interjectia

9
PROIECT DE LECTIE Clasa: a VII-a B Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Tatarastii de Sus Disciplina: Limba si literatura romana Profesor: Niculescu Iuliana Unitatea de invatare: Structuri narative in versuri Unitatea de continut: Interjectia Tipul lectiei: de actualizare si dobandire de noi cunostinte Durata: 50’ COMPETENTE GENERALE: - dezvoltarea capacitatilor de exprimare orala si scrisa; - utilizarea corectă şi adecvată a limbii romane in producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENTE SPECIFICE: - sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit; - respectarea normelor morfo-sintactice în propoziţii şi în fraze. OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. Cognitive: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: O1: să defineasca interjectia; O2: să identifice interjecţiile din enunţurile date; O3: să clasifice interjecţiile după sens şi structură; O4: să aplice regulile privind topica şi punctuaţia interjecţiei; O5: să precizeze rolul interjecţiilor în comunicare; O6: să precizeze funcţiIle sintactice ale interjecţiilor in enunturi date. 2. Afective: O4: sa manifeste curiozitate si interes pentru cunostintele de gramatica.

Upload: andreiutza-patrascu

Post on 18-Dec-2015

110 views

Category:

Documents


15 download

DESCRIPTION

proiect de lectie interjectia, clasa a 7-a, manual corint

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a VII-a BUnitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Tatarastii de SusDisciplina: Limba si literatura romanaProfesor: Niculescu IulianaUnitatea de invatare: Structuri narative in versuriUnitatea de continut: InterjectiaTipul lectiei: de actualizare si dobandire de noi cunostinte

Durata: 50COMPETENTE GENERALE:

dezvoltarea capacitatilor de exprimare orala si scrisa; - utilizarea corect i adecvat a limbii romane in producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.COMPETENTE SPECIFICE:

- sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale nvate, ntr-un text citit; - respectarea normelor morfo-sintactice n propoziii i n fraze.OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. Cognitive:

La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1: s defineasca interjectia;

O2: s identifice interjeciile din enunurile date;

O3: s clasifice interjeciile dup sens i structur; O4: s aplice regulile privind topica i punctuaia interjeciei; O5: s precizeze rolul interjeciilor n comunicare;

O6: s precizeze funciIle sintactice ale interjeciilor in enunturi date.2. Afective:

O4: sa manifeste curiozitate si interes pentru cunostintele de gramatica.

STRATEGIA DIDACTICA:Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, expunerea, descoperirea inductiv, exerciiul;Resurse materiale: manualul, enunuri i texte lingvistice, fie de lucru;Resurse umane: clas de elevi omogen.Forme de organizare:activitate frontal, activitate individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1. Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2009

2. Iancu, M; Olteanu, Gh; Tulba, A. Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, Editura Corint, Bucureti, 2008

3. Cornelia Chiri,Gramatica - Fie de lucru, Editura Paralela 45, 2007

4.Craciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne in gimnaziu si liceu, Editura Emia, Hunedoara, 2004.SCENARIUL DIDACTIC

Etapele

lectieiTimp

alocatActivitatea profesoruluiActivitatea

elevilorMetode si procedeeForme de organizareEvaluare

1. Organizarea clasei1 min.Profesorul face prezenta si asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei-se pregatesc pentru lectieConversatiafrontal

2. Verificarea temei si a cunostintelor dobandite anterior3 minSe verifica tema, facandu-se aprecieri asupra rezolvarii cerintelor.Se verifica lectia anterioara prin intrebari adresate elevilor.-raspund la intrebari-observaConversatiaExplicaia

Frontal

Individualntrirea rspunsurilor

3. Captarea atentiei3 minP: Cum te simi astzi?

-Sunt chestionai elevii dup ce au ales un chip potrivit cu starea lor de spirit, motivand alegeriea.(anexa 1)

Elevii primesc o fi cu diverse chipuri sugestive pentru o anumit stare de spirit. Elevii rezolva cerinta.

ConversatiaIndividualChestionarea elevilor

4. Anuntarea temei si a obiectivelor2 min.Profesorul anunta si scrie pe tabla titlul lectiei noi si obiectivele urmarite.-noteaza in caiete-se mobilizeazaExpunereaFrontal

5.Dirijarea invatarii25

min.Solicit elevilor s citeasc, pe rnd, cu voce tare, enunurile din fia nr.1 i s identifice interjeciile.i ajut pe elevi s formuleze definiia interjeciei.

Solicit elevii, pe baza exemplelor din fia nr. 1, s induc topica i punctuaia interjeciei.Se realizeaza pe tabla clasificarea interjectiilor dupa sesn si structura.

Formuleaz definiia interjeciei.

Observ topica i punctuaia interjeciei i, cu ajutorul profesorului, concluzioneaz:

Interjeciile nu au topic fix; aproape ntotdeauna dup interjecii se pune virgul sau semnul exclamarii.Clasific interjeciile i exemplific fiecare tip de interjecie.

Conversatia

euristica

Desoperirea inductivaFrontal

Individualntrirea rspunsurilor

6. Obtinerea performantei5 min.Elevii sunt solicitai s gseasc sinonime pentru interjeciile din propoziiile de mai jos i s precizeze funcia lor sintactic:

Raa uti! n ap.

E vai de el.

Mergea lipa-lipa! Antreneaza elevii in exercitii care sa releve functiile sintactice ale interjectiilor. Elevii descoper funciile sintactice ale interjeciei Observ c interjeciile cu funcie sintactic nu se despart de restul propoziiei prin virgulExercitiulIndividualChestionare

elevilor

7. Evaluarea10

min.Ofer elevilor testul sumativ i solicit unui elev citirea cu voce tare a textului.

Dup ce au fost identificate interjeciile din text, se solicit elevilor s elimine interjeciile din primele trei propoziii i s explice ce au obsevatIndividual, cu raportare frontal, elevii subliniaz interjeciile din textul suport i formuleaz alte exemple cu aceleai interjecii.

Elevii descoper rolul expresiv al interjeciilor n comunicareExerciiulul

(exerciiul creativ i de identificare)IndividualChestionare

elevilor

8. Tema pentru acasa1 min.Realizeaz o compunere in care sa descrii atmosfera din clasa ta, ntr-o zi de vineri, dup ce ai terminat orele de curs. Folosete n compunerea ta ct mai multe interjeciiElevii isi noteaza tema in caiete.

Fia de lucru

Se dau urmtoarele enunuri:

O, nu! Nu-i drept s te-ndoieti!

A! zic eu, i dumnealui?

domnu Trandafir zice i el la urm: Brava, biete!

Ah, ce cald e!

Au, m doare!

Ia ascultai ,mi, zise Geril

Hi, cluii tatei, s ne ntoarcem ct mai degrab acas

His i cea! Gem sub poveri /Carele greoaie

.am auzit desluit glasul mamaei lor chemndu-i din capul miritii: Pitpalac!Pitpalac!

Trziu, cocoul trmbi prelung: cucurigu!

Pupza zbrr! Pe-o dughean. Eu atunci ha de sumanul moneagului!- Subliniati interjectiile din enunturile de mai sus, observand topica si punctuatia acestora.Ce exprim cuvintele subliniate?

-stri sufleteti: o-amrciunea; a-mirarea; brava-satisfacia, mulumirea

-o porunc, o adresare, un act de voin: ia!, hi! mi; his! cea! bre!

-senzaii: ah-senzaia de cald; au senzaia de durere; brrr-senzaia de frig;

- imit sunetele necuvnttoarelor: pitpalac! Cucurigu!

- imit zgomote din natur: ha, zbrr! (ONOMATOPEE)

Interjeciile pot fi: simple sau compuse (ha! hodoronc-tronc!)

Test sumativSe d textul:

Neghiobi ca tine mai sunt acolo-n sat? U! hu!... este badea Muat, badea Stan, Neagu, Voicu, Florea, Soare, badea Bran, Coman i alii. Ho! m, destul! Dar cine este mai mare dect toi la voi n sat? Cine-i mai mare? Badea Chiu; el este mai nalt dect toi; e att de lung, nct mai n-ajungi cu mna la umrul su. Bre!... proast lighioaie mai eti! Nu te-ntreb aa.

Dar cum? zise Pcal. Eu i zic: pe cine ascultai voi aici n sat? I! ha! auzi vorb! Ascultm pe lutarul mo Bran; cnd ncepe s cnte, tot satul st cu ochii i urechile int la el. Nu zic aa, mi ntrule! Rspunde-mi odat cum te-ntreb. Ei, cum? Eu te-ntreb de cine avei fric aici n sat mai mult. Vleu, maic! Ia, de buhaiul lui mo popa, mare fric mai avem, mmulic. Cnd vine sara de la pscut, fugim de el care ncotro apucm; c att e de nfricoat, de gndeti c e turbat; cnd ncepe s mugeasc, sparie chiar i copiii din sat. M!... da'! ce namil de om eti tu? Nu cumva eti vrun duh ru, frate cu Meaz-noapte sau cu Spaima-pdurei? Ei, Doamne! De ce m-ntrebi, cnd m priveti? Ce? Nu m vezi c-s om ca i dumniata: cu cap, cu ochi, gur, nas, mni i cu picioare, m mic i m uit ca toi. Aa te vd i eu, dar ai minte i simire abia ca un dobitoc. Ia spune-mi, zu: avei butnari sau dogari n sat la voi? Avem. Na cinci bani, i du-te s-i puie doagele ce-i lipsesc.

Prostia din nscare, leac n lume nu mai are; ea este o uricioas boal, ce nu se vindec n coale, ba nici n spitale

(Ion Creang-Pcal)1. Subliniai interjeciile din textul de mai sus.

2. Transcriei primele trei propoziii din text fr interjecii. Ce observai?