ds dec
DESCRIPTION
proiect de activitateTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA: 18.11.2013
GRADINITA: nr 231
GRUPA: mare 2
EDUCATOARE: Pisică Mădălina
TEMA ANUALA : ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?“
TEMA SAPTAMANII: ,,Lumea fermecată a poveştilor“
TEMA ZILEI: Pozitiv - negativ
MIJLOCUL DE REALIZARE: Activitate integrata: ADP + ALA 1 + ADE (DS, DEC ) +
ALA 2
TIPUL ACTIVITATII: Însuşire de cunoştinţe şi deprinderi
FORME DE ORGANIZARE: Frontala, pe grupuri, individuala
DURATA ACTIVITATII: O zi
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE
I. ADP – ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA
INTALNIREA DE DIMINEATA – “Povestea preferată”
II. ALA 1 – JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE
Biblioteca - “Citim imagini din poveşti”
Joc de rol – “La bal”
Artă – “Personajul preferat” – colorare în contur
III. ADE – ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE
DS – “Personaje din poveşti – pozitiv sau negativ” (convorbire)
DEC – “Piticii” (predare cântec)
– “Câte unul pe cărare”- joc muzical (repetare)
IV. ALA 2 – JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE
Joc distractiv: “Trenul personajelor din poveşti”
OBIECTIVE ŞI STRATEGII
I. ADP
INTALNIREA DE DIMINEATA – “Povestea preferată”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – sa utilizeze corect salutul;
O2 – sa schimbe impresii, opinii, pareri despre tema propusa spre discutie.
O3 - sa completeze calendarul naturii pentru ziua in curs;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul, problematizarea, brainstorming-ul,
exercitiul;
MIJLOACE: calendarul naturii, panou “Intalnirea de dimineata”
II. SECVENTA ALA 1
BIBLIOTECA - “Citim imagini din poveşti”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – să citească imagini din poveştile cunoscute;
O2 – să asocieze imagini şi texte interpretând mesajul transmis de acestea;
O3 – să coopereze cu cei din jur folosind aprecierea si dialogul;
O4. – să verbalizeze acţiunile petrecute în imagini;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversatia , explicatia, instructajul verbal, munca in echipa;
MIJLOACE: imagini ce prezintă diverse momente importante din poveştile cunoscute de copii;
ARTĂ – “Personajul preferat” – colorare în contur
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – sa utilizeze corect instrumentele si materialele de lucru in exprimarea libera a gestului
artistico-plastic;
O2 – sa aplice culoarea pe suprafetele date;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, instructajul verbal, munca independenta ,
demonstratia;
MIJLOACE: planşe de colorat cu imagini ale personajelor din poveşti, creioane colorate;
JOC DE ROL – “La bal”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – să redea prin intermediul dialogului diferite roluri ale personajelor cunoscute;
O2 – să adopte o atitudine corectă, comportându-se ca prinţi şi prinţese;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, demonstratia, instructajul verbal,
aprecierea verbala;
MIJLOACE: marionete pentru maini si degete.
III. ADE – ( DS , DEC )
DS – “Personaje din poveşti – pozitiv sau negativ” (convorbire)
DEC - “Piticii” (predare cântec)
- “Câte unul pe cărare”- joc muzical (repetare)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - Să analizeze/ compare diferenţele de între personajele positive şi personajele negative din
poveştile învăţate;
O2 – Să descrie personaje pozitive sau negative din poveştile învăţate;
O3 - Să comunice impresii, idei pe baza observărilor effectuate;
O4 – Să se identifice cu un personaj de poveste pe baza trăsăturilor care îi aseamănă;
O5 - Să coreleze atitudinile personajelor din poveşti cu atitudini din viaţa de zi cu zi;
O6 - Să intoneze corect cântecul, respectând tonul şi semnalul de început dat de educatoare;
O7 - Să cânte cu dezinvoltură cântecele învăţate;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: exercitiul, explicatia, convorbirea, descrierea, dialogul dirijat;
MIJLOACE: planşe cu imagini din poveşti, planşe cu personaje din poveşti, siluetele unor
personaje;
IV. SECVENTA ALA 2
Joc distractiv: “Trenul personajelor din poveşti”
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa adopte o tinuta corecta a corpului ;
O2 – sa se deplaseze cu schimbare de ritm la semnal sonor;
STRATEGII DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE : jocul, explicatia, conversatia,
demonstratia;
MIJLOACE : DVD-player, CD cu muzica pentru copii;
SCENARIUL ZILEI
ADP
INTALNIREA DE DIMINEATA - “Povestea preferată”
Intalnirea de dimineata se face cu toata grupa de copii, asezata in semicerc.
1. SALUTUL
La sosirea in sala de grupa copiii isi aseaza fotografiala panoul Intalnirea de dimineata.
Astfel se vor stabili copiii absenti.
Se stabileste salutul zilei : Dimineata a sosit
Toti copiii au venit .
In semicerc ne adunam
Si frumos ne salutam.
Se stabileste starea de spirit pe care o au copiii, cum se simt, sunt veseli sau tristi.
Apoi atentia va fi indreptata din nou catre panoul ,,Intalnirea de dimineata” pentru a
completa calendarul naturii unde, se vor stabili urmatoarele coordonate temporale: anotimpul si
luna in care ne aflam, ziua din saptamana si starea vremii din acel moment.
2. IMPARTASIREA CU CEILALTI
La impartasirea cu ceilalti , 3-4 copii raspund la intrebarea: Care este povestea ta
preferată şi de ce?
Pe rând care doresc vor răspunde la întrebare, motivându-şi răspunsul.
3. NOUTATEA ZILEI
La noutatea zilei, copiii vor fi anuntati ca astăzi vor discuta despre personajele din
poveştile lor preferate şi se stabileşte Mesajul zilei: “Bine fac, bine primesc!”
TRANZITII: Se realizeaza prin jocul imitativ “Ce fac eu să facă toţi!”
ALA 1
La sectorul Biblioteca copiii vor citi imaginile pe care le au pe masa, apoi vor verbaliza si
descrie acţiunile. Vor descoperi faptele bune, dar şi faptele rele pe care le-au facut personajele
din poveşti.
La sectorul Arta vor colora personajul preferat.
La sectorul Joc de rol, copiii vor interpreta diferite roluri din poveştile cunoscute de ei, alegându-
şi singuri personajul care vor să fie.
Ei vor intui materialele aflate la dispozitie si vor primi instructajul necesar pentru fiecare
centru de activitate. Apoi, fiecare copil va alege unde vrea sa lucreze. Se specifica faptul ca pot
alege alt centru dupa finalizarea produselor de la centrul ales initial.
Dupa terminarea activitatilor pe centre de interes se fac observatii, aprecieri asupra
produselor muncii lor, asezandu-le in expozitii specifice .
TRANZITII: Joc imitativ Ce fac eu să facă toţi!
ALA 2
Copiii vor forma trenul personajelor din poveşti aşezându-se unul în spatele celuilalt (în coloană
pe un rând). La semnalul sonor (pornirea muzicii) copiii se vor deplasa cu schimbarea ritmului
de mers atunci când se schimba şi ritmul muzicii. La oprirea semnalului sonor, copiii se vor opri.
SECVENTA ADE – (DS, DEC)
SECVENTE
DIDACTICE
CONŢINUTUL
ŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Metode si
procedee
Mijloace de
invatamant
1.Moment
organizatoric
Crearea conditiilor necesare desfasurarii activitatii:
-pregatirea mobilierului si a materialelor didactice
necesare;
-asigurarea unui climat educational favorabil, in
concordanta cu tema zilei;
-mobilierul
clasei
-materiale
necesare
2.Captarea
atentiei
Captarea atenţiei se va realiza sub formă de surpriză.
Copiii observă că pe langă materialele obişnuite, în
sala de grupă sunt afişate foarte multe imagini despre
poveşti.
conversaţia -material
specific
desfasurarii
activitatii
Orală/frontal
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor
( DS + DEC)
Se prezintă copiilor, într-o manieră accesibilă,
titlul activităţii ce va fi desfasurata: “Pozitiv -
negativ”. “Astăzi, copii, vom discuta despre
personajele din poveştile învăţate şi vom încerca să
descoperim de ce sunt ele positive sau negative.”
-explicaţia
-conversaţia
-expunerea
Capacitatea de
audiere a
explicaţiilor şi
demonstrarea
înţelegerii
4.Reactualizarea Se realizeaza prin intermediul unui set de intrebari ale -brainstorming Orală/frontal
cunoştiinţelor
dobândite
anterior
caror raspunsuri vor avea imagini reprezentative:
- Sunt toate personajele din poveşti la fel?
- Ce le diferenţiază pe ele?
-conversaţia
-surpriza
Observarea
comportamentului
copiilor
Exprimarea
liberă/dirijată
5.Dirijarea
invatarii
Copiii vor observa imaginili expuse în sala de grupă.
Educatoarea va dirija descrierea tuturor atributelor
personajelor prin intermidiul unor intrebari:
- Ce diferenţe observaţi între personajele din imagini
- Priviţi cu atenţie feţele lor. Sunt toate vesele? Există
şi personaje triste?
- De ce unele personaje sunt supărate?
- Ce fapte fac aceste personaje în poveste?
- Care sunt însuşirile acestor personaje?
- Ce înseamnă răutate? Dar bunătate?
- Ce fapte ale personajelor ne fac să spunem că sunt
bune (pozitive)? Dar rele (negative)?
Se va urmări ca în răspunsurile lor copiii să descrie
în propoziţii atributele personajelor, să analizeze şi să
compare diferenţele dintre personajele positive şi cele
negative.
-exercitiul
-dramatizarea
-dialogul
-interpretarea
-audierea
Imagini cu
diferite
personaje din
poveşti
Orala/frontal
6.Obţinerea TRANZITIE: Joc imitativ “Ce face u să facă toţi!” -problema- -lucrarile Practic/aplicativă
performantei - Exerciţii de dicţie - (ri-sa-si-rum-bre-tra-tro-tru)
- Exerciţii de emisie și intonaţie(încălzirea vocilor):
Se fac exerciții imitative: imitarea
broscuțelor,imitarea țambalului, imitarea porumbeilor
Se prezinta copiilor un cantec pe care il vor invata si
care are legatura cu discutia precedent - “Piticii”
Interpretarea model:
Cântecul va fi audiat prin diferite mijloace:
interpretat de educatoare si prin intermediul
mijloacelor media.
Familiarizarea cu conţinutul cântecului
Educatoarea povesteste pe scurt conţinutul
cântecului, apoi va recita versurile cântecului
familiarizând copii cu conţinutul de idei al
textului apelând la imaginile sugestive
pregătite.
Memorarea textului: - prin recitarea ritmică cu
bătăi din palme (bătăile marcând durata
sunetelor muzicale). Învățarea versurilor se va
face pe strofe:
Se va recita prima strofă şi reluata cu copiii . Aşa se
va proceda şi cu strofa următoare, iar în final se recita
tizarea
-conversaţia
realizate de
copii pe
centre
Aprecieri pozitive
cu copiii tot textul. Se reia cantecul in intregime,
ţinând cont de melodie ,ton şi semnalul de început.
Discutarea conținutului de idei al textului: cu
accent pe însușirea cuvintelor și expresiilor
necunoscute și în strânsă legătură cu cel muzical.
In aceelasi mod se va proceda si cu celelalte strofe.
Joc muzical „Câte unul pe cărare”
Copiii vor forma un cerc si se vor roti. În timp ce
merg şi cântă versurile cântecului vor imita acţiunile
sugerate de versuri.
7. Evaluarea Se fac aprecieri legate de cunostiintele acumulate,
despre felul in care au raspuns si au interpretat
cantecele in timpul desfasurarii activitatii.
-conversaţia
-aprecierea
verbal
Orală/frontal
Aprecieri verbale