diftong
DESCRIPTION
diftongiTRANSCRIPT
Plan de lecţie
Liceul Tehnologic „Nicolaus Olahus” Orăştie
Scoala Gimnazială „Dr. Aurel Vlad”
Prof. de sprijin Ciuşca Carmen
Clasa: a V- a
Durata: 50 minute
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Diftong. Triftong. Hiat.
Tipul lecţiei: acumulare de noi cunostinte
Scopul: cunoaşterea noţiunilor de fonetică a limbii române
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor putea:
o Să distingă vocalele de semivocale
o Să recunoască diftongii, triftongii şi vocalele în hiat
o Să descopere cuvinte care conţin diftongi, triftongi şi vocale în hiat
Strategii didactice:
Metode: exerciţiul, explicaţia, nobservaţia, expunerea, conversaţia, învăţare prin descoperire
Mijloace: manualul, tabla, fişe
Forma de organizare: munca pe grupe
Scenariu didacticEtape Activitatea
profesoruluiActivitatea
elevilorMetode
şi procedee 1. Moment organizatoric Salută elevii şi notează
absenţele.
Le cere elevilor să se
pregătească pentru lecţie.
(1 min.)
Răspund la salutul profesorului;
Se pregătesc pentru lecţie. Observarea comportamentului
verbal şi non-verbal
Conversaţia
2. Reactualizarea
cunoştinţelor
Propune elevilor şapte ghicitori
ale căror răspunsuri sunt
vocalele limbii române.
Anexa 1
Notează cele şapte vocale pe
tablă şi le cere elevilor să
grupeze câte două vocale într-
un cuvânt.
Propune elevilor să sublinieze
semivocalele.
Elevii ghicesc răspunsurile
corecte.
Răspund cerinţei profesorului.
Exerciţiul
3. Anunţarea temei noi şi a obiectivelor
Anunţă că vor continua să
studieze noţiunile de fonetică.
Receptează informaţia
transmisă de către profesor Expunerea
4. Dirijarea învăţării Le spune elevilor că grupurile
de sunete subliniate de ei,
alcătuite dintr-o vocală şi o
semivocală, formează un
diftong. Scrie definiţia
Ascultă explicaţiile
profesorului şi notează definiţia
diftongului.
Explicaţia
diftongului pe tablă.
Cere elevilor să găsească
cuvinte în care să existe o
vocală şi două semivocale
alăturate, în aceeaşi silabe.
Defineşte triftongul.
Propune elevilor să sublinieze
vocalele din următoarele
cuvinte: poet, biologie, poliţie,
aviaţie, conotaţie, zoologie,
alee, hiat şi să le despartă în
silabe.
Le cere să observe că, în
anumite situaţii, două vocale
alăturate fac parte din silabe
diferite. Menţionează că un
asemenea grup formează un
hiat.
Notează în caiete trei cuvinte în
care există o vocală şi două
semivocale alăturate, în aceeaşi
silabă.
Notează definiţia triftongului în
caiete.
Despart cuvintele în silabe şi
subliniază vocalele pe care
acestea le conţin.
Notează explicaţiile
profesorului şi definiţia
hiatului.
Exerciţiul
Învăţarea
prin descoperire
Explicaţia
5. Fixarea noilor cunoştinţe
Cere elevilor să noteze numele
a cinci ţări în care să existe
vocale în hiat, a cinci meserii în
Rezolvă sarcina propusă de
către profesor. Exerciţiul
care să existe diftongi, precum
şi cinci verbe în care să existe
triftong.
Organizează clasa în trei grupe
şi le stabileşte sarcinile de
lucru.
Anexa 2
Verifică efectuarea sarcinilor
de lucru.
Se organizează pe grupe şi
rezolvă sarcinile de lucru.
Intervin cu observaţii.
Conversaţia
Activitate
pe grupe
6. Tema pentru acasă Propune ca temă pentru acasă
copierea unui scurt text din care
să selecteze cuvintele în care
există vocale în hiat, diftongi şi
triftongi şi să le grupeze pe trei
coloane.
Notează tema pentru acasă
Conversaţia
Diftong. Triftong. Hiat.
Vocalele: a, ă, â, î, e, i, o, u.
ia- iarnă, iarbă, crăiasă, iarăşi, măiastră
ou- bou, erou, tablou, ecou, cadou
ea- seară, teatru, mea, stea, lalea
Definiţia diftongului: grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală, alăturate în aceeaşi silabă.
Ceai, chinezoaică, rusoaică, leoaică
Definiţia triftongului: grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale, alăturate în aceeaşi silabă.
Po-et, bi-o-lo-gi-e, po-li-ţi-e, a-vi-a-ţi-e, co-no-ta-ţi-e, zo-o-lo-gi-e, a-le-e, hi-at
Definiţia hiatului: de două vocale alăturate în silabe diferite.
Anexa 1
A – Ne-ajută să ne mirăm Ă – Când nu ştim, o folosim
Pe ea, prima o-nvăţăm. Şi urât ne bâlbâim.
E – Trei linii paralele pe orizontală Â – În român ea ne apare
Şi una doar pe verticală. Şi vă zic: şi-n întâmplare.
I – Liniuţă, punctuleţ
Pare un sunet glumeţ.
O – E închis şi e oval,
Sunet grav şi abisal.
U – Ureche, util, umplut,
În toate e la-nceput.
Exerciţii:
1. Găsiţi câte cinci cuvinte în care să existe următorii diftongi: oa, ei, io, au.
2. Subliniaţi vocalele în hiat din cuvintele: glie, vie, viaţă, soare, piatră, liant, hiat, pliant, coagulant, foame.
3. Formaţi femininul următoarelor substantive şi subliniaţi triftongii din cuvintele obţinute: neamţ, leu, chinez, grec, tigru, lup.
4. Concepeţi câte o reclamă pentru cele trei noi noţiuni dobândite (hiatul, diftongul şi triftongul).
5. Grupează pe trei coloane cuvintele care conţin vocale în hiat, diftongi şi triftongi din următorul text:
“Chinezoaicele au un adevărat ritual al servirii ceaiului. Fiecare ceaşcă este pusă înaintea persoanei invitate pe o tavă de aluminiu. Licoarea este
turnată dintr-un ceainic de către o gheişă. Textul ar putea continua, dar se apropie pauza şi trebuie să verificăm modul în care aţi efectaut
sarcinile de lucru. Nu pierdeţi timpul şi lucraţi cu atenţie.”