legumele nazdravane dlc dos povestire creata de educatoare

8
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa „Veseliei” ,Gherla EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula DATA: 09.11.2010 GRUPA: Mijlocie „ Voiniceilor” TEMA ANUALĂ: „ CÂND/ CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vitamine din legume” TEMA ZILEI: „Legumele năzdrăvane” MIJLOC DE REALIZARE:activitate integrată DURATA:30 minute SCOPUL ACTIVITĂŢII: Deprinderea copiilor de a audia cu atenţie un text, de a reţine ideile acestuia şi de a demonstra că la inteles Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum şi observarea diferitelor însuşiri şi transformări ale acestora ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE ADP:Întâlnirea de dimineaţă: „Eu sunt vesel, tu cum te simţi astăzi?” ALA: BIBLIOTECĂ :”Citim şi sortăm imagini cu legume de toamnă” ARTĂ „ Leguma preferată ”- colorare în contur ŞTIINŢĂ : „ Ce trebuie să facem cu legumele inainte să le mâncăm?” ADE: DLC: Cearta legumelor năzdrăvane ”- povestire creată de educatoare, DOS:„ Coşul cu legume de toamnă” - tăiere pe contur şi lipire OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă; ALA: - să citească şi să sorteze imagini cu legume de toamnă - să coloreze în contur folosind culori corespunzătoare - să participe la o conversaţie în jurul temei „Ce trebuie să facem cu legumele inainte să le mâncăm?” - să participe activ la activităţile de joc; ADE: DLC : - să participe la activitatile de grup, în calitate de vorbitor, de auditor ; - să comunice impresii pe baza povestirii educatoarei - să formuleze propoziţii simple despre legume; - sa utilizeze un limbaj oral corect ;

Upload: ioana-iuliana

Post on 24-Nov-2015

131 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Veseliei ,Gherla

EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula

DATA: 09.11.2010GRUPA: Mijlocie Voiniceilor

TEMA ANUAL: CND/ CUM I DE CE SE NTMPL?

TEMA SPTMNII: Vitamine din legume

TEMA ZILEI: Legumele nzdrvane

MIJLOC DE REALIZARE:activitate integratDURATA:30 minute

SCOPUL ACTIVITII: Deprinderea copiilor de a audia cu atenie un text, de a reine ideile acestuia i de a demonstra c la inteles

Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum i observarea diferitelor nsuiri i

transformri ale acestora

ACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADE

ADP:ntlnirea de diminea: Eu sunt vesel, tu cum te simi astzi?

ALA: BIBLIOTEC:Citim i sortm imagini cu legume de toamn

ART Leguma preferat - colorare n contur

TIIN : Ce trebuie s facem cu legumele inainte s le mncm?ADE: DLC: Cearta legumelor nzdrvane - povestire creat de educatoare, DOS: Coul cu legume de toamn - tiere pe contur i lipireOBIECTIVE OPERAIONALE:

ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;

ALA: - s citeasc i s sorteze imagini cu legume de toamn - s coloreze n contur folosind culori corespunztoare

- s participe la o conversaie n jurul temei Ce trebuie s facem cu legumele inainte s le mncm?

- s participe activ la activitile de joc;

ADE: DLC : - s participe la activitatile de grup, n calitate de vorbitor, de auditor;

- s comunice impresii pe baza povestirii educatoarei

- s formuleze propoziii simple despre legume;

- sa utilizeze un limbaj oral corect;

- sa-si mbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei personale si a relatiilor cu ceilali

DOS: - s mnuiasc foarfeca pentru a realiza sarcina propus - s observe cu atenie transformrile care au loc

- s utilizeze corect materialele puse la dispozitie - s lucreze cu grij pentru a pstra aspectul ngrijit al lucrrii; - s respecte indicaiile educatoarei.

STRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEE:povestirea,conversaia euristic,explicaia, demonstraia, exerciiul, MATERIAL DIDACTIC: imagini cu legume de toamn, fie de lucru, creioane colorate, hrtie colorat, foarfec, recompense - jetoane cu legume de toamn.

BIBLIOGRAFIE:

1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House,

2008

2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani,

M.E.C.T. 2008SCENARIUL ZILEI

I. ADP

Activitatea incepe cu ntlnirea de diminea:

1.Salutul: Dimineaa a sosit

Toi copiii au venit

n cerc s ne aezm

Cu toii s ne salutm

Bun dimineaa, dragi voinici!

M bucur c suntei aici

A nceput o nou zi

Bun dimineaa copii!

2.mprtirea cu ceilali: A vrea s - mi spunei cum v simii astzi?Eu sunt bucuroas c am venit la grdini, tu cum te simi ?

3. Activitatea de grup: Copiii rspund la ntrebri. Activitatea continu cu jocul imitativ: Spune ce facem?

4. Noutile zilei: Astzi v voi spune o poveste care se numete Cearta legumelor nzdrvane. De ce credei oare c se certau legumele? Apoi o s tiem i o s lipim legumele n coul toamneiII. ALA

Copiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la Bibliotec copiii vor citi i vor selecta imagini cu legume de toamn, la Art copiii vor colora n contur folosind culori corespunztoare, iar la tiin copiii vor participa la o conversaie n jurul temei Ce trebuie s facem cu legumele inainte s le mncm?III. ADE: DLC: Cearta legumelor nzdrvane - povestire creat de educatoare, DOS: Coul cu legume de toamn - tiere pe contur i lipire

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE DIDACTICECONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE (instrumente i indicatori)

Moment organizatoricPentru o bun desfurare a activitii se vor lua urmtoarele msuri:

- aerisirea slii de grup;

- aranjarea mobilierului sub form de careu deschis;

- intrarea ordonat a copiilor n sala de grup;

Captarea atenieiSe va realiza prin citirea poeziei Supa de zarzavat de O. Cazimir.Conversaia

Observarea comportamentului copiilor

Anunarea temei i a obiectivelor Astzi v voi spune o poveste care se numete Cearta legumelor nzdrvane. De ce credei oare c se certau legumele? Apoi o s tiem i o s lipim legumele n coul toamneiExplicaia

Dirijarea nvrii

Obinerea performanei, asigurarea reteniei i a transferului de cunotine

Incheierea activitii

Se va reda ct mai expresiv coninutul povetii.Se vor explica cuvintele i expresiile necunoscute. Se adreseaz ntrebri referitoare la titlul povestii i personajele acesteia. Textul povetii va fi expus urmrindu-se succesiunea momentelor principale. Concomitent cu povestirea, se vor pune copiilor intrebri referitoare la atitudinea legumelor

- Cum se numete povestea?

- Despre ce este vorba n poveste?

- Ce legume cumpr gospodina de la pia?

- De ce se certau legumele?

- Ce s-a intmplat cu legumele?- De ce a ieit supa att de gustoas?

Copiii vor rspunde la ntrebri motivndu-i rspunsurileAcum vom decupa i noi cu ajutorul forfecuei legumele i le vom lipi n coul toamnei,

Recitnd urmtoarele versuri:

Cte unul, cte doi

Vom lucra frumos i noi!

se trece la realizarea temei: Coul cu legume de toamn - tiere pe contur i lipire

Demonstrarea i executarea temei

Lum foarfeca ntr-o mn i tiem legumele pe contur, avnd grij s le decupm frumos. Apoi punem lipici pe foaia de hrtie i lipim legumele n co. Intuirea materialului

-Ce ai primit pe msue?Exerciii de nclzire a miniiMna lebd o fac ,

Care d mereu din cap,

Lebedele-n jur privesc,

Minile eu le rotesc,

Minile nu stau deloc

i se pregtesc de joc.

Degetele-mi sunt petale

Le deschid ca la o floare.

Ploaia cade nencetat

Vrful degetelor bat

i apoi le rsfirm

i la un pian cntm". Urez copiilor Spor la lucru!

In timp ce copiii lucreaza,dau indicatii,ii ajut daca este cazul;

Pentru desfasurarea activitatii in mod cat mai placut copiii vor lucra

pe fond musicalRezultatele activitii vor fi afiate pe panou i vor fi analizate. Educatoarea va prezenta la fiecare centru rezultatele, cernd copiilor s stabileasc care sunt colegii care i-au demonstrat Znei Toamna c sunt cu adevrat gospodari.

In finalul activitii se fac aprecieri asupra modului de comportare i participare al copiilor pe parcursul activitii i se acord recompense: jetoane cu legume de toamn.

Povestire

Conversaiaeuristic;

DemonstraiaExerciiul

ExplicaiaTurul Galeriei

Conversaia

Observarea comportamentului copiilorEvaluez capacitatea copiilor de a se exprima corect, clar si expresivEvaluare : individual pe grupuriAprecieri verbale

recompense

Cearta legumelor nzdravane- povestire creat de educatoare -

ntr-o diminea pleac gospodina la piaa s cumpere legume pentru a prepara mncare. Dup ce a umplut coul cu legume care mai de care mai frumose i mai colorate se intoarce acas cu coul ncrcat . Cu morcovi, cu varz, cartofi, ptrunjel, cu sfecl i ceap. Aaz coul pe msua din buctrie i numaidect ce credei c s-a ntmplat? Legumele au nceput s se certe:Eu sunt cea mai frumoas spuse varz, am cmi nenumrate i le port toate mbrcate.

Ba eu sunt mai frumoas! spuse ceapa

Ce tot vorbeti acolo c ie de-i desfacem cmile ne curg lacrimile! Cum poi fi tu frumoas de vreme ce ne faci s plngem? i d cu prerea ptrunjelul. n schimb eu sunt verde i gustos.Eu sunt mai frumoas i sunt i mai gustoas spuse sfecla, toat lumea m iubete i m ingrijete.

Ce tot vorbii acolo? spunse morcovul, nu vedei c eu sunt cel mai frumos, sunt colorat si pe deasupra sunt i plin de vitamine?

Muli pe mine m prjesc si astfel m rumenesc, m fac galben i gustos sunt servit chiar i cu sos se aude mormind un cartof.Deodata se aud pai in deprtare. Se face linite. Imediat i face apariia gospodina care ncepe s descarce coul plin cu legume. Ia pe rnd fiecare legum, o spal, o taie bucele mici si apoi o pune intr-o oal pe sob la fiert i fierb laolalt i morcovii i varza, cartofii, ptrunjelul i sfecla i ceapa. Acum nimeni nu se mai certa. Fierbnd toate la un loc au fcut o o sup delicioas, gustoas si plin de vitamine, pentru c vedei dragi copii fiecare legum este frumoas, dar in acelai timp necesar organismului. Morcovii ne ajut s avem ochi frumoi i sntoi, ceapa ne ferete de rceal i grip, sfecla ne d energie, varza ne ajut s ne pstrm organismul mereu tnar i sntos, ptrunjelul elimin toxinele din corp, iar cartoful este bun la toate, ne ajut s luptm mpotriva stresului i a oboselii. Legumele au multe vitamine care sunt necesare pentru a crete mari i puternici, De aceea trebuie s mncm ct mai multe legume.