euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/.../2011/08/2_10proiectdidactic.doc · web vieweu vă voi...
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA GENARALĂ “DR AUREL VLAD” ORĂŞTIE
DATA: 27. 05. 2009.PROPUNĂTOR: MURGU DIANACLASA :a VIIaOBIECTUL: SocializareSUBIECTUL: “Lumea profesiilor” TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe.SCOPUL:
- verificarea şi consolidarea cunoştinţelor referitoare la diverse profesii şi meserii întâlnite în societate;
- activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la unele profesii, meserii şi unelte;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să recunoască profesiile sau meseriile pe baza unei imagini, să asocieze imaginea profesiei sau meseriei cu imaginea uneltelor necesare pentru desfăşurarea ei, să motiveze alegerea unei unelte pentru o anume meserie şi să specifice când se mai poate folosi;O2 – să identifice produsele specifice unei anumite profesii sau meserii;O3 – să execute corect sarcinile de pe fişa de lucru;O4 – să denumească acţiuni specifice desfăşurate cu uneltele, să recunoască o meserie după obiectele folosite şi după imagini;
O5- să argumenteze de ce i-ar plăcea să facă o anume meserie atunci când va fi mare si să conştientizeze faptul că fiecare om trebuie să se pregătească pentru o meserie.
RESURSE:Procedurale:- De comunicare: conversaţia , metoda ciorchinelui
- De acţiune: exerciţiul - De evaluare: aprecierea verbală, autoevaluarea
Materiale:-Prezentare power point , fişe de lucru, obiecte, jetoane cu imagini, jocuri didactice, rebus, ghicitori, foarfece, lipici, creioane colorate, role de carton.
Organizatorice:-frontal, independent, în grupe.
Durata: 45 minute.
Bibliografie:
Michaela Poenaru. “ Brăţara de aur. 100 de profesii explicate pentru copii”.Ed Coresi, Bucureşti, 2008.
“Meseriile”- enciclopedia Rao Bucureşti 2000
Argument
Un vechi proverb românesc spune: “Meseria este brăţară de aur”. Brăţara fiind o podoabă, iar aurul un metal nobil, de mare valoare, înseamnă că acela care are o meserie, poartă o podoabă foarte valoroasă. A avea o meserie, o profesie, înseamnă că va avea multe cunoştinţe şi deprinderi practice pe baza cărora poţi face o anumită muncă. Pregatirea pentru o anumită profesie se face în şcoală şi începe cu clasa a I a , când se învaţă scrisul, cititul şi socotitul. Rar se întâmplă să poţi avea o meserie fără să ştii să citesti sau să scrii.
Pregatirea se face pe tot parcursul anilor de şcoală, a liceului şi apoi a facultaţii sau a unei şcoli postliceale sau profesionale. Fiecare meserie are frumuseţea ei, dar şi parte grea sau dificilă. Fiecare om îşi alege meseria pe care crede că o poate efectua. Este important să ne alegem ceea ce ne place nouă şi nu părinţilor sau celor apropiaţi, dar trebuie să ţinem cont şi de sfaturile lor. Profesia ne marchează viaţa şi personalitatea.
Oricare va fi meseria aleasă de fiecare dintre noi, trebuie să o facem cu seriozitate, cu dăruire şi cu zambetul pe buze.
ETAPE OBIECTIVE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
RESURSE
1.moment organizatoric
2 captarea atenţiei
01
Se începe prin a stabili liniştea în sală şi prin a împarţi elevii în două grupe
Pe panouri vor fi aşezate diverse imagini cu meserii, care vor fi aşezate in faţa clasei.
Elevii sunt atenţi.
Elevii privesc panourile cu meserii.
Conversaţia
3. anunţarea temei
4. desfăţşurarea lecţiei
O2
01
O5
04
03
O5
Vă rog să priviţi panourile. Ce imagini sunt acolo?Deasemenea, vor fi pe o masă diverse obiecte utilizate de anumite meserii: ciocan, cleşte, cuie, siringă, caramidă, carte, polonic, forfecă, lemn şi câteva cărţi cu meserii. Acestea sunt cateva din obiectele pe care le folosesc oamenii pentru anumite meserii. Deci, azi vom discuta despre meserii.
Cum putem avea o meserie?Haideţi să stabilim de unde pornim pentru a avea o meserie. De ce veniţi voi la şcoală?Cu ce ne ajută şcoala?La ce ne foloseşte ce învăţăm la şcoală?Numai dacă mergem la şcoală putem avea o meserie. Ca să avem o meserie trebuie să lucrăm cu anumite materiale, unelte, instrumente. Voi ce meserii cunoaşteţi?La ce ne ajută să avem o meserie?Ce meserie credeţi că vi s-ar potrivi?La ce mai putem folosi aceste obiecte prezentate? Ne sunt de folos şi la altceva? Să priviţi obiectele şi să-mi spuneţi unde ne sunt
Privesc obiectele de pe masă.
Sunt atenţi.
Răspund la întrebări
Răspund la întrebări
Obiecte
conversaţia
04
O2
O1
03
de folos? La ce ne folosesc aceste materiale? Cine le foloseşte?Ce rol au acestea? Cum le putem folosi?Cine foloseşte ciuele si ciocanul? Dar polonicul? Dar foarfeca? Şi noi acasa folosim foarfeca, dar ea se foloseşte pentru tuns de către frizer, sau pentru croit, de catre croitor.
Acum vreau să fiţi foarte atenţi. Vreau să vă prezint un material despre meserii. Sa fiţi atenţi. Le voi citi materialul de pe laptop.
Le explic cuvintele noi.Acum ne vom juca puţin pe grupe. După ce am citit materialul, fiecare grupă va primi cate o foaie de hârtie, pe care va trebui să scrie toate meseriile pe care şi le aduce aminte din materialul prezentat, şi nu numai. Dacă mai ştie şi altele, le poate scrie. Timpul necesar pentru a scrie cât mai multe meserii este de 5 minute. Un elev va nota iar ceilalţi vor aminti meseriile. Grupa care va scrie cele mai multe meserii
vor prezenta obiectele
Sunt atenţi
Privesc meterialul
Scriu meseriile cunoscute
Sunt atenţi
Material power point
conversaţia
Rebus
O4
02
03
03
va primi un joc, iar ceilalţi, vor primi un rebus, în care vor afla o meserie nouă, pe care îl vor rezolva tot în grup.
Acum, că ştim mai multe meserii după ce am văzut şi materialul, veţi primi fiecare grupă câte un plic cu imagini cu meserii. Eu vă voi pune pe panou un bileţel cu o meserie scrisă, iar echipa care va aduce prima imaginea cu meseria corecta va primi câte un punct. Cine va avea mai multe puncte, va primi din nou un joc, iar ceilalti, ghicitori de rezolvat. Voi pune pe panou un bileţel, iar ei trebuie să citească şi să aducă imaginea corectă. Primul care va aduce imaginea, i se acordă un punct. Cine are cele mai multe puncte, va câştiga. Locul I va primi deci un joc, iar locul II ghicitori.
Acum că am învăţat tot mai multe despre meserii, veţi primi o foaie pe care va trebui să lipiţi imaginea corectă. Să fiţi atenţi.Fiecare grupă primeşte o foaie cu descrierea meseriei, un plic cu jetoane şi lipici.
Se joacă
Rezolva rebusul
Sunt atenţi
Găsesc meseria potrivită
Rezolvă ghicitorile
Sunt atenţi
Jetoane
Ghicitori
Fişe
5Evaluare
6. concluzii şi aprecieri
03
Ofer sprijin fiecărei echipe dacă este nevoie.
Adun toate fişele şi fac aprecieri. Pentru că aţi lucrat bine şi v-aţi descurcat la fel de bine toţi, fiecare elev va primi cate o fisa cu o meserie, pe care trebuie sa o colorati, sa o decupati si apoi sa o asamblati pe rola de carton. Le prezint un model pentru fiecare grupă.Le impart foile, lipici, creioane colorate, foarfeci si role de carton . Le acord timp ca să lucreze. Fac aprecieri finale si concluzii.
Lipesc imaginea corec tă
Sunt atenţi
Lucrează
Brainstorming
Lipici
Fişe
LipiciCreioane colorateFoarfeci
Role de carton
Conversaţia
GHICITORI
1. În clasă pe oricineÎl invaţă numai ce e bine.
..........................................
2. Cum îi spune celui care alb halat îmbracă, în spital când vineşi dacă îi spui ce te doareel te face bine.
..................................................
3. Toată ziua el vopseşte pereţii-i împodobeşte
..................................
4. Cu ciocan, clei şi rindeaface mobila aşaca să placă ţie, miesă ghicească cine ştie.
................................................
5. Cine este cel ce construieşte casecocoţat pe scheleşi cu fruntea lui ajungepână sus la stele.
.................................................