proiect casa parinteasca 1784913

9
Proiect didactic la limba şi literature română Disciplina –Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Textul ,,Casa părintească” de Spiridon Vangheli. Atitudinea cititorului faţă de comportamentul personajelor Data – 03.03.2014 Unitatea de învăţare-Responsabilitate Tipullecţiei-lecţie de predare-învăţare Subcompeteţevizate: Conştientizarealecturiiunui text narativ; Utilizareaîncontexteproprii a cuvintelorşiexpresiilornoi din textulcitit; Obiective operaţionale: -săcitească pe roluri, cursiv,expresiv textul; -să reproducă succint conţinutul textului; -să deducă tema şi ideea textului; -să formuleze întrebări în baza textului; -să demonstreze abilităţi de lucru în echipă,frontal,independent. Strategii didactice: Metodeşitehnici: exerciţiul,conversaţia, explicaţia, descoperirea,problematizarea, argumentarea,,Spargerea gheţii”,,Acrostih”jocul de rol, jocul didactic. Mijloace de învăţămînt:manual,caiet,imagini,fişe. Forme de activitate:frontal,individual,în grup,în perechi. Scenariul lecţiei: Nd r Etapele lecţiei Conţinutul didactic Metode şi procedee Evaluar ea 1 Evocarea Asigurarea climatului favorabil demersului didactic. Elevii recită: Clopoţelul a sunat Şi în clasă ne-a sunat Noi frumos îi sautăm Salut netradiţio nal

Upload: vasiliu-liuba

Post on 26-Sep-2015

481 views

Category:

Documents


14 download

DESCRIPTION

fgh

TRANSCRIPT

Proiect didactic la limba i literature romnDisciplina Limba i literatura romnSubiectul leciei: Textul ,,Casa printeasc de Spiridon Vangheli.Atitudinea cititorului fa de comportamentul personajelorData 03.03.2014Unitatea de nvare-ResponsabilitateTipulleciei-lecie de predare-nvareSubcompeteevizate: Contientizarealecturiiunui text narativ;Utilizareancontexteproprii a cuvinteloriexpresiilornoi din textulcitit;Obiective operaionale: -sciteasc pe roluri, cursiv,expresiv textul; -s reproduc succint coninutul textului; -s deduc tema i ideea textului; -s formuleze ntrebri n baza textului; -s demonstreze abiliti de lucru n echip,frontal,independent. Strategii didactice: Metodeitehnici: exerciiul,conversaia, explicaia, descoperirea,problematizarea, argumentarea,,Spargerea gheii,,Acrostihjocul de rol, jocul didactic. Mijloace de nvmnt:manual,caiet,imagini,fie. Forme de activitate:frontal,individual,n grup,n perechi.Scenariul leciei:NdrEtapele leciei Coninutul didacticMetode i procedeeEvaluarea

1

2

3

Evocarea

Realizarea sensului

RefleciaAsigurarea climatului favorabil demersului didactic.Elevii recit:Clopoelul a sunat i n clas ne-a sunatNoi frumos i sautmPe oaspeii pe care-i avemnvtorul:Iar acum v aezaii de lucru v-apucaiCci acum la ora astaLimba mamei e crias

Lectura poeziei de pe fiCopil mic eram,Aa cum e o floare, Stteam i ateptamAcas lng geam,Prini din deprtare.Am crescut de-acuma mareRar de nu neleg ceva.Iar eu vreau s am prini ,Nimic nu mai vreau n schimb.Tare nu snt mpcatEu,cu acest gnd nelimitatAh, ct de mult te iubescSacru cuvnt printescCopiii cu dor -amintescAsta e tot ce-mi doresc.-Citii prima liter a fiecrui vers i vei descoperi doua cuvintecare este subiectul leciei.

Anunarea subiectului i a obiectivelor(Se aud bti in usa ,intr Gugu)-Bun ziua copii -M recunoatei?-Am venit la voi n ospeie, dar nu cu miinile goale (n cciul are dou, trei scrisori, fie ce conin date biografice ale scriitorului,fie cu sarcini creative)Activitate n echipContinuai irul scrisorilorI echip:Nene Spiridon ,m numesc Maria. Ciuboel i Gugu au ajuns i la noi,Ct de trist a fi dar cnd citesc crile Dumneavoastr m fac imediat mai vesel.

Domnule scriitor! Crile Dumneavoastr snt vesele ,toi copiii v iubesc Noi o s v fim foarte recunosctori toat viaa c ne-ai nvat multe lucruri interesaante.Echipa II Ordonai informaiile de pe fie, ce conin date biografice n ordine cresctoare :Anul 1983 scrie cartea ,,Gugu i prietenii siLa 14 iunie 1932 s-a nscut spiridon Vangheli.n 1955 absolvete Institutul pedagogic,,Ion CreangN 1980 devine Laureat al Premiului de Stat al Republicii Moldova

EchipaIIICompletai fia :,,Vreau acas.Enumerai 3 motive ,care te fac ntotdeauna s revii acas:

Ce va sugereaz mottoul: ,,Un om fusese o frunz...i doar ram cu ram...au izbutit s creasc i s nasc pomul...

Lectura textului pe fragmente:-Cind i unde se desfoar aciunea din text?-De ce este nevoit Sandu s plece de acas ?-Cum se strduia tatl biatului pentru ai salva viaa?-Cum credei ce se ntmpl n continuare?Lectura fragmentului II-Cine a trimis ntr-o zi un plic cu timbre nflorite?-Ce scria Sandu n scrisoare Pe cine a vzut mama ntr-o zi la poart ?Lectura fragmentului III-De ce Sandu n-a vorbit cu mama ?-Ce s-a gndit mama despre el ?-Cnd i s-a ntors graiul lui Sandu?

Vizionarea filmuleului ,,Casa printeasc cu lectura independent.,

Pe mas fiecrei echipe snt pregatite nsrcinriCompletai: Autorul textului este__________________Titlul textului este____________________Altfel textul s-ar numi___________________

Citind textul triesc emoii de:__________________Mama ateptndu-l pe Sandu a trit sentimente de ____Pe Sandu l-a ncrunit boala ____________________

La ntoarcerea acasa fiind n locul lui Sandu a fi procedat astfel:____________________________Un alt final al textului ar fi:___________________Dorul de casa printeasc este o boal deoarece:_________________________________

Dac am ncheia aici am determina printr-un proverb unde s-au amestecat cuvintele Pretutindenea e bine,dar acas e mai bine. Ca acas la tine, nu-i nicieri mai bine.Fie pinea ct de rea, tot mai bun-i n ara ta.

Lucrul n caiet:Exerciiul 1, pagina104La tabl: Completai cu antonime: s-a apropiat- lungi calde- s-a dus- muli-

Completai triade n baza textului:Substantive Verbe Adjective_________ _____ ________

Cmpul lexical al cuvntului: ,,Batina

Adjective pentru cuvntul :,,Cas

nscenarea textului.

Scrisoare deschis prinilor :

Vreau s v spun c azi lalecia de limba romn :A fost captivant momentul__________________Din acest text am nvat ___________________De azi nainte voi ti c ____________________Ct de mult mi-a dori s____________________Apare Primvara:Chemarea v-am auzit , rsuflarea v-am simit.Odat cu sosirea mea am venit n clasa cea care tie cartea s-o iubeasc, prinii s-i cinsteascA vrea s declar lumii ntregi c casa printeasc e o prelungire a binelui pe pmnt.

Aprecierea i argumentarea notelor la or

Pentru acas: Lectura expresiv a textuluiDe ilustrat un fragment din text De efectuat exerciiul 2, pagina104

Salut netradiional

Descoperirea

Acrostih

Conversaia

Lucrul n grup

PrezentareaVerificarea

Problematizarea

Explicaia

Comentarea

Lectura

Discuia

Powwier Point

Lucrul variat

Cascada cuvintelor

Expunerea verbal

Oral

Individual

Frontal

Scris

Frontal

Liceul Teoretic ,,Vasile Alecsandri

Proiect didacticlalimbailiteraturaromn:

,,CASA PRINTEASC

deSpiridonVangheli

ZaiRaisa,nvtoareScumpia 2014