pr_arit_vi

9
PROIECT DIDACTIC Data : 14.05.2007 Şcoala : ŞCOALA SPECIALĂ NR. 1, DOROHOI Clasa : a VI -a Profesor: Baboi-Drăgan Luminiţa Obiectul: Matematică: Aritmetică Subiectul : Probleme aplicative la unităţi de măsură pentru volum Tipul lecţiei : Formare de priceperi şi deprinderi Scopul : Cunoaşterea, înţelegerea terminologiei şi procedurilor de măsurare a volumului lichidelor; dezvoltarea capacităţii de comunicare utilizând limbajul matematic, a deprinderilor de a aplicare practică cunoştintele dobândite . Obiective operaţionale : Elevii vor fi capabili : O 1 - să cunoască unitatea principală de măsură pentru volumul lichidelor; O 2 - să cunoască multiplii şi submultiplii litrului; O 3 - să cunoască modul de măsurare şi notare a volumului lichidelor; O 4 - să măsoare şi să exprime corect volumul unor lichide. Strategii didactice : S 1 : explicativ-reproductivă, semidirijată frontal, mixt, pe baza unui conţinut dinainte structurat în vederea realizării obiectivelor O 1 şi O 2 ; S 2 : algoritmic-deductivă şi analogică, semidirijată frontal, combinat cu activitatea individuală, pe baza unui conţinut prestabilit, urmărind realizarea obiectivelor O 3 şi O 4 ; Metode şi procedee : conversaţia euristică, explicaţia, expunerea verbală, exerciţiul, observaţia; Mijloace didactice : manual , instrumente de măsură, caiete, tablă, planşă, fişe de muncă independentă, cretă ; Forme de organizare : frontal , pe grupe . Bibliografie: Manual –matematică,clasa a-VI-a pentru şcoli speciale;

Upload: profesoru

Post on 26-Sep-2015

214 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC V

PROIECT DIDACTIC Data : 14.05.2007 coala : COALA SPECIAL NR. 1, DOROHOI

Clasa : a VI -a

Profesor: Baboi-Drgan LuminiaObiectul: Matematic: AritmeticSubiectul : Probleme aplicative la uniti de msur pentru volum

Tipul leciei : Formare de priceperi i deprinderiScopul : Cunoaterea, nelegerea terminologiei i procedurilor de msurare a volumului lichidelor; dezvoltarea capacitii de comunicare utiliznd limbajul matematic, a deprinderilor de a aplicare practic cunotintele dobndite .

Obiective operaionale :

Elevii vor fi capabili :

O1 - s cunoasc unitatea principal de msur pentru volumul lichidelor;

O2 - s cunoasc multiplii i submultiplii litrului;

O3 - s cunoasc modul de msurare i notare a volumului lichidelor;

O4- s msoare i s exprime corect volumul unor lichide.

Strategii didactice :

S1: explicativ-reproductiv, semidirijat frontal, mixt, pe baza unui coninut dinainte structurat n vederea realizrii obiectivelor O1 i O2;

S2: algoritmic-deductiv i analogic, semidirijat frontal, combinat cu activitatea individual, pe baza unui coninut prestabilit, urmrind realizarea obiectivelor O3 i O4;

Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, expunerea verbal, exerciiul, observaia;

Mijloace didactice : manual , instrumente de msur, caiete, tabl, plan, fie de munc independent, cret ;

Forme de organizare : frontal , pe grupe .

Bibliografie: Manual matematic,clasa a-VI-a pentru coli speciale; Metodologia nvrii matematicii la deficienii mintali, Ed.Didactic i pedagogic,Bucureti -1981; Psihopedagogie special,Cristina Neamu,Alois Ghergu, Ed.Polirom, Iai-2000 Matematic Culegere auxiliar Clasa a III-a Viorica Prial, Dumitru D. Prial, Editura Euristica, Iai-2005 Etapele

leciei

(timp)Ob.

op.Coninuturi

Aciuni operaionaleMetodeEvaluare

1)

Organizarea clasei;captarea ateniei i trezirea interesului pentru lecie .

(3)Anunarea elevilor cu privire la activitatea ce urmeaz a se desfuraElevii se pregtesc pentru lecie,

i organizeaz obiectele de pe banc.

Conversaia

2) Reactualizarea i fixarea cunotinelor din leciile anterioare;

(12)

O1 Se propune elevilor s rspund la ntrebrile:

-Care este unitatea principal de msur pentru volum?;cum se noteaz?

R- unitatea principal de msur a volumului lichidelor litrul i notarea prescurtat a acestuia l.

Exemple de notri:

5 l; 10 l; 26 l; 136 l; 249 l.-Care sunt instrumentele de msurat volumul lichidelor (capacitatea vaselor)?

R-vasele gradate (eprubete, cilindri, glei , butoaie, cazane, etc.) de 1 l , l; 2 l; etc-Care sunt multiplii litrului?

R-dal; hl; kl.

-Care sunt submultiplii litrului?R-dl; cl; ml.Elevii rspund la ntrebrile adresate.

Profesorul urmrete i corecteaz rspunsurile

elevilor.Conversaia;

Dialogul;Se apreciaz verbal

rspunsurile elevilor.

(15)O2Elevii sunt antrenai s resolve sarcinile din Fia nr.1.Elevii completeaz rspunsul la exerciiul 1 i scara de la exerciiul 3 a); coloreaz corespunztor la exerciiul 2. Exerciiul 3 b) este opional.

Profesorul urmrete, sprijin (dup caz) i corecteaz rspunsurile

elevilor.Activitate individualExerciiul

Dialogul;Se apreciaz verbal

corectitudinea activitii

elevilor.

3)Anunarea

subiectului noii lecii

prezentarea materialului-stimul,dirijarea nvrii i obinerea performanei

(15)

O3

O4

Se anun i noteaz pe tabl titlul noii lecii.

Elevii sunt antrenai s dea exemple de corpuri lichide.

Se precizeaz i noteaz pe tabl

Elevii sunt antrenai s resolve sarcinile din Fia nr.2.Elevii urmresc explicaiile profesorului i noteaz pe caiete.

Elevii se npart n dou grupe i ncep procedeul de msurare urmrind sarcinile din fi.

Explicaia;

Dialogul;

Conversaia

Activitate pe grupeExplicaia;Dialogul;ConversaiaSe apreciaz verbal

corectitudinea rspunsurilor i a modului de ndeplinire a sarcinilor.

4) ncheierea leciei (retenie,

transfer,tema)

(3)Ce am nvat astzi?

Care este unitatea principal de msur pentru volumul lichidelor?;cum se noteaz?

-Care sunt instrumentele de msurat volumul lichidelor?

Se fac aprecieri generale i individuale; se precizeaz tema pentru ora urmtoare.Elevii ascult, rpund la ntrebrile adresate, rein aprecierile profesorului.

Elevii noteaz pe caiete tema precizat.Explicaia;

Dialogul;

ConversaiaSe apreciaz

activitatea elevilor

Fia nr. 1

Fia nr. 21. Cu ajutorul vaselor pe care le avei la dispoziie, verificai:

a) cte pahare ncap n sticla de jumtate de litru;

b) cte cni ncap n sticla de doi litri;

c) cte sticle de jumtate de litru ncap n sticla de doi litri.

2. Notai pe fi rezultatele obinute:

a) _______ pahare;

b) _______ cni;

c) _______ sticle de jumtate.

3. Scriei ci mililitri de ap ai obinut la punctul 2 c)

_________ ml

Fia nr. 24. Cu ajutorul vaselor pe care le avei la dispoziie, verificai:

a) cte pahare ncap n sticla de jumtate de litru;

b) cte cni ncap n sticla de doi litri;

c) cte sticle de jumtate de litru ncap n sticla de doi litri.

5. Notai pe fi rezultatele obinute:

a) _______ pahare;

b) _______ cni;

c) _______ sticle de jumtate.

6. Scriei ci mililitri de ap ai obinut la punctul 2 c)

_________ ml