mers in echilibru pe o suprafata inaltata
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
NIVEL: II 5-7 ANI
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAŢIE FIZICĂ
TEMA ACTIVITĂŢII: deprinderi motrice de bază – mers în echilibru pe o suprafaţă ridicatăJOC: „ACROBATUL PE SÂRMĂ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: predareDURATA: 30 minuteLOD DE DESFĂŞURARE: sala de grupăSCOPUL ACTIVITĂŢII: - formarea deprinderilor motrice – târârea;
- dezvoltarea fizică armonioasă;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să execute corect exerciţiile, conform comenzilor „drepţi”,”la
stânga” „ la dreapta”; - să meargă în echilibru pe o suprafaţă ridicată (banca), urcarea
prin păşire;- să coboare de pe bancă prin săritură pe ambele picioare în
ghemuit;- să respecte regulile şi indicaţiile primite;- să-şi educe spiritul de echipă prin participarea cât mai activă în
cadrul echipei din care face parte;- să perceapă componentele spaţio-temporale (ritm, durată,
distanţă);STRATEGII DIDACTICE:
METIDE ŞI PROCEDEE:- conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia,evaluarea
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:- bănci de gimnastică, saltele,
EVENIMENT DIDACTIC
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC DOZARE
FORMAţII
INDICAŢII METODICE
METODE
MOMENT ORGANIZATORIC
AdunareaAliniereaVerificarea stării de sănătateRaport, salut,Anunţarea temeiAdoptări de poziţii - la stânga, la dreapta, pe loc repaus;
2 min.Linie pe un rând
Spate drept,mâini pe lângă corp, privirea înainte
Conversaţia
Exerciţiul
PREGĂTIREA ORGANISMULUIPENTRU EFORT
Mers, mers pe vârfuri, mers pe călcâie, mers normal;
- Mersul piticului, mers normal, mersul uriaşului, Mers normalAlergare, alergare cu pas săltat, Mers normalAlergare cu genunchii la piept,mers normalAlergare cu călcâiele la şezut, mers normal Mers liniştit cu exerciţii de respiraţie cu ridicarea
5 min
În şir câte unul
Capul sus, spate dreptBraţele pe genunchi
Braţ şi picior opus
Genunchii cât mai sus
Atenţie mers normal Marş!Inspiră pe nas
Exerciţiul
Explicaţia
braţelor – inspiraţie, lăsarea braţelor în jos – expiraţie
Formarea coloanei de gimnastică
Expira pe gură
Câte unu pe cărareCâte doi pe strada mareIar când mergem pe o stradă Patru ca şi la paradă
INFLUENŢAREA SELECTIVĂ A APARATULUILOCOMOTOR
Exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii şi elasticităţii organismului
Ex.1Segment cap-gâtT 1-2 aplecarea capului înainte – revenireT 3-4 lăsarea capului înapoi şi revenireT 5-6 privim spre stânga revenireT 7-8 privim spre dreapta- revenireEx.2Braţe scurte, braţe lungiT 1-2 braţe scurteT 3-4 braţe lungi
2 ori 8
2 ori 8
În coloană câte 4
Alinierea, luăm distanţa
Atenţie-depărtat luat!
Spate drept, aplecăm doar capul.
Braţe îndoite, coate la nivelul umărului Braţe lateral
Conversaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Ex3Pisica se întindeT1 ghemuit, mâini pe podeaT2 ridicarea şezutului prin întinderea picioarelor
Ex. 4ŞurubulDepărtat, mâini pe şoldT 1 -2 rotiri spre dreapta T 3-4 rotiri spre stânga
Ex,5 Sări minge sus- josT1 -sări minge sus
T 2 - sări minge jos
Fluturii îşi deschid aripile Exerciţii de respiraţie
Rupem rândurile
2 ori 8
2 ori 8
2 ori 4
2 ori 4
În coloană câte 4
În linie pe un rând
Mâinile pe podea!
Depărtat luat!cu uşoară săritură
Picioarele fixe pe podea
Săritură pe vârfuri, mâini ridicate
Săritură pe vârfuri şi apoi ghemuire
Braţe lateral – inspirăm, braţe jos-expirăm
Explicaţia
Exerciţiul
Exlpicaţia
DEZVOLTAREA CALITĂŢILORMOTRICE- TÂRÂREA
Joc „Acrobatul pe sârmă”
Copii vor fi încolonaţi în linie dreaptăÎn faţa lor aşezată banca.Voi anunţa tema, şi voi demonstra executarea mersului.Copiii încolonaţi în şir vor executa mersul în echilibru urcând pe bancă prin păşire şi coborând prin săritura pe ambele picioare în ghemuit
Jocul se desfăşoară apoi sub formă de concurs.Două echipe pe două bănci
15 min3 ori
1 dată
În şir unul după altul
Pe două şiruri
Merg ca acrobatul!Spate drept,privire în faţă, mâini lateral
Atenţie pornim!
Atenţie pornim! Grupa care termină fără să cadă de pe bancă ,câştigă.
Demonstraţia
Exerciţiul
Joc liniştitor „Telefonul fără fir” Copiii şed jos.Un copil spune un cuvânt la ureche colegului de lângă el, iar acesta îl transmite mai departe.
3 min În cerc Încet la ureche spun cuvântul transmis de coleg
Jocul
Ultimul copil spune tare ce cuvânt a ajuns la el.
ÎNCHEIEREA ACTIVITăţII
Echipa câştigătoare va primi recompense.Se fac aprecieri generale şi individuale.Salutul
2 min. În cerc Aţi mers…
Mi-a plăcut…Ai fi putut fi…
Evaluarea
Bibliografie : Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţă - 2005Didactica nova - 2005Ghid privind desfăşurarea activităţilor de Educaţie fizică în grădiniţă – ed. Tiparg – 2006