bioritmulplantelor

Upload: veraica-vero

Post on 28-Oct-2015

272 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    1/8

    PROIECT DIDACTIC

    Obiect: Biologie vegetala

    Clasa :a-V-aTema: Bioritmul plantelor

    Profesor : Engsli Helga

    Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

    Unitatea de invatare : Varietatea lumii vegetale

    Tipul de lecie: elaborarea de cunotine i dezvoltarea strategiilor cognitive, variantabazata pe observarea de lunga durata si invatarea prin descoperire

    Scopul leciei: completarea sistemului de cunostinte referitoare referitoare la varietatealumii vegetale cu cele legate de bioritmul plantelor ; consolidarea

    deprinderilor de analiza si utilizare a observatiilor de lungadurata, de transpunere a lor in ,, Calendarul naturii

    Competente : 1. distingerea bioritmului diurn al plantelor de cel anual pe bazaobservatiilor de lunga durata realizate in decursul anului

    2. compararea conditiilor meteo-climaterice ale anotimpurilor urmarindprezentarile in power-point ale unor gradini botanice din

    lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)3. exemplificarea activitatilor umane legate de modificarile vegetatiei in

    fiecare anotimp, completand schema la tabla, pe grupe

    STRATEGIA DIDACTICMetode i procedee didactice: explicaia, conversaia euristic, observaia,comparaia, nvarea prin descoperire, modelarea,

    problematizarea, informatizarea, comparatia,metoda RAIMijloace de nvmnt:

    a. pentru activitatea frontal: laptop, CD cu imagini din gradini botanice inanotimpuri diferite , plante din diferite increngaturi, imagini cu diferiteflori , fotografii.

    b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, plante din diferiteincrengaturi, imagini cu diferite flori , fotografii, foi albe pentru realizarea

    ceasului floral, fise de lucru, rebusuri, ghicitori despre plante, pasteluri deVasile AlecsandriFORME DE ORGANIZARE:

    Individual-la rezolvarea rebusului Pe grupe- la completarea fiselor de lucru Frontal.-la completarea schemei la tabla

    Locul de desfasurare: laboratorul de biologie

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    2/8

    Evaluare :pe parcursul ntregii ore, ct i prin test finalBibliografie : Gheorghe Mohan Biologie, manual pentru clasa a V-a, Ed. Corint. MEN programa scolar, vol. 5, aria curricular Matematic i tiine ale naturii. Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii procesului de

    predare-nvare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.

    SCENARIUL DIDACTIC

    Evenimenteleleciei

    Situaii i sarcini de nvareActivitatea profesorului Activitatea elevilor

    MOMENTORGANIZATORIC

    Profesorul verific prezena elevilor,asigurarea material a leciei

    Elevii isi pregatesc manualele, caieteinstrumentele de scris, poeziile siplantele aduse.(material viu si imagi

    REACTUALIZARE

    A UNORCUNOTINENSUITEANTERIOR

    - solicit elevii s-i aminteasc ca la studiulStiintelor din clasele primare au analizatmodificarile plantelor de la zi la noapte,aspectul lor diferit de la un anotimp la altul-solicita elevii sa analizeze mediul de viata alplantelor-solicita elevii sa clasifice diferite plante inprincipalele grupe

    Elevii mentioneaza date dinCalendarul naturii prin care auconcretizat observatiile despre plantanimale de-alungul unui an.-exemplifica factorii abiotici si bioti- clasifica plantele in principalelegrupe prin metoda RAI

    CAPTAREAATENIEI IENUNAREAOBIECTIVELOR

    - solicita elevii sa rezolve rebusul si sagaseasca titlul lectiei- prezinta obiectivele leciei care se regasescin versurile poeziei

    - elevii deduc titlul lectiei din rebus-citesc versurile selectate din poeziaPasteluri de Vasile Alecsandri si lcomenteaza succint

    PREZENTAREANOILORCUNOTINE IDIRIJAREANVRII

    -conduce elevii spre formularea corecta adefinitiei bioritmului plantelor-noteaza la tabla data, titlul lectiei, primeleidei legate de bioritmul plantelor

    -solicita elevii sa prezinte schimbarileobservate in lumea vegetala urmarindprezentarile in power-point ale unor gradinibotanice din lume (Butchart GardensVancouver, etc)

    -noteaza schema lectiei la tabla cu ajutorulelevilor

    -definesc bioritmul-noteaza in caiete data, titlul lectiei,primele idei legate de bioritmulplantelor-privesc si comenteaza, caracterizeazmeteorologic fiecare anotimp al anulcompara diferiti factori abiotici, intimpul zilei si al noptii, respectiv dintimpul celor patru anotimpuri, descrivegetatia de-a lungul unui an,modificarile acesteia -arataimplicatiile pe care le au in legatura activitatea omului-noteaza schema lectiei la tabla si incaiete

    CONEXIUNEINVERSFeed-back

    -imparte elevii n patru grupe primindsarcinile de lucru specifice grupei

    -Grupurile de elevi isi completeazafisele de lucru utilizand manualul

    EXPERIMENTUL - solicita elevii sa realizeze un ceas floral -realizeaza un ceas floral cu ajutorulmanualului

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    3/8

    ASIGURAREAFIXRIICUNOTINELOR

    -solicita elevii s realizeze un calendar alunei plante i apreciaza cele mai frumoaseceasuri florale-prezinta ghicitori despre plante

    - corecteaz dac au greit

    -deduc plantele descrise

    Problematizare

    -Exista ritmuri sezoniere in padurile

    ecuatoriale ? Motiveaza raspunsul!-indruma elevii sa citeasca curriozitatile dinmanual. (pag. 158)

    -Nu, pentru ca nu sunt anotimpuri.-Elevii citesc curiozitatile din manua

    EVALUARE- apreciez participarea elevilor la or, moduln care au lucrat n cadrul grupei, modul ncare au desenat, au rspuns i notez n catalog

    -Elevii sunt multumiti.

    Schema la tabla

    "A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face

    ceva pentru salvarea naturii atat de amenintata azi, inseamnaa contribui la fericirea omenirii" Eugen A. Pora

    Bioritmul plantelor

    = modificarile vegetatiei datorita factorilor abiotici (lumina, T, U), determinate dealternanta - zi/noapte= modificari circadiene

    - anotimpurilor = -//- sezoniere

    Fiecare planta are un ceas floral ce cuprinde stadiile: - germinatie,- inmugurire,

    - inflorire,- infrunzire,- formarea si coacerea fructelor si semintelor.

    Anotimpul Primavara Vara Toamna IarnaCaracteristici - infloresc

    arborii(liliac,mesteacan, salcie,cires, cais, piersic )- infloresc planteierboase de primavara(ghiocei,lalele,

    zambile, narcise,toporasi,deditei)

    -maxima activitate aplantelor:imbobocire,inflorire, coacereaunor fructe si seminte

    -schimbareacolorituluivegetatiei-coacerea fructelorsi semintelor

    - lipsestevegetatiaierboasa- arborii, arbustiifarafrunze(exceptieConifere)

    Activitatileomului

    -curatirea parcurilor,gradinilor-taierea ramuriloruscate in livezi-semanarea unorlegume, etc.

    -intretinerea culturilor-distrugereadaunatorilor-irigatii-culegerea unorfructe

    -recoltareaplantelor cultivate- insamantareaunor plante decultura in camp saurasadnite

    - protectiaplantelor contrainghetului

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    4/8

    RebusA

    1 B A C T E R I I

    2 P R I M A V A R A3 T O A M N A

    C I U P E R C I5 L I C H E N I

    6 T E X T I L E

    7 M U G U R EB

    1. Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2. anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4. plante cu palarie5. simbioza dintre alge si ciuperci6. inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7. apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

    Ceas floral

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    5/8

    A1

    2

    3

    5

    6

    7

    B

    1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2.anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4.plante cu palarie5.simbioza dintre alge si ciuperci6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

    A1

    2 3

    5

    6

    7

    B1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2.anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4.plante cu palarie5.simbioza dintre alge si ciuperci6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    6/8

    Ceas floral

    Ceas floral

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    7/8

    Fisa de lucru

    1. Subliniaza plantele ce infloresc vara!cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul,

    conopida, mazarea, nucul2. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul

    respectiv:Primavara Vara Toamna

    Fisa de lucru

    3. Subliniaza plantele ce infloresc vara!cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul,conopida, mazarea, nucul

    4. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpulrespectiv:

    Primavara Vara Toamna

  • 7/14/2019 bioritmulplantelor

    8/8

    Calcea calului Luca laurul porcesc(Caltha laeta) (Leucojum vernum), (Datura stramonium)

    opelul de noapte (Lychnis vespertina)Papadie Regina noptii (Nicotiana allata)

    (Nicotiana affinis)