proiect de lecłie -...

4
PROIECT DE LECłIE PROFESOR: Nagy Laura OBIECTUL: biologie CLASA: a X -a ; 1h / săptămână DATA: SUBIECTUL: REPRODUCEREA ASEXUATĂ LA PLANTE. STRUCTURA FLORII LA ANGIOSPERME. SCOPUL LECłIEI: dezvoltarea gândirii logice şi formarea capacităŃii intelectuale prin însuşirea corectă în clasă a noŃiunilor nou predate. TIPUL DE LECłIE: lecŃie de însuşire de noi cunoştinŃe. OBIECTIVE OPERAłIONALE: La sfârşitul lecŃiei elevii trebuie: O1. să diferenŃieaze reproducerea asexuată de cea sexuată; O2. să cunoască modalităŃile de realizare a reproducerii asexuate la plante; O3. să ofere exemple pentru fiecare modalitate de reproducere asexuată; O4. să cunoască structura florii la angiosperme. STRATEGII DIDACTICE: observaŃia, conversaŃia euristică, explicaŃia, demonstraŃia. MIJLOACE DE ÎNVĂłĂMÂNT: calculator cu o prezentare în Power point, tabl ă, flipchart, fi şe de lucru, manualul de biologie. FORME DE EVALUARE: proba oral ă, observaŃia directă la clasă, autoevaluarea. DESFĂŞURAREA LECłIEI Activitatea profesorului 1. Moment organizatoric 2. Captarea interesului şi motivarea pentru activitate. Profesorul adresează unele întrebări referitoare la lecŃiile predate: - Care sunt principalele funcŃii ale organismului ? - Prin intermediul căror sisteme se realizează aceste funcŃii ? 3. AnunŃarea subiectului lecŃiei şi comunicarea obiectivelor.

Upload: phamkien

Post on 08-Feb-2018

236 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE LECłIE - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiectdelectie... · PROIECT DE LECłIE PROFESOR: Nagy Laura OBIECTUL: biologie CLASA: a X

PROIECT DE LECłIE

PROFESOR: Nagy Laura OBIECTUL: biologie CLASA: a X -a ; 1h / săptămână

DATA: SUBIECTUL: REPRODUCEREA ASEXUATĂ LA PLANTE.

STRUCTURA FLORII LA ANGIOSPERME.

SCOPUL LECłIEI: dezvoltarea gândirii logice şi formarea capacităŃii intelectuale prin

însuşirea corectă în clasă a noŃiunilor nou predate. TIPUL DE LECłIE: lecŃie de însuşire de noi cunoştinŃe.

OBIECTIVE OPERAłIONALE: La sfârşitul lecŃiei elevii trebuie:

O1. să diferenŃieaze reproducerea asexuată de cea sexuată; O2. să cunoască modalităŃile de realizare a reproducerii asexuate la plante;

O3. să ofere exemple pentru fiecare modalitate de reproducere asexuată; O4. să cunoască structura florii la angiosperme.

STRATEGII DIDACTICE: observaŃia, conversaŃia euristică, explicaŃia, demonstraŃia. MIJLOACE DE ÎNVĂłĂMÂNT: calculator cu o prezentare în Power point, tablă,

flipchart, fişe de lucru, manualul de biologie. FORME DE EVALUARE: proba orală, observaŃia directă la clasă, autoevaluarea.

DESFĂŞURAREA LECłIEI

Activitatea profesorului 1. Moment organizatoric

2. Captarea interesului şi motivarea pentru activitate.

• Profesorul adresează unele întrebări referitoare la lecŃiile predate:

- Care sunt principalele funcŃii ale organismului ?

- Prin intermediul căror sisteme se realizează aceste funcŃii ?

3. AnunŃarea subiectului lecŃiei şi comunicarea obiectivelor.

Page 2: PROIECT DE LECłIE - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiectdelectie... · PROIECT DE LECłIE PROFESOR: Nagy Laura OBIECTUL: biologie CLASA: a X

4. Dirijarea învăŃării:

• Profesorul defineşte noŃiunea de reproducere.

• Se prezintă tipurile de reproducere, se explică diferenŃa dintre reproducerea

asexuată şi reproducerea sexuată.

• Profesorul conduce observarea dirijată a modelelor prezentate în Power point pe

toată durata de predare a lecŃiei pentru ca elevii să-şi însuşească cât mai uşor

noŃiunile legate de reproducerea la plante .

• Se prezintă modalităŃile prin care se realizează reproducera asexuată la plante:

� diviziunea directă a celulelor

� înmugurire

� spori

� organe vegetative (stoloni, rizomi, tuberculi, bulbi)

- prin întrebări adresate elevilor se deduc exemplele caracteristice pentru fiecare

tip de reproducere asexuată la plante.

- profesorul atrage atenŃia elevilor că există şi alte metode de reproducere asexuată

la plante - realizate de către om.

� butăşirea

� marcotajul

� altoirea

� microbutăşirea

- se defineşte fiecare tip de reproducere asexuată la plante (realizat în mod

artificial), şi se explică modul de realizare a acesteia.

- se trece la reproucerea sexuată la plante;

- profesorul adresează întrebări elevilor despre structura florii la angiosperme;

- se desenează o floare pe tablă unde vor fi evidenŃiate toate componentele

acesteia Ńinând cont şi de răspunsurile elevilor;

- profesorul prezintă cu ajutorul desenelor atât partea bărbătească a florii (♂) cât şi

partea femeiască (♀).

5. Fixarea noilor cunoştinŃe prin întrebări

• Profesorul adresează elevilor întrebări referitoare la lecŃie.

Page 3: PROIECT DE LECłIE - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiectdelectie... · PROIECT DE LECłIE PROFESOR: Nagy Laura OBIECTUL: biologie CLASA: a X

• Profesorul în funcŃie de răspunsurile primite comunică elevului ce s-a înŃeles corect şi

revine asupra lucrurilor neînŃelese.

6. Evaluarea (feed-back) • Profesorul împarte fişele de lucru şi lipeşte flipchart-ul cu organizatorul grafic pe

tablă. • Elevii vor completa atât fişele de lucru dar paralel prin selecŃie vor completa şi

organizatorul grafic de pe flipchart-ul expus pe tablă. • Profesorul împarte o altă fişă de lucru elevilor (tema pentru acasă) cu structura florii la angiosperme fără adnotări.

Page 4: PROIECT DE LECłIE - euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiectdelectie... · PROIECT DE LECłIE PROFESOR: Nagy Laura OBIECTUL: biologie CLASA: a X

SCHIłA LECłIEI

Reproducerea → este funcŃie fundamentală a organismelor vii prin care se realizează perpetuarea speciei REPRODUCERA ASEXUATĂ - fără participarea celulelor sexuale; fără fecundaŃie;

SEXUATĂ - cu participarea celulelor sexuale din a căror fuzionare → celula-ou (zigotul);

REPRODUCEREA LA PLANTE � Reproducerea ASEXUATĂ la PLANTE

Se poate realiza prin: • diviziunea repetată a celulelor → alga unicelulară – verzeala zidurilor • înmugurire → drojdia de bere • spori → mucegai, muşchi, ferigi • organe vegetative → stoloni, rizomi, tuberculi, bulbi

Stoloni (tulpini târâtoare) → căpşun Rizomi (tulpini subterane) → stânjenel Tuberculi (tulpini subterane) → cartofi Bulbi (tulpini subterane) → lalea

• fragmente de organe vegetative (separarea rădăcinilor tuberizate, despărŃire) ARTIFICIAL - BUTĂŞIRE → muşcata begonii, violete - MARCOTAJ → viŃa de vie - ALTOIRE - MICROBUTĂŞIRE

� Reproducerea SEXUATĂ la PLANTE (angiosperme) Structura flori la angiosperme

STRUCTURA EXTERNĂ - peduncul (codiŃa florii),

- receptacul (susŃine învelişul floral),

- sepale (totalitatea lor formează CALICIUL - K)

- petale (totalitatea lor formează COROLA - C)

STRUCTURA INTERNĂ Androceul (totalitatea staminelor) ♂

- alcătuit din: filament, conectiv, anteră

Gineceul (totalitatea carpelelor) ♀ - alcătuit din: stigmat, stil, ovar

În ovar se află ovulul care conŃine sacul embrionar. La maturitate, sacul embrionar are opt nuclei haploizi dintre care:

- unul este oosfera- gametul feminin - doi sunt reuniŃi constituind nucleul secundar al sacului embrionar - ceilalŃi cinci formează aparatul oosferei - sinergide (2), şi aparatul antipodial – antipode (3)