plan de lectie, cultul mozaic
DESCRIPTION
Plan de lectieTRANSCRIPT
Proiect de lecţie
Profesor Crăciun Grigore
Data: 10 decembrie 2014
Unitatea de învăţământ :Colegiul Național ”Garabet Ibraileanu”
Clasa: a IX-a E
Obiectul: Istorie
Tema: Cultul mozaic
Subiectul: „Cultul mozaic”( predare-învăţare)
Tipul de lectie: mixtă
Obiectivul fundamental: predarea despre geneza poporului evrei , tradiţiile lui şi istoria lor, explicarea mişcări poporului în antichitatea şi bazele religiei mozaice cît şi principale sărbători şi argumentarea apariţiei lor şi motivul dispersiei populaţiei.
Obiective operaţionale cognitive:1. Să identifice locul apariţiei lor2. Să identifice arealele de răspîndire a evreilor antici3. Să numească popoarele care au influenţat istoria poporului evreu4. Să identifice mişcarea poporului evreu5. Să identifice conflictele în care au participat evreii6. Să identifice cărţile sacre7. Să identifice aportul pe care la avut religia mozaică8. Să stabilească contextul în care a fost format regatul evreu9. să transcrie, numească sau menţioneze, pe baza textului, o informaţie istorică
Metode si procedee: explicaţia elevului şi a profesorului, conversaţia euristică si examinatorie, comparaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: manualul, pagină-web cu scheme şi imagini, cărţi şi lucrari ştiinţifice care se referă la temă
Forme de activitate: frontală
Locul de desfaşurare: cabinet
Timp: 50 de minute
Bibliografie:
Pentru profesor:Conceptia despre lume si viata in iudaism si crestinism de Pr. Conf. Dr. Ioan Stancu
Poporul ales de Iulian PredescuSinagogile, locasurile de cult ale evreilor de Teodor Dănălache,
Locasurile de cult ale evreilor de Iulian Predescu Enciclopedia religiilor Vol. I-II ,Michel Malherbe
Pentru elev:Norman Solomon, Iudaismul. Foarte scurta introducere,ed.Allfa,2007
Momentele lecţiei
Succesiunea de conţinut
Activitatea profesorului
Activitateaelevului
Obiective
Metode, procedee şi mijloace de învăţământ
Forme de evaluare
I. Momentulorganizatoric
Notează absenţele, pregăteşte materialul didactic, împarte clasa în două grupe în funcţie de opţiunea pentru teza cu subiect unic, dă indicaţii elevilor în legătură cu desfăşurarea activiţăţii.
Ascultă indicaţiile profesorului, distribuie împreună cu acesta materialul didactic.
-conversatia-explicaţiademonstraţia
II.Consolidarea cunoştinţelor
Evaluează, toţi elevi la tema precentă
Răspunde tema învăţată de acasa şi recapitulează
-explicaţia-conversaţiaexaminatorieşi euristiccă-exerciţiul-comparaţia
Evaluarea iniţială
III. Captarea atenţiei
Remarcarea că şi în România contemporană traiesc mozaice şi trebuie să le studiem cultura pentru că au adus un important aport la geneza
Elevi identifica comunităţile evreeşti şi remarcă sinagogile din oraş
-explicaţia-conversaţiaexaminatorie
românilorIV. Anunţarea lecţiei noi şi a planului de predare-învăţare
Anunţă titlul lecţiei noi şi planul de predare-învăţare
Notează planul lecţiei în caiet.
-conversaţia-explicaţia
V. Dobândirea noilor cunoştinţe
1.Istoria evreilor
Prezintă istoria timpurie a evreilor şi reamrcă asemănările şi deosebirile cu evrei de astăzi, remarcă mişcările populaţiei şi şubrezimea stărilor sociale în perioada antică
Elevii ascultă explicaţiile date, pun întrebări în condiţiile în care au nelămuririt.şi notează în caiet moment importante evolutive
O1,2,3,4
-conversatia euristica -explicatia elevului şi a profesorului-învăţarea prin descoperire-exerciţiul-comparatia –fişa de lucru
Evaluarea formativă/continuă
2.Aspectul religios
Prezintă originea şi istoria apariţiei religiei mozaice , explică bazele cultului şi aportul pe care la adus religia mozaică la formarea altor religi
Elevii ascultă explicaţiile date, pun întrebări în condiţiile în care au nelămuririt.şi notează în caiet moment importante evolutive, bazele cultului şi formele cărţilor sacre mozaice
O 5,6,7,8,9
-explicatiaprofesorului şi elevului –conversatiaeuristică -problema-tizarea-învăţarea prin descoperire
Evaluarea formativă/continuă
-exerciţiul-harta
VI. Fixarea cunoştinţelor
Le cere elevilor să numească principalele idei discutate, în ordine cronologică şi bazele religie
Elevii, cu ajutorul profesorului, punctează principalel evenimente discutate. Alcătuiesc enunţuri cu caracter istoric cu 2-3 cuvinte noi.
-conversaţia-explicaţia
Evaluarea formativă/continuă
VII. Tema pentru acasă
Menţionează exerciţiile pe care le au de rezolvat pentru acasă.
IV. Incheiereaactivitatii
Face aprecieri generale asupra clasei.