metafora.doc

8
 PROIECT DIDACTIC  Inst. Ionel-Cătălin Diaco nu Şcoala Nr 3 Drăguşani Clasa: a III-a Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Elemente de construcţie a co municării Conţinuturi: Legătura dintre comparaţie şi metaforă Tipul lecţiei : predare-învăţare-evaluare Obiective-cadru / Obiective de reerinţă: 1.! ".! .#! $.! $.$! $.% Obiective operaţionale: Co!nitive" &e parcursul şi la sfârşitul lecţiei! elevii vor deveni capabili: '.(.1 ) să reali*e*e comparaţii: - #ini#al : e+trăgându-le dintr-un te+t dat, IE/0II(23E4 - #ediu: combinând sau înlocuind termenii daţi, E5(3IE3E4 - #a$i#al : liber! pornind de la un element dat. (3E26IE4 '.(." ) să reali*e*e metaforele: - #ini#al : e+trăgându-le dintr-un te+t dat, IE/0II(23E4 - #ediu: transformarea metaforei în comparaţie, E5(3IE3E4 - #a$i#al : transformarea comparaţiei în metaforă. (3E26IE4 '.(. ) să utili*e*e în conte+te figurile de stil: - #ini#al : completând în spaţiile lacunare, - #ediu: construind conte+te pentru figurile date, - #a$i#al : e+emplificând cu creaţii proprii. '.(.$ ) să utili*e*e cunoştinţele în 7ocul didactic 8(uvântul inter*is9: - #ini#al : descriere cu a7utorul unui sinonim şi a epitetelor, - #ediu: descriere folosind comparaţii, - #a$i#al : descriere prin intermediul metaforelor.

Upload: natalia-ceban

Post on 06-Oct-2015

7 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Inst. Ionel-Ctlin Diaconu

coala Nr 3 DrguaniClasa: a III-a

Disciplina: Limba i literatura romn

Unitatea de nvare: Elemente de construcie a comunicrii

Coninuturi: Legtura dintre comparaie i metafor

Tipul leciei: predare-nvare-evaluare

Obiective-cadru / Obiective de referin: 1.3, 2.3, 3.5, 4.3, 4.4, 4.6

Obiective operaionale:

Cognitive:

Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor deveni capabili:

O.C.1 s realizeze comparaii:

- minimal: extrgndu-le dintr-un text dat; (IDENTIFICARE)

- mediu: combinnd sau nlocuind termenii dai; (DESCRIERE)

- maximal: liber, pornind de la un element dat. (CREAIE)

O.C.2 s realizeze metaforele:

- minimal: extrgndu-le dintr-un text dat; (IDENTIFICARE)

- mediu: transformarea metaforei n comparaie; (DESCRIERE)

- maximal: transformarea comparaiei n metafor. (CREAIE)

O.C.3 s utilizeze n contexte figurile de stil:

- minimal: completnd n spaiile lacunare;

- mediu: construind contexte pentru figurile date;

- maximal: exemplificnd cu creaii proprii.

O.C.4 s utilizeze cunotinele n jocul didactic Cuvntul interzis:

- minimal: descriere cu ajutorul unui sinonim i a epitetelor;

- mediu: descriere folosind comparaii;

- maximal: descriere prin intermediul metaforelor.

Motrice:

Elevii vor deveni capabili OM1 s-i coordoneze mobilitatea minilor i a corpului n funcie de solicitri;

OM2 s coordoneze actul manevrrii instrumentului de scris;

Afective :

Elevii OA1 vor manifesta interes pentru activitatea de comunicare;

OA2 vor fi ncntai de stpnirea unor instrumente de exprimare expresiv;

OA3 vor avea o atitudine degajat n comunicarea oral;

Resurse :

A. Bibliografice :

a) tiinifice :

Constantin Parfene, Literatura n coal. Contribuii la o didactic modern a disciplinei, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic, 1977;b) oficiale :

Curriculum National. Programe colare pentru nvmntul primar, 1998;

E. Constantinescu, M. Goian, M. Srbu; Limba i literatura romn, manual pentru clasa a III-a, Bucureti, Editura Teora, 2000;

c) metodico - didactice:

Ioan Dnil, Elena arlung, Lecia n evenimente, Bacu, Editura Egal, 2002;

Silvia Nu, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Editura Aramis, Bucureti, 2001; D. Gherghina, M. Gherghina, I. Dnil (.a. coordonatori), Limba i literatura romn Comunicare elaborat, Editura DIDACTICA NOVA, Craiova, 2003. B. Metodologice

a) Strategia didactica : dirijat;

b) Metode si procedee : observaia dirijat, conversaia, exerciiul, lectura;c) Mijloace de nvmnt : fie de lucru, exerciii scrise pe tabl, cret colorat;d) Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe.

C. Temporale : durata activitii : 50`

locul leciei n modul : I

SCHIA SCENARIULUI DIDACTIC

Evenimentele leciei / coninuturi / strategie

ObiectiveActivitatea

nvtoruluiActivitatea

elevilor

OM1

OA31. Captarea ateniei

Se citete elevilor fragmentul:

Pe muchiul gros, cald ca o blan a pmntului, cprioara sta jos lng iedul ei

Se cere selectarea comparaiei.Elevii devin ateni, rspund solicitrii.

OA1

OM12. Anunarea obiectivelor

Se anun scopul leciei (mbogirea tehnicilor de expresivitate a limbajului) i obiectivele, fr terminologieElevii devin contieni de obiectivele leciei.

OC1

OM1

OA13. Actualizarea cunotinelor

Sunt reamintite printr-o conversaie euristic cunotinele referitoare la comparaie.

Se efectueaz cu elevii urmtoarele exerciii:

- de identificare a comparaiei din textul: Pe coast trec iruri de sniue trase de copii veseli i gurei ca vrbiuele.

- de realizare a corespondenelor (comparaiilor) ntre dou coloane de termeni.

- de realizat comparaii libere pentru fiecare anotimp n parte.Elevii rspund la ntrebri.

Elevii rezolv exerciiile.

OC1

OC2

OA3

OM14. Prezentarea optim a coninutului

Pornind de la comparaia iniial muchiul gros, cald ca o blan a pmntului se demonstreaz crearea de metafore prin renunarea la primul termen.

Se decodific la tabl cteva metafore prin transformarea lor n comparaii:

colbul auriu al florilor =

aurul verde al Terrei = Elevii urmresc cu atenie.

Elevii exerseaz.

OC1

OC2

OA2

OM25.Dirijarea nvrii

Sunt prezentate, explicate i rezolvate la tabl urmtoarele tipuri de exerciii:

- de identificare a metaforelor n text;

- de transformare a comparaiei n metafor;

- de transformare a metaforei n comparaie;Elevii lucreaz sub supravegherea nvtorului, la tabl i pe caiete exerciiile propuse.

OC1

OC2

OC3

OM1

OA26.Obinerea performanelor

Se ofer elevilor o fi de munc independent, pe grupe valorice i se cere completarea ei n barem de timp.Elevii completeaz o fi de munc independent

OM1

OA27. Feedback-ul

Se angajeaz o discuie cu elevii privind valoarea artistic a figurilor de stil. Se valorific i cunotinele de la substantiv i adjectiv.Elevii particip cu preri proprii n discuie

OM1

OA1

OA28.Evaluarea performanelor

Se citesc rezolvrile fielor de munc individual , se apreciaz contribuia personal la rezolvarea sarcinilorElevii i prezint rezolvrile fielor i i exprim prerea despre cele ale colegilor.

OC1

OC2

OC39.Retenia

Se explic metodologia jocului Cuvntul interzis

Se cere elevilor ca la ntrebrile nvtorului s se rspund n aa fel nct un anumit cuvnt stabilit anterior s nu fie folosit ci s se gseasc alte formulri, folosind epitete, comparaii, metafore.Elevii recepteaz metodologia jocului.

Elevii particip activ la joc.

OA110.TransferulIntern : s efectueze exerciiile ca tem pentru acas;

Extern : recomand elevilor s utilizeze i situaii obinuite figuri de stil potrivite.Se mobilizeaz pentru o proxim activitate.

SINTEZA LECIEI

ETAPEACTIVITATEA PROPUNTORULUIMIJLOACE

1.Captarea ateniei (2 min): Discuie pregtitoare;

2.Anunarea obiectivelor

(1 min) : Informez elevii asupra coninutului nvrii i a nivelului performanelor ateptate;

3.Actualizarea cunotinelor

(5 min): Reactualizarea cunotinelor despre comparaii; Manual

4.Prezentarea optim a coninutului

(5 min): Introducerea noilor cunotine despre metafor;

Exemplificarea legturii dintre comparaie i metafor; Exerciii scrise pe tabl

5.Dirijarea nvrii (20 min) Prezentarea tipurilor de exerciii supuse rezolvrii

Efectuarea exerciiilor la tabl Exerciii la tabl;

6.Obinerea performanelor

(3 min): Efectuarea fielor de munc independent i pe grupe de nivel Fie de munc independent

7. Feedback-ul

(1 min): Explicarea valorii artistice a figurilor de stil folosite

8.Evaluarea performanelor

(4 min) : Analiza fielor de lucru individuale Fie de munc independent

9.Retenia

(5 min): Jocul : Cuvntul interzis Cartonae cu cuvinte

10.Transferul Tema pentru acas;

Indicaii pentru continuarea activitii propuse. Manualul

CURSIVUL GLOBAL

Obiective operaionaleSarcini de

nvareItemi de

evaluare

O.C.1 s realizeze comparaii;S1OC1 Dai exemple de comparaii.I1OC1 Extragei din textul dat comparaiile

I2OC1 Gsii / nlocuii termenul comparaiei dintr-o list dat;

I3OC1 creai comparaii pentru fiecare anotimp n parte;

O.C.2 s realizeze metafore;S2OC2 Dai exemple de metafore.I1OC2 Extragei din textul dat metaforele;

I2OC2 Transformai metafora n comparaie;

I3OC2 Transformai comparaia n metafor;

O.C.3 s utilizeze n contexte figurile de stil;S3OC3 Folosii n comunicare figuri de stilI1OC3 Completai spaiile lacunare cu figura potrivit;

I2OC3 Utilizai n propoziii figurile date;

I3OC3 Dai exemple proprii de figuri de stil utilizate n contexte adecvate;

O.C.4 s utilizeze cunotinele n jocul didactic Cuvntul interzis;S4OC4 Folosii figurile de stil n denumirea unui cuvntI1OC4 Descriei cuvntul dat cu ajutorul unui sinonim i a unui epitet;

I2OC4 Descriei cuvntul dat cu ajutorul comparaiei;

I3OC4 Descriei cuvntul dat cu ajutorul metaforei;

AXA LECIEI

OA1

OM1

OC1

OM1

OA1

OC1

OC2

OA3

OC1

OC2

OA2

OM2

OC1 OC2 OC3

OM1

OA2

OM1

OA2

OM1

OA1

OA2

OC1 OC2 OC3

OA1

OM1

OA3

C E A P D O F E R T