clasele_iii-iv

5
8/7/2019 clasele_iii-iv http://slidepdf.com/reader/full/claseleiii-iv 1/5 PROIECT DE LECŢIE 1 Data: 27.10.2005 Şcoala: „Dimitrie Cantemir” - Oradea Clasa: a IlI-a Profesor: Diana Cornea Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Moise-copilăria, Moise-de la robie la libertate,Saul şi David,Solomon Tipul lecţiei: verificare şi evaluare a cunoştinţelor Scopul lecţiei: conştientizeze importanţa acestor personalităţi în istoria poporului ales. Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : 01 - să descrie momente din copilăria lui Moise; 02 să povestească felul în care Moise a eliberat poporul său din robie; 03 - să precizeze rolul lui Saul şi al lui David în istoria poporului evreu; 04-să prezinte câteva aspecte legate de viaţa lui Solomon. Strategia didactică: 1. Metode şi procedee : (M1 )-conversaţia (M2)-explicaţia (M4)- exerciţiul (M5)- problematizarea (M6)-povestirea 2. Mijloace de învăţământ : (ml)-fişe de lucru (m2)-caiet de religie creştin ortodox pentru clasa a-III-a, Editura " Sf. Mina" 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală. Data: 27.10.2005 Şcoala: „Dimitrie Cantemir” - Oradea Clasa: a IlI-a Profesor: Diana Cornea Disciplina: Religie ortodoxă Subiectul lecţiei: Sfânta Taină a Preoţiei, Sfânta Taină a Cununiei, Sfânta Taină a Maslului, Simbolul Credinţei. Tipul lecţiei: verificare şi evaluare a cunoştinţelor. Scopul lecţiei: conştientizeze importanţa acestor Taine şi a Simbolului de Credinţă în viata omului. Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : 01 - să definească aceste trei Sfinte Taine 02 - să răspundă corect la întrebările referitoare la cele trei Sfinte Taine; 03 - să definească Simbolul Credinţei; 04 - să enumere învăţăturile de credinţă cuprinse în el. Strategia didactică: 1. Metode şi procedee : (M1 )-conversaţia (M2)-explicaţia (M4)- exerciţiul (M5)- expunerea 2. Mijloace de învăţământ : (ml)-fişe de lucru (m2)-caiet de religie creştin ortodox pentru clasa a-IV-a, Editura " Sf. Mina" 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.

Upload: ioana-iacob

Post on 08-Apr-2018

220 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: clasele_iii-iv

8/7/2019 clasele_iii-iv

http://slidepdf.com/reader/full/claseleiii-iv 1/5

PROIECT DE LECŢIE

1

Data: 27.10.2005Şcoala: „Dimitrie Cantemir” - OradeaClasa: a IlI-aProfesor: Diana CorneaDisciplina: Religie ortodoxă

Subiectul lecţiei:Moise-copilăria, Moise-de la robie lalibertate,Saul şi David,Solomon

Tipul lecţiei: verificare şi evaluare a

cunoştinţelor Scopul lecţiei: să conştientizezeimportanţa acestor personalităţi înistoria poporului ales.

Obiective operaţionale: la sfârşitullecţiei elevii vor fi capabili :01 - să descrie momente din copilăria luiMoise;02 să povestească felul în care Moise

a eliberat poporul său din robie;03 - să precizeze rolul lui Saul şi al luiDavid în istoria poporului evreu;04-să prezinte câteva aspecte legate de viaţalui Solomon.

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee:(M1 )-conversaţia(M2)-explicaţia

(M4)- exerciţiul(M5)- problematizarea(M6)-povestirea

2. Mijloace de învăţământ :(ml)-fişe de lucru(m2)-caiet de religie creştin ortodox pentruclasa a-III-a, Editura " Sf. Mina"

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.

Data: 27.10.2005Şcoala: „Dimitrie Cantemir” - OradeaClasa: a IlI-aProfesor: Diana CorneaDisciplina: Religie ortodoxă

Subiectul lecţiei:Sfânta Taină a Preoţiei, Sfânta Taină aCununiei, Sfânta Taină a Maslului,Simbolul Credinţei.

Tipul lecţiei: verificare şi evaluare acunoştinţelor.

Scopul lecţiei: să conştientizezeimportanţa acestor Taine şi aSimbolului de Credinţă în viata omului.

Obiective operaţionale: la sfârşitullecţiei elevii vor fi capabili :01 - să definească aceste trei Sfinte Taine02 - să răspundă corect la întrebările

referitoare la cele trei Sfinte Taine;03 - să definească Simbolul Credinţei;04 - să enumere învăţăturile de credinţăcuprinse în el.

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee:(M1 )-conversaţia(M2)-explicaţia(M4)- exerciţiul

(M5)- expunerea

2. Mijloace de învăţământ :(ml)-fişe de lucru(m2)-caiet de religie creştin ortodox pentruclasa a-IV-a, Editura " Sf. Mina"

3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individuală.

Page 2: clasele_iii-iv

8/7/2019 clasele_iii-iv

http://slidepdf.com/reader/full/claseleiii-iv 2/5

2

Resurse:

1) Oficiale:Programa şcolară pentru disciplina

religie, clasa a-III –a.Planificarea  calendaristică

orientativă, clasa a-III-a.Proiectarea unităţii de învăţare:

Vechiul Testament.

2) Temporale:Număr de lecţii: 1Durata: 45'

3) Bibliografice:1*** Biblia sau Sfânta Scriptură,

Editura Institutului Biblic şi de Misiune alBisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.

2. Cucoş Constantin(coordonator),Psihopedagogie pentru examene de

definitivare şi grade didactice, Editura"Polirom", Iaşi, 1998.

3. Muha, Camelia , Caiet de religie

creştin ortodoxă pentru clasa a-III-a, Editura" Sf. Mina", Iaşi, 2001.

4. Popescu, Olga Proiectareapedagogică a învăţării religiei în şcoală,

Editura Aramis, Bucureşti, 2002.5. Şebu, Pr. Prof: Univ. Dr.

Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica,Metodica predării religiei, Editura "Reîntregirea" Alba Iulia, 2000.

Resurse:

1) Oficiale:Programa şcolară pentru disciplina

religie, clasa a-IV –a.Planificare calendaristică

orientativă, clasa a-IV-a.Proiectarea unităţii de învăţare:

Noţiuni de catehism.

2) Temporale:Număr de lecţii: 1Durata: 45'

3) Bibliografice:1*** Biblia sau Sfânta Scriptură,

Editura Institutului Biblic şi de Misiune alBisericii Ortodoxe Române, Bucureşti,

1988. 2. Cucoş Constantin(coordonator),Psihopedagogie pentru examene dedefinitivare şi grade didactice, Editura"Polirom", Iaşi, 1998.

3. Muha, Camelia , Caiet de religiecreştin ortodoxă pentru clasa a-IV-a,Editura " Sf. Mina", Iaşi, 2001.

4. Popescu, Olga Proiectarea

pedagogică a învăţării religiei în şcoală,Editura Aramis, Bucureşti, 2002.

5. Şebu, Pr. Prof: Univ. Dr.Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica,Metodica predării religiei, Editura "Reîntregirea" Alba Iulia, 2000;

Page 3: clasele_iii-iv

8/7/2019 clasele_iii-iv

http://slidepdf.com/reader/full/claseleiii-iv 3/5

CLASA A III - A CLASA A IV - A

SCENARIUL DIDACTIC

3

1. Momentul organizatoric:

- Salutul;- Rugăciunea;- Notarea absenţelor;- Pregătirea pentru începerea orei;

Activitate directă:Solicit elevilor să recapituleze o lecţie careau avut-o de pregătit.

Activitate independentă:Elevii îşi recapitulează lecţia.Timp de lucru 3'.

Activitate directă:

2.Precizarea,explicarea,descriereaobiectivelor.

Astăzi ne vom reaminti câte cevadespre lecţiile pe care le-am făcut în oreletrecute şi anume Moise-copilăria , Moise-de larobie la libertate, Saul şi David şi Solomon.

3. Verificarea cunoştinţelorVoi solicita elevilor să povestească

aspecte din copilăria lui Moise, apoi lecţiilereferitoare la Saul şi David şi în final lecţiaprivitoare la Solomon.

Voi împărţi elevilor fişe de lucru şi îi voiruga să le completeze. Le voi da indicaţiilenecesare. (Anexa2)Timp de lucru 10'.

Activitate independentă

Elevii completează fişele individual.

1. Momentul organizatoric:

- Salutul;- Rugăciunea;- Notarea absenţelor;- Pregătirea pentru începerea orei;

Activitate directă:2.Precizarea,explicarea,descriere

a obiectivelor.Astăzi ne vom reaminti câte ceva

despre lecţiile pe care le-am făcut în oreletrecute şi anume Sfânta Taină a Preoţiei,Sfânta Taină a Cununiei , Sfânta Taină aMaslului şi Simbolul de Credinţă.

3. Verificarea cunoştinţelorVoi împărţi elevilor fişele de lucru

şi le voi da explicaţiile necesare (Anexa1,2)Timp de lucru 30'.

Activitate independentă:Elevii completează fişele

individual.

Activitate directă:Voi strânge fişele elevilor şi voi verifica

Împreună cu ei răspunsurile.Dacă acesteasunt greşite le voi corecta.

Page 4: clasele_iii-iv

8/7/2019 clasele_iii-iv

http://slidepdf.com/reader/full/claseleiii-iv 4/5

4

Activitate directă:Voi strânge fişele elevilor urmând a fiulterior verificate.

4. Aprecierea activităţilor elevilorVoi face aprecieri privitoare la

activitatea elevior.Voi nota elevii care au participat la

oră.

5. Încheierea activităţii

- rugăciune;- salutul.

4. Aprecierea activităţilor elevilorVoi face aprecieri privitoare la

activitatea elevior.Voi nota elevii care au participat la

oră.

5. Încheierea activităţii

- rugăciune;- salutul.

Page 5: clasele_iii-iv

8/7/2019 clasele_iii-iv

http://slidepdf.com/reader/full/claseleiii-iv 5/5

ANEXĂ

CLASA A IV – A

FIŞĂ DE LUCRU

Completaţi spaţiile lipsă:1. Taina prin care se vindecă bolile se numeşte ............... .2. La Taina Sfântului Maslu se folosesc ulei şi ........................ .3. Cununia este Taina prin care mirele şi mireasa primesc ................ .

4. Inelele reprezintă ........................ .5. Cea mai înaltă treaptă a preoţiei este ..................... .6. Întemeietorul tuturor Tainelor este ........... .7. Singura taină pe care n-o poate face preotul este Taina .............. .8. Prin Simbolul Credinţei creştinii îşi mărturisesc credinţa în ............... .

5