e ducati a pentru socie tate

17
GRĂDINIŢA P.P. “FLOARE DE COLŢ”- BRAD PROIECT DE ACTIVITATE GRĂDINIŢA P.P. „FLOARE DE COLŢ”- BRAD GRUPA: PREGĂTITOARE „TWEETY” EDUCATOARE: ALINA DEZSO NIVEL II: 5-7 ani; http://www.didactic.ro/materiale-didactice/bogatiile-toamnei-15 ARII CURRICULARE: Om şi societate, Limbă şi comunicare; CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie pentru societate; TEMA: „Alege! Cum vrei să fii?!” TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare (integrată); FORMA DE REALIZARE: convorbire; SCOP: Dezvoltarea capacităţii de a diferenţia comportamentele pozitive de cele negative, respectarea normelor de convieţuire necesare integrării în viaţa socială; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Educaţie pentru societate a) cognitiv – informaţionale: - să perceapă latura educativă a poeziei ascultate; - să compare aspecte pozitive cu cele negative ale comportamentului lor şi consecinţele generate; 1

Upload: anne-marieann

Post on 24-Sep-2015

221 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

ed pt soc gradinita

TRANSCRIPT

GRDINIA P.P. FLOARE DE COL- BRAD

PROIECT DE ACTIVITATE GRDINIA P.P. FLOARE DE COL- BRAD

GRUPA: PREGTITOARE TWEETY

EDUCATOARE: ALINA DEZSONIVEL II: 5-7 ani;http://www.didactic.ro/materiale-didactice/bogatiile-toamnei-15ARII CURRICULARE: Om i societate, Limb i comunicare;

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaie pentru societate;

TEMA: Alege! Cum vrei s fii?! TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare (integrat);

FORMA DE REALIZARE: convorbire;SCOP: Dezvoltarea capacitii de a diferenia comportamentele pozitive de cele

negative, respectarea normelor de convieuire necesare integrrii n viaa

social;

OBIECTIVE OPERAIONALE: Educaie pentru societatea) cognitiv informaionale: s perceap latura educativ a poeziei ascultate; s compare aspecte pozitive cu cele negative ale comportamentului lor i consecinele generate;

s contientizeze importana respectrii regulilor de convieuire n familie, societate;b) psiho motorii: s formeze grupuri de lucru n funcie de cerina educatoarei;

c) afective: s-i utilizeze abilitile de cooperare n cadrul grupului; Educarea limbajuluia) cognitiv informaionale: s formuleze propoziii cu expresii sau cuvinte care evideniaz trsturi de caracter sau comportamentale (iniiale/cu sens opus) ntlnite n text;

s transforme o propoziie enuniativ n propoziie interogativ sau exclamativ;

b) s reprezinte grafic propoziiile aeznd n final semnul de punctuaie corespunztor;c) psiho motorii:

s utilizeze corect instrumentul de scris;d) afective: s ia atitudine fa de comportamente nepermise;

STRATEGII DIDACTICE: metode i procedee: conversaia, problematizarea, instruirea asistat de calculator, metoda plriilor gnditoare,

algoritmizarea, expunerea, jocul de rol, tehnica blazonului.

material didactic folosit: plrii colorate diferit, coli albe, carioci, calculator, soft educaional (imagini

sugestive expuse prin intermediul calculatorului)BIBLIOGRAFIE:

1. Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii, ediia a II- a revizuit i adugit, Ed. V&I Integral, Bucureti, 2005.

2. Jocuri didactice pentru educarea limbajului ndrumtor metodic, A. Ana, S. Cioflica, Ed. Emia, 2000.

3. Metode interactive de grup ndrumtor metodic, S. Breben, E. Gongea, Ed. Arves, 2007.DURATA: 35 EVENIMENTUL DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE (instrumente i indicatori)

I. Organizarea activitii- Aezarea msuelor sub form de careu;- Pregtirea materialului didactic necesar desfurrii activitii;

II. Evocarea) Captarea ateniei

b) Anunarea temei i a obiectivelor n debutul activitii, li se va prezenta copiilor surpriza pregtit de Pinocchio o poezioar din care a nvat multe lucruri bune, valoroase. Educatoarea le va expune copiilor poezia. - n activitatea de educaie pentru societate de astzi, vom discuta despre cum este/nu este bine s ne comportm, vom formula propoziii cu unele cuvinte, apoi le vom reprezenta grafic (scrie), vom recita o poezie n limba englez, etc. Avem multe de fcut, deci, la treab! Surpriza

Explicaia

Conversaia

III. Realizarea sensului

EDUCAIE PENTRU SOCIETATE

Copiii sunt aezai n semicerc.

Educatoarea va reactuali-za coninutul poeziei Puiorul moat, de Elena Farago. Se va citi poezia clar, coerent, expresiv, astfel nct atenia copiilor s rmn captat. Pe msur ce vor fi ntlnite n text, vor fi explicate semnificaiile cuvintelor: pestri, blat, moat. Se mpart copiilor ase plrii mari, colorate diferit. Copiii se vor aeza n jurul acestora, formnd grupe distincte.

Pe borul fiecrei plrii, se afl un plic ce conine cte un bilet pe care este notat cerina pe care trebuie s o dezbat fiecare grup. Plicul va fi adus educatoarei de cte un copil din grupul respectiv dup cum urmeaz:

Plria alb Informeaz! - Despre cine este vorba n poezia ascultat de voi?

- n poezie este vorba despre o cloc ce are apte pui. Din cei apte numai unul este asculttor, iar ceilali o necjesc pe mmica lor tot timpul.

Li se va cere copiilor s exemplifice afirmaiile fcute.

Plria roie spune ce simi!

- Ce simii voi cnd v gndii la comportamentul puilor neasculttori! Dar n legtur cu comportamentul puiului asculttor?

Copiii vor aproba/dezaproba comportamentele puse n discuie.

Plria verde Optimitii- Cum ar trebui s se comporte puii neasculttori? Copiii vor fi stimulai s gseasc soluii, modaliti de ameliorare a modului nepotrivit n care se comport puii. Vor evidenia faptul c nu e totul pierdut.

Plria galben - Sensibilii - Credei c s-ar putea ca toi puii s reueasc s se comporte civilizat? Plria neagr Creatorii

- Ce alt atitudine ar fi bine s aib cloca fa de puii care o necjesc? Voi ce ai face n locul ei?

Plria albastr Dirijorii

Copiii aflai n acest grup pot interveni n expunerea prerilor altui grup de copii, rezolv conflictele dac acestea apar, iau decizia final.

Educatoarea va stimula n permanen antrenarea n dezbatere a copiilor de sub fiecare plrie. Pentru destinderea organismului, copiii se vor ridica n picioare i vor recita versuri nsoite de micri, n limba englez.

Va fi urmrit pronunia clar a cuvintelor. EDUCAREA LIMBAJULUI

- Pinocchio a auzit c voi tii s formulai propoziii extrem de frumoase. Observai cuvintele albastre din poezia adus de el? Haidei s le citim mpreun i s cutm cuvintele opuse. Apoi construim propoziii pe care le vom scrie pe tabl Sunt citite cuvintele cheie (care ilustreaz o trstur de caracter, o stare sau un comportament negativ/pozitiv) din poezie:

prost detept

ri buni. lene harnic

trist vesel

ruine mndrie

n-o ascult ascult (asculttor).

nesplai splai

desculi nclai

nemncai stui

Cu unele dintre cuvintele iniiale existente n text i cu opusele acestora se vor formula propoziii enuniative, interogative, exclamative. Propoziiile vor fi reprezentate grafic pe tabl. Se va accentua importana semnului de punctuaie.

n continuare, atenia copiilor este direcionat ctre monitorul unui calculator. Pe acesta vor fi prezentate imagini cu copii aflai n antitez (biat curat/murdar, ordonat/dezordonat, zgrcit/darnic) i se vor citi versuri sugestive. Vor fi discutate urmtoarele comportamente : curenia, ordinea, drnicia. Dup dezbatere se vor citi proverbe i zictori potrivite situaiilor de mai sus.

Sunt aduse n discuie i formulele de politee, valoarea cuvintelor magice: Srut mna!, Te rog!, Mulumesc!.

Cte doi copii vor iei n faa celorlali i vor dramatiza modul n care cerem ceva, cum mulumim, cum salutm.

Se interpreteaz cntecul Un copil politicos!.

Educatoarea va explica faptul c, de-a lungul timpului, oamenii au fost preocupai de modul n care trebuie s ne comportm unii cu alii. Au fost scrise i tiprite o mulime de cri din care putem nva cum s ne comportm. Aceste cri poart titlul Codul bunelor maniere. El cuprinde reguli de aur pe care orice copil e bine s le cunoasc.-Eu am notat cteva dintre aceste reguli pentru voi. Educatoarea expune o plan pe un panou i citete cteva din regulile de comportament notate.

Se afieaz n faa copiilor un panou pe care sunt scrise propoziii. Propoziiile nu sunt complete. Ele vor fi citite de ctre educatoare, iar copiii vor completa cu ajutorul imaginilor potrivite, astfel nct s se neleag mesajul transmis cititorului. n final vor fi citite toate propoziiile realizate.Expunerea

Explicaia

Plriile

gnditoare

Plriile

Gnditoare

Plriile

gnditoareConversaia

ConversaiaProblemati-zarea

Algoritmi-

zarea

Instruirea asistat de calculatorConversaiaJoc de rolExplicaiaTehnicablazonului

Evaluare formativ-continu, n funcie de obiectivele operaionale(verificarea capacitii de utilizare a cunotinelor dobndite)

Studiul pe grupuri

Relaionarea n cadrul grupului prin comunicare i aciune

Evaluare formativ oral

Evaluare formativ oral

Verificarea comprehensiu-nii cu accent pe capacitatea de argumentare;Evaluare formativ-continu, n funcie de obiectivele operaionale

Evaluare formativ oral

Evaluare formativ-continu(verificarea capacitii de transfer a cunotinelor).

IV. Reflecia mpreun cu educatoarea, copiii vor face o trecere n revist a activitilor desfurate.

Apoi se vor face aprecieri asupra participrii copiilor la activitate i se vor acorda stimulente.Conversaia

Evaluare formativ-continu, n funcie de obiectivele operaionale

Imaginea-suport prin intermediul creia am reactualizat coninutul poeziei.

TEHNICA BLAZONULUI

Plria roie Spune ce simi!

Plria alb Informeaz!

Plria galben Sensibilii

Plria verde Optimitii

Plria neagr Creatorii

Plria albastr Dirijorii

1

_1270064664.doc