plan de lecție tbc

10
Plan de lecție Școala: Liceul „Petru Maior” Data: 22.04. 2013 Profesor: Anice Gabriela Drăgoi Student: Țârcoman Ochea Cristina Iulia Clasa: a XI-a Disciplina: Dirigenție Consiliere și orientare Tema: Stil de viață sănătos – prevenirea TBC Tipul lecției: de predare-învățare Competențe generale: Să cunoască și să adopte un comportament preventive față de TBC Competențe specifice: Să aplice în viața personală informațiile dobândite în această activitate Obiective operaționale: La sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili: - să definească ce este TBC și să spună modalități de transmitere a acesteia. - să enumere câteva simptome ale TBC și tipurile deTBC - să spună câteva modalități prin care se poate preveniTBC. - să participe la o conversație, la o dezbatere ce are în vedere această temă.

Upload: cristina-iulia-tarcoman

Post on 16-Nov-2015

13 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

plan de lectie

TRANSCRIPT

Plan de leciecoala: Liceul Petru MaiorData: 22.04. 2013

Profesor: Anice Gabriela Drgoi

Student: rcoman Ochea Cristina Iulia

Clasa: a XI-aDisciplina: Dirigenie Consiliere i orientareTema: Stil de via sntos prevenirea TBCTipul leciei: de predare-nvare

Competene generale: S cunoasc i s adopte un comportament preventive fa de TBC

Competene specifice: S aplice n viaa personal informaiile dobndite n aceast activitateObiective operaionale:

La sfritul leciei toi elevii vor fi capabili:

- s defineasc ce este TBC i s spun modaliti de transmitere a acesteia.

- s enumere cteva simptome ale TBC i tipurile deTBC

- s spun cteva modaliti prin care se poate preveniTBC.

- s participe la o conversaie, la o dezbatere ce are n vedere aceast tem.

Metode utilizate: conversaia, ntrebri frontale, metoda tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat, munca independent, dezbaterea, autoevaluarea.

Resurse: - de timp: 45 minute

- umane: 30 elevi

- materiale: coli, markere, fie de lucru, fie de evaluare, videoproiectorDesfurarea leciei:Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeDurata

Moment organizatoric

Activarea informaiilor necesare temei

Anunarea temei i a importanei acesteia

Verificarea cunotinelor

Predarea noilor cunotine

Feedback-ul

Evaluare

ncheierea lecieiStrigarea catalogului i notarea absenelor.

Asigurarea n clas a unui climat potrivit desfurrii leciei.

Pentru nceput are loc o discuie cu elevi n care le cer s mi spun din cunotinele lor ce este o boal infecioas i s-mi dea cteva exemple.

n opinia voastr, cum credei c se definete o boal infecioas i dac tii cteva?

Anexa nr. 1

Anunarea titlului care se scrie pe tabl.

Se strnete curiozitatea, se trezete interesul i dorina de a aborda aceast problematic.

Tehnica tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat.

ntr-un tabel elevii scriu la rubrica tiu informaiile pe care le dein despre TBC.

Se completeaz i a doua coloan cu Ce doresc s tiu.

n finalul orei i vor completa ultima coloan cu ce au aflat nou.

Anexa nr. 2

TBC:

Se solicit elevii s defineasc TBC dup propria prere.

Se scrie n caiete i la tabl definiiaTBC:

Tuberculoza este o boal infecioas cu o evoluie cronic provocat de bacilul KOCH de la R.Koch cel care a descoperit acest bacil. Afecteaz de obicei plmnii, dei pn la o treime din cazuri sunt implicate i alte organe.Solicit elevii s prezinte modalitile de transmitere a TBC ului pe care le tiu.

Se scrie la tabl modalitile de transmitere a TBC .Conversaie despre simptomele pe care persoanele infectate le prezint.

Se scrie la tabl simptomele TBC pulmonar n form activ i TBC extra pulmonar n form activ.Discuii despre tratamentul pe care persoana infectat trebuie s-l administreze.

Solicit elevii s rspund la urmtoarea ntrebare:

Cum credei c putei preveni infecia cu TBC? Anexa nr. 3

Vizionarea unui filmule n care prezint ceea ce este TBC i modalitile de transmitere.

Se v-a completa coloana a treia din tabelul Stiu/ Vreau s tiu/ Am nvat.

Se vor evidenia noiunile asimilate n aceast activitate.

Elevii trebuie s rspund pe o foaie la cteva ntrebri despre lecia predat.

Ce esteTBC?

Da-i exemplu de 5 simptome ale TBC.

Care sunt metodele de transmitere a bolii?

Ce poi face pentru a preveni aceast boal?

Anexa nr. 4

Aprecierea activitiiSe pregtesc de lecie.

Asigurarea climatului de lucru.

Elevii particip la discuii fiecare cu opinii diferite.

Noteaz titlul leciei n caiet.

Completeaz tabelul

Interacioneaz cu profesorul i rspund la solicitarea acestuia.

Noteaz n caiet informaia scris de profesor pe tabl.

Enumer cteva modaliti de transmitere a TBC-ului, apoi transcriu ce a scris profesorul la tabl.

Pun ntrebri n legtur cu modalitile de transmitere a TBCPrezint care sunt simptomele persoanelor infectate cunoscute de ei sau le prezint din propria cultur general.

Noteaz n caiete ce a scris profesorul la tabl.

Interacioneaz cu profesorul i i noteaz n caiete informaiile primite.

Dau rspunsuri la ntrebare.

Rspund la ntrebri pe baza cunotinelor acumulate n aceast or.Conversaia

ntrebri frontale

Metoda tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat.

Munca independent.

Dezbaterea

Dezbaterea

Autoevaluarea

2 min

3 min

2 min

5 min

30 min

6 min

2 min

Anexa nr. 1

Boal infecioas,este oboalcauzat de un agent biologic ( virus, bacterie,parazitmono sau multicelular,ciuperc, insect, sauprion- un peptid, o fraciune de protein). Bolile infecioase afecteaz omul, animalele, plantele, insectele, chiar i bacteriile (virui bacterieni). Ele ptrund n corp prin transmitere, direct, de la persoan la persoan, sau prin vectori. Cele mai periculoase boli infecioase sunt variola, HIV/SIDA, malaria, tifosul, holera, ciuma, TBC.

Cele mai multe dintre ele pot fi tratate, ns toate pot fi prevenite. Dac nu sunt prevenite, un diagnostic la timp urmat de un tratament adecvat pot reduce posibilitatea apariiei complicaiilor acestor boli.

TBC netratat ucide peste 50% din persoanele infectate. Anexa nr. 2

Fia de lucru

TIUVREAU S TIU AM NVATOBSERVAII PERSONALE

Anexa nr. 3TBC este o boal infecioas cu evoluie cronic provocat de bacilul KOCH de la R. Koch cel care a descoperit acest bacil. Afecteaz de obicei plmnii, dei pn la o treime din cazuri sunt implicate i alte organe. Exist tuberculoz latent i activTBC exist n form activ i latent. Tuberculoza latent nu are simptome. 1 din 10 TBC latent progresaz n boal activ.

Transmitere TBC pulmonar:

- pe calea aerului ( cnd o persoan tuete, cnt, strnut)- prin saliv

Simptome TBC pulmonar n form activ:

-tuse nsoit de mucus gros i cteodat de snge timp de 3 sptmni

- febr, frisoane, transpiraie n timpul somnului

- creterea ganglionulor- oboseal i slbirea forei fizice

- pierdera poftei de mncare,pierderea n greutate fr motive explicabile

-dureri n piept, dificulti n respiraieSimptome TBC extrapulmonar n form activ:

- umfltur a pielii de culoare roie atunci cnd te nepiTratament TBC :

- combinaii de medicamente antibiotice, combinaie de 4 medicamente pentru a preveni rezistena.Dureaz cel puin 6 luni. Se recomand supraveghere medical atent n primele sptmni n cazul n care e necesar schimbarea tratamentului.Msuri de prevenire:

-masc de protecie

- vaccin pentru TBC se face copiilor

Anexa nr. 4

Fi de evaluare

Nume:

Prenume:

Clasa:

Data:

Te rog s rspunzi la aceste ntrebri, legate de ceea ce am discutat noi astzi la activitatea de dirigenie.

Nu se acord not, nota o vei primi n viitor de la un profesor care se numete VIAA TA.

Ce este TBC?

Dati exemplu de 5 simptome ale hepatitei.

Care sunt metodele de transmitere a bolii?

Ce poi face pentru a preveni aceast boal?

i mulumesc c ai participat la aceast activitate.

Te rog deseneaz un simbol care s reflecte ct de mult i-a plcut aceast activitate.