orală.
Trebuie să fim solidari / solitari în faţa necazurilor.
Stofa aceasta este de caritate / calitate superioară.
2. Alegeţi forma corectă din fiecare pereche de cuvinte:
Întreprindere – intreprindere
Preşedenţie – preşedinţie
Conjunctură – conjuctură
Complet – complect
3. Alcatuiti enunturi cu paronimele:compliment-complement,
eminent-iminent, a proveni-a preveni,ordinal-ordinar,evalua-evolua.
GRUPA 4
1.Indicaţi sensurile omonimelor lexico-gramaticale şi precizaţi valoarea
lor morfologică:
care, poartă, şiret, vie, fin.
2. Construiti enunturi cu omofonele: nai, n-ai, nea, ne-a, v-ar, var,
3.Subliniati omografele din enunturile date. Marcati in scris accentul.
a) Acele ceasornicului s-au oprit.
N-am mai vazut acele locuri de mult timp.
b) El forma o alta echipa.
Obiectul avea o forma ciudata.
TEST
1.(1p.) Au perechi omonime cuvintele:
a. sare, somn, banda;
b. alb, om, nou;
c. vechi, numar, sus.
2.(1p.) Sunt antonime cuvintele:
a. tot-netot, bun-nebun, a increti-a descreti;
b. mare-mic, inalt-scund, femeie-barbat;
c. drept-stramb, citet-ilizibil, vrednic-nevrednic.
3.(1p.) Sunt sinonime cuvintele:
a. cupru-arama, vocabular-lexic, tara-patrie;
b. ager-istet, prieten-inamic, a zice-a spune;
c. praf-colb, cusma-cizma, teama- frica.
4.(1p.) Sunt paronime cuvintele:
a. mortal-mortar;
b. mortal-moarte;
c. mortal-mutual.
5.(1p.) Cuvantul previzibil este antonim cu:
a. sibilinic;
b. inexorabil;
c. fortuit.
6.(1p.) Sinonimul cuvantului fortuit este:
a. . fortat
b. neprevazut
c. obligat
7.(1p.) Se pot forma antonime prin inlocuirea prefixului existent cu unul nou de la:
a .incorect, incoruptibil, nedrept, inegal;
b. a dezlega, ilegal, amoral, ireal;
c. a incuraja, a impaduri, a incarca,a infrunzi.
8.(1p.) Sunt sinonime totale cuvintele:
a. cupru-arama, kaliu-potasiu, vocabular-lexic, parataxa-juxtapunere;
b. ager-istet, povestire-istorisire, zgomot-galagie, a zice-a spune;
c. aprig-iute, strigat-chiot, teama-frica, vitalitate-forta.
9.(1p.) Cuvintele cer (substantiv), cer (verb, pers.I) sunt omonime: a .partiale;
b. lexico- gramaticale;
c. totale.
Din oficiu – 1 punct
GRUPA I
1. Indicaţi seria sinonimică a cuvântului ciudat.
2.Indicaţi sinonimele cuvintelor: cameră, colb, a drege, a
asuda, zvon,fortuit, carenta,calamitate,dezinvolt,erudit,a sista,a
mustra..
3. Grupati cuvintele urmatoare pe perechi sinonimice: patrie,
jertfa, speranta, veselie, incet, nadejde, a parasi, stramos,
tara, strabun, agale, bucurie, sacrificiu, a abandona.
Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !
GRUPA a II-a
1. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte: a termina, a
înrăutăţi, a permite, a dezgropa, a recunoaşte, vremelnic,impertinent,
laconic, facultativ, incremenit.
2. Indicaţi antonimele următoarelor cuvinte formate cu ajutorul
prefixelor: a lega, a cinsti, moral, decent, organic, normal, prudent,
continuu, înfrunzit.
3. Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: iubire,
obraznic, aici, devreme, de-a lungul.
Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !
GRUPA a III-a
1. Alegeţi forma corectă a cuvintelor :
Cetăţenii români provin / previn gripa aviară .
Starea sa a evoluat / evaluat spre bine.
A fost investit / învestit în noua sa funcţie.
A încercat să facă aluzie / iluzie la mine.
Stomacul meu nu mai poate să degere / digere nimic.
Basmul popular a fost transmis pe cale orară / orală.
Trebuie să fim solidari / solitari în faţa necazurilor.
Stofa aceasta este de caritate / calitate superioară.
2.Alegeţi forma corectă din fiecare pereche de cuvinte:
Întreprindere – intreprindere
Preşedenţie – preşedinţie
Conjunctură – conjuctură
Complet – complect
3. Alcatuiti enunturi cu paronimele:compliment-complement, eminent-
iminent, a proveni-a preveni,ordinal-ordinar,evalua-evolua.
Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !
GRUPA a IV-a
1.Indicaţi sensurile omonimelor şi precizaţi valoarea lor
morfologică:
care, poartă, şiret, vie, fin, sare, noi.
2. Construiti enunturi cu omofonele: nai, n-ai, nea, ne-a,
v-ar, var.
3.Subliniati omografele din enunturile date. Marcati in scris accentul.
a) Acele ceasornicului s-au oprit.
N-am mai vazut acele locuri de mult timp.
b) El forma o alta echipa.
Obiectul avea o forma ciudata.
Gândiţi ! Lucraţi în grup! Comunicaţi !