pl lectie dirigentie portofoliu

5
- Plan de lectie - I. DATE GENERALE Clasa: a VIII- a Data: Disciplina: Consiliere si orientare Unitatea de invatare: Comunicare si abilitati sociale Tema: Relatia parinti - adolescenti II. OBIECTIVE CADRU: - dezvoltarea abilitatilor de interrelationare în contexte variate - identificarea concordantei permanente intre calitatile personale si cele ale parintilor, necesare stabilirii unui cadru optim familial II. OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei elevii trebuie: - să constientizeze rolul propriu si pe cel al parintilor in cadrul familiei - să identifice calitatile ideale ale unui parinte si ale unui copil - să constientizeze importanta stabilirii unei relatii familiale eficiente - să proiecteze o relatie ideala cu parintii - să constientizeze necesitatea comunicarii eficiente cu membrii familiei - să dezvolte comportamente responsabile in mediul familial - să dezvolte capacitatea de lucru pe grupe - să analizeze consecinţele pe termen scurt şi lung ale unei decizii - să manifeste interes pentru activitate - să argumenteze propriile pareri - să rezolve cerintele testului dat - să argumenteze logic si documentat alegerea raspunsului - să demonstreze intelegerea corecta a notiunilor invatate 1

Upload: cameliaback-stoian

Post on 24-Nov-2015

174 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

Pedagogie

TRANSCRIPT

Metode utilizate: (M1) simularea, nvarea prin descoperire dirijat, observarea

- Plan de lectie -

I. DATE GENERALE

Clasa: a VIII- aData: Disciplina: Consiliere si orientareUnitatea de invatare: Comunicare si abilitati socialeTema: Relatia parinti - adolescentiII. OBIECTIVE CADRU:- dezvoltarea abilitatilor de interrelationare n contexte variate- identificarea concordantei permanente intre calitatile personale si cele ale parintilor, necesare stabilirii unui cadru optim familialII. OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei elevii trebuie:- s constientizeze rolul propriu si pe cel al parintilor in cadrul familiei- s identifice calitatile ideale ale unui parinte si ale unui copil- s constientizeze importanta stabilirii unei relatii familiale eficiente

- s proiecteze o relatie ideala cu parintii

- s constientizeze necesitatea comunicarii eficiente cu membrii familiei

- s dezvolte comportamente responsabile in mediul familial

- s dezvolte capacitatea de lucru pe grupe

- s analizeze consecinele pe termen scurt i lung ale unei decizii- s manifeste interes pentru activitate- s argumenteze propriile pareri- s rezolve cerintele testului dat

- s argumenteze logic si documentat alegerea raspunsului

- s demonstreze intelegerea corecta a notiunilor invatate

III. STRATEGII DIDACTICE:Metode utilizate: conversatia, explicatia, discutii libere, studiul de caz, nvtarea prin descoperire dirijat, jocul de rol, metoda mozaicului, metoda ciorchineluiMijloace de invatamant: fise de lucru, chestionarul Comunicarea parinte - adolescent, markere, pixuri, coli flipchart, retroproiectorForma de organizare: frontal, individual

Desfasurarea secventelor didacticeA. Moment organizatoric:

- verificarea prezentei elevilor prin numirea absentilor de catre elevul de servici- captarea atentiei elevilor prin:

anuntarea titlului lectiei si a subiectelor pe tema respectiva; anuntarea obiectivelor urmarite;

Vom realiza o noua activitate de consiliere in care vom discuta despre relatia parinti copii (adolescenti) pentru a constientiza mai bine importanta construirii unei relatii eficiente bazata pe incredere si suport afectiv.De asemenea, vom recunoaste care sunt calitatile unui bun parinte si a unui copil bun, ce inseamna pentru voi un parinte si un copil ideal precum si relatia construita de acestia.

anuntarea modului de desfasurare a activitatii; Se discuta despre comunicare si elementele acesteia. Formele comunicarii:

Intelegerea

Dezaprobarea

Supunerea

Indiferenta

Functiile comunicarii:

Comunicarea asigura functionarea sistemului familial

Comunicarea are functia de sustinere si suport

Comunicarea indeplineste o functie educativa

Comunicarea are o functie informationala

Comunicarea indeplineste o functie de dezvoltare a copiilor

Stilurile de indrumare parentala:

Stilul autoritar (autoritar subiectiv)

Stilul permisiv

Stilul neglijent

Stilul autorizat

Stilul supraprotector

Conflictele dintre parinti si adolescenti:

Conflictele de autoritate

Conflictele de idei

Conflictele afective

Principii orientative ale unui climat optim familial:

Respectul reciproc parinti-copii; Constanta si claritate

Comunicarea deschisa

pregatirea elevilor pentru test: exercitiu de spargerea ghetii

impartirea fiselor de lucru cu tema Harta familiei

B. Elevii vor completa fisa in care se afla o serie de propozitii neterminate. Cerinta este ca ei sa completeze aceste propozitii asa cum doresc ei:

1. Oamenii de care imi pasa cel mai mult sunt ..................................................................................................................................

2. Parintii mei ...............................................................................................................................................................................

3. Cred ca orice parinte .................................................................................................................................................................

4. Ma simt mandru de mine pentru ca ........

........................................................................................................................

5. Oamenii pe care ii admir cel mai mult sunt ..

........................................................................................................................

6. Nu-mi place cand parintii ....

........................................................................................................................

7. Imi doresc sa ....

........................................................................................................................

8. Unul din cele mai bune lucruri facute de mine este .

........................................................................................................................

9. Cel mai adesea mi se reproseaza ..

........................................................................................................................

10. In familie ma simt bine cand ....

........................................................................................................................

11. Prefer sa decat ....

........................................................................................................................

12. Stiu ca pot sa

........................................................................................................................

C. Se solicita elevilor sa discute in cadrul grupului pentru a realiza urmatoarele teme:a) PARINTII IDEALI

b) COPILUL IDEAL

c) RELATIA IDEALA DINTRE PARINTE COPIL

Se solicita apoi ca fiecare lider al grupei sa vina in fata clasei cu planul realizat pentru a expune solutiile gasite. Dupa ce s-au gasit toate ideile se vor puncta calitatile parintelui ideal, cele care au fost mai des mentionate, calitatile predominante ale copilului ideal cat si a relatiei optime din cadrul familiei.

SHAPE \* MERGEFORMAT

Se realizeaza o serie de recomandari.

Constantin Brancusi: Lucrurile nu sunt greu de facut; ceea ce-i cu adevarat greu este de a ne pune in starea de a le face

D. La incheierea activitatii elevii vor avea de realizat un eseu cu tema: Comunicarea parinte-adolescent ce va avea rolul de a masura nivelul de relationare dintre tineri si parinti (nivel scazut, mediu si ridicat)

Se vor face aprecieri si recomandari.

Copilul ideal

Rel.ideala

parinte-copil

Parintii

ideali

PAGE 4