euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · web viewscena cinei...

28
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII numărul 16, Oradea PROFESOR: Ursan Anamaria Dorina ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura românǎ CLASA: a VII-a C UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Texte narative-romanul SUBIECTUL: Scene semnificative din romanul Moromeţii( cina, salcâmul, fonciirea, secerişul) TEXT SUPORT: Moromeţii( ora a III-a) TIPUL LECŢIEI: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe-tip concurs MOTIVAŢIA: este o lecţie de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor, valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare activ - participative, care le permit elevilor să devină conştienţi de propria gândire şi de folosirea limbajului personal. OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire asupra universului creaţiei moromeţiene. 1

Upload: others

Post on 18-Feb-2020

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

PROIECT DIDACTICUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII numărul 16, Oradea

PROFESOR: Ursan Anamaria Dorina

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura românǎ

CLASA: a VII-a C

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Texte narative-romanul

SUBIECTUL: Scene semnificative din romanul Moromeţii( cina, salcâmul, fonciirea, secerişul)

TEXT SUPORT: Moromeţii( ora a III-a)

TIPUL LECŢIEI: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe-tip concurs

MOTIVAŢIA: este o lecţie de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor, valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare activ - participative, care le permit elevilor să devină conştienţi de propria gândire şi de folosirea limbajului personal.

OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire asupra universului creaţiei moromeţiene.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.4 – să manifeste interes pentru mesajul ascultat, pentru partenerii de discuţie şi pentru metodele moderne utilizate;2.1 – să realizeze înlănţuirea clară şi corectă a ideilor;3.1 – să deosebeacă elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;3.2 – să identifice modurile de expunere într-un text epic;4.3 – să utilizeze corect semnele de punctuaţie în interpretarea rolului propus.

1

Page 2: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:

O1: să definească romanul şi să denumească alte opera epice din literature română O2: să precizeze trei trăsăturiale romanului, perspectiva narativă şi indicii temporali şi spaţiali O3: să identifice scenele importante din roman în urma citatelor extrase şi a completării rebusului; O4: să comenteze fiecare scenă în parte utilizând diverse argumente pro/contra ( scena cinei, a salcâmului, a fonciirei, a

secerişului şi întâlnirea din Poiana lui Iocan); O5: să se pună în locul personajului principal şi al copiilor acestora şi să spună cum ar proceda;

O6: să se comporte ca nişte actori desăvărşiţi; O7: să emită păreri proprii despre tema propusă, argumentând răspunsul; O8:să participe efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind colegialitate

b) afective:O1* să se implice emoţional în atmosfera prefigurată de autorul operei,O2* participe efectiv la jocurile didactice organizate pe grupe omogene dovedind colegialitate

O3* să-şi cultive interesul şi respectul faţă de creaţiile literaturii române,

STRATEGII DIDACTICERESURSE PROCEDURALE/ METODE: conversaţia, rebusul, brainstormingul, ciorchinele, gândirea critică, metoda pălăriilor gânditoare, metoda cadranelor, jocul de rol, mumca în grup,argumentarea,concursul.

RESURSE MATERIALE: manualul, fişe de lucru, pălării, dicţionar, codul familiei, Biblia, tabla , retroproiector,bani de

ciocolată,C.D. cu filmul Moromeţii; P.C., videoproiector, ecran; fişe cu citate extrase din text;

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII ELEVILOR: individuală, frontală şi pe grupeEVALUARE: orală şi scrisă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţieiCONDIŢII DE REALIZARE: LOCUL-sala de clasă TIMPUL-50 minBIBLIOGRAFIE:

2

Page 3: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

Marin, Iancu, Ana, Tulbă, Limba română -manual pentru clasa a VII-a , Editura Corint, Bucureşti 2008;L.Paicu, M.Lazăr,Literatura română –Eseul, Editura Art 2008;Mariana, Badea, Literatura română, Editura Badea, Bucureşti, 2004;Marcu, Vasile., Filimon, Letiţia. (coordonatori), Psihopedagogie pentru formarea profesorilor, ediţia a treia, Editura Universităţii din Oradea, Oradea, 2007;Biblia, Codul familiei,2009 Secvenţele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea

elevilorTI

Mp

Resurse materiale

Resurse procedurale

Forme de organizare

Evaluare

Moment organizatoric

Organizez clasa pe grupe şi asigur climatul necesar bunei desfăşurării a lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru lecţie.

1 pixuri caiete

conversaţia activitate frontală

Verificarea temei şi reactualiza-rea a cunoştinţelor dobândite anterior

O1O2

Verific tema cantitativ şi calitativ, numind elevii să citească citatele extrase referitoare la conflictele întâlnite în operă şi să le comenteze.Conflicte exterioare între Ilie Moromete şi– Copiii - Catrina;- Guica;- Bălosu;- Jupuitu etc.

Elevii prezintă tema şi corectează eventualele greşeli.

9 caiete

Fişe de lucru,laptopul,

Conversaţia

Conversaţia,Ciorchinele,

activitate frontală

evaluare orală şi scrisă

3

Page 4: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

Prin intermediul metodei ciorchinelui îi întreb ce ştiu :Ce este romanul?Daţi trei trăsături specifice acestuia.Precizaţi care e timpul şi spaţiul acţiunii?Care e perspectiva narativă?Dar structura şi compoziţia acestuia( pe scurt)? CE NU ŞTIU ÎNCĂ/VREAU SĂ AFLUANEXA 1

Elevii răspund întrebărilor de pe fişă, iar profesorul va scrie pe tablă.

Copiii vor să ştie despre personaje şi scenele din operă

retroproiectorul

Ştiu/Vreau să ştiu

Captarea atenţiei

O3 Propun rezolvarea unui rebus. ANEXA 2 Cuvântul obţinut va conduce la titlul activităţii.

Rezolvă cerinţele, în final pe axa A-B vor obţine cuvântul scene.

3 rebus spargerea gheţiigândirea activă

activitate individuală

evaluare orală şi scrisă

Anunţarea temei şi a obiectivelor

03 Scriu titlul pe tablă:Scene semnificative din romanul MoromeţiiEnunţ obiectivele

Scriu titlul în caiete.Ascultă cu atenţie obiectivele

2 tablafişa cu obiective

conversaţia activitate

frontală

4

Page 5: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

lecţiei şi le proiectez în sala de clasă

lecţiei.

Dirijarea învăţării

O3,4,5,7,8

O1*,O2*

Împart elevilor fişa de lucru pe grupe,forma de învăţare e tip concurs.Sunt patru grupe, fiecare având câte un nume şi câte o pălărie gânditoare:

I. Grupa părinţilor şi a copiilor ( pălării albe)

II. Grupa salcâmilor(pălării verzi)

III. Grupa agenţilor( pălării albastre)

IV.Grupa ţăranilor( pălării galbene)Am ales denumirea lor în funcţie de scena corespunzătoare acestora, iar Criticii ( pălării negre) nu sunt alţii decât membrii juriulului,care vor avea un barem de evaluare.

Ascultă indicaţiile de muncă ,iar apoi răspund corect întrebărilor din concurs .

2fişa de lucru

Pălării gânditoare

Metoda cadranelor

brainstormingul

gândirea activă

problematizarea

explicaţia

activitate

individuală

activitate

frontală

evaluare orală şi scrisă

5

Page 6: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

I - CinaII - SalcâmulIII - FonciireaIV - SecerişulÎmbin două metode moderne, şi anume cea a cadranelor cu cea a pălăriilor gânditoare confecţionate de către fiecare copil acasă.Regulile concursului sunt bine precizate de la început.REGULILE CONCURSULUI:Fiecare grupă va primi nişte fişe cu citate din scene semnificative ale romanului studiat, iar liderul sau fiecare membru din grupă va citi pe rând câte o întrebare şi va da răspunsul pe loc. Dacă răspunsul e corect echipa va primi puncte de la juriu şi câte un bănuţ de ciocolată

24

argumentarea

6

Page 7: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

drept răsplată, iar dacă răspunsul va fi incomplet celelalte echipe pot aduce completări.Sunt patru întrebări pentru fiecare grupă. Timp alocat 1/5 minute pentru fiecare întrebare- total 24 de minute. Atenţie! Se acordă timp şi pentru explicarea regulilor şi pentru împărţirea fişelor.ANEXA 3 ŞI ANEXA 4

Feed-back/retenţie şi transfer O6,8

O1*,O2*

Fixarea cunoştinţelor o realizez printr-un joc de rol. Fiecare elev va fi un actor în interpretarea scenei puse la dispoziţie de dinainte.Fiind deja împărţiţi pe grupe le cer să vină îmbrăcaţi

Joacă diverse roluri din textul suport încercând să se pună în pielea personajelor interpretate.

8 fişe de lucru Jocul de rol

activitate pe grupe

evaluare orală

7

Page 8: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

de acasă asemeni denumirii primite de dinainte.ANEXA 3

Concluzii şi aprecieri

Le cer elevilor ca să aleagă alte scene şi să le comenteze acasă (poiana lui Iocan, hora)Fac aprecieri şi notez elevii.

Notează tema pentru acasă

1 fişa de autoevaluare

gândirea critică activitate individuală

activitate frontală

evaluare orală

note

8

Page 9: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

TRĂSĂTURILE ROMANULUI SUNT.....................................................------------------------------------------------------------

CONFLICTE(interior, exterior)

Moromete cu:

TIMP........................ SPAŢIU....................PERSPECTIVĂ NARATIVĂ...............................................................

TEMA ROMANULUI ..................................................................................................................................................................................................

.................

ROMANUL ESTE.............................................................................................................................................................

MOROMEŢIIAutor................

.Alte opere epice ...........................

9

Page 10: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

ANEXA 2REBUS

1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri......................................................2. Tudor Bălosu dorea cu orice preţ să cumpere ............................................... de la Ilie Moromete.3. Jupuitu ajunge acasă la Moromete iar acesta se preface că n-are bani ca să-i plătească............................................4. Alege cuvântul care reprezintă o scenă semnificativă pentru familia Moromete din structura Cina cea de Taină .5. Î- - - - - - - -A care are loc în Poiana lui Iocan.

S E C E R I Ş U LS A L C Â M U L

F O N C I I R E AC I N A

Î N T Â L N I E A

10

Page 11: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

ANEXA 2

REBUS1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri......................................................2.Tudor Bălosu dorea cu orice preţ să cumpere ............................................... de la Ilie Moromete.3.Jupuitu ajunge acasă la Moromete iar acesta se preface că n-are bani ca să-i plătească............................................4.Alege cuvântul care reprezintă o scenă semnificativă pentru familia Moromete din structura Cina cea de Taină .

5.Î- - - - - - - -A care are loc în Poiana lui Iocan A

11

Page 12: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

B

ANEXA3CITATE - Scene semnificative din romanul Moromeţii ( cina, salcâmul, fonciirea, secerişul,)

SCENA CINEI„Moromeţii se află strânşi în tindă , în jurul unei mese mici, joase şi rotunde, pe nişte scăunele cât palma, unul lângă altul după fire şi neam.Cei trei fraţi vitregi, Paraschiv, Nilă şi Achim, stăteau spre partea din afară a tindei, ca şi când ar fi fost gata în orice clipă să se scoale de la masă şi să plece afară.De cealaltă parte a mesei , lângă vatră… stătea totdeauna Catrina Moromete, mama vitregă a celor trei fraţi, iar lângă ea îi avea pe

SCENA SALCÂMULUI

-Ce faci, Morometee, te--ai mai gândit? Îmi dai salcâmul ăla? ?-Da, am discutat odată să-ţi vând un salcâm.i -Poate am să--l vând poate nu o să --l vând.-De ce trebuie să ne grăbim a…ş Te duseşi in grădină să te odihneşti că până acum stătuşi!

-De ce să-l tăiem ?Cum să-l tăiem ?

SCENA FONCIIREI

„-Catrino, ia, fă, secerile astea! - Parascive nu vezi că furca aia stă acolo lângă gard de cinci săptămâni? Ia-o de acolo şi bagă-o în şopron ! Ar putea să stea acolo până o rugini , până te-ai înţepa în ea şi tot n-ai s-o ridici!...Moromete mai rămase câteva clipe cu spatele întors spre cei doi de pe prispă, apoi deodată se răsuci pe călcâie şi strigă:-N-am!- asta mi-o cânţi dumneata,

SCENA SECERIŞULUI

„Căruţele ies din sat prin toate părţile lui, prin toate uliţele şi ulicioare.Soarele începe să răsară ; câmpia se limpezeşte de spuma argintie a aburilor de rouă şi întinderea ei care joacă acum în nemărginiri de foc rece … vântul uşor al dimineţii care face cu grâul valuri asemănătoare mării, şi ciocârlia care ţâşneşte din lan…copiii iau secerile în mâini şi încep să se învârtească pe lângă capul încărcat cu ierburi… se întorc

12

Page 13: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

Niculae şi pe Ilinca, copii făcuţi cu Moromete.Tita stătea între cei trei şi maică-sa.Era tot fata ei, din căsătoria dintâi. Numai Moromete stătea parcă deasupra tuturor. Locul lui era pe pragul celei de-a doua odăi, de pe care el stăpânea cu privirea pe fiecare.Toţi ceilalţi stăteau umăr lângă umăr, înghesuiţi, masa fiind prea mică.Moromete n-o mai schimbase de pe vremea primei lui căsătorii, deşi numărul copiilor crescuse.”

„Cei trei fraţi vitregi, Parschiv, Nilă si Achim, stăteau spre partea din afara a tindei, ca şi când ar fi fost gata în orice clipă să se scoale de la masă şi să plece afară[…] Când se trezi află că Nilăşi cu Paraschiv fugiseră[…]”.

-Aşa, ca să se mire proştii ![…]Dintre toţi salcâmii se distingea acesta, din grădina lui Moromete … un salcâm uriaş…stufos şi înalt care umbrea întreaga vâlcea […] Toata lumea cunoştea acest salcâm […] Salcâmul … creştea în fiecare an mai bogat [..] iar în timpul iernii jucau mija, alegându-l ca loc de întâlnire. .. ajungând la capătul gheţuşului, vrând-nevrând, copii îmbrăţişau tulpina salcâmului […]Primăvara coroana uriaşă a salcâmului atrăgea roiuri sălbatice de albine[…]Acum totul se făcuse mic, grădina, caii, Moromete însuşi aratau bicisnici.Cerul deschis şi câmpia năpădeau împrejurimile […]”.

nea Ilie, de când te ştiu eu, zise agentul tăios, fără să se mire.Moromete se apropie de prispă tăcut. Acum se uita în altă parte, întocmai ca şi când n-ar fi auzit nimic……-Dă-mi mă o ţigare! Omul îşi scoase tabachera şi i-o întinse.-Foncierea pământului, lot Moromete, trei mii lei, lot Catrina două mii opt sute şaizeci şi trei.Nu e cine ştie ce! Hai mai repede , că până la prânz mai am de încasat.-Catrino, Tito,care eşti în tindă ; dă-mi un foc !-Hai , nea Ilie, hai , nea Ilie ! se grăbi Jupuitu, pocnind încuietoarea genţii.- Păi nu ţi-am spus că nu am !Ce să-ţi face u dacă nu am1N-am!-Plăteşte Moromete! Strigă agentul înfuriat.….De ce nu vrei să înţelegi că nu am? …-Nu poţi să iei caii ! zise Paraschiv.

spre soare , învârtesc secerile în mâini , spun câte o vorbă ca să facă totuşi ceva….smulg câte un spic, îl sfărâmă în palme şi îi suflă pleava ; aruncă în gură boabele pârguite , le mănâncă…Cel mai vrednic dintre copii începe să măsoare cu pasul stanţiile , părţile la un loc pe care fiecare va trebui să le ducă înainte până la terminare.Moromete trebuie să lege snopii şi să-i aşeze în clăi.Cel mai vrednic începe să taie spicele şi să arunce mănunchiurile în urmă…tatăl strânge poloagele şi face snopii. -Hai, mamă , tu ce faci acolo?-Na Paraschive,bea apă (...) Te-a ars rău? Yise Moromete.Eu credeam că e rece, mărturisi el naiv.îţI arde de prostii, se supără mama fără să se uite la omul ei.după ce cănu munceşti, nici nu taci!...”

13

Page 14: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

-Ia ici o mie de lei, şi mai încolo aşa, mai descutăm noi! Ce crezi că noi fătăm bani?......”

Anexa 4

SCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor:

1.Ce poziţie ocupă Moromete în familia sa hibridă şi ce reprezintă cina pentru voi?2.Precizaţi modul de gândire al unui şef de familie şi cum sunt aşezaţi la masă membrii familiei Moromete utilizând citate. 3.Care sunt cauzele nemulţumirii fiilor lui Ilie Moromete

SCENA SECERIŞUL- GRUPA ŢĂRANILOR(pălăria galbenă) A.Răspundeţi întrebărilor:

1.Precizaţi trei obiceiuri specifice vieţii satului ardelenesc.Comentaţi un obicei în câteva cuvinte.2.Identificaţi în text cuvinte care fac parte din câmpul lexical al secerişului.3.Cine se ocupă de secerişul grâului în familia Moromete?

14

Page 15: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

şi urmările acestora?4.Comentaţi citatul

Matei, 26„Ucenicii au făcut cum le poruncise Isus şi au pregătit Paştile. Seara Isus S- a aşezat la masa cu cei 12 ucenici ai săi (…) pe când mâncau ei, Isus a luat pâine şi a bincuvântat-o, a frânt-o şi a dat-o ucenicilor .

4*10 puncteB.Joc de rol- scena cinei -Fixarea cunoştinţelor

4.Imaginaţi-vă că sunteţi în locul copiilor lui Moromete, cei din prima căsătorie, şi spuneţi cum aţi proceda.

4*10 puncte

B. Fixarea cunoştinţelor-JOC DE ROLJoc de rol

SCENA FONCIIREI- GRUPA AGENŢILOR(pălăria albastră)

Răspundeţi întrebărilor:1. Credeţi că Jupuitu procedează corect atunci când insistă?

ArgumentaŢi.2. Ce mod de expunere predomină în această scenă? Daţi

exemple de alte moduri de expunere şi precizaţi operele unde le-aţi întâlnit.

3. Ce modalităţi de caracterizare cunoaşteţi? Enumeraţi-le! 4. Precizaţi trei trăsături ale personajului principal, Ilie

SCENA SALCÂMULUI- GRUPA SALCÂMILOR(pălăria verde.A.Răspundeţi

întrebărilor: 4*10puncte

1. Cu ce pom se poate asemăna salcâmul?Geneza 2 „ Şi a făcut Dumnezeu să răsară din pământ tot soiul de pomi, placuţi la vedere şi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul Raiului era pomul vieţii si pomul cunoştinţei binelui si răului. […]Iar femeia a zis catre şarpe <<roade din pomii raiului putem sa mâncăm, numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: Să nu mâncţi din el, nici să vă atingeţi de el, ca să nu muriţi!>> Atunci şarpele a zis : hotărât că nu veţi muri” (…)

2.Ce reprezintă salcâmul în mentalitatea satului şi cine dorea să-l cumpere?3. Extrageţi din fraza de mai jos alte semnificaţii ale

15

Page 16: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

Moromete. 4*10 puncteB. Fixarea cunoştinţelor

Joc de rol

salcâmului: Acesta pare o fiinţă magică, martor şi păstrător al atâtor tainice manifestări ale vieţii ţărăneşti nescrise. El face parte din viaţa familiei Moromete şi viaţa satului „Toată lumea cunoştea acest salcâm”. Salcâmul este pentru Moromete un veritabil axis mundi, un simbol al independenţei lui, personajul identificându-se cu acest arbore. Salcâmul lui Moromete este un semn de hotar, este un simbol sacru.4.Dacă aţi fi în locul lui Moromete ce soluţie aţi fi ales?

B. Fixarea cunoştinţelor:Joc de rol

Anexa 5

Atenţie! Se acordă timp şi pentru explicarea regulilor şi pentru împărţirea fişelor.

A.REGULILE CONCURSULUI:- 24 minFiecare grupă va primi nişte fişe cu citate din scene semnificative ale romanului studiat, iar liderul sau fiecare membru din grupă va citi pe rând câte o întrebare şi va da răspunsul pe loc. Dacă răspunsul e corect echipa va primi puncte de la juriu şi câte un bănuţ de ciocolată drept răsplată, iar dacă răspunsul va fi incomplet celelalte echipe pot aduce completări.Sunt patru întrebări pentru fiecare grupă ( 40 de puncte). Timp alocat 1/5 minute pentru fiecare întrebare- total 24 de minute. B.JOC DE ROLFixarea cunoştinţelor este realizată printr-un joc de rol al scenei pe care o aveţi la dispoziţie.(5o de puncte) -8minFiecare membru al echipei e rugat să participe activ fie la puncul A , fie la B. În cazul existenţei unui baraj, juriul este rugat să pună câte o întrebare echipelor pentru a afla echipa câştigătoare.Se vor acorda încă 10 puncte.SUCCES!16

Page 17: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

AUTOEVALUAREMi-a plăcut cel mai mult

Eu îmi dau nota……....... şi sunt

JURIUECHIPA I COPII/PĂRINŢI (PĂLĂRII ALBE)

ÎNTREBĂRI-4*10 PUNCTE

JOC DE ROL 50 PUNCTE

INTREBĂRI1................2...............3...............4...............

JOC DE ROLECHIPA A II-A SALCÂMII (PĂLĂRII VERZI)

ÎNTREBĂRI 4*10 PUNCTE

JOC DE ROL 50 PUNCTE

INTREBĂRI1................2...............3...............4...............

JOC DE ROLECHIPA A III-A AGENŢILOR (PĂLĂRII ALBASTRE)

ÎNTREBĂRI4*10PUNCTE

JOC DE ROL 50 PUNCTE

INTREBĂRI1................2...............3...............4...............

JOC DE ROL

17

Page 18: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewSCENA CINEI -grupa COPII/ PĂRINŢI (pălăria alb/negru)A.Răspundeţi întrebărilor: 1.Ce

ECHIPA A IV-A ŢĂRANILOR(PĂLĂRII GALBENE) ÎNTREBĂRI4*

10 PUNCTEJOC DE ROL 50 PUNCTE

INTREBĂRI1................2...............3...............4...............

JOC DE ROL

18