geto dacii.decebal
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Inv. CALUGARITA ANGELICAClasa a IV-aAria curriculară: Om şi societateSubiectul: Geto-dacii. DecebalTipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.3. – să povestească aspecte ale legăturii dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor2.1. – să recunoască şi să utilizeze informaţii dintr-o sursă istorică3.1. – să folosească termeni istorici în situaţii diverse
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 - să descopere şi să descrie un fapt istoric prezentat într-o sursă istorică;O2 - să alcătuiască enunţuri cu termenii noi;O3 - să citească o hartă geografică şi istorică;O4 - să citească şi să comenteze imagini;O5 - să identifice noi surse de informare;O6 – să discute în grup referitor la evenimentul studiat
RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată şi nedirijată, jocul didactic, învăţarea prin exploatare şi investigare, munca independentă, povestirea.
RESURSE MATERIALE: manual, fişe de lucru, ilustraţii, hartă, coli de scris, coli pentru flip-chart, markere.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe, individual
BILBIOGRAFIA: 1. Istoria, manual pentru clasa a IV-a, de Cleopatra Mihăilescu, editura Aramis, 2006 2. Istoria românilor de Aglaia C., Buduroi, Editura Euristica, Iaşi, 20043. Legende istorice de Dumitru Almaş, Editura Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 19874. Curriculum Naţional, Ministerul Educaţiei şi Cercetării
1. Moment organizatoric:Pregătirea materialelor necesare orei2. Spargerea gheţiiJoc didactic: „Creionaşul vorbitor”. Elevii adunaţi în cerc, i-au pe rând creionul în mână şi motivează de ce le place istoria.3. Captarea atenţiei:Elevii lecturează citatele scrise la tablă (planşă)
Geţii sunt cei mai viteji şi mai drepţi dintre traciHerodot, Istorii
Dacii au aceeaşi limbă ca şi geţii.Strabon, Geografia
Întrebări:- Despre cine se vorbeşte în aceste citate?- Cine sunt daco-geţii?
4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor lecţiei.5. Desfăşurarea lecţiei:A1: Activitate independentă: Elevii au pe bancă o fişă reprezentând o hartă. Vor primi drept sarcină haşurarea spaţiului locuit de geto-daci.
Se verifică activitatea independentă. Se reaminteşte oral de unde şi până unde se întindea ţinutul daco-geţilor, se arată la harta istorică expusă în data clasei.
A2: Povestire: modul de viaţă al geto-dacilor, ocupaţii, obiceiuri.A3: Activitate în perechi-rebus:Grupaţi câte doi, elevii vor completa rebusul:Ţara dacilor
1 D A C I I 1. Cine au fost strămoşii noştri?
2 H A R N I C I 2. Ce fel de oameni erau ei?
3 A G R I C U L T U R A 3. Cu ce se ocupau?
4 P O L I T E I S T A 4. Ce fel de religie aveau?
5 T A R A B O S T E S 5. Cum se numeau cei bogaţi?
Se verifică frontal produsul activităţii.A4: Povestire
a) domnia regelui Burebista;b) domnia regelui Decebal, măsuri pentru apărarec) legătura dintre daci şi mediul natural
A5: Lucru în echipă: „Diagrama Ven-Euler”Sarcina de lucru vizează enumerarea deosebirilor şi asemănărilor privind domnia celor
doi regi.
a domnit în secolul I î.Hr. hotarele erau mai mari a unit triburile geto-dace într-un singur stat; iubit de prieteni, temut de duşmani
a domnit în secolele I,II î.Hr. hotarele aveau o întindere mai mică a dezvoltat comerţul s-a luptat cu romanii
regi ai statului dac capitala Sarmisegetuza vorbeau pe aceeaşi limbă
Se expun posterele, se analizează şi se evaluează
A6: Lucru în echipă. Crearea de cuvinte corespunzătoare celor doi regi, respectând următoarele cerinţe:
- versul unu să fie un substantiv;- versul al doilea să conţină două adjective;- versul al treilea să conţină trei verbe la gerunziu; (terminate în „ând”);- versul al patrulea să conţină o propoziţie din patru cuvinte;- versul al cincilea să conţină un substantiv care să exprime o constatare, o concluzie.
Exemplu: Grupa I – Burebista
Burebistaînţelept, puternicconducând, unind, reuşindA devenit primul mare regePericol.
Grupa a II-a – DecebalDecebalpriceput, iscusitjudecând, conducând, luptândA devenit regele DacieiMândrie.
Reprezentanţii grupei trec în faţa clasei, citesc cuvintele, se analizează respectarea cerinţelor, se apreciază verbul.
A7: Şi alte lucruri despre ....Dintr-un „săculeţ fermecat” vor scoate rând pe rând benzi numerotate cu informaţii noi
despre geto-daci. Vor fi citite cu voce tare în faţa clasei, apoi vor fi aşezate la tablă (poster) unde este scris pe verticală cifrele de la 1 la 18.
Benzile vor fi aşezate corespunzător cifrelor scrise. În final pe verticală se va putea citi cuvântul DACO GEŢI.
A8: Evaluare: a) fişă de lucru
Numele: ...................................................... Data........................
GETO-DACII
1. Alege varianta corectă:a) Geto-dacii făceau parte din neamul:
romanilor; tracilor; elenilor
b) Primul rege care a unit triburile geto-dacilor a fost: Burebista Decebal; Scorilo
2. Citeşte enunţul:„Această ţară Geţia, pe care strămoşii noştri au numit-o Dacia, aşezată dincolo de
Dunăre, este înconjurată de o cunună de munţi.”(Iordanes)
Subliniază numele ţării geto-dacilor. Încercuieşte cuvintele care denumesc caracteristicile geografice ale teritoriului acestei
ţări3. Completează spaţiile punctate de mai jos:
Capitala Daciei era situată la ..............................................., în munţii ................................ Dacii se ocupau cu .............................................. Ei credeau în ......................................................, adică erau ................................................. Zeul cel mai important era .............................................
În luptă, dacii purtau un ................................................. ce reprezenta ................................
4. Citeşte fragmentul:„Decebal a fost cel mai de seamă conducător al dacilor, după Burebista. Era un bărbat
înalt, cu barba scurtă, cu faţa aspră, brăzdată de multe zbârcituri, cu umeri laţi, cu braţe vânjoase, cu pantaloni strânşi pe picior, cu centura lată. Încălţămintea era asemănătoare opincilor, sabia scurtă şi încovoiată.
Decebal a întărit Dacia cu cetăţi multe şi cu ostaşi viteji. Mai ales că acum se ivise un nou duşman: împărăţia romanilor. Dacii au luptat mult cu romanii care voiau să cucerească Dacia şi să supună poporul dac.”
(după Dumitru Almaş, Povestiri istorice)
Subliniază, în text, cuvintele care alcătuiesc portretul lui Decebal............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
5. Marchează în casetele din dreptul imaginilor ce înfăţişează simboluri ale Daciei.
b) Repere cronologice – de realizat banda timpului
Tabelul va fi scris pe o planşă, iar elevii vor anexa corespunzător evenimentele scrise pe nişte fâşii de hârtie. Se va lucra frontal.
Sec. VII Sec. VI î.Hr. Sec. IV î.Hr. Sec. I î.Hr. Sec. I d.Hr. Sec. II d.Hr.
A9: Temă pentru acasă: PORTOFOLIU
Să citească lectura „Decebal, eroul Dacilor”, din volumul Povestiri Istorice de Dumitru Almaş.
Să realizeze un desen care să-l înfăţişeze pe Decebal, potrivit descrierii din lecturi.
A10: Activitate transdisciplinară „Străbunul străbunilor – Burebista” – de D. Almaş – dramatizare
Dramatizare: „Străbunul străbunilor – Burebista”, de Dumitru Almaş.
Domnia lui Decebal
87-106 d.Hr.
Expediţia lui Darius
574 î.Hr.
Domnia lui Burebista
82-44 î.Hr.
Întemeierea coloniilor greceşti pe malul Mării
Negre
Expediţia lui Alexandru cel Mare în nordul
Dunării335 î.Hr.