cls1,2,3,4

Upload: pap-robert

Post on 30-Oct-2015

12 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

f

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

MATEMATIC

Data: 06 Martie 2008

coala TRIA

Clase simultane: I, a II-a, a III-a,a IV-a

Instituror: GGA MONICA

Clasa: I

Obiectul:Matematic

Unitatea de invare:Adunarea i scderea cu numere naturale n concentrul 0-30

Subiectul: Adunarea n intervalul 0-20 fr trecere peste ordin

Tipul lecei: Fixare i consolidare de cunostine

Obiectiv fundamental:

consolidarea operaiei de adunare n concentrul 0-20 fr trecere peste ordin

Obiective de referin:

1.3-s efectueze operaii de adunri n concentrul 0-20, fr trecere peste ordin;

2.6 s rezolve probleme care presupun o singur operaie dintre cele nvate;

4.1 s manifeste disponibilitate i plcere n a utiliza numere.

4.2 s contientizeze utilitatea matematicii n viaa cotidian

Obiective operaionale:

a)cognitive:

OC1- s rezolve corect exerciii de adunare fr trecere peste ordin n concentrul 0-20

OC2 s utilizeze terminologia specific matematicii: termen, sum

OC3 s calculeze corect un termen al adunrii, cunoscnd suma i al doilea termen

OC4- s rezolve corect probleme cu o singura operaie (adunare)

OC5- s rezolve corect independent sarcinile didactice din fia de lucrub)psiho-motorii:

OPM1- s dirijeze efortul oculomotor ctre centru de interes sugerat de nvtor;

OPM2 s reprime micrile inutile n or.

c)afective

OA1- s manifeste interes fa de oferta didactic;

OA2 s se mobilizeze pentru realizarea fiecrei sarcini date.Resurse:

A)Bibliografice

Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti 2003;

Ioan Neacu (coord)- Metodica predrii matematicii la clasele I-IV E.D.P. Bucuresti ,1988

Grigore Gheba, Lucreia Gheba, Constantin Popovici, Monica uluiu-Jocuri didactice i probleme de perspicacitate matematic pentru c claselor I-IV.

Matematica, manualul pentru clasa I, Bucuresti Editura Sigma 2004B)Metodologicemetode si procedee: conversaia explicaia,exerciiul,munca independent,problematizarea.

forme de organizare: frontal, individual

resurse materiale: fise de lucru

C)Umane: 5 elevi

D) Temporale: 45 minute

Clasa: a II-a

Obiectul:Matematic

Unitatea de invare:Adunarea i scderea numerelor naturale n concentrul 0-1000

Subiectul: Scderea cu imprumut la ordinul sutelor

Tipul leciei: consolidare

Obiectiv fundamental:

Fixarea i consolidarea operaiei de scdere a numerelor naturale n concentrul 0-1000 cu trecere peste ordin

Obiective de referin:1.3 s efectueze operaii de scdere cu numere naturale de la 0-1000

2.6 s rezolve probleme care presupun o singur operaie dintre cele nvate

3.1 s exprime oral, n cuvinte proprii etape ale rezolvrii unor probleme

Obiective operaionale:

a) cognitive:

OC1- s efectueze corect scderi cu mprumut de la ordinul sutelor n linie i etajat;

OC2-s calculeze un termen al scderii, cnd se cunoate diferena i al doilea termen

OC3-s rezolve probleme ce presupun operaii matematice nvate (adunarea si scderea)cu cel mult dou judeci;

OC4s utilizeze limbajul matematic adecvat.

b) psiho-motorii

OPM1 s aib o poziie corect n banc c)afective

OA1 s manifeste interes pentru lecie

Resurse:

A) Bibliografice

Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti 2003;

Neacu,I, Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Bucureti Ed. D.P, R.A. 1993

Matematic, manualul pentru clasa a II-a, Ed. Aramis 2004

B)Metodologice

metode i procedee: conversaia, exerciiul, problematizarea, munca independent

forme de organizare: frontal difereniat.

resurse materiale: fie de lucru, manualul

C) Umane: 2 eleviD) Temporale: 45 minuteClasa: a III-aObiectul: Matematic

Unitatea de invare: mprirea unui numr natural n concentrul

0-1000 la un numr de o cifr

Subiectul:mparirea unui numr natural mai mic dect 100 la un numr de o cifr

Tipul leciei: fixare i consolidare a cunotinelor;

Obiectiv fundamental: Consolidarea cunotinelor referitoare la mprirea unui numr format din 3 cifre la un numr de o cifr

Obiective de referin:

1.4 s efectueze operaii de mprire cu numere naturale mai mici dect 100

2.3 s exploreze modalitai de efectuare a mpririi n concentrul 0-100 folosin diferite tipuri de grupri si reprezentri

2.5 s exploreze modaliti variate de a compune i descompune numere naturale mai mici dect 1000

4.3 s manifeste un comportament n adecvat n relaiile cu colegii n cadrul activitii practice

Obiective operaionale:

a) cognitive:

OC1 s calculeze jumtatea i sfertul unui numr;

OC2-s rezolve corect sarcinile didactice din fia de lucru;

OC3- s rezolve probleme care implic operaia de mprire

OC4- s efectueze mpriri n concentrul 0-100 folosind algoritmul mpririi n scris;

OC5- s verifice corectitudinea mpririi prin efectuarea probei;

OC6- s transpun enunuri matematice n expresii matematice, folosind un limbaj matematic (mpritor, demprit, ct);

b) psiho-motorii

OPM1- s adopte o poziie adecvat a corpului in timp ce scriu ;

c) afective

OA1 s participe cu interes la lecie

Resurse:

A)Bibliografice

Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti 2004;Neacu, I. (coord.), Metodica predrii matematicii la clasele I-IV, Bucureti, Ed. Didactic i Pedagogic, R.A., 1993;

MEC / CNC, Ghid metodologic de

aplicare a programei de matematic, nvmnt primar i gimnazial, Ed. Aramis Print, Bucureti, 2001;

Matematic, manualul pentru clasa a III-a, Ed. Aramis 2005 B)Metodologicemetode i procedee:

conversaia, explicaia,

exerciiul, problematizarea,

munca independent.

forme de organizare:frontal,

individual

resurse materiale: fise de lucru, fie de evaluare

C) Umane: 3 eleviD) Temporale: 45 minuteClasa: a IV-a

Obiectul:Matematic

Unitatea de invare: Fraciile

Subiectul:Adunarea fraciilor care au acelai numitor

Tipul leciei:predare-invare

Obiectiv fundamental: nsuirea contient a notiunilor legate de adunarea fraciilor cu acelai numitor

Obiective de referin:1.4 s efectueze operaii de adunare cu numere fracionare

3.1 s exprime pe baza unui plan simplu de idei oral sau n scris, demersul parcurs in rezolvarea

unei probleme

4.3 s manifeste disponobilitate pentru a nvta de la alii si a-I ajuta pe ceilali n rezolvare de probleme

Obiective operaionale:

a) cognitive:

OC-1- s defineasc noiunea de fracie ca ansamblu format din numitor, numrtor i linie de fracie (numitorul diferit de zero)

OC-2- s identifice modalitile de citire i scriere corect a numerelor fracionareOC3 s ordoneze cresctor i

descresctor fraciile cu acelai

numitor sau numrtor

OC4s efectueze operaii de

adunare a fraciilor cu

acelai numitor

OC5- s aplice cunotinele dobndite n rezolvarea fielor de evaluare;b) psiho-motorii

OPM1 s execute micri n conformitate cu cerinele disciplinei;

OPM2- s scrie corect si estetic pe caiete si la tabl;c) afective:

OA1 s manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor date;OA2- s se implice n rezolvarea sarcinilor propuse

Resurse:

A) Bibliografice

Curriculum Naional Programe colare pentru clasa a IV-a, Bucureti, 2005;

Elena Joia - Didactica aplicat. nvmntul primar, Ed. Gheorghe Alexandru, 1994.

Matematic, manualul pentru clasa a III-a, Ed. Aramis 2006 B)Metodologicemetode i procedee: conversaia explicaia,exerciiul,lucrul cu manualul, munca independent, observarea algoritmizat;

forme de organizare:frontal si individual

resurse materiale:manualul, fie de lucru, plana

C) Umane:3 elevi

D)Temporale: 45 minute

EVENIMENTELE LECIEI/

CONINUTURI/SARCINI DE NVARE

Activitatea clasa IActivitatea clasa a II-aActivitatea clasa a III-aActivitatea clasa a IV-a

1. Organizarea colectivului de elevi

Se asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a orei de matematic

2. Captarea ateniei

Propun spre rezolvare o problem matematic: Ana are 10 ghiocei, Ionel i mai aduce din grdin nc 4 ghiocei. Ci ghiocei are acum Ana n total?. Se d raspunsul si se precizeaz operaia matematic.

3. Reactualizarea structurilor nvate anterior

Ce operaii matematice cunoatei?

Ve-i primi cte o fi de lucru (anexa 1) n care trebuie s rezolvai operaiile de adunare.

Solicit citirea oral de ctre elevi a unui exerciiu din fi:

*Cum se numesc numerele care se adun?

*Cum se numete rezultatul adunrii?

4. Anunarea temei i a obiectivelor leciei

Astzi la ora de matematic vom face mai multe exerciii de adunare cu numere cuprinse ntre 0-20.

Titlul se scrie pe tabl si n caiete.

5. Fixarea cunostinelor

S reprezentm schematic operaia de adunare, notnd pe tabl i n caiete: T+T=S. Acum vei primi o fi de evaluare (anexa 4) i v voi citi sarcina de lucru.

Elevii vor citi individual cu voce tare exerciii din fi i vor preciza ce operaie matematic au folosit n rezolvarea exerciiilor

6.ncheierea activitii:

Observaii, ndrumri i aprecieri cu privire la desfaurarea orei de matematic. Tema pentru acas.

Pn la sfritul orei putei colora clovnul

1. Organizarea colectivului de elevi

Se asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a orei de matematic

2.Captarea ateniei

Pe catedr se afl o vaz cu 5 flori. Voi preciza acest lucru elevilor, dup care voi lua din vaz dou flori. i voi ntreba cte flori au rmas n vaz.3.Reactualizarea structurilor nvaate anterior

Voi cere s precizeze ce operaie au utilizat pentru a afla numrul de flori rmase. Care sunt termenii scderii?Vei rezolva exerciiul 1 i2 de la pagina 734. Anunarea temei i a obiectivelor leciei

n aceast or vom rezolva exerciii de scdere cu mprumut la ordinul sutelor.

5. Fixarea cunotinelor

Pe tabl avei scrise cteva exerciii de scdere. Pentru a le rezolva trebuie aezate numerele unul sub altul i s facei operaia de scdere mprumutnd de la ordinul sutelor. Solicit un elev din clasa a II-a s ias la tabl pentru a rezolva primul exerciiu, dup care vei copia exerciiile n caiet i le vei rezolva

Vom scrie rezultatele exerciiilor pe tabl.

Pentru a consolida operaia de scdere vei primi o fi (anexa 5) n care vei gi operaii de scdere.

Voi citi sarcina de lucru.

Verific oral 2-3 rezultate ale exerciiilor din fi. Ce operaie matematica a-i folosit in rezolvarea exerciiilor

6.ncheierea activitii:

Observaii, ndrumri i aprecieri cu privire la desfaurarea orei de matematic. Tema pentru acas

1. Organizarea colectivului de elevi

Se asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a orei de matematic

2.Captarea ateniei

Mihai a prins 12 fluturai. El le ofer colegilor din clas cte 2 fluturai la fiecare.Ci copii vor primi fluturai?

3.Reactualizarea structurilor nvate anterior

Cum se numesc factorii mpririi? Cum se numete rezultatul mpririi? Ce nsemn jumtatea si sfertul unui numr?

Vei primi o fis de lucru

(anexa 2)n care avei de rezolvat exerciii cu operaii de mprire

4. Anunarea temei i a obiectivelor leciei

Pe parcursul leciei vei rezolva exerciii i probleme utiliznd operaia de imparire

5.Fixarea cunotinelor

Propun spre rezolvare exerciiul 4 i 5 de la pagina 77 , utiliznd metoda descompunerii.

Verific oral 2-3 rezultate ale exerciiilor rezolvate .

6.ncheierea activitii:

Observaii, ndrumri i aprecieri cu privire la desfaurarea orei de matematic. Tema pentru acas1. Organizarea colectivului de elevi

Se asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a orei de matematic

2. Captarea ateniei

Prezint elevilor o plan care reprezint fraciile

3. Reactualizarea structurilor nvate anterior

Voi pune cteva ntrebri legate de noiunea de fracie:

Ce este fracia?

Cum se citete linia de fracie?

Cum se numete numrul de deasupra liniei de fracie?

Dar cel de sub linia de fracie?

Cum scriem jumtatea i sfertul unui ntreg sub form de fracie

Ve-i primi o fi de lucru (anexa3)

Rezolvarea acestei fie testeaz cunostinele nsuite referitor la fracii.Voi citi sarcina de lucru.

4. Anunarea temei i a obiectivelor leciei

Azi vom nva adunarea fraciilor care au acelai numitor. Titlul se scrie pe tabl si n caiete. 5.Dirijarea nvrii

Pentru a aduna dou sau mai multe fracii cu acelai numitor, se adun numrtorii fraciilor i se pastreaz numitorul comun lor.V voi da un exemplu: 2 + 4 = 2+4 = 6 ;

8 8 8 8

Solicit un elev la tabl pentru a rezolva un exerciiu, dup care vei rezolva exerciiul 3 de la pagina77

Voi distribui elevilor cte o fi de consolidare (anexa 6) care vizeaz adunarea fraciilor cu acelai numitor.

6.Fixarea cunotinelor:

Solicit un elev la tabl s rezolve un exerciiu din fi.*S reinem aadar c pentru a aduna dou sau mai multe fracii cu acelai numitor, se adun numrtorii fraciilor i se pastreaz numitorul comun lor

7.ncheierea activitii:

Observaii, ndrumri i aprecieri cu privire la desfaurarea orei de matematic. Tema pentru acas