mere

6
PROIECT DIDACTIC DATA: GRADINITA: Nr. 46 GRUPA: Mică I EDUCATOARE: Dobre Olimpia ACTIVITATEA: Activitate matematică TEMA: „Aşează la culoarea potrivită” TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare şi verificare FORMA DE REALIZARE: Joc didactic SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a forma grupe de obiecte după culoare, formarea reprezentărilor despre culorile obţinute. OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa realizeze clasificari de obiecte dupa criteriul culorii; - sa stabileasca relatii intre obiecte si grupa de obiecte; - sa selecteze obiecte identice, - sa stabileasca apartenenta unui obiect la o grupa; - sa manuiasca corect materialele; - sa rezolve sarcinile fisei; - sa participe cu interes la activitate; METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, surpriza, aplauze, miscarea, problematizarea, metoda ,,Celor patru colturi” , jocul, stimulente; MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: un ursulet de jucarie, mere de diferite culori, stegulete, arena circului in patru culori, stimulente; SARCINA DIDACTICA: Separarea fructelor de acelasi fel dupa culoare; REGULILE JOCULUI: Copiii il vor ajuta pe Martinel sa aleaga din ladita merele si sa le aseze pe masuta de aceiasi culoare cu cea a marului, pana ce toate merele din ladita sunt asezate la

Upload: ale-xa

Post on 29-Sep-2015

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

fructe

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICDATA:

GRADINITA: Nr. 46

GRUPA: Mic I

EDUCATOARE: Dobre OlimpiaACTIVITATEA: Activitate matematic

TEMA: Aeaz la culoarea potrivit

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare i verificare

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dup culoare, formarea reprezentrilor despre culorile obinute.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa realizeze clasificari de obiecte dupa criteriul culorii;

- sa stabileasca relatii intre obiecte si grupa de obiecte;

- sa selecteze obiecte identice,

- sa stabileasca apartenenta unui obiect la o grupa;

- sa manuiasca corect materialele;

- sa rezolve sarcinile fisei;

- sa participe cu interes la activitate;

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, manuirea materialului, surpriza, aplauze, miscarea, problematizarea, metoda ,,Celor patru colturi , jocul, stimulente;

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: un ursulet de jucarie, mere de diferite culori, stegulete, arena circului in patru culori, stimulente;

SARCINA DIDACTICA: Separarea fructelor de acelasi fel dupa culoare;

REGULILE JOCULUI: Copiii il vor ajuta pe Martinel sa aleaga din ladita merele si sa le aseze pe masuta de aceiasi culoare cu cea a marului, pana ce toate merele din ladita sunt asezate la culoarea lor. Actiunile se verbalizeaza, iar raspunsurile corecte sunt aplaudate.

ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului, aplauzele, inchiderea si deschiderea ochilor, stimulente, gruparea merelor;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- ,,Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii

- ,,Jocuri didactice matematice- culegere, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005;

DURATA: 15-20 minute.

EvenimentuldidacticContinutul stiintificStrategiididacticeEvaluare(instru-mente si indicatori)

1. Organizarea jocului- pregatesc materialele necesare;

- asez scaunelele in forma de semicerc;

- aerisesc sala de grupa;

- copiii intra ordonat si se aseaza pe scaunele;

2. Captarea atentieiIn sala la noi a venit ursuletul Martinel care este foarte suparat deoarece merele din ladita s-au amestecat, iar el ne roaga sa-l ajutam deoarece trebuie sa ajunga la circ sa-i veseleasca pe copii.

,,Eu sunt ursul Martinel

Si sunt suparat nitel

Merele s-au incurcat

Culorile s-au amestecat

Si va rog daca puteti

Pe culori sa le puneti

Atentie la mine: in ladita adusa de Martinel, noi vedem mere de diferite culori. Pe masa sunt trei cosulete de aceleasi culori ca si merele.- expunerea

- conversatiaUrsulet de jucarie

- jetoane mere

- cosulete

3. Anuntarea scopului si a obiectivelorDragi copii, Martinel a ajuns la noi intr-un moment bun deoarece noi astazi dorim sa ne jucam un joc numit ,, Aseaza la culoarea potrivita, unde vom grupa merele

In cosulete dupa culoare.- expunerea

4. Reactualizarea cunostintelorSe va face prin intrebari:

,,Ce culoare are rosia?

rosu

,,ce culoare au frunzele?

verde

,,Ce culoare are soarele?

galben.- conversatia

- conversatia

- problemati-zarea- intrebari

5. Prezentarea continutului si dirijarea invatariia) Explicarea jocului.Copii, pe rand cel chemat de mine va veni, va lua un mar si-l va aseza in cosuletul de aceiasi culoare cu a marului ales. Pentru a observa care din voi este mai atent si raspunde mai bine, ne-am impartit in doua echipe: Frunze si flori.

Voi lua un mar. Marul este rosu. Il voi aseza deci in cosuletul rosu. Si voi ca si mine va trebui sa-i spuneti ursuletului ce a-ti facut. Cel care raspunde corect va fi aplaudat de ursulet si de ceilalti colegi

b) Jocul de probaVa fi efectuat de catre un copil. Daca este nevoie se revine asupra sarcinilor, a modului de verbalizare al actiunilor.

- explicatia

- demon-stratia

- conversatia- jetoane: frunze si flori

Aprecieri verbale

6. Obtinerea performantei si asigurarea conexiuniic) Executarea jocului.Se urmareste ca la joc sa participe cat mai multi copii, regulile stabilite sa fie respectate de toti participantii, sarcinile sa fie corect indeplinite, sa se foloseasca un limbaj adecvat.

Se stimuleaza buna dispozitie si intrecerea intre copii. Raspunsurile corecte vor fi punctate si aplaudate de cele doua echipe- exercitiul- aplauze

7. Asigurarea retentiei si a trensferului Complicarea jocului- formam grupe de mere de aceiasi culoare, la panou. Vom forma grupa merelor rosii, galbene si verzi. Martinel, fericit doreste sa dovedeasca copiilor ca si el stie culorile. Aseaza la panou continuand grupa mere dar de alta culoare. Copiii trebuie sa observe greseala si s-o corecteze;

- se va folosi metoda interactiva ,,Cele patru colturi . Fiecare copil va primi un stegulet. In sala pe patru mese diferite se afla tribunele de la circ colorate in: rosu, galben, verde si albastru ca si steguletele. Copii vor merge si vor aseza steguletul din mana la tribuna de aceiasi culoare.- problemati-zarea

- jocul

- miscare,,Metoda celor patru colturi

7.Incheierea jocului.Ursuletul le va multumi copiilor pentru tot ce l-au invatat

Voi face aprecieri asupra modului de desfasurare al activitatii. Se va desemna echipa castigatoare. Pentru buna desfasurare voi oferii copiilor jeleuri sub forma de ursulet.