platformarecd700063838.files.wordpress.com · web viewun elev va sta în fața clasei, iar...

15
Proiect de lecție Data: 6.02.2020 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială, Comuna Moldoveni, Județul Neamț Clasa: a II-a Profesor învățământ primar: Sandu Maricica Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Disciplina de studiu: Matematică și explorarea mediului Unitatea de învățare: Viețuitoare și medii de viață Subiectul lecției: Înmulțirea când unul dintre factori este 7 Tipul lecției: de consolidare Scopul lecției: consolidarea cunoștințelor referitoare la operația de înmulțire când unul dintre factori este 7 și utilizarea acestora în rezolvarea de exerciții și probleme Domenii integrate: 1. Matematică și explorarea mediului 2. Muzică și mișcare Compentențe specifice: Matematică și explorarea mediului: 1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 1000 ; 1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0 – 1000, recurgând la numărare și/sau gruprare ori de câte ori este necesar;

Upload: others

Post on 07-Apr-2020

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

Proiect de lecție

Data: 6.02.2020

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială, Comuna Moldoveni, Județul Neamț

Clasa: a II-a

Profesor învățământ primar: Sandu Maricica

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina de studiu: Matematică și explorarea mediului

Unitatea de învățare: Viețuitoare și medii de viață

Subiectul lecţiei: Înmulțirea când unul dintre factori este 7

Tipul lecţiei: de consolidare

Scopul lecţiei: consolidarea cunoștințelor referitoare la operația de înmulțire când unul dintre factori este 7 și utilizarea acestora în rezolvarea de exerciții și probleme

Domenii integrate:

1. Matematică și explorarea mediului 2. Muzică și mișcare

Compentențe specifice:

Matematică și explorarea mediului:

1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 1000 ;1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0 – 1000, recurgând la numărare și/sau gruprare ori de câte ori este necesar;1.5. Efectuarea de înmulțiri și împărțiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărțit, împărțitor, <, >, =, +, -, , :) în rezolvarea și sau compunerea de problem;‧

Muzică și mișcare:

1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule ritmico-melodice simple și repetate;

Page 2: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

Strategia didactică:

a) Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic, munca independentă

b) Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, instrumente de scris, scrisoarea de la Zâna Iarnă, cartonașe, cuburi colorate, planșă;

c) Modul de organizare: frontal, individual, pe grupe;

Resurse:

a) umane: 12 elevib) temporale: 50 minutec) bibliografice:

-Petrovici, C., 2014, Didactica matematicii pentru învățământul primar, Polirom, Iași-Programa şcolară pentru disciplinele Arte vizuale și abilități practice, Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, aprobate prin Ordinul Ministrului Nr. 3418/19.03.2013 - www.clasamea.eu - www.didactic.ro

Page 3: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

Nr. crt.

Etapele lecției Comp.specif.

Timp Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică EvaluareMetode și procedee didactice

Mijloace de învățământ

Mod de organizare

1. Moment organizatoric

1’

Asigurarea unui climat de ordine şi disciplină pentru desfăşurarea în bune condiţii a orei de Matematică și explorarea mediului.

FrontalObservarea sistematică a comporta-mentului elevilor

2. Verificarea temeiși reactualizarea cunoștințelor

1.5

1.6

5’

4’

Voi face verificarea calitativă a temei pentru acasă. Voi numi câțiva elevi care să citească exercițiile din temă, iar ceilalți copii sunt atenți, urmăresc și se autocorectează cu culoarea verde, dacă este necesar.

Reactualizarea cunoștințelor se realizează cu ajutorul jocului ”Cine sunt eu ?” Un elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice (Descăzut, Factori, Sumă, 32, Produs, Înșeptit, dublu). Colegii din bancă trebuie să-i dea elevului indicii, astfel încât acesta să ghicească ce este scris pe cartonașul ce se află deasupra lui.

Conversația

Explicația

Caietele de lucru

Cartonașe

Individual

Frontal

Capacitatea de a se autoevalua correct

Evaluare oralăCapacitatea de a răspunde la întrebări, utilizând terminologia matematică

3. Captarea atenției 2’

Captarea atenției se realizează cu ajutorul unei scrisori de la Zâna Iarnă (Anexa 1), care se pregătește să părăsească țara noastră, lăsând-o pe Zâna Primăvară să îi preia locul.

Conversația ScrisoareaAnexa 1

FrontalObservarea sistematică a comporta-mentului elevilor

4. Anunțarea subiectului 2’

Elevii sunt anunțați că astăzi la ora de Matematică și explorarea mediului vom

Page 4: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

lecției și a obiectivelor operaționale

poposi din călătoria în lumea minunată a Tablei înmulțirii la vagonul cu numărul 7. Ne vom verifica cunoștințele despre înmulțirea numerelor, lucrând exerciții și probleme.

Conversația Frontal

Individual

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

5. Dirijarea învățării

1.4MM

1.6

1.41.5

3’

3’

17’

Elevii vor repeta tabla înmulțirii când unul dintre factoti este 7 prin cântec și vers.

Se verifică înmulțirea când unul dintre factori este 2,3,4,5,6, sau 7 cu ajutorul a două cuburi/zaruri, elevii ieșind în față câte unul și aruncând cu zarurile și indică produsul celor doi factori.

Zâna Iarnă ne-a lăsat mai multe sarcini de lucru și noi trebuie să aplicăm cunoștințele de la înmulțire pentru a duce la bun sfârșit cerințele. Elevii primesc fișa de lucru, care se lucrează și se verifică după fiecare exercițiu.

Conversația

Explicația Exercițiul

Explicația Exercițiul

Înmulțirea cu 7 în versuri - Anexa 2

Cuburi colorate

Fișe – Anexa 3

Frontal

Individual

Frontal

Capacitatea de a efectua operații de înmulțire, utilizând imagini sau adunări repetate

6. Obținerea performanței

1.41.5

7’

Zâna Iarnă ne provoacă să construim ultimul om de zăpadă din acest anotimp care este pe sfârșite. Ea ne-a trimis cei 3 bulgări de zăpadă (Anexa 4), dar, pentru a-l construi, trebuie să rezolvăm cerințele de pe fiecare bulgăre. Pentru această provocare avem nevoie de trei echipe, în cadrul cărora copiii vor lucra împreună timp de 5 minute. Fiecare bulgăre o să conțină exerciții diferite. După ce echipele finalizează provocarea,

Conversația

Jocul didactic

Exercițiul

Bulgări de zăpadă din hârtie- Anexa 4

Frontal

Pe grupe

Frontal

Capacitatea de a efectua operațiii de înmulțire, grupând termenii

Capacitatea de înțelegere și soluționare a

Page 5: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

câte un copil din fiecare echipă va prezenta rezolvarea exercițiilor și vom asambla omul de zăpadă.

unei problem simple

7. Asigurarea retenției și a transferului 1.4

1.5

3’ Propun elevilor un mic joc în care au ca sarcina să descopere valorile figurilor geometrice din operațiile matematice .

ExplicațiaExercițiu

Anexa 5 - planșă

FrontalCapacitatea de a răspunde la întrebări, utilizând terminologia matematică

8. Încheierea lecției 1.4

MM3’

Se precizează tema pentru acasă și se fac aprecieri verbale cu privire la modul în care au participat elevii la lecție. Audiție muzicală: Omul de zăpadă

Conversația Fișe de lucru

Frontal Observarea sistematică a comporta-mentului copiilor

Page 6: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

Anexa 1

Dragi elevi ai clasei a II-a, Suntem în ultima lună din anotimpul de iarnă și înainte să plec din țara voastră și să las locul surorii mele, Zâna Primăvară, am decis să vă provoc la câteva activități pe parcursul zilei de azi. Iarna aceasta v-am supravegheat atent și am observat că, începând din semestrul al doilea, ați învățat despre operația de înmulțire. Știu că acum știți înmulțirea când unul dintre factori este 2, 3, 4, 5, 6 sau 7 și astăzi veți continua călătoria în lumea minunată a Tablei Înmulțirii. Am lăsat câteva indicații doamnei învățătoare și câteva materiale ce au legătură cu anotimpul de iarnă, care vă vor ajuta pe parcursul lecției. Vă urez success la rezolvarea exercițiilor și să ne revedem cu bine și la sfârșitul anului 2020!

Cu drag,Zâna Iarnă

Page 7: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice
Page 8: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

Anexa 4

1. Grupează convenabil factorii și rezolvă:4x2+7x3=

2. Află triplul numărului 9.

Page 9: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

1. Grupează convenabil factorii și rezolvă:3x3+8x3=

2. Mărește de 7 ori numărul 5.

Page 10: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

1. Grupează convenabil factorii și rezolvă:7x4-2x9=

2. Află numărul de 7 ori mai mare decât 8.

Page 11: platformarecd700063838.files.wordpress.com · Web viewUn elev va sta în fața clasei, iar învățătorul va ține deasupra lui un cartonaș cu numere sau terminologii matematice

Anexa 5

Sunt bun la mate!

x = 36

x = 42

x = 63

+ + + = 41