atributul.doc

12
PROIECT DIDACTIC Profesor: Brumă Alina Instituția: gimnaziul Mihai Eminescu Clasa: a VIII-a Subiectul: Atributul. Părţile de vorbire prin care se exprimă atributul Tipul lecției: mixtă Obiective operaționale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1. să definească atributul O2. să precizeze care sunt întrebările la care răspunde atributul O3. să recunoască atributul în exemplele propuse O4. să recunoască părţile de vorbire prin care se exprimă atributul O5. să rezolve corect exerciţiile propuse Competențe specifice: 1.4. – să sesizeze corectitudinea gramaticală a unui enunţ şi/sau a formelor lexicale 2.2. – să construiască propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical 3.4. – să sesizeze corectitudinea utilizării categoriilor gramaticale învăţate 1

Upload: alina-bruma

Post on 19-Nov-2015

7 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Brum AlinaInstituia: gimnaziul Mihai EminescuClasa: a VIII-a

Subiectul: Atributul. Prile de vorbire prin care se exprim atributulTipul leciei: mixt

Obiective operaionale:

La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1. s defineasc atributul

O2. s precizeze care sunt ntrebrile la care rspunde atributul O3. s recunoasc atributul n exemplele propuse

O4. s recunoasc prile de vorbire prin care se exprim atributul

O5. s rezolve corect exerciiile propuse

Competene specifice:

1.4. s sesizeze corectitudinea gramatical a unui enun i/sau a formelor lexicale

2.2. s construiasc propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical

3.4. s sesizeze corectitudinea utilizrii categoriilor gramaticale nvate

4.3. s scrie propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de punctuaie

Obiectivul general: de a transmite ,sistematiza i evalua cunotine despre prile de propoziie i despre atribut, n special.STRATEGII DIDACTICEa) metode i procedee: conversaia euristic, exerciiul, descoperirea, demonstraia, explicaia, lucrul cu manualul, exemplificarea

b) resurse materiale: tabla, caietele elevilor, creta, manualul, fie de lucru, foaia de flipchartc) resurse umane: elevii clasei a V-a, cadrul didactic

d) forme de organizare: frontal, individual

e) timp i spaiu: 50 de minute, sala de clas

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2005

Limba i literatura romn pentru clasa a V-a, Grup Editorial Art, Bucureti, 2010

Pamfil, Alina, Limba i literatura roman n gimnaziu.Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Bucureti, 2003

Popescu, tefania, Gramatica practic a limbii romne, Editura Lider, Bucureti, 1997

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele leciei

Timp

Metode i procedee

Resurse

1. Momentul organizatoricSe noteaz absenele n catalog. Se verific dac elevii au pe banc materialele necesare desfurrii leciei.1ConversaiaElevii, catalogul

2. Verificarea temei de casProfesorul verific tema pe care copiii au avut-o de rezolvat acas.5Conversaie euristic, exemplificare, exerciiulElevii, caietele de tem

3. Captarea atenieiPe o foaie de flipchart, profesorul are desenat un copac cu 30 de crengue. Elevii vor avea de scris, pe cte o crengu, cte o caracteristic a fiecruia, care s completeze propoziia Eu sunt un copil...., scis pe trunchiul copacului.

Prima caracteristic va fi exemplificat de ctre profesor.5Copacul ideilorBrainstormingFoaia de flipchart

4. Anunarea subiectului i a obiectivelorProfesorul va cere elevilor s extrag una dintre propoziiile nou formate i mpreun cu profesorul s menioneze din ce pri de propoziie este format.Profesorul va conduce elevii spre subiect i predicat i va cere de la ei s menioneze c sunt pri principale de propoziie, care rspund la ntrebrile cine i ce face, pentru ca mai apoi s descopere atributul pe care l-au menionat chiar ei, care va rspunde la ntrebarea ce fel de

Astfel, li se va preciza elevilor titlul leciei de zi, Atributul, care va fi scris pe tabl. 5Conversaia, explicaiaTabla, caietele elevilor

5. Conducerea nvriiProfesorul va prezenta noile cunotine dup urmtoarea shi:Definiie:

Atributul este partea secundar de propoziie care determin (depinde de) un substantiv sau un nlocuitor al acestuia (pronume sau numeral cu valoare substantival), pe care l precizeaz sau l identific, indicnd o caracteristic sau o calitate a acestuia.

Rspunde la ntrebrile:

care?

ce fel de?

a / al / ai / ale cui?

ct? ; ct?; ci? ; cte?

n funcie de prile de vorbire prin care este exprimat, atributul poate fi:

adjectival substantivalatunci cnd este exprimat printr-un

a) adjectiv:

propriu zis:

Fulgii mari cdeau pe strad.

ce fel de fulgi? - mari = adjectiv propriu zis cu funcie sintactic de atribut adjectival

provenit din alte prti de vorbire cu valoare de adjectiv: verb la participiu:

Cartea citit este a lui.

care carte? ; ce fel de carte? citit = adjectiv provenit din verb la participiu cu funcie sintactic de atribut adjectival

numeral cu valoare adjectival:El avea doisprezece ani.

ci ani? doisprezece = numeral cu valoare adjectival cu funcie sintactic de atribut adjectival

b) substantiv:

n cazul Acuzativ

Prinul a cunoscut o fat de mprat.

ce fel de fat? de mprat = substantiv comun cu funcie sintactic de atribut substantival prepoziional

n cazul GenitivFata zmeului era urt i rea.

a cui fat? (a) zmeului = substantiv comun cu funcie sintactic de atribut substantival genitival

28Tabla, caietele elevilor

6. Obinerea performanei i a feed-back-uluiLi se ofer elevilor cte o fi de lucru (anexa 1), n care vor avea dou fragmente din descrieri literare si li se va cere s identifice felul atributelor aubliniate i s ncerce s explice de ce au fost folosite, astfel profesorul explicndu-le valoarea stilistic a atributului adjectival.Elevii vor scrie n caiete urmtoarea observaie:

Atributul adjectival exprimat prin adjectiv propriu-zis, prin verb la participiu sau gerunziu, are valoare stilistic de epitet.

5Exerciiul

Explicaia, conversaiaFie de lucru

7. Asigurarea reteniei i a transferuluiLi se cere elevilor s deschid manualul la pagina 226 pentru a primi tem, exerciiul 5, pe care l vor rezolva pe manual.

1Conversaia, explicaiaTabla, caietele elevilor

Ghici, ghicitoarea mea:

Pot sa fiu un substantiv,

Pronume sau adjectiv

n propoziii sau nu,

Determinand substantivul.

Punnd ntrebarea care?

A cui?, cte?, ce fel de?Dai de mine repede

Fia nr.1

Identificai n versurile de mai jos atributele adjectivale i precizai ce figuri de stil sunt realizate prin intermediul adjectivelor.

Tnguiosul bucium sun

L-ascultm cu-atta drag

Pe cnd iese dulcea lun

Dintr-o rarite de fag. (M.Eminescu, Las-i lumea...)

Rsare luna palid pe dealuri,

Pe vi se las bruma argintie. (D. Zamfirescu, C poate atunci...)

i pstori, ieii din vreme, ctre staul duc o turm

De oi albe ca i norii unui cer ngndurat.

(I.Pillat, Toamn la Miorcani)

FIA NR. 2

1.Gsii cel puin 2-3 atribute pentru fiecare din substantivele de mai jos:

ex.prieten binevoitor, sincer, minunat, harnic, silitor etc.

-vacan .......................................................................................................

-elev .............................................................................................................

-poveste .......................................................................................................

-cine ...........................................................................................................

2.Alcatuii cte o propoziie pentru fiecare dintre substantivele date determinat de cte un atribut adjectival.

ex. Andrei m-a nvaat s fiu o prieten sincer

FIA NR.3

Identific n textele de mai jos atributele substantivale i pronominale, apoi trece-le n tabelul dat:

a). ,,Tcerea cetii unde rsuna odat zgomotul armelor, ntinderea pustiului, singurtatea lunii ce se nla pe cmpiile cerului, mi se preau a nota n atmosfer ca un fanal aruncat la marginea oceanului.,,

(Gr. Alexandrescu, Tismana/ncheiere)

b). ,,Avea inteligena vie, caracter de bronz, temperament de erou; pe lng acestea, natura-l nzestrase cu un talent de orator de o putere irezistibil.,,

c).Florile din grdina lui sunt frumoase.

Petalele lor multicolore nvioreaz peisajul.

Buchetul de la el e aranjat cu mult gust.

FIA NR.4

1.Completai spaiile libere cu atributele potrivite:

Vara.(care?) a sosit cu cldur i miros (ce fel de?). Lanurile.. (care?)fonesc pe cele (cte?) ogoare ale satului . (care?). Cldura ...(care?) a trimis oamenii pe malurile (ce fel de?) ale (care?). Ei pot prinde (.ci?)peti (ce fel de?)

2. Construiete exemple pentru fiecare dintre urmtoarele cerine:a).un atribut substantival exprimat prin substantiv comun n cazul acuzatuv

................................................................................................................................

b). un atribut adjectival exprimat prin adjectiv provenit din verb la participiu

................................................................................................................................

c).un atribut substantival exprimat prin substantiv n cazul genitiv

................................................................................................................................

d). un atribut pronominal exprimat prin pronume n cazul acuzativ

FI DE EVALUARE

Citete cu atenie afirmaiile de mai jos. Dac apreciezi c informaia este adevrat, ncercuiete A. Dac tu crezi c este fals, nlocuiete F.

A-F Atributul determin un substantiv sau un substitut al acestuia.

A-F Un substantiv poate avea unul sau mai multe atribute.

A-F n propoziia : Rsuflul cald al primverii/ Adus-a zile-le-nvierii, exist dou atribute.

A-F n enunul: Fuge ca argintul-viu, cuvntul cu funcia sintactic de atribut este argintul.

n enunul Un piigoi sta nemicat pe o ramur de tei ndreptat spre fereastr, exist:

a). un atribut

b). dou atribute

c). trei atribute

n fraza: Strada prea c se scufund ntr-o minunat linite, la ceasul acesta larg al asfinitului, exist:

a) dou atribute exprimate prin substantive n genitiv

b) trei atribute exprimate prin substantive n genitiv

c) un atribut exprimat prin substantiv n genitiv

PAGE 5