cartea_cu_ochi_albastri.docx
TRANSCRIPT
-
8/16/2019 cartea_cu_ochi_albastri.docx
1/3
Liceul Tehnologic „Szalardi Janos” SălardCentrul de documentare şi informareAnul şcolar 201 ! 201"Semestrul #
PROIECT DE ACTIVITATE
Titlul activităţii:
Cartea – model de comunicare
„ Cartea cu ochi albaştri” de Marcela Peneş
Tipul activităţii:
• $e transmitere de noi informa%ii&• La 'ro'unerea 'rofesorului documentarist(
)*n cola+orare cu 'rof& ,n-& 'rimar Adriana .egru&
Beneficiari: Elevii clasei a III-a, A
Data desfăşurării: 22 octombrie 2013
Obiective generale:
• să citească corect, conştient şi expresiv texte noi, specifcevârstei;
• să auie!e cu interes şi plăcere poveşti;
•
să re"ină esen"ialul in textele citite şi cele auiate;• să reea con"inutul textelor pre!entate #n mo inepenent
sau prin răspunsuri la #ntrebările pro$esorului;
• să memore!e versurile unei poe!ii;
• să oveească ima%ina"ie #n comunicarea orală&
-
8/16/2019 cartea_cu_ochi_albastri.docx
2/3
Obiective operaţionale:
furnizarea de informa%ii necesare 'entru a cunoaşte mai +ine tema 'rezentată( să identifice 'ăr%ile com'onente ale căr%ii( să ,n%eleagă termenii de/ manuscris editură ti'ografie +i+liotecă -olum&
Obiective documentare:
• să identifice cheile unui document
• să redacteze un răs'uns la o ,ntre+are
• să ientifce o in$orma"ie #n iverse ocumente
• să găsească o informa%ie ,ntr)un document
• să restituie informa%ia găsită su+ forma unui 'rodus documentar ela+orate&
Resurse folosite:
Calculator 'roiector 'rezentare T fişe de lucru&
Metode didactice:
• Con-ersa%ia• $ialogul(• $iscu%ia diriată&
Organizarea activităţii:
• 3unca indi-iduală&
Desfăşurarea activităţii:
-
8/16/2019 cartea_cu_ochi_albastri.docx
3/3
entru ,nce'ut -om citi ,m'reună te4tul du'ă care -om des'rindeinforma%ii de detaliu din te4tul res'ecti- 56Cartea cu ochi al+aştri” 3arcelaeneş7& 8or urma ,ntre+ări şi răs'unsuri 'e +aza cărora se realizează ideile
'rinci'ale& 9rmează a'licarea unei fişe de lucru realizarea desenelor cutema 6cartea” şi co'iii -or citi c:te-a -ersuri şi 'ro-er+e des're carte &
Cu autorul resurselor din C$# -om -iziona un material denumit6$rumul căr%ii” din care -om desco'eri de unde 'orneşte şi ce se ,nt:m'lă
':nă ,n momentul c:nd cartea aunge la noi&
Rezultate:
; mică e4'ozi%e de desene cu crea%ile co'iilor&
Creşterea interesului şi a gustului ele-ilor 'entru lectură&