diana cls9 plan

5
Statul medieval în spațiul românesc Studenta Propunatoare: Iosif Diana Cristina Specializarea: Studii de Securitate Anul : III Data: 15.03.2013 Titlul lectiei: “Formarea statelor medievale romanesti” Aria curriculara: Om si Societate. Disciplina scolara: Istorie Tipul lectiei: Lectie de predare/invatare Durata: 50 de minute Clasa: a IX-a OBIECTIVE GENERALE: La sfarsitul orei, elevii, trebuie sa: 1. isi diversifice si imbogateasca cultura generala cu informatiile prezentate. 2. utilizeze vocabularul și informația scrisa în comunicarea orală sau scrisă. 3. isi dezvolta capacitatea de sinteza a informatiilor. 4. poata sa foloseasca informatia analizata la curs pentru a sustine o pozitie. 5. isi formeze o imaginie pozitiva despre sine și despre ceilalți. OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii trebuie sa: 1. cunoasca contextul istoric al crearii statelor

Upload: iosif-diana-cristina

Post on 12-Feb-2015

8 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

plan de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Diana Cls9 Plan

Statul medieval în spațiul românesc

Studenta Propunatoare: Iosif Diana CristinaSpecializarea: Studii de SecuritateAnul : IIIData: 15.03.2013Titlul lectiei: “Formarea statelor medievale romanesti”Aria curriculara: Om si Societate.Disciplina scolara: Istorie Tipul lectiei: Lectie de predare/invatareDurata: 50 de minuteClasa: a IX-a

OBIECTIVE GENERALE:La sfarsitul orei, elevii, trebuie sa:1. isi diversifice si imbogateasca cultura generala cu informatiile prezentate.2. utilizeze vocabularul și informația scrisa în comunicarea orală sau scrisă.3. isi dezvolta capacitatea de sinteza a informatiilor.4. poata sa foloseasca informatia analizata la curs pentru a sustine o pozitie.5. isi formeze o imaginie pozitiva despre sine și despre ceilalți.

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii trebuie sa: 1. cunoasca contextul istoric al crearii statelor medievale romanesti. 2. inteleaga terminologia cuvintelor cheie. 3. sa identifice geografic formatiunile politice si voievozii reprezentativi; 4. sa analizeze asemanarile si deosebirile dintre modul in care s-au realizat formatiunile politice in cele 3 tari romanesti;

COMPETENTE GENERALE:1. Diversificarea si imbogatirea culturii generale cu informatiile prezentate.2. Utilizarea vocabularului și a informației scrise în comunicarea orală sau scrisă.3. Dezvoltarea capacitatii de sinteza a informatiilor.4. Sustinerea unei anumite pozitii.5. Formarea unei imagini pozitive despre sine și despre ceilalți.

Page 2: Diana Cls9 Plan

COMPETENTE SPECIFICE:1. Cunoasterea contextului istoric al crearii statelor medievale romanesti.2. Intelegerea terminologiei cuvintelor cheie.3. Identificarea geografica a formatiunilor politice si a voievozilor reprezentativi.4. Analizarea asemanarilor si deosebirilor dintre modul in care s-au realizat formatiunile politice in cele 3 tari romanesti.

RESURSE:Procedurale: expunerea, explicaţia, observaţia, aprecierea verbală, conversatia euharistica, brainstorming-ul.Forme de organizare: frontal, activitate comuna.Materiale: manualul, harta, tabla, creta, cubul de carton.Bibliografice: Manualul scolar de Istorie pentru clasa a IX-a, Alexandru Barnea,Corint,Bucuresti,2004

ETAPELE PROCESULUI: organizarea clasei, prezentarea obiectivelor ce trebuie atinse, parcurgerea conţinuturilor, evaluarea activităţii.

Secvenţa lecţiei

Timp

OC Conţinutul învăţării

Strategia didactică Interacţiunea cadru didactic-elev

Metode Mijloace Tipul de învăţare

Forme de organizare

1.Momentul organizatoric.

5 min

Colectiv Elevul de serviciu prezintă absenţii pe care profesorul îi notează.

2.Captarea atentiei si reaclualizarea cunostintelor. Din lectia trecuta.

5min

Dupa momentul organizatoric urmeaza un moment de reactualizare a cunostintelor din lectia trecuta.Dupa acest moment se trece la introducerea urmatoarei teme.

Colectiv Profesorul încearcă să capteze atenţia elevilor relatând lucruri interesante despre lecţia de zi sau implicându-i în discuţie.

3.Introducera temei.

5min

O1O2

In introducere li se va prezenta elevilor contextul istoric al crearii statelor medievale romanesti si conceptele cheie(voievodat,descalecat, tara)

Explicatia Manualul de istorie pentru clasa a IX-a.

Invatare receptiva.

Colectiv Profesorul le explică elevilor lecţia, da exemple şi răspunde la întrebări.

Statul medieval Transilvanean

10min O2

O3

Profesorul va prezenta formatiunile politice care au existat si relatiile lor cu maghiarii.(Voievodatele lui

Explicatia Manualul de istorie pentru clasa a IX-a.

Invatare receptiva.

Colectiv Profesorul le explică elevilor procesul de formare al Transilvaniei.

Page 3: Diana Cls9 Plan

Glad,Gelu si Menumorut/Gyla si Ahtum)

Intemeierea Tarii Romanesti

10min

O2O3

Profesorul va prezenta contextul istoric si formatiunile politice medivale din spatiul Tarii Romanesti.

Explicatia Manualul de istorie pentru clasa a IX-a.

Invatare receptiva.

Colectiv Profesorul le explică elevilor procesul de formare al Tarii Romanesti.

Intemeierea Moldovei

10min

O2O3

Profesorul vaprezenta contextul istoric si formatiunile politice medievale ale Moldovei.(Voievodatul lui Bogdan si cel a lui Dragos)

Explicatia Manualul de istorie pentru clasa a IX-a.

Invatare receptiva.

Colectiv Profesorul le explică elevilor procesul de formare al Moldovei.

7.Evaluarea si incheierea lectiei.

5min

O4 Elevii vor fi evaluaţi prin intermediul unui cub pe a carui feţe se află diferite cerinţe, întrebări la care aceşti vor răspunde cu ajutorul informaţiilor primite în cadrul lecţiei.

Aplicare Cubul de carton.

Invatare receptiv-reproductiva

Colectiv Elevii sunt activi şi răspund la întrebarile primite, iar profesorul asigură feedback constatând dacă răspunsurile lor sunt corecte sau nu.