proiect consilierea carierei modificat

20
Proiect didactic Profesor: Stoica Ionut Clasa: a- XI B Data: 04.05.2014 Obiectul: Consiliere si orientare Tema:Planificarea carierei-Locul meu in lumea profesiilor Durata: 50 minute Competenţe generale: Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera; Analizarea conceptului de cariera si a factorilor care influenteaza dezvoltarea acesteia; Formarea si dezvoltarea capacităţii decizionale. Competente specifice: Elevii vor fi capabili:

Upload: ionut-ionutu

Post on 15-Dec-2015

225 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Proiect Consilierea Carierei Modificat

Proiect didactic

Profesor: Stoica Ionut

Clasa: a- XI B

Data: 04.05.2014

Obiectul: Consiliere si orientare

Tema:Planificarea carierei-Locul meu in lumea profesiilor

Durata: 50 minute

Competenţe generale:

Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera;

Analizarea conceptului de cariera si a factorilor care influenteaza dezvoltarea acesteia;

Formarea si dezvoltarea capacităţii decizionale.

Competente specifice:

Elevii vor fi capabili:

O1 -sa inteleaga importanta alegerii unei meserii;

O2 – să enumere factorii care influenţează alegerea profesiei;

O3 – să prezinte cat mai multa meserii si sa le clasifice pe domenii de activitate;

O4– să identifice deprinderile şi aptitudinile necesare pentru îmbrăţişarea unei profesii.

Page 2: Proiect Consilierea Carierei Modificat

Resurse materiale: Chestionare; Videoproiector; Ecran de proiecţie; Fise ,,Arborele profesional al familiei’’ Flipchart MarkerE

Resurse procedurale: Conversaţia euristică; Slide Show (Power Point); Problematizarea; Explicatia; Brainstoming;

Forme de organizare: frontal,individual,pe grupe

Bibliografie: Programele scolare pentru aria curriculara Consiliere si orientare,clasele a IX – a XII-a,wikipedia

.

Page 3: Proiect Consilierea Carierei Modificat

NR.CRT

ETAPELE LECŢIEI

CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR Metode şi procedee Forme de organizar

e

Mijloace de învăţămînt

1. Moment organizatoric

Se salută elevii Se asigură condiţiile necesare

desfăşurării lecţiei

Răspund la salut. Se pregătesc pentru

lecţie

conversaţia frontal

2.

3

Reactualizarea cunoştinţelor

Captarea atenţiei

Ce este C.V.-ul? Ce informaţii cuprinde?De ce trebuie actualizat periodic?

Exercitiu de energizare,,Lantul

meseriilor’’-un elev va numi o

meserie/profesie.Colegul de banca va trebui

sa numeasca o meserie/profesie care incepe

Răspund.

Elevii ascultă cu atenţie indicaţiile.

conversatia

exercitiu de energizare

frontalFisa lantul meseriilor

Page 4: Proiect Consilierea Carierei Modificat

cu litera din fata sau de dupa litera cu care a

inceput denumirea meseriei anterioare.

(anexa1)

Profesorul lanseaza prezentarea power

point.

Se menţionează faptul că pe parcursul vieţii fiecare dintre noi se confruntă cu situaţii care ne solicită să facem o alegere. Una dintre deciziile importante pentru orice persoană este decizia privind cariera. Avem nevoie de o ocupaţie din diverse motive, cel mai puternic fiind acela de a ne asigura toate cele necesare unui trai decent.

Elevii urmaresc textul din prezentare

conversaţia

Prezentarepower point

4. Comunicarea temei noi şi a obiectivelor

lecţiei

- Se anunţă subiectul lecţiei Planificarea carierei – Locul meu in lumea profesiilor şi se precizează obiectivele lectiei.

Ascultă cu atenţie explicaţia

frontal

5. Dirijarea învăţării

O2Se face distinctie intre urmatoarele concepte cariera/profesie/ocupatie.Profesorul solicita elevii sa precizeze factorii care influenteaza decizia privind cariera;-Ce va determina sa alegeti un anumit profil/Ce/cine va influenteaza?

Clarifica termenii

Conversatiaexplicatia

frontal

Page 5: Proiect Consilierea Carierei Modificat

O1

O3

În societatea modernă sunt mii de ocupaţii, de tipuri de locuri de muncă. Ele au fost grupate pe domenii de activitate care cuprind toate nivelurile de pregătire profesională.

În continuare se propune elevilor să efectueze o călătorie în lumea profesiilor. Se împarte clasa în trei grupe, fiecare grup primind cate doua frunze alese din ,,Copacul meseriilor’’ pe care sunt notate domenii de activitate.Sarcina lor este sa scrie cît mai multe profesii din domeniile extrase.

activitatea nr. 1 “Lumea meseriilor”Cerinţă: Scrie cât mai multe meserii din domeniile grupei tale.

Enumera factorii care influenteaza alegerea carierei:

Factori psihosociai(familia,scoala,grupul de prieteni, cererea pietei fortei de munca)

Factori individuali(nivelul intelectual,aptitudinile, motivatia ,trasaturile dominante de personalitate

.

grupa nr. 1: activităţi în aer liber activităţi manuale şi tehnicegrupa nr. 2: activităţi comercial -

conversatia explicatia

conversaţia

frontal

Copaculmeseriilor

Postere

Page 6: Proiect Consilierea Carierei Modificat

O4

activitatea nr.2,, Jocul materiilor ’’

Fiecare grupa va primi un plic in care vor descoperi un rol pe care trebuie sa-l joace in cadrul grupei(patronul unei firme de constructii, al unui magazin market sau patronul unui hotel)Sarcina lor este sa organizeze activitatea firmei ;pentru desfasurarea activitatii trebuie sa angajeze personal calificat.Elevii vor alege din lista de profesii pe cele potrivite pentru angajare in domeniul grupei lor.

bancare activităţi educative şi artistice

grupa nr. 3: activităţi pentru îngrijirea şi sănătatea omului

activităţi de apărare

Elevii prezinta avantajele,dezavantajele,calitatile,studiile necesare fiecarei profesii.

Lucrul in grup

pe grupe

Plic cu sarcini

Page 7: Proiect Consilierea Carierei Modificat

activitatea nr.3 ,, Elevii primesc o fisa de lucru „(anexa3)E timpul sa te gandesti la cariera ta!

“ informatii despre o anumita profesie descrierea ocupatiei sarcinile principale conditiile de munca(Unde se

desfasoara activitatea?) studiile necesare cunostinte si deprinderi caracteristici de personalitate

Fisa este discutata apoi cu toti elevii

problematizare

6. Obtinerea performantei Se scriu pe tablă două citate aparţinând

dramaturgului englez Wiliam Shakespeare:“ Munca pe care o îndeplinim cu plăcere ne

vindecă de truda ei”“ Când o muncă ne este dragă ne trezim

devreme şi, bucuroşi ne îndreptăm spre ea”Se reorganizează colectivul clasei pe două grupe, fiecare să comenteze câte un citat.Se încurajează elevii în a-şi exprima şi

susţine opiniile.Se subliniază ideea că atunci când îţi place o activitate o practici cu mai multă pasiune şi

treci mai repede peste efortul pe care aceasta il implică.

Elevii citesc cu atenţie textele şi încearcă o posibilă comentare a acestora

Problematizarea

Conversaţia

Explicaţia

pe grupe

.

7. Evaluarea activitatii

Elevii sunt solicitati sa realizeze ,, Arborele profesional al familiei”-vor preciza pentru

Fiecare elev completeaza fisa de lucru primita

individual

fisa de lucru

Page 8: Proiect Consilierea Carierei Modificat

fiecare membru al familiei ce profesie au avut sau au in prezent.(anexa2)

8. Concluzii si aprecieri

Profesorul concluzioneaza faptul ca fiecare meserie trebuie sa ofere stabilitate,satisfactie,multumire sufleteasca si sa ne reprezinte cat mai bine.Elevii vor primi ca tema sa realizeze un eseu cu tema , ,,ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE’’

chestionar

Page 9: Proiect Consilierea Carierei Modificat

( MESERII TRADIŢIONALE, MESERII DE VIITOR)

Page 12: Proiect Consilierea Carierei Modificat

PLICUL 1

Eşti patronul unei firme de construcţii.Sarcina ta este să organizezi activitatea firmei.Pentru a desfăşura activitatea trebuie să angajezi personal calificat.Ce ocupaţii vor avea viitorii angajaţi?Care dintre aceste ocupaţii crezi că se potriveşte pentru tine?

PROFESII: Excavatorist LIPSEŞTE :MUNCITORUL CONSTRUCTOR Inginer constructor Betonist Tăbluitor Doctor Profesor Antrenor Magazioner Contabil Redactor Avocat Balerină

Page 13: Proiect Consilierea Carierei Modificat

PLICUL 2Eşti patronul unui magazin market.Sarcina ta este să organizezi activitatea firmei.Pentru a desfăşura activitatea trebuie să angajezi personal calificat.Ce ocupaţii vor avea viitorii angajaţi?Care dintre aceste ocupaţii crezi că se potriveşte pentru tine?

PROFESII:

Casier Om servicu-curăţenie LIPSEŞTE : VÂNZĂTOR Achizitor Manipulant marfă Tăbluitor Doctor Profesor Antrenor Magazioner Contabil Redactor Avocat

PLICUL 3

Page 14: Proiect Consilierea Carierei Modificat

Eşti patronul unui hotel.Sarcina ta este să organizezi activitatea firmei.Pentru a desfăşura activitatea trebuie să angajezi personal calificat.Ce ocupaţii vor avea viitorii angajaţi?Care dintre aceste ocupaţii crezi că se potriveşte pentru tine? PROFESII

Cameristă LIPSEŞTE:RECEPŢIONER Administrator Bucătar Ospătar Contabil Şofer Doctor Profesor Antrenor Magazioner Contabil Redactor Avocat

Page 15: Proiect Consilierea Carierei Modificat

profesia este specialitatea (calificarea) obtinuta prin studii. Uneori profesia poate fi si ocupatie, alteori nu (persoana a absolvit anumite studii insa nu profeseaza in domeniul resepectiv, fiind angajata pe un alt post, intr-o ocupatie (functie sau meserie) diferita.