plan lectie urgente -socul anafilactic

6
PROIECT DE LECŢIE Date generale Data: Mai 2015 Maistru instructor: Rădulescu Daniela Modulul 51: Conduita în urgenţe medico chirurgicale Tema lecţiei: Conduita de urgenţă în şocul anafilactic Tipul lecţiei: Lecţie mixtă: lecţie de comunicare, de fixare de noi cunoştinţe şi de laborator. Titlul Unităţii 51 CONDUITA ÎN URGENŢE MEDICO-CHIRURGICALE Competenţa 51.2 Analizează semnele şi simptomele urgenţelor Criterii de performanţă: a) Analizarea semnelor şi simptomelor b) Identificarea cauzelor urgenţelor c) Recunoaşterea afecţiunilor d) Pregătirea materialelor e) Selectarea şi aplicarea manevrelor de urgenţă Criterii de aplicabilitate: - recunoaşterea semnelor şi simptome specifice afecţiunii - recunoaşte cauzele şi afecţiunea - materiale necesare : trusă de urgenţă, sursă de oxigen, medicaţie - manevre de urgenţă: măsuri de prim ajutor în şocul anafilactic

Upload: danielardlsc

Post on 26-Sep-2015

85 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Date generaleData: Mai 2015Maistru instructor: Rdulescu DanielaModulul 51: Conduita n urgene medico chirurgicaleTema leciei: Conduita de urgen n ocul anafilacticTipul leciei: Lecie mixt: lecie de comunicare, de fixare de noi cunotine i de laborator.

Titlul Unitii 51 CONDUITA N URGENE MEDICO-CHIRURGICALE

Competena 51.2 Analizeaz semnele i simptomele urgenelor

Criterii de performan:a) Analizarea semnelor i simptomelorb) Identificarea cauzelor urgenelorc) Recunoaterea afeciunilord) Pregtirea materialelore) Selectarea i aplicarea manevrelor de urgen Criterii de aplicabilitate:- recunoaterea semnelor i simptome specifice afeciunii- recunoate cauzele i afeciunea- materiale necesare : trus de urgen, surs de oxigen, medicaie- manevre de urgen: msuri de prim ajutor n ocul anafilactic

Probe de evaluare:

Probe scrise/ practice prin care elevul demonstreaz c este capabil s evalueze starea de urgen a pacienilor i s aplice tehnicile de resuscitare n mod difereniat, n funcie de afeciune conform criteriilor de performan, a), b), c), (d), (e) i n concordan cu criteriile de aplicabilitate.

Obiectivele leciei La sfritul leciei toi elevii vor fi capabili:O1 S identifice principalele semen i simptome specifice ocului anafilactic. O2- S identifice principalele cauze ale urgenei.O3 S identifice principalele metode de prevenire a complicaiilor.O4 S precizeze principalele materiale necesare pentru urgena n ocul anafilactic.O5 S dobndeasc principalele manevre de urgen n cazul ocului anafilactic.O6 S efectueze corect rezultatele interveniei prin comparare cu valorile iniiale i cele normale.

Metode de nvare:Metode de comunicare Expozitive : descrierea, explicaia Conversative: conversaia euristic, discuia Prin problematizare : ntrebri problemMetode de explorare Demonstraia prin efectuarea tehnicilor pe manechin ObservareaMetode bazate pe aciune efectiv Efectuarea tehnicilor specificeMijloace de nvmnt:Videoproiector;Manechin;Foi de observaie;Soluii medicamentoaseInstrumente i materiale medicaleForma de organizare:-frontal;-pe echipe;-individual.Nivelul clasei: mediuMediul de instruire: sala de curs i laboratorul de nursing

DESFURAREA LECIEI- CONDUITA DE URGENT N OCUL ANAFILACTIC

ETAPELE LECIEITIMPOBIECTIVELE LECIEICONINUTUL I METODICA DESFURRII LECIEI

METODE, MIJLOACE, FORME DE ACTIVITATE

ACTIVITATE PROFESORACTIVITATE ELEVI

Organizarea clasei pentru activitate 5 minPrezena, inuta, stabilete ordinea i disciplinaPregtesc cele necesare pentru lecie

Actualizarea cunotinelor predate anterior3 minPrin ntrebri scurte i precise reactualizeaz cunotinele anterior predate pentru a face legtura cu lecia nou:Precizai tipurile de oc.Ce reprezint volemia?Rspund la ntrebrile profesorului, corecteaz sau completeaz rspunsurile colegilorChestionare oral individual

Captarea ateniei3 minO1Prezint titlul i obiectivele leciei i trezete interesul pentru lecie, prezentnd principalele semen i simptome ntlnite n ocul anafilactic. Urmresc cu atenie expunerea profesoruluiExpunerea Activitate frontalVideoproiector

Dirijarea procesului de nvrii pentru asimilarea de noi cunotine20 minO2- O6Profesorul prezint pe slide-uri la videoproiector, principalele tulburri n cazul ocului anafilactic i descrie conduita de urgen. Profesorul face demonstraia pe manechin simulnd manevrele de prim ajutor n cazul ocului anafilactic.Profesorul mparte elevii n grupe, reapartiznd la fiecare sarcini de lucru; Fiecare grup execut tehnica.Profesorul coordoneaz activitatea echipelor, apoi invit un membru de echip (la alegere) s exemplifice tehnica.Pe parcursul desfurrii aplicaiilor practice, profesorul face permanent corectri, asigurnd feed-back-ul.Elevii identific pe slide-uri particularitile n conduit de urgen n cazul ocului i descoper mpreun cu profesorul principiile administrrii corecte a medicamentelor de urgen.Elevii urmresc demonstraia profesorului, apoi preiau sarcinile de lucru i execut pe manechin manevrele de prim ajutor.

Manevre practice, conversaia, explicaia , demonstraia,Manechin, intrumente i materiale sanitare, foaie de observaieActivitate frontal, de echip i individual

Conexiune invers9 minProfesorul propune efectuarea tehnicii pe manechinProfesorul propune efectarea tehnicii de urgen pe manechin , o tehnic complex, ce presupune combinarea mai multor tehnici.Descoper mpreun cu elevii modul de executare a tehnicii.Elevii descoper particularitile de model i identific particularitile de efectuare a tehnicilor de prim ajutor.Conversaia, explicaiaDemonstraia pe manechinActivitate frontal

Evaluarea3 minO6Apreciaz corectitudinea lucrului elevilor i face corectrile necesaremparte fie de lucru i noteaz elevii care au fost activi i au lucrat corect i frumosElevii i autoapreciaz corectitudinea lucrului i sunt ateni la corectrile profesorului.

Tema pentru acas2 minmparte fie de documentare cu conduit n urgene medico-chirurgicale, fie ce constituie baza studiului