plan bun

Upload: oana-puf-craciun

Post on 01-Mar-2016

213 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

q

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.06.2015COALA GIMNAZIAL NICOLAE BLCESCUPROFESOR :Puf OanaARIA CURRICULAR: Limb i comunicare OBIECTUL: Limba i literatura romnUNITATEA DE NVARE: Opera liricSUBIECTUL: Ce te legeni... de Mihai EminescuTIPUL LECIEI: comunicare i nsuire de noi cunotine

COMPETENE GENERALE:1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:1.3.- sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;2.2.- selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare;3.1. identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text;3.4.- sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate.

OBIECTIVE OPERAIONALE:La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:O.1 - s precizeze informaii referitoare la personalitatea i operele lui Mihai Eminescu studiind biografia din manual;O.2 - s citeasc corect, coerent, n ritm propriu din manual textul poeziei Ce te legeni... respectnd punctuaia i ortografia;O.3 - s utilizeze cuvintele necunoscute din text n contexte noi;O.4 - s rspund corect la ntrebri referitoare la coninutul textului Ce te legeni...;O.5 - s rezolve sarcinile referitoare la poezia Ce te legeni... de pe fia de lucru;O.6 -s identifice elementele specifice unei opere literare lirice numind cel puin trei elemente corecte.

METODE SI PROCEDEE:conversaia, explicaia, lectura oral, lucrul cu manualul, discuia, exerciiul, cvintetul, analiza de text, Jocul epitetelor;FORME DE ORGANIZARE:frontal,individual, n perechi i pe grupe;MIJLOACE DIDACTICE: fie de lucru, tabla, caietele elevilor, creta, manualul, imagini.RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI:-timp: 50minBIBLIOGRAFIE:- Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina Limba i literatura romn,manual pentru clasa a V-a,Editura Humanitas,Bucureti,2013.-(coord.) Ioni, Florin, Literatur Limba romn Comunicare pentru clasa a V-a, semestrul I, editura Art, Bucureti, 2012.-Eminescu, Mihai, Poezii, editura Erc Press, 2009;-Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999.

Nr.ctr.Etapele lecieiTimpOB.Coninutul nvriiStrategia didacticEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForma de org.Material didactic

1.Moment organizatoric1Profesorul salut dup care face prezena. Urmeaz pregtirea materialelor de lucru i asigurarea climatului necesar desfurrii orei.

Elevii se pregtesc pentru or.ConversaiaActivitate frontal

ManualeleCaietele elevilor

2.

Verificarea temei2Se verific tema calitativ i cantitativ.Elevii citesc tema i corecteaz unde este nevoie.Conversaia

Activitate frontal

Caiete

Formativ frontal

Verificarea cunotinelor nsuite anterioriCaptarea ateniei8

O1

Cunotinele anterioare se vor verifica pe parcursul leciei noi.

Profesorul le arat elevilor imagini reprezentnd figura lui Mihai Eminescu. Astfel,ei vor ghici tema leciei pe care o vor studia.Profesorul le propune Jocul epitetelor n lan. Se iau trei sau patru benzi de hrtie(n funcie de irul de bnci). Pe fiecare band, la nceput, profesorul noteaz unul dintre cuvintele: toamn, frunz, codru, psri. ncepnd din prima banc, fiecare elev/elev scrie cte un epitet, pe care l consider potrivit pentru cee ace denumete cuvntul dat, i ndoaie banda astfel nct s nu se vad ce a scris; operaia se repeat pn termin de scris toi elevii din clas. Ctig elevii de pe rndul care gsete cel mai repede ct mai multe epitete adecvate.Se ncurajeaz elevii pe parcursul discuiei.

Elevii privesc imaginile i ghicesc subiectul leciei pe care o vor studia.

Elevii realizeaz exerciiul epitetelor n lan propus de profesor.

Conversaia

ConversaiaJocul epitetelor n lan

Activitate frontalActivitate individual

Activitate frontalActivitate individual

Fie cu portretul

Formativ

Formativ

3.Anunarea temei i a obiectivelor1Profesorul face cunoscut elevilor faptul c urmeaz s studieze o poezie deosebit scris de Mihai Eminescu, Ce te legeni... Se scriu pe tabla i n caiete data,titlul,autorul.

Elevii noteaz titlul n caiete.

Conversaia

Activitate frontal

TablaCaiete

4.Prezentarea coninutul noui dirijarea nvrii

28O1

O2

O4

O3O6

O5

O5

O5

O5

Profesorul discut cu elevii despre cunotinele pe care acetia le au despre personalitatea i creaia lui Mihai Eminescu.

Profesorul realizeaz lectura-model a poeziei . -Civa elevi vor citi poezia cu glas tare, respectnd intonaia i punctuaia textului.

Se propune elevilor un exerciiul pe grupe de cte patru n cadrul cruia elevii s propun un alt titlu pentru poezia citit. Se cere s scrie un text de 3-5 rnduri n care s motiveze titlul pe care grupa lor a convenit s-l aleag.

Se solicit lectura pe roluri a poeziei dup care va avea loc o discuie privind aezarea textului n pagin, titlul, scrierea acestora cu majuscula, semnele de punctuaie folosite, formele literare ale unor cuvinte i explicarea cuvintelor necunoscute: codru, pustiit, stoluri,zarea, vetejit, a se ngna.

Elevii rezolv exerciiul de pe fia de lucru n care vor scrie forma literar a cuvintelor date: aripe i ici,m plec .Profesorul le solicit elevilor s explice cum s-au format urmtoarele cuvinte: frunzi, cntre, singurel.Elevilor li se cere n urmtorul exerciiu s identifice modurile verbale folosite n text i s prezinte rolul lor.n cadrul urmtorului exerciiu, elevii vor identifica cu exemple din text semnele de punctuaie i de ortografie(ghilimele, linia de dialog, cratima, punctele de suspensie) i vor ncerca s gseasc explicaii pentru utilizarea lor.

Elevii noteaz ideile n caiete.

Elevii citesc poezia.

Elevii aleg un alt titlu poeziei i citesc n faa clasei textele scrise de ei.

Elevii citesc poezia pe roluri i menioneaz elementele prin care poezia Ce te legeni... se deosebete de alte poezii studiate de ei pe parcursul anului colar.

Elevii rezolv exerciiile propuse de profesor pe fia de lucru.

Elevii rezolv exerciiile propuse de profesor pe fia de lucru.

Elevii rezolv exerciiile propuse de profesor pe fia de lucru.

ConversaiaExerciiulLectura textuluiExplicaia

Exerciiulconversaia

ConversaiaExerciiulExplicaiaAnaliza de textLectura oral

ConversaiaExerciiulExplicaiaAnaliza de text

ConversaiaExerciiulExplicaiaAnaliza de text

Activitate frontal

Activitate pe grupeActivitate frontal

Activitate frontalActivitate individual

Activitate individual

Activitate frontalTablaCaieteFia de lucru

CaieteFia de lucru

ManualeFia de lucruCaieteTabla

ManualeFia de lucruCaieteTablaManualeFia de lucruCaieteTabla

Formativ

Formativ

Profesorul supravegheaz implicarea tuturor elevilor n rezolvarea sarcinii de lucru.

Profesorul supravegheaz implicarea tuturor elevilor n rezolvarea sarcinilor de lucru.

Profesorul supravegheaz implicarea tuturor elevilor n rezolvarea sarcinilor de lucru.

5.Obinerea performanei8O5

O4Se va da ca activitate n perechi n clas rezolvarea testului cu proba: CvintetulScriei pe cinci rnduri diferite urmtoarele: Pe primul rnd, un substantiv care s defineasc subiectul leciei noastre. Pe al doilea rnd, dou adjective care descriu subiectul. Pe al treilea rnd, trei verbe la modul gerunziu, care exprim diferite aciuni legate de subiectul leciei. Pe al patrulea rnd, patru cuvinte prin care se exprim sentimente i atitudini fa de subiectul prezent. Pe al cincilea rnd se scrie un singur cuvnt care s exprime esena subiectului n cauz.

Se adreseaz elevilor ntrebri orale pentru se vedea dac au neles lecia:Care este autorul poeziei Ce te legeni...?Prin ce se deosebete poezia Ce te legeni... de celelalte poezii cunoscute de voi, din punctul de vedere a-l formei ?Ce mod de expunere este utilizat n text? Care sunt participanii la dialog?Considerai c poezia Ce te legeni... este o oper liric? De ce?Se poart discuii referitoare la rspunsurile date.Elevii rezolv cvintetul n perechi apoi se citesc rspunsurile date de ctre acetia.

Elevii rspund la ntrebrile adresate de ctre profesor. Cvintetul

Conversaia

Activitate n perechi

Activitate frontal

Activitate frontal

ManualeFie de lucruFormativ

6.Asigurarea reteniei i a transferului2Se formuleaz aprecieri privind modul n care elevii au ndeplinit sarcinile propuse. Profesorul le d ca tem elevilor exerciiul 5 din seciunea Vocabularul de la pagina 281 i s memoreze poezia.Elevii noteaz tema pentru acas.ConversaiaExplicaia

Manual

Oral

Frontal

Individual

Fi de lucru

1. Formai patru grupe de cte patru i propunei un alt titlu pentru poezia citit. Scriei, n echip, un text de 3-5 rnduri, n care s motivai titlul pe care grupa voastr a convenit s-l aleag.

2. Unete cu sgei cuvintele cu nelesul lor:stoluriofilit codruluminpustiit lipsit de viavetejit mulimezareapdure3. Scriei forma literar a urmtoarelor cuvinte:aripe ici m plec4. Explicai cum s-au format urmtoarele cuvinte: frunzi cntresingurel5. Descoperii moduri verbale folosite n cadrul poeziei. Rolul lor este ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................6. Rspunde la urmtoarele ntrebri:a. Ce marcheaz ghilimele n poezie? ..............................b. Ce rol are linia de pauz? ..............................c. Explicai folosirea cratimelor n text. ......d. Ce sugereaz punctele de suspensie din titlu?..............................7. Scriei pe cinci rnduri diferite urmtoarele: Pe primul rnd, un substantiv care s defineasc subiectul leciei noastre. Pe al doilea rnd, dou adjective care descriu subiectul. Pe al treilea rnd, trei verbe la modul gerunziu, care exprim diferite aciuni legate de subiectul leciei. Pe al patrulea rnd, patru cuvinte prin care se exprim sentimente i atitudini fa de subiectul prezent. Pe al cincilea rnd se scrie un singur cuvnt care s exprime esena subiectului n cauz.