planclsvialg

7
PROIECT DIDACTIC Profesor: DEM MARIANA NICOLETA Şcoala cu clasele I-VIII Pomezeu – structură Cîmpani de Pomezeu Data: 05. 11. 2008 Clasa a VI-a Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Obiectul: Matematică – Algebră Tema lecţiei: Adunarea numerelor raţionale pozitive Tipul lecţiei: Lecţie mixtă Obiective cadru: O 1 - Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii; O 2 - Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate. Obiective de referinţă: OR 1 – Efectuarea de calcule cu numere raţionale pozitive (adunarea); OR 2 Prezentarea clară, corectă şi concisă, oral sau în scris, a metodelor de adunare a numerelor raţionale pozitive; OR 3 – Formarea obişnuinţei de a exprima în limbaj matematic anumite probleme practice. Obiective operaţionale: a) cognitive:

Upload: john-ramirez

Post on 10-Nov-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

matemayica

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Profesor: DEM MARIANA NICOLETAcoala cu clasele I-VIII Pomezeu structur Cmpani de PomezeuData: 05. 11. 2008

Clasa a VI-a

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturiiObiectul: Matematic Algebr

Tema leciei: Adunarea numerelor raionale pozitive

Tipul leciei: Lecie mixtObiective cadru:

O1 - Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor

de calcul specifice matematicii;

O2 - Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea

matematicii n contexte variate.

Obiective de referin:

OR1 Efectuarea de calcule cu numere raionale pozitive (adunarea);

OR2 Prezentarea clar, corect i concis, oral sau n scris, a metodelor de

adunare a numerelor raionale pozitive;

OR3 Formarea obinuinei de a exprima n limbaj matematic anumite

probleme practice.

Obiective operaionale:

a) cognitive:

OC1 s cunoasc i s neleag noiunea de numr raional pozitiv;

OC2 s cunoasc metodele de transformare a numerelor raionale pozitive

OC3 s rezolve corect exerciii de adunare a numerelor raionale pozitive

b) afective:

OA1 elevii s fie ateni;

OA2 elevii s participe cu interes la lecie;

OA3 elevii s-i dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

c) psiho motorii:

OP1 elevii s noteze pe caiete coninutul leciei:

OP2 elevii vor utiliza corect mijloacele de nvmnt folosite

Strategii didactice:

a) Metode i procedee didactice: - conversaia euristic

- explicaia

- exerciiul

- munca independent

b) Resurse materiale: - Manualul de matematic clasa a VI-a;

- Matematic pentru clasa a VI-a Ioan Dncil i colab. - Culegere de exerciii i probleme C-tin i Viorica Crbunaru - Fi de lucru, creta i tabla; - PlanDesfurarea leciei

Structura lecieiObiectiveConinut i sarcini de instruireStrategii

didacticeModaliti de evaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

I. Moment organizatoricOA1Se creeaz condiiile optime pentru buna desfurare a leciei.

Verificarea temei.Elevii vor avea pe bnci caietele i manualul.

Pregtirea caietelor de temConversaiaAprecieri verbale

II. Anunarea leciei noin aceast or vom nva despre Adunarea numerelor raionale pozitiveSe scrie titlul leciei pe tabl.Elevii noteaz titlul leciei n caiete.Conversaia

III. Prezentarea coninutului i dirijarea nvriiOP1

OC1

OC2

OR2Adunarea a dou numere raionale pozitive revine la adunarea a dou fracii (ordinare sau zecimale).

Pentru a aduna dou fracii care au acelai numitor scriem o singur dat numitorul i adunm numrtorii.

Ex.

Pentru a aduna dou fracii care au numitori diferii aducem la acelai numitor comun fraciile i le adunm ca i pe cele cu acelai numitor.Numitor comun = c. m. m. m. c.Ex.

Pentru a aduna dou fracii zecimale finite se aeaz una sub alta respectndu-se ordinul fiecrei cifre i se adun.Ex.

n cazul fraciilor zecimale se fac transformrile i apoi se adun fraciile.

Ex.

Proprietile adunrii numerelor raionale pozitive

comutativitatea

asociativitatea

element neutru

Elevii noteaz n caiete.

Elevii noteaz n caiete.

Explicaia

Conversaia

ExerciiulAprecieri verbale

Aprecieri frontale

IV. Obinerea performanei i asigurarea feedback-uluiOA2Propun spre rezolvare adunrile din fia de lucru.Elevii rezolv adunrile din fia de lucruMunca

independentAprecieri verbale

VI. Tema pentru acasSe d explicaii referitoare la tem.

FI DE LUCRU

1. Efectuai:

a)

b)

c)

d)

2. Fie ; b =; c =

Calculai:

1) a; b;c 2) a+b+c 3. Calculai folosind proprietile adunrii fraciilor: a)

b)

4. Efectuai:

a)

b)

c)

_1287134840.unknown

_1287136060.unknown

_1287146541.unknown

_1287146655.unknown

_1287146979.unknown

_1287147309.unknown

_1287146892.unknown

_1287146603.unknown

_1287146423.unknown

_1287135873.unknown

_1287135965.unknown

_1287135452.unknown

_1226498672.unknown

_1287134376.unknown

_1287134504.unknown

_1287134189.unknown

_1226496575.unknown

_1226498520.unknown

_1226497376.unknown

_1226294135.unknown