dl.goe
TRANSCRIPT
![Page 1: dl.goe](https://reader035.vdocumente.com/reader035/viewer/2022072011/55cf982c550346d033960a1f/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DE LECŢIE
DATA: 25.11.2013
CLASA: a VI – a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română
PROFESOR: PĂCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Dl. Goe, de I.L.Caragiale – Observarea şi înţelegerea textului
TIPUL LECŢIEI: Mixtă
COMPETENŢE GENERALE:
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă
progresiei comunicării.
3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit
3.3. sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O 1. să citească expresiv textul;
O 2. să identifice formule de iniţiere a dialogului
O 2. să precizeze ideile principale ale textului;
O 3. să povestească textul;
O 4. să precizeze ideile principale ale textului;
O 6. să scrie forma literară a expresiilor întâlnite în text.
![Page 2: dl.goe](https://reader035.vdocumente.com/reader035/viewer/2022072011/55cf982c550346d033960a1f/html5/thumbnails/2.jpg)
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode de învăţământ şi procedee didactice: lectura, conversaţia, explicaţia,
problematizarea.
Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: fişe de lucru, tabla, manualul.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală,
activitate ,,în perechi”.
Locul de desfăşurare: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1. Dumitriu, Amalia, Şt.M. Ilinca, Mihaela Jianu, Limba şi literatura română pentru
clasa a VI-a, Editura ART, Bucureşti, 2007.
2. Ilie, Emanuela, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, Ediţia
a II-a revăzută şi adăugită, Polirom, Iaşi, 2008.
3. Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura
Dacia Educaţional, Cluj- Napoca, 2002.
4. Sâmihăian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii şi literaturii române, vol.I,
Credis, Bucureşti, 2005.
Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.
Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor
dispun de capacităţi sporite, iar restul posedă resurse suficiente astfel încât să colaboreze cu
profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.
Timp: 50 minute.
DEMERSUL DIDACTIC
![Page 3: dl.goe](https://reader035.vdocumente.com/reader035/viewer/2022072011/55cf982c550346d033960a1f/html5/thumbnails/3.jpg)
ETAPEL
E
LECŢIEI
T
I
M
P
ACTIVITATEA
PROFESORULUI
ACTIVITATE
A ELEVILOR
STRATEGII
DIDACTICE
EVA-
LUA-
REMeto-
de
Mijloa-
ce
1.
Momen-
tul organi-
zatoric
1’ -Salutul
-Notarea absenţilor
-Profesorul va avea grijă
ca elevii să îşi pregăteas-
că materialele necesare
orei de limba română.
-Răspund la
salut
- Îşi pregătesc
materialele
necesare orei
2.
Verificare
a temei
2’ -Verifică tema selectiv.
3.
Captarea
şi menţine-
rea
atenţiei
4’ -,,Caragiale, Caragiale,/
Dacă nu erai matale/
Rămâneam tot
Haimanale!”- Nichita
Stănescu
Con-
vers
aţia
4.
Anunţa-
rea temei
şi a com-
petenţelor
2’ -Profesorul anunţă tema
şi obiectivele
lecţiei: ,,Astăzi vom
continua incursiunea
noastră în universul
literar cu schiţa ,,Dl.
Goe” de I.L.Caragiale.
-Profesorul notează titlul
lecţiei pe tablă: Dl.Goe,
de I.L.Caragiale
-Elevii îşi notea-
ză titlul lecţiei.
Expli-
caţia
Tabla Obser-
vare
sistema
tică
4. Dirijarea învăţării
4
0’
-Prezint câteva date biografice ale autorului, precum şi locul lui în literatura română
-Identificaţi ideile principale.
-notează datele
biografice şi
operele
importante
-citesc textul
caiete Încura-
jez şi
ajut
elevii
Evalu-
![Page 4: dl.goe](https://reader035.vdocumente.com/reader035/viewer/2022072011/55cf982c550346d033960a1f/html5/thumbnails/4.jpg)
-Care sunt expresiile necunoscute?
-identificaţi modalităi
modalităţile de realizare a dialogului (formule de iniţiere, limbaj etc)
-Care sunt personajele acestui fragment?
expresiv
-identifică ideile
principale
are
orală
Obser-
vare
sistema
tică
5. Asigurarea feedback-ului, a retenţiei şi a transfe-rului
-Feedback-ul se realizează pe întreg parcursul etapei Dirijarea învăţării şi se concretizează în aprecieri ale profesorului: Bine! Foarte bine! Corect!
6.Tema
pentru
acasă
1’ Profesorul anunţă tema
pentru acasă: Identifică şi
notează pasajele care
precizează timpul şi
spaţiul petrecerii acţiunii.