platformarecd700063838.files.wordpress.com€¦  · web view2020. 10. 10. · 3.1. formularea de...

20
DATA: UNITATEA: PROF.ÎNV.PRIMAR:Cherciu Ioana CLASA: a IV-a A ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare DISCIPLINA : Limba și literatura română UNITATEA TEMATICA: Țara mea SUBIECTUL LECTIEI: Textul nonliterar – Cetățile, pagini de istorie FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată TIPUL LECTIEI: consolidare COMPETENTE SPECIFICE : LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ 2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare 3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii ISTORIE 1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare PROIECT DIDACTIC

Upload: others

Post on 08-Feb-2021

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA:

PROF.ÎNV.PRIMAR:Cherciu Ioana

CLASA: a IV-a A

ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare

DISCIPLINA : Limba și literatura română

UNITATEA TEMATICA: Țara mea

SUBIECTUL LECTIEI: Textul nonliterar – Cetățile, pagini de istorie

FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrată

TIPUL LECTIEI: consolidare

COMPETENTE SPECIFICE :

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

· 2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup

· 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare

· 3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii

ISTORIE

· 1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare

MATEMATICA

· 5.2. Organizarea datelor în tabele și reprezentarea lor grafică

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

· O1 – să rezolve cu responsabilitate și implicare sarcinile din cadrul grupului de lucru;

· O2 – să formuleze întrebări și răspunsuri prin diferite procedee ;

· O3 – să folosească metodele gândirii critice pentru explorarea textelor;

· O4 – să argumenteze acordul/dezacordul față de acțiuni/atitudini ale oamenilor;

· O5 – să transfere informațiile din text în diverși organizatori grafici .

STRATEGIA DIDACTICĂ

Resurse procedurale :

Metode şi procedee:

· conversatia, explicaţia, observația, argumentarea, exercițiul, metoda mozic, metoda pălăriilor gânditoare, joc de rol

Mijloace didactice:

· caiet, instrumente de scris, planșe, fișe de lucru, pălării colorate, recompense

Forme de organizare: frontal, individual, în grupe,

Resurse umane: 26 elevi

Resurse temporale: 45 minute

BIBLIOGRAFIE :

1. *** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Istorie, Matematică, clasa a IV-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/ 2.12.2014;

1. Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar.

1. Berechet, Daniela; Berechet, Florian; Tița, Jeana; Costache, Lidia, Limba și lietratura română, Modalități de lucru diferențiate, Ed. Paralela 45, Pitești, 2016

1. Beșliu, Daniela; Stănică, Nicoleta, Limba și literatura română, Caiet de lucru pentru clasa a IV-a, Ed. Litera, București, 2016

1. Gavrilă, Camelia; Doboș, Mihaela; Chirilă, Mariana; Zaharia, Cezar, Limba și literatura română de la competență la performanță, Ed. Polirom, Iași, 2010

1. Logel, Dumitru; Popescu, Elena; Stroescu-Logel Elena, Sinteze de metodică a predării limbii și literaturii române în învățământul primar, Ed CARMINS, Pitești

1. Molan, Vasile, Didactica disciplinelor „Comunicare în limba românăˮ și „Limba și literatura românăˮ din învățământul primar, Ed MINIPED, București, 2014

Anexa 1

Bună dimineața, iubitori de patrie!

Astăzi este…………..; a …………….. zi din……………. Suntem în anotimpul de ……., în a ………….. lună a anotimpului.

Pentru cuvintele lacunare din text care sunt pe pozițiile I, III și V, faceți următoarele specificații:

· desparte cuvintele în silabe stabilind numărul acestora;

· scrieți numărul de consoane și vocale aferente fiecărui cuvânt;

· spune ce sunt ca parte de vorbire.

Stabiliți secolul apariției fiecărei cetăți istorice:

· Sarmizegetusa Regia (perioada dacică anii 87-107)……………

· Cetatea Târgoviște (prima atestare anul 1396)……………………

· Turnul Chindiei (perioada domniei lui Vlad Țepeș anii1431-1476)……….

· Cetatea Sucevei (prima atestare anul 1388)………………………….…

· Cetatea Sighișoara (prima atestare anul 1280)…………………………..

Realizați corespondența cetate istorică - reguine geografică:

· Sarmizegetusa Regia Muntenia

· Cetatea Târgoșistei Moldova

· Turnul Chindiei Transilvania

· Cetatea Sucevei Transilvania

· Cetatea Sighișoara Muntenia

Anexa 2

Metoda „Pălăriile gânditoareˮ

Pălăria Albă

Ce informații aveți despre cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?

Care a fost scopul construirii acestor cetăți?

Cum ați obținut informațiile pe care le dețineți?

Pălăria Roșie

În cadrul orelor de istorie am discutat despre copilăria din diferite perioade de timp ale sitoriei. Cetățile prezentate în textul Cetățile, pagini de istorie în majoritate aparțin evului mediu. Imaginează-ți o zi de școală pentru elevii din evul mediu.

Cum se simțeau, din punct de vedere al sentimentelor, copii care nu frecventau școala?

Pălăria Neagră

Care sunt dezavantajele pe care le creează cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?

La ce riscuri ne supunem dacă întreținem aceste cetăți românești?

Pălăria Galbenă

Care este importanța cetăților românești pentru generațiile viitoare?

Ce rol au aceste cetăți în stimularea respectului față de țară?

Pălăria Verde

Ce ai face pentru protejarea acestor monumente istorice?

Cum se poate promova imaginea țării?

Pălăria Albstră

Adresează colegilor o întrebare pentru a verifica dacă au înțeles importanța cetăților istorice.

Anexa 3

Metoda mozaic

Scriitorii

Redactează o invitație pentru o aniversare tematică la Cetatea Sighișoara.

Actorii

Realizează un joc de rol între un grup de elevi din evul mediu și un grup de elevi/un elev din zilele noastre.

Matematicienii

· Câți ani au trecut de la prima atestare a Cetății Sucevei? (1388)

· Cetatea Târgoviște a menționată în documente scrise în anul 1396. Descompune anul atestării cetății prin sumă de produse.

· Turnul Chindiei, în sec XX a fost renovat între lunile aprilie – iulie. Stabilește câte luni, săptămâni și zile a durat.

Talentații

Interpretați cântecul „Țara meaˮ învățat la ora de muzică și mișcare.

Istoricii

Prezentați în 3-4 enunțuri importanța cetăților din evul mediu.

Pictorii

Desenați imaginea unei cetăți din perioada evului mediu.

Anexa 4

Citește cu atenție textul. Selectează cinci subtantivele și notează-le conform tabelului de mai jos:

substantiv

felul

numărul

genul

Turnul Chindiei (perioada domniei lui Vlad Țepeș 1431-1476)

Cetatea Tărgoviște (prima atestare anul 1396)

Cetatea Sighișoara (prima atestare anul 1280)

Cetatea Sarmizegetusa (anii 87-107)

Cetatea Suceava (prima atestare anul 1388)

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Momentele

lecției

Ob

Elemente de conținut

Resurse

Evaluarea

procedurale

materiale

organizatorice

1.Moment organizatoric

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Limba și literatura română:

· aerisirea sălii de clasă;

· amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii.

Pregătirea materialului didactic.

conversația

materialele necesare lecției

frontal

2. Captarea atenției

Se realizează întâlnirea de dimineață prin prezentarea mesajului zilei, (Anexa 1)

conversația

flipchartul

frontal

observare sistematică

3. Verificarea temei

Se face verificarea frontală, calitativă și cantitativă, a temei.

conversația

caietele de temă

frontal

evaluare orală

4.Anunțarea temei și a obiectivelor

Se va nota titlul lecției la tablă, în timp ce sunt anunțate obiectivele lecției.

conversația

caiete de clasă

frontal

5.Sistematizarea,

consolidarea, fixarea cunoştinţelor asimilate anterior

5.Sistematizarea,

consolidarea, fixarea cunoştinţelor asimilate anterior

O1

O2

O3

O4

O5

Elevii vor extrage bilețele pe care se va regăsi cuvântul care reprezintă culoarea pălăriei din a cărei grupă vor face parte:

Pălăria alba; Pălăria roșie, Pălăria neagră; Pălăria galbenă; Pălăria verde; Pălăria albastră.( Anexa 2)

*Activitate pe grupe

Metoda „Pălăriile gânditoareˮ

Pălăria Albă

Ce informații aveți despre cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?

Care a fost scopul construirii acestor cetăți?

Cum ați obținut informațiile pe care le dețineți?

Pălăria Roșie

În cadrul orelor de istorie am discutat despre copilăria din diferite perioade de timp ale sitoriei. Cetățile prezentate în textul Cetățile, pagini de istorie în majoritate aparțin evului mediu. Imaginează-ți o zi de școală pentru elevii din evul mediu.

Cum se simțeau, din punct de vedere al sentimentelor, copii care nu frecventau școala?

Pălăria Neagră

Care sunt dezavantajele pe care le creează cetățile: Sarmizegetusa, Târgoviște, Sighișoara, Suceava și Turnul Chindiei?

La ce riscuri ne supunem dacă întreținem aceste cetăți românești?

Pălăria Galbenă

Care este importanța cetăților românești pentru ge-

nerațiile viitoare?

Ce rol au aceste cetăți în stimularea respectului față de țară?

Pălăria Verde

Ce ai face pentru protejarea acestor monumente istorice?

Cum se poate promova imaginea țării?

Pălăria Albstră

Adresează colegilor o întrebare pentru a verifica dacă au înțeles importanța cetăților istorice.

explicația

conversația

metoda pălăriilor

gânditoare

conversația

exercițiul

observația

exercițiul

observația

explicația

conversația

metoda pălăriilor

gânditoare

observația

explicația

markere

stilou

pălării

colorate

fișe

anexa 2 – fișe de lucru în echipă/ sarcini

fișa de lucru

instrument de scris

fișa de lucru

instrument de scris

fișa de lucru

instrument de scris

stimulente

activitate

frontală

activitate în echipă

activitate în echipă

activitate în echipă

activitate în echipă

activitate în echipă

frontal

observare sistematică

aprecieri

verbale

observare sistematică

aprecieri

verbale

evaluare orală și scrisă

interevaluare

observare sistematică

aprecieri

verbale

evaluare orală și scrisă

interevaluare

observare sistematică

aprecieri

verbale

6.Obținerea performanței

O1

O2

O4

O5

O5

Elevii așezați pe grupele deja formate vor extrage câte un plic ce va conține sarcini de lucru, se va lucra prin metoda mozaic. Se face instructajul, se mai fac recomandări punctual fiecărei echipe, iar elevii vor rezolva sarcinile conform cerințelor (Anexa 3).

Metoda mozaic

Scriitorii

Redactează o invitație pentru o aniversare tematică la Cetatea Sighișoara.

Actorii

Realizează un joc de rol între un grup de elevi din evul mediu și un grup de elevi/un elev din zilele noastre.

Matematicienii

· Câți au trecut de la prima atestare a Cetății Sucevei? (1388)

· Cetatea Târgoviște a menționată în documente scrise în anul 1396. Descompune anul atestării cetății prin sumă de produse.

· Turnul Chindiei, în sec XX a fost renovat între lunile aprilie – iulie. Stabilește câte luni, săptămâni și zile a durat.

Talentații

Interpretați cântecul „Țara meaˮ învățat la ora de muzică și mișcare.

Istoricii

Prezentați în 3-4 enunțuri importanța cetăților din evul mediu.

Pictorii

Desenați imaginea unei cetăți din perioada evului mediu.

metoda mozaic

conversația

explicația

exercițiul

joc de rol

conversația

explicația

exercițiul

metoda mozaic

fișa de lucru

instrument de scris

fișa de lucru

instrument de scris

fișa de lucru

instrument de scris

stimulente

frontal

activitate în echipă

frontal

activitate în echipă

frontal

observare sistematică

evaluare orală

evaluare scrisă

observare sistematică

evaluare orală

7.Asigurarea retenției și a transferului

O5

Elevii vor primi în cadrul echipei o fișă cu un citat din Alexandru Vlahuță (Anexa 4), iar sarcina de lucru va fi să recu-noască cinci substantivele și să le noteze în tabel concform cerinței. Va câștiga echipa care termina prima sarcina corect. Se oferă sti- mulente doar echipei care câștigă.

explicația

exercițiul

stimulente

fișa de lucru

instrument de scris

frontal

activitate în echipă

observare sistematică

evaluare orală

8.Încheierea activității

Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a activității.

Se anunță tema pentru acasă.

conversația

auxiliar

frontal

aprecieri verbale