proiect cauza

6
PROIECT DIDACTIC PROFESOR : DATA : OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ CLASA: a –VIII –a A TITLUL LECŢIEI : Complementul circumstanţial de cauză TIPUL LECŢIEI : predare-invatare OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.3. să respecte normele morfosintactice în propoziţii şi în fraze ; 4.3. să utilizeze corect flexiunea nominală şi verbală în textul scris ,utillizând corect semnele de punctuaţie. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili : 1. să dea definiţia complementului circumstanţial de cauză ; 2. să identifice complementul circumstanţial de cauză din exprimarea orală şi scrisă; 3. să cunoască părţile de vorbire prin care se exprima complementul circumstanţial 4. să ştie cum se construieşte complementul circumstanţial de cauză 5. să nu confunde complementul circumstanţial de cauză cu alte părţi de propoziţie ; 6 să cunoască topica , punctuaţia şi ortografia complementul circumstanţial de cauză; 7. să construiască enunţuri cu complementul circumstanţial de cauză exprimate prin diferite părţi de vorbire; STRATEGIA DIDACTICĂ a) Metode şi procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode şi mijloace precum: învăţarea prin descoperire ,conversaţia euristică,explicaţia , dictarea lucrul cu manualul,

Upload: radu-simion

Post on 06-Nov-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Proiect Cauza

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : DATA :OBIECTUL : LIMBA ROMN

CLASA: a VIII a ATITLUL LECIEI : Complementul circumstanial de cauzTIPUL LECIEI : predare-invatareOBIECTIVE DE REFERIN: 2.3. s respecte normele morfosintactice n propoziii i n fraze ;

4.3. s utilizeze corect flexiunea nominal i verbal n textul scris ,utilliznd corect semnele de punctuaie.OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul orei elevii vor fi capabili :

1. s dea definiia complementului circumstanial de cauz ;2. s identifice complementul circumstanial de cauz din exprimarea oral i scris; 3. s cunoasc prile de vorbire prin care se exprima complementul circumstanial 4. s tie cum se construiete complementul circumstanial de cauz5. s nu confunde complementul circumstanial de cauz cu alte pri de propoziie ;6 s cunoasc topica , punctuaia i ortografia complementul circumstanial de cauz;

7. s construiasc enunuri cu complementul circumstanial de cauz exprimate prin diferite pri de vorbire;STRATEGIA DIDACTIC

a) Metode i procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode i mijloace precum: nvarea prin descoperire ,conversaia euristic,explicaia , dictarea lucrul cu manualul, b) Forme de organizare a nvarii: activitate frontal, alternativ cu activitatea independent i individual, lucrul pe perechi;c) Resurse : capacitile normale de nvare ale elevilor .d) Mijloace de nvtmnt : texte lingvistice, fie cu sarcini de lucru pe grupe de cte doi , testul de evaluare formativ;

e) Bibliografie : Limba romn pentru clasa a VII-a, Ed.Humanitas, Caietul elevului pentru clasa a-VII-a Ed. Humanitas,etc

DESFURAREA ACTIVITII

1.ORGANIZAREA CLASEI stabilirea ordinii i asigurarea climatului necesar bunei desfurri a leciei .

2.ACTUALIZAREA CUNOTINTELOR ANTERIOARE :

controlul caietului de teme(cu observaii i aprecieri dup caz ) verificarea modului in care elevii au alctuit tema dat ora trecut;

ex : 1, pag . 212

3.CAPTAREA ATENIEI

- scurt discuie teoretic despre clasificarea complementelor circumstaniale; - elevilor li se se precizeaz c urmeaz a fi nvat un alt complement circumstanial pentru care trebuie s-i sporeasc interesul , pentru a evita eventualele confuzii. 4.ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI I A OBIECTIVELOR OPERAIONALE:- astzi vom discuta despre un alt fel de complement circumstanial,i anume complementul circumstanial de cauz;

la sfritul orei va trebui s( se anun obiectivele operaionale ). 5.PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII: - se va rezolva ex1,pag213, n care li se cere elevilor s arate ce pri de propoziie sunt cuvintele scrise cursiv i s precizeze prile de vorbire prin care se exprim; apoi elevii sunt solicitai s precizeze ce arat prile de propoziie indicate; activitatea se desfoar independent, apoi rezultatele sunt evaluate prin conversae; elevii sunt solicitai s formuleze definiia complementului circumstanial de cauz care se scrie pe tabl i n caiete , i se vor scrie i ntrebarile acestuia;

apoi se scriu pe tabl cteva propoziii: Tremura de emoie . Nu i-a dat seama de greseal din cauza emoiei.

Era rou din cauza furiei.

- se cere elevilor s identifice cuvintele care determin complementul circumstanial de cauz i n dreptul fiecrei propoziii se scrie partea de vorbire;

- profesorul afieaz o coal pe care sunt scrise mai multe propoziii( vezi anexa 1) ; apoi se cere elevilor s identifice prin subliniere complementul circumstanial de cauz i s scrie partea de vorbire prin care se exprim ; apoi elevii sunt ntrebai ce se observ n legtur cu locul i punctuaia complementul circumstanial de cauz; se constat c locul complementul circumstanial de cauz este de obicei ,dup elementul determinat, fr a se despri de acesta prin virgul; ntr-o topic afectiv sau cnd se exprim prin pronume relativ sau interogativ, el poate sta naintea verbului;

6.ASIGURAREA FEEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii nvarii, ntrirea facndu-se treptat. Dup realizarea fiecrei sarcini, profesorul va face aprecieri n legtur cu calitatea i nivelul activitii.

7. EVALUAREA FORMATIV: ( fiele de evaluare)

- se d ca activitate independent rezolvarea unui test (vezi anexa 2). 8.ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI: - se d elevilor , ca activitate independent rezolvarea unor exerciii din manual, pag 213 .ANEXA 1.

Am spart cana din greeal.

Nu-i telefoneaz din cauz de timp.

A ntrziat din cauza ploii.Nu moare din asta.

De ce ai ntrziat ?

Te-a pedepsit pentru cei doi.

A pierdut din pricina amndurora.

A plns de bucuros.

I-a venit ru de nemncat.

A pierdut din cauza voastr.

ncepnd ploaia , ne-am ntors acas.

De bine ce-i este, nu mai poate.

E soare i de aceea stau la umbr.

Anexa 2

TEST FORMATIV

Subliniai complementele circumstaniale de cauz din enunurile de mai jos i indicai partea de vorbire prin care se exprim :

Ascensorul a rmas blocat ntre etaje din cauza opririi curentului electric.

Foile de scris au zburat de pe birou din pricina unui curent de aer.

Copiii au ntlnit doi cini vagabonzi i au ntrziat din cauza lor.

Paharul a czut pe gresie i de aceea s-a spart.

Uitnd ochelarii acas , n-a putut vedea filmul.

De mhnit , nici nu vorbea.

Am pierdut cartea din cauza celor doi.

Din pricina acestuia, m-a certat profesorul.

L-au lovit cu mingea din greeal.

Rdea de bucuroas foarte tare.