eu și familia mea - proiect de lecție

5
PROIECT DE LECŢIE DATA: NUMELE ÎNVĂŢĂTOAREI: CLASA: I OBIECTUL: Limba română TEMA OREI: Recapitulare (Eu și familia mea) TIPUL OREI: recapitulare- consolidare SCOPUL OREI: - formarea deprinderilor în limba română; - activizarea vocabularului însușit; - îmbogăţirea continuă a vocabularului elevilor cu cuvinte și structuri noi și utilizarea acestora în vorbire; - stimularea capacităţii de a formula clar și precis întrebări și răspunsuri la întrebări prin respectarea tuturor regulilor ortoepice; - formarea deprinderilor de a purta o conversaţie pe diferite teme; - însușirea unor cunoștinţe gramaticale de bază pe cale practic-aplicativă. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : - să consolideze toate cunoștinţele acumulate - să despartă în silabe cuvintele - știe număra obiectele de pe jetoane - să răspundă corect, în propoziţii la întrebări;

Upload: brigittaantal

Post on 14-Jun-2015

5.845 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Familia

TRANSCRIPT

Page 1: Eu și familia mea - proiect de lecție

PROIECT DE LECŢIE

DATA:NUMELE ÎNVĂŢĂTOAREI: CLASA: IOBIECTUL: Limba românăTEMA OREI: Recapitulare (Eu și familia mea)TIPUL OREI: recapitulare- consolidareSCOPUL OREI: - formarea deprinderilor în limba română;

- activizarea vocabularului însuşit;- îmbogăţirea continuă a vocabularului elevilor cu

cuvinte şi structuri noi şi utilizarea acestora în vorbire;

- stimularea capacităţii de a formula clar şi precis întrebări şi răspunsuri la întrebări prin respectarea tuturor regulilor ortoepice;

- formarea deprinderilor de a purta o conversaţie pe diferite teme;

- însuşirea unor cunoştinţe gramaticale de bază pe cale practic-aplicativă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :- să consolideze toate cunoştinţele acumulate - să despartă în silabe cuvintele- să știe număra obiectele de pe jetoane- să răspundă corect, în propoziţii la întrebări;- sa formuleze întrebări și răspunsuri corecte- să recunoască meseriile învățate- să recunoască diferența de genuri- să lucreze corect independent- să participe activ, cu interes la ora de limba română

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicatia, exerciţiul, munca independentă, joc didacticMATERIALE DIDACTICE:jetoane cu obiecte de îmbrăcăminte și încălțăminte,diferite planșe,desene despre jucării, foaie de lucru, caiet de exerciţii.

Page 2: Eu și familia mea - proiect de lecție

Momentele lecţiei

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor

Resurse Tipuri de evaluare

1. Moment organiza -toric

Cer elevilor să-şi pregătească materialele necesare pentru lecţie.Cantam cantecul:Misca vantul frunzele

Pregătesc materialele, caietele, instrumentele de scris.

Activitate frontală.

2. Reactualizarea cunoștințelor anterioare

3. Captarea atenției

Ce ati avut tema de casa?Ce ati desenat?Sa despartim in silabe denumirile obiectelor!

Ce lectie ati invatat pt.astazi?Despartim in silabe numele jucariilor aratateExersam pozitiile in care se afla ursuletul

Joc didactic:Trenuletul(Un elev va fi locomotiva ceilalti dupa ce spun denumirea unei jucarii pot sa se tina de elevul anterior ca si un vagon)

Despart in silabe

Elevii raspund

Desene cu jucarii

Manual

Exercitiu

Conversaţie

Joc didactic

3. Anunţa rea temei

Felicitari ,sa vedem daca va mai amintiti si cunostintele anterioare de aceea in această oră vom recapitula ultimele opt lectii.

Elevii iau cunoştinţă de tema orei.

5.Dirijarea învățării

Ne ridicam in picioare. Ridicati mainile! Aratati ochiul drept!etc.Privind plansa despre partile corpului insira elevii partile corpului lor in nr. sg sau pl. daca e cazul .Cum ne ingrijim sanatatea?Ce trebuie sa facem sa fim sanatosi?Conversatie pe baza plansei si a manualului(pag 22-23)

Cu ce va imbracati voi ca sa nu raciti?Cu ce esti imbracat?

Elevii executa comenzile

2-3 elevi insira obiectele cu care este imbracat si incaltat.

Activitate frontală

Plansa despre corp

Plansa despre igiena corpului

Manual

joc

conversatie

conversaţie

Page 3: Eu și familia mea - proiect de lecție

Joc didactic:Spune una ,spune doua!Elevii scot cate un cartonas din vapor , il denumesc, apoi spun si in nr.plural

Cine esti tu?Din cine este compusa familia ta?Insiram membrii familiei.

Ce activitati face familia lui Iepurila?

Conversatie pe baza imaginilor din manual.

Joc:Recunoaste meseria!

-Pun intrebari pe baza imaginilor , ceilalti raspund.

Unde stati voi?Ce camere aveti?Discutam despre camerele existente si obiectele ce sunt acolo.

Numaram obiectele de pe cartonase,si le ordonam dupa gen.

Elevii insira membrii familiei lor

Conversatie pe baza manualului.

Elevii recunosc meseriile spun ce fac sau cu ce lucreaza ei.

La casa.

Numara obiectele si le lipesc la locul lor.

Vapor cu jetoane

Plansa

Manual

Cartonase

O casa din hartie avand cele 4 camere.

Cartonase

joc didactic

conversatie

Conversatie

Joc didactic

Conversatie

Joc didactic

6.Feed-back

Muncă independentăFoi de lucru.Se discuta modul de rezolvare a fiselor.

Lucreaza independent

Activitate indepen-dentă

7.Anuntarea temei

8.Evaluare

Tema de casa.Se dau explicatii. Se face evaluarea participării elevilor la realizarea lecţiei.

Notează în caiete.

Temă pentru acasă.Evaluare orala.

Page 4: Eu și familia mea - proiect de lecție