gristiinte

10
PROIECT DIDACTIC CLASA: a IV-a A ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe DISCIPLINA: Ştiinţe UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Transformări ale corpurilor şi materialelor SUBIECTUL: Ciclul de viaţă la animale TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare – evaluare SCOPUL: cunoaşterea principalelor etape din viaţa animalelor OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2 – să descrie relaţii între sisteme din mediul înconjurător 1.3 – să comunice în maniere diverse observaţii privind relaţiile dintre părţile componente ale unui sistem şi / sau dintre sistemele studiate 2.1 – să interpreteze succesiunea unor fenomene şi procese din natură OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. Cognitive OC1 – să enumere principalele etape ale vieţii animalelor OC2 – să precizeze stadiile de dezvoltare ale fluturelui, albinei, broaştei OC3 – să compare ciclul de viaţă al unor diferite specii de vieţuitoare OC4 – să completeze schema lecţiei 1

Upload: laura-stanescu

Post on 23-Dec-2015

214 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect stiinte

TRANSCRIPT

Page 1: gristiinte

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a IV-a AARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţeDISCIPLINA: ŞtiinţeUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Transformări ale corpurilor şi materialelorSUBIECTUL: Ciclul de viaţă la animaleTIPUL LECŢIEI: predare – învăţare – evaluareSCOPUL: cunoaşterea principalelor etape din viaţa animalelor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.2 – să descrie relaţii între sisteme din mediul înconjurător1.3 – să comunice în maniere diverse observaţii privind relaţiile dintre părţile componente ale unui sistem şi / sau dintre sistemele

studiate2.1 – să interpreteze succesiunea unor fenomene şi procese din natură

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. CognitiveOC1 – să enumere principalele etape ale vieţii animalelorOC2 – să precizeze stadiile de dezvoltare ale fluturelui, albinei, broaşteiOC3 – să compare ciclul de viaţă al unor diferite specii de vieţuitoareOC4 – să completeze schema lecţiei

B. MotriceOM1 – să-şi dirijeze atenţia (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat OM2 – să-şi coordoneze mişcările mânii pentru a scrie estetic pe fişe, în timpul stabilit;OM3 – să-şi controleze mişcările, gesturile şi vocea în timpul lecţiei, astfel încât să corespundă sarcinilor de lucru şi regulilor de disciplină stabilite;

1

Page 2: gristiinte

OM4 – să răsfoiască sursele de informare în condiţii de igienă şi siguranţă.

C. AfectiveOA1 – să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date;OA2 – să răspundă prompt solicitările învăţătorului şi să se mobilizeze pentru rezolvarea lor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. RESURSE PROCEDURALE:a) Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, demonstraţia, munca în echipăb) Forme de organizare: individual, frontal

2. RESURSE MATERIALE: manual caiete tabla fişe calculator videoproiector

3. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, evaluarea reciprocă, aprecieri orale

BIBLIOGRAFIE : - Programa şcolară pentru clasa a IV –a, “Ştiinţe”, Bucureşti, 2005;

DEMERSUL DIDACTIC:

2

Page 3: gristiinte

NR. CRT.

OB. OP.

EVENIMENTELE INSTRUIRII

ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE EVALUARE

1 OM1 Moment organizatoric

Asigură condiţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei.

Se pregătesc pentru începerea orei.

Activitate frontală

ConversaţiaMaterialele

Observare sistematică

2 OM1OA1

Captarea atenţiei Expune la videoproiector povestea „Omiduţa mâncăcioasă” (Anexa 1)

Citesc povestea prezentată. Activitate frontală

ExpunereaCalculator,

videoproiector

Observare sistematică

3 OM1 Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunţă tema lecţiei şi obiectivele propuse, precizând că aceste performanţe vor fi posibile printr-o participare activă a elevilor pe tot parcursul activităţii .

Ascultă cu atenţie explicaţiile.

Activitate frontală

Explicaţia

4 OC1OC2OC3OC4OM1OM2OM3OM4OA1OA2

Dirijarea învăţării Scrie titlul lecţiei pe tablă.Solicită elevilor să definească noţiunea de „ciclu de viaţă” (studiat la plante)

Prezintă prin videoproiecţie principalele etape ale vieţii animalelor.

Solicită elevilor să descopere în manual deosebirile dintre etapele de viaţă a unor diferite specii de animale.Prezintă ciclul de viaţă al fluturelui, buburuzei, muştelor, broaştei.

Răspund cerinţelor formulate. Ciclul de viaţă este reluarea periodică a etapelor vieţii.Enumeră etapele de viaţă ale plantelor.Descriu, observă, descoperă asemănările şi deosebirile.Notează în caiete etapele de viaţă ale animalelor.

Urmăresc imaginile, descriu, formulează opinii.

Activitate frontală

ExplicaţiaDemonstraţia

Observaţia dirijată

Observare sistematică

Aprecieri verbale

NR. OB. EVENIMENTELE ACTIVITATEA PROPUNĂTOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSE EVALUARE

3

Page 4: gristiinte

CRT. OP. INSTRUIRII

5 OM2OC1OC2

Fixarea cunoştinţelor

Distribuie elevilor fişele de lucru.Oferă indicaţii privind modul de rezolvare a sarcinilor.(Anexa 2)

Completează individual fişa.

Prezintă oral răspunsurile consemnate pe fişe.

Activitate independentă

Evaluare reciprocă

6 OM3OA1

Obţinerea performanţei

Propune elevilor un joc cu titlul „Să cunoaştem animalele”Pe ecran se derulează zece întrebări cu variante de răspuns, inspirate din viaţa animalelor.

Răspund întrebărilor.Calculează punctajul.

Joc didactic Observare sistematică

7 OM1 Evaluarea activităţii

Face aprecieri privind modul în care elevii au participat la activitate. Acordă calificative.

Îşi autoevaluează activitatea.

Calificative

4

Page 5: gristiinte

ANEXA 1

În lumina argintie a lunii, un ou mic , ca o mărgeluşă lucea pe o frunză. Într-o duminică dimineaţa, razele soarelui au încălzit oul şi … pac! A ieşit o omiduţă mica şi simpatică, care imediat a început să mănânce. Se născuse cu o foame nebună.

Luni, a mâncat un . Dar tot ar mai fi mâncat ceva.

Marţi a mâncat şi tot nu se săturase.

Miercuri a mâncat şi foamea nu i se potolea.Joi a mâncat şi foamea nu se astâmpăra.

Vineri a mâncat şi tot se simţea flămândă.

5

Page 6: gristiinte

Sâmbătă a mâncat ,

puţin , o , un ,o bucată de ,o felie de

,o , un pic de ,un , o şi o felie de . În acea noapte s-a simţit rău. A durut-o burtica. Dimineaţa următoare era din nou duminică. Omiduţa a mâncat o frumoasă frunză verde, crudă şi s-a simţit mai bine. După asta nu i-a mai fost foame, dar nici nu mai era o omiduţă mică şi delicată.

A devenit o omidă grasă.

Apoi şi-a construit în jurul corpului un fel de casetă care se numea cocon .

Aici a rămas închisă timp de patru săptămâni. În sfârşit, ceva înăuntru a început să se mişte, să se mişte, să lărgească coconul, şi , după multă muncă……. Surpriză!.......

A iesit din cocon …. un ANEXA 2

CICLUL DE VIAŢĂ AL ANIMALELOR

6

Page 7: gristiinte

Etapele vieţii:

Animalele ► se nasc ►................... ►................... ►................... ►...................

►...................

Reluarea periodică a acestor etape se numeşte .................................

Ciclul de viaţă la fluture

7