gradinariiiscusiti_actintegr

7
PROIECT DIDACTIC DATA: nov. 2008 GRĂDINIŢA: nr. 40 Craiova EDUCATOARE: Ştefănescu Olimpia GRUPA: mică TEMA DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” ACTIVITATEA: Activitate integrată (DS, ALA) TEMA: „Grădinarii iscusiți” TIPUL DE ACTIVITATE: verificare şi sistematizare de cunoştințe FORMA DE ACTIVITATE: Activități pe centre de interes, joc didactic, joc cu text şi cânt, joc liniştitor SCOPUL ACTIVITĂŢII: 1. FORMATIV: consolidarea deprinderii de a alcătui grupe de obiecte după criteriul dat, 2. INFORMATIV: sistematizarea cunoştințelor despre flori 3. EDUCATIV: educarea capacității de a respecta regulile jocului, de a coopera în cadrul grupului OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitiv-informaționale: -să constituie grupe de obiecte respectând cantitatea indicată, denumindu-le corespunzător -să numere elementele unei grupe, precizând cantitatea - să recunoască cifrele, în limitele 1-3, -să asocieze cifra la număr şi numărul la cantitate -să denumească materialele utilizate în realizarea lucrărilor - să-şi imagineze o situație de viață, povestind-o b) Psiho-motorii: - Să utilizeze corect instrumentele de lucru - Să modeleze prin mişcări translatorii şi de aplatisare, în vederea obținerii formei dorite - Să respecte poziția corectă a corpului față de masă în vederea unei mai bune coordonări oculo-motorii - Să prelucreze hârtia (rupere, mototolire, pliere, rulare, lipire) pentru a obține produsul dorit

Upload: elena-botnariuc

Post on 27-Sep-2015

216 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

..

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

DATA: nov. 2008GRDINIA: nr. 40 CraiovaEDUCATOARE: tefnescu Olimpia

GRUPA: mic

TEMA DE STUDIU: Cnd, cum i de ce se ntmpl?ACTIVITATEA: Activitate integrat (DS, ALA)TEMA: Grdinarii iscusiiTIPUL DE ACTIVITATE: verificare i sistematizare de cunotineFORMA DE ACTIVITATE: Activiti pe centre de interes, joc didactic, joc cu text i cnt, joc linititorSCOPUL ACTIVITII:

1. FORMATIV: consolidarea deprinderii de a alctui grupe de obiecte dup criteriul dat,

2. INFORMATIV: sistematizarea cunotinelor despre flori

3. EDUCATIV: educarea capacitii de a respecta regulile jocului, de a coopera n cadrul grupuluiOBIECTIVE OPERAIONALE:

a) Cognitiv-informaionale:

-s constituie grupe de obiecte respectnd cantitatea indicat, denumindu-le corespunztor

-s numere elementele unei grupe, preciznd cantitatea - s recunoasc cifrele, n limitele 1-3,

-s asocieze cifra la numr i numrul la cantitate -s denumeasc materialele utilizate n realizarea lucrrilor - s-i imagineze o situaie de via, povestind-ob) Psiho-motorii:

S utilizeze corect instrumentele de lucru S modeleze prin micri translatorii i de aplatisare, n vederea obinerii formei dorite S respecte poziia corect a corpului fa de mas n vederea unei mai bune coordonri oculo-motorii

S prelucreze hrtia (rupere, mototolire, pliere, rulare, lipire) pentru a obine produsul dorit

S mbine diferite materiale de construcie pentru a realiza produsul dorit

S se deplaseze pentru a culege flori , transplantndu-le apoi n rzorul corespunztor S alerge ntr-o direcie dat pentru a ctiga floareac) Afectiv-atitudinale:

-s participe contient n realizarea sarcinii de joc

-s manifeste interes i plcere pentru aciuile ntreprinse

-s coopereze n cadrul grupului

METODE I PROCEDEE: exerciiul, conversaia, problematizarea, jocul, surprizaMATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: materialul de la centru tematic (prcule cu pomi i flori), flori origami, hrtie colorat, beioare, adeziv, pahare, plastilin, jetoane, ecusoane, MATERIAL BIBLIOGRAFIC: -Viorica Preda, coordonator, Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Ed. Gheorghe-Cru Alexandru, Craiova, 2009

-Didactica activitilor instructiv-educative pentru nvmntul preprimar, Ed. Didactica nova, Craiova, 2005

-Crengua-Lcrmioara Oprea, Strategii didactice interactive, EDP, Bucureti, 2007

-Silvia Breben, Elena Gongea, Metode interactive de grup, Ed. Arves, 2006 -Magdalena Dumitrana, Didactica precolarDURATA: 4 ore FINALITATEA ZILEI:

-crearea unui parc cu ronturi de flori, expoziia floral

SCENARIUL DIDACTIC

Copiii sunt antrenai ntr-o scurt convorbire despre caracteristicile primverii, cu accent pe flori i copaci. Sunt apoi rugai s se grupeze preferenial la centrele de interes deschise: construcii Coulee pentru flori, joc de rol De-a grdinarii, art Crengue nflorite-lipire, Ghivece pentru flori -modelaj, Codie i Frunze pentru flori aplicaie.

Dup finalizarea lucrrilor, copiii sunt ndrumai s expun lucrrile n cadrul centrului tematic, alctuind o ser cu flori i pomi. Se face cunoscut copiilor c vor fi toi grdinari iscusii i vor amenaja un prcule cu flori: se constituie trei grupe de grdinare, fiecare avnd plriue colorate diferit:-grdinari cu plriue galbene

-grdinari cu plriue albastre

- grdinari cu plriue roii

n faa fiecrui grup se afl un ront cu cinci rzoare pentru flori, fiecare avnd forme diferite. Pe fiecare rzor sunt plantate fie flori, fie cifre, sarcina copiilor fiind de a complete rzorul cu elemental care lipsete, raportnd cantitatea la numr i cifr.Dup finalizarea parcului, grdinarii admir rezultatele muncii, cnt, iar n final depoziteaz florile ntr-o expoziie, n vederea valorificrii.

Sunt antrenai copiii n jocul cu text i ct Grdinarul fr floare, apoi organizez jocul linititor Visul unei floriDESFURAREA ACTIVITII

Evenimente didacticeConinut tiinificStrategiaEvaluare

1.Captarea ateniei

2.Reactualizarea cunotinelor

3.Enunarea temei i a obiectivelor

4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii5.Obinerea performanei

6.Asiguarea retenei i a transferului

7.Evaluarea activitii

Copiii sunt antrenai ntr-o scurt convorbire despre caracteristicile, primverii, cu accent pe flori i copaci. Sunt apoi rugai s se grupeze preferenial la centrele de interes deschise: construcii Coulee pentru flori, joc de rol De-a grdinarii, art Crengue nflorite-lipire, Ghivece pentru flori -modelaj, Codie i frunze pentru flori aplicaie.

Dup finalizarea lucrrilor, copiii sunt ndrumai s expun lucrrile n cadrul centrului tematic, alctuind o ser cu flori i pomi. Se face cunoscut copiilor c vor fi toi grdinari iscusii i vor amenaja un prcule cu flori: se constituie trei grupe de grdinare, fiecare avnd plriue colorate diferit:

-grdinari cu plriue galbene

-grdinari cu plriue albastre

- grdinari cu plriue roii

n faa fiecrui grup se afl un ront cu cinci rzoare pentru flori, fiecare avnd forme diferite. Pe fiecare rzor sunt plantate fie flori, fie cifre, Explic regula jocului: pe rnd cte un copil de la fiecare echip identific rzorul n funcie de indiciul dat i acioneaz corespunztor pentru a-l complete.Ex. a) Dac indiciul este cifra, copilul se duce la ser i transplanteaz (selecteaz) de acolo n ghiveci un numr de flori identice (forma, culoarea i mrimea), corespunztor cifrei. Planteaz apoi florile la rzor i verbalizeaz aciunea Am plantat dou flori albe la rzorul cu cifra 2

b) dac indiciul este o grup de flori (narcise albe) copilul le numr, apoi se duce la magazie i selecteaz de acolo jetonul cu cifra corespunztoare pe care o pune n rzor, verbaliznd: Am pus cifra trei pentru c n rzor sunt trei flori (lalele) roiin cadrul grupului copiii interacioneaz n vederea realizrii corecte a sarcinii: coechipierii urmresc corectitudinea rspunsului i a aciunilor, intervenind atunci cnd este cazul, fr a deranja celelalte echipe.

n complicarea sarcinii, sunt antrenai concomitant copii de la fiecare grup n vederea completrii rzorului, fiind ncurajai spre competiie (cine rezolv repede i corect)Dup finalizarea parcului, grdinarii admir rezultatele muncii, cnt, iar n final depoziteaz florile ntr-o expoziie, n vederea valorificrii.

Pe rnd cte un copil de la fiecare grup este desemnat organizatorul expoziiei care are sarcina de a solicita flori de un anumit fel preciznd doar caracteristicile acestora: Doresc panselue roii

Celelalte dou grupuri furnizeaz exponatele, pentru aceasta coopernd n identificarea florilor, recunoaterea cifrei i precizarea numrului, dup care i desemneaz un reprezentant pentru transport.

Se procedeaz aa pn la expunerea tuturor florilor din parc n cadrul expoziiei.

Pentru c acum au rmas toi grdinari fr flori, sunt antrenai copiii n jocul cu text i cnt Grdinarul fr floare: se aeaz n perechi, n dou cercuri concentrice de flori (n interior) i grdinari (n exterior). n timp ce copiii cant, grdinarul fr floare se plimb n jurul cercului, cutnd un grdinar de la care s cumpere. Are loc negocierea preului, apoi concureaz pentru floare, alergnd n sens invers n jurul cercului. Cel care ajunge primul la floare, trece n cercul interior, devenind floare, iar copilul care a fost floare trece n cercul exterior, devenind grdinar. Copilul care a pierdut este grdinarul fr floare i jocul se reia.

Joc linititor Visul unei flori: fiecare copil i alege n gnd s fie o floare, iar la semnal (pe fond musical adecvat) adorm i viseaz c a venit n vizit o gz, cu care discut. La semnalul urmtor florile se trezesc i cnd aud ndemnul visul unei narcise albe copilul respectiv reproduce dialogul visat preciznd cine a fost vizitatorul.

ncheierea activitii se realizeaz prin analiza activitii pe tot parcursul zilei i acordarea steluelor grupei: Cel mai iscusit grdinar pentru : cel mai frumos coule, cel mai informat grdinar, cel mai politicos, cel mai ordonat, disciplinat, cel mai bun la numrat, cel mai frumos vis, cea mai frumoas floare, cel mai rapid, etc

- pe grup- materiale de construcie

-siluete, frunze, flori, unelte, accesorii-hrtie colorat, beioare, adeziv, hrtie creponat, ramuri, pahare, plastilin

-exerciiul - frontal- ecusoane, flori origami, jetoane, coli hrtie (rzoare)-exerciiul

-

-grupuri

-n perechi-jocul -individual-frontalAnalizaproduselor:

-corectitudine

-acurateeObservarea

comportamnetului:

-interesul pentru activitate

-spirit de observaieAnaliza rspunsurilor:

- corectitudinea rspunsului; limbaj matematic -flexibilitateaObservarea comportamentului:

-implicarea in cadrul grupului

-cooperarea

-gradul de acceptare a ideilor altor colegi-orientarea n spaiul de joc

Analiza rspunsurilor:

-fluena vorbirii

-corectitudinea exprimrii-corespondena numr- cifr

Analiza comportamentului:

-poziia n timpul jocului-executarea cntecului

-alegerea partenerului de negociere

-ntrecerea (direcia de deplasare, viteza de alergare, identificarea locului)

-respectarea semnalelor

-vorbirea (fluena, imaginaia, voczbularul)