elena proiect joc logic

11
Proiect didactic Data: 27.04.2010; Grupa: pregatioare B; Gradinita: cu program prelungit nr.18 Iasi; Educatoare: Aurica Amariei; Propunator: Cretu Elena Madalina; Tema:Cine planifica/organizeaza o activitate? Subtema:Cartea, prietena mea! ADE : DS-activitate matematica; Forma de realizare: Joc logic- Detectivii; Tipul de activitate: consolidare; Forma de organizare: frontal, în echipe; Scopul activitatii: consolidarea cunostiintelor copiilor referitoare la forma, grosimea, marimea, culoarea pieselor si construirea de multimi pe baza 1

Upload: iftodi

Post on 25-Jun-2015

675 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Elena Proiect Joc Logic

Proiect didactic

Data: 27.04.2010;

Grupa: pregatioare B;

Gradinita: cu program prelungit nr.18 Iasi;

Educatoare: Aurica Amariei;

Propunator: Cretu Elena Madalina;

Tema:Cine planifica/organizeaza o activitate?

Subtema:Cartea, prietena mea!

ADE : DS-activitate matematica;

Forma de realizare: Joc logic- Detectivii;

Tipul de activitate: consolidare;

Forma de organizare: frontal, în echipe;

Scopul activitatii: consolidarea cunostiintelor copiilor referitoare la forma, grosimea, marimea, culoarea pieselor

si construirea de multimi pe baza unuia din atributele de baza; cultivarea atentiei si a spiritului de observatie;

Obiective operationale:

O1: sa recunoasca atributele pieselor geometrice;

O2: sa separe piesele trusei dupa insusirea solicitata:forma, culoare, marime, grosime;

1

Page 2: Elena Proiect Joc Logic

O3: sa sesizeze greselile existente în urma separarii pieselor;

O4: sa verbalizeze actiunea facuta;

O5: sa utlizeze un limbaj matematic adecvat;

Sarcina didactica: Sa identifice şi sa denumeasca corect atributele pieselor geometrice: formă, culoare, mărime,

grosime;

Regulile jocului: Copiii vor selecta piesele conform cerinţei şi vor verbaliza acţiunea făcută: ,,am separat piese mari şi

piese mici”, etc. La sesizarea fiecarei greseli copii lanseaza un semnal prin ridicarea maini sau rostesc cuvantul “nu”.

Elemente de joc: aplauze,inchiderea si deschiderea ochilor, intrecerea.

Strategii didactice:

metode si procedee: conversatia, explicatia, munca independenta, algoritmizarea, problematizarea;

mijloace didactic: trusa Dienes , 4 cercuri mari , fise , creioane colorate.

Material bibliografic: Dima Silvia,Pâclea Daniela,Ţârcă Elena ,,Jocuri logico – matematice pentru preşcolari şi

şcolari mici”Bucureşti 1998.

Durata: 35-40’.

TE ROG SA CITESTI CU MARE ATENTIE SI SA CORECTEZI GRESELILE DE REDACTARE.

Completeaza la evaluare cu: capacitatea de a....+ obiectivul urmarit

2

Page 3: Elena Proiect Joc Logic

DEMERSUL DIDACTIC

Secventele

activitatii

Continutul

stiintific

Strategii

didactice

Evaluare

1.Organizarea

activităţii

- aerisirea sălii de grupă;

- măsuţele vor fi aranjate sub formă de clasă;

- pregatirea materialului pe măsuţe (fise,

creioane,trusa Dienes în fata clasei);

- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;

-stabilirea ordinii şi disciplinei.

Conversatia

2. Captarea

atenţiei

Se prezinta trusa Dienes si se cere copiilor s a

recunoasca

Conversatia Se apreciaza

recunoasterea

atributelor

pieselor

geometrice

3

Page 4: Elena Proiect Joc Logic

3. Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

Astăzi, copii, în activitatea noastră ne vom juca

de-a “detectivii”, iar voi trebuie sa separati

piesele trusei dupa forma, marime,

grosime,culoare; sa sesizati greselile existente in

urma separarii pieselor si sa verbalizati actiunea

facuta.

Conversatia

4.Reactualizarea

cunoştinţelor

Ce contine trusa Dienes?

Câte piese are trusa Dienes?(48)

Prin ce se deosebesc ele?(forma, culoare,

marime, grosime)

Se va preciza că piesele nu sunt toate la fel; ele

difera pentru ca nu au aceeaşi formă, culoare,

mărime, grosime.

Se reamintesc variabilele pieselor:

Forma: rotund, triunghi, dreptunghi, patrat;

Culoarea: rosu, galben, albastru;

Marimea: mare, mic;

Conversatia Se apreciaza

raspunsurile

4

Page 5: Elena Proiect Joc Logic

Grosimea: gros, subtire;

5.Prezentarea

conţinutului

şi dirijarea

învatarii

1. Explicarea regulilor jocului

Educatoarea, care este conducătorul jocului

explică copiilor că vor trebui să separe toate

piesele trusei dupa forma, culoare, marime,

grosime si sa le aseze in casuta corespunzatoare.

La sesizarea fiecarei greseli copii lanseaza un

semnal prin ridicarea maini sau rostesc cuvantul

“nu”.

2. Jocul de probă

Voi face un joc de proba pentru a verifica daca

prescolarii au inteles modul de desfasurare a

jocului.

Vom stabili împreuna criteriul de separare, iar

copiii numiti de mine vor lucra si apoi vor

verbaliza actiunea facuta.

Conversatia

Explicatia

Copii trebuie sa

separe piesele

trusei dupa

insusirea

solicitata:forma,

culoare, marime,

grosime

CAPACITATEA

DE A

SEPARA......

6. Obţinerea 3. Executarea jocului propriu-zis ALGORITMIZAREA CAPACITATEA

5

Page 6: Elena Proiect Joc Logic

performanţei

Dau semnalul de începere a jocului si vom stabili

pe rand cele patru atribute, dupa care vom separa

piesele si le vom aseza in casuta potrivita:

a)separam piesele dupa forma(4 casute- 4copii)

b)separam piesele dupa marime(2 casute-2copii)

c)separam pisele dupa culoare(3casute-3copii)

d)separam piesele dupa grosime(2casute-2copii)

Pentru fiecare atribut solicitat, copiii vor lucra

verbalizând actiunea facuta si vor descoperi apoi,

greselile facute intentionat de mine sau chiar de

ei.

Le voi cere sa respecte regulile jocului.

Se va lucra pe covor, asezâd piesele în casuta

(cercul) potrivita.

EXERCITIUL

CONVERSATIA

DE A .......

7.Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

4. Complicarea jocului

Se impart copiii în doua echipe; fiecare echipa

va ascunde pe rând câte 1-2 piese, iar echipa

Problematizarea

CONVERASATIA

CAPACITATEA

DE A

SESIZA....Copii

6

Page 7: Elena Proiect Joc Logic

adversa trebuie sa ghiceasca ce piesa lipseste,

denumind toate atributele piesei respective,

identificând si casuta de unde a fost luata piesa.

trebuie sa

sesizeze greselile

existente în urma

separarii pieselor;

8.Evaluarea Fiecăre copil va primi câte o fişă de muncă

independentă şi creioane colorate si va avea de

rezolvat urmatoarea sarcina:

,,Coloreaza cu rosu toate piesele mici si cu

albastru numai rotundurile mari.”

Se verifica daca au rezolvat corect sarcina

didactica.

Munca independenta

10.Încheierea

activităţii

Se fac aprecieri generale asupra modului în care

s-au comportat copiii la activitate, au lucrat la

măsuţe şi au rezolvat sarcina de pe fişă.

Conversatia

7

Page 8: Elena Proiect Joc Logic

8