aparatul_vizual_43643434

12

Click here to load reader

Upload: scirocco

Post on 18-Feb-2018

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 1/12

Ochiul – Plan de lectie

 Aria curriculară: Matematica şi Ştiinţele naturiiDisciplina: BiologieUnitatea de învăţare: Organele de simţDetaliu de conţinut: Ochiul – organ al vederiiScopul lecţiei: - integrarea şi transferul cunoştinţelor 

dobândite de către elevi referitoare la alcătuireaochiului ca organ fotosensibil şi a structurii

componentelor sale necesare pentru înţelegerea relaţiei

structură-funcţie.Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vorfi capabili:

s recunoasc, pe suport intuitiv,organele ane!e ale ochiului şicomponentele globului ocular"

s identifice, pe suport intuitiv,elementele structurale caracteristice aleacestor componente"

s e!plice structura ochiului #n raport

f i # d li

Page 2: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 2/12

f ţi # d li t

organi&area elevilor: frontal, individual, pegrupe" resurse psihopedagogice:

urriculum -aţional' Programa

Biologie ,'.ordache, .%, /++0, Metodica

 predării Biologiei, 1olaris, .aşi'2oiţa 3%, 4556, Eficienţa

instruirii 3%7%8%9%%, Bucureşti

  '8artin, ;oe şi colab%, /++<,Manual Biologie

3ditura orint

- evaluare: formativ, prin chestionare oral şiobiective practice

Page 3: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 3/12

Desfăşurarea lecţiei

'tapele lecţiei (onţinututul %i sarcinile

de învăţare

 )etode

didactice

 )i*loace de

învăţă"+nt

 )odalităţi

de evaluare )o"entorgani&atoric

8rofesorul verific pre&enţa,asigurarea material a

lecţiei%3levii se pregtesc pentrudesfşurarea lecţiei

onversaţia

 Anunţarea te"ei! aobiectivelorur"ărite %i a "odului de lucru

8rofesorul anunţ şinotea& pe tabl, titlullecţiei,nunţ obiectivele lecţiei şimodul de lucru%3levii notea& titlul #ncaiete%

onversaţia

Pre&entarea opti"ă

a conţinutului

!onţinutul ce trebuie

însuşit"chiul # organ fotosensibil

"rganele ane$e ale ochiului

%lobul ocular-structură

8regtire – discuţie cu#ntreaga clas referitoare lacunoaşterea lumii#ncon=urtoare cu a=utorulorganelor de simţ% 3leviisunt #ndrumaţi s priveasc#n =urul lor şi s spun care

este organul de simţ carefurni&ea& cele mai multeinformaţii% 8e ba&aobservaţiilor efectuate se vapreci&a c simţul v&uluifurni&ea& peste 5+> dininformaţiile primite din

Observaţia

onversaţiaeuristic

nali&arspunsurilordate

Page 4: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 4/12

mediu% larificarea acestorprobleme conduce elevii lanecesitatea cunoaşteriialctuirii ochiului%8rofesorul preci&ea& faptulc e!citantul natural al

ochiului este lumina%

Page 5: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 5/12

&iri'area învăţării

(ctivitatea profesorului

8 – argumentea& importanţatemei studiate"' organi)ea)ă colectivul de

elevi în * grupe eterogene a

câte +-, elevi"  ?mprţiţi #ngrupuri, elevii vor pregti opre&entare cu tema ,, Ochiul'organ al v&ului@@, temaprincipal care este studiatfiind #mprţit astfel cafiecare grup s aib osubtem diferit% -u seinformea& grupurile cuprivire la subtema pe care ovor primi decât dup ce

cunosc tema ca #ntreg pentrua se asigura c nu intr #nprea multe amnunte%'  pre)entarea sarcinilor de

lucru

' e!plic sarcinile de lucruelevilor"' pre&int elevilor te!tuldin manual, se #mparte #nfragmente, fiecare grupavând sarcini diferite şi

anume :• grupa va studia

organele ane!e aleochiului,

• grupa B – va anali&astructura globul ocular,

onversaţiaeuristic8re&entrileelevilor

8unerea de#ntrebri3!plicaţiaObservaţia

8lanş cudiagramaalctuirii

ochiuluiMula=decompo&abilstructuraochiului.maginiproiectate lavideoproiectortlas anatomicManualul,Miniplanşe

distributive8reparatmicroscopicfi! cusecţiune prinretinMicroscopic$rus dedisecţieOchi de bouManualul

Aiş deactivitateoli deflipchart

Observareasistematic aelevilor

hestionareoral$ema de lucru#n clas

Page 6: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 6/12

sclerotica şi coroida

• grupa – va observaretina

1e pun #ntrebri diferite #ncadrul aceleiaşi teme%' cere elevilor s observe şi

s anali&e&e materialeledistribuite pe mese"

' elevii lecturea& te!tuldin manual sau alte surseinformative indicate deprofesor, dup care urmea&e!punerea care este ghidatprin #ntrebri adresate deprofesor% cestea sunttrecute #n fişa de

activitate%' pre&int imagini pecalculator referitoare lastructura ochiului"' urmreşte activitateaelevilor, indic ce materiales foloseasc aceştia, de!plicaţiile necesare,completea& rspunsurileincomplete%' monitori&ea& permanent

activitatea elevilor"' e!plic, d informaţii

suplimentare"' cere elevilor s pre&inte

re&ultatul activitţii"' conclu&ionea& cu a=utorul

8re&entrileelevuluionversaţiaeuristic8unerea de#ntrebriObservaţia

Modelarea3!perimentuldemonstrativ

Page 7: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 7/12

elevilor diri=ându'i spregenerali&ri"' valorific observaţiile

elevilor ţi completea&organi&atorul grafic(sinteti&ea& rspunsurile şi

notea& pe tabl)%

(ctivitatea elevilor 

- activitatea grupurilor %8entru reali&area e!puneriielevii lucrea& pe perechisau #n grupuri mici pentru arspunde la #ntrebare sau laserii de #ntrebri ba&ându'sepe bunul simţ, e!perienţa şicunoştinţele anterioare%

Aiecare grup desemnea& unscrib care notea&rspunsurile date de elevi,un ceasornic carecronometrea& timpul, liderulcel ce decide pe ba&aopiniilor grupului su, esteobiectiv #n aprecierearspunsurilor%%rupa (   are ca sarcin demunc principal s

anali&e&e organele ane!e aleochiului% 8entru aceastaelevii sunt #ndrumaţi sobserve pe craniu locali&areaochilor #n orbite% (eleviivor deduce rolul protectorconferit de aceste cavitţi

 

Page 8: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 8/12

cu pereţi osoşi)% 9spun&ândla #ntrebrile trecute #nfişa de activitate şianali&ând materialeleindicate de profesor, eleviivor identifica ale organe cu

rol protector, precum şiorganele cu rol de mişcare%8e lâng organele observatede elevi sprâncene, pleoapecptuşite de con=unctiv şimrginite de gene, elevii voridentifica pe planş glandelelacrimale% tili&ând mula=ul,planşa, imaginile proiectatepe calculator se va demonstrapre&enţa muşchilor, modul de

inserţie al acestora%8rofesorul cere elevilor se!plice cum se reali&ea&mişcrile globului ocular%$oate constatrile fcute deelevi se consemnea& #ntr'oschem%%rupa B  continu observaţiamacroscopic direct asupraglobului ocular, eleviiprivindu'se reciproc pentru a

descoperi sclerotica, irisul,pupila% 8e ba&a indicaţiilortrecute #n fişa de lucru,elevii efectuea& disecţiaasupra globului ocular%9e&ultatele observaţiei seconsemnea& #n fişa de

Page 9: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 9/12

activitate%%rupa !   studia& pe mula=ulochiului, preparatulmicroscopic (secţiune prinretin), planş şi peimaginea proiectat retina şi

componentele ei% eleobservate şi rspunsurile la#ntrebri se consemnea& #nfiş%1e reali&ea& scheme logiceale conţinutului% Aiecaregrup #şi desemnea& unrepre&entant care va pre&entacelorlalţi colegi schemelereali&ate pe ba&a elaborriirspunsurilor la #ntrebrile

adresate de profesor% 3leviilucrea& pe perechi sau #ngrupuri mici pentru arspunde la serii de#ntrebri ba&ându'se pee!perienţa şi cunoştinţeleanterioare% stfel dediscuţii #n grup pot durarealmente de la mai puţin deun minut pân la /+ de minutesau mai mult% Aiecare grup

are o persoan care notea&rspunsurile% 1e verific ceau scris elevii pentru avedea dac aceştia au fostatenţi la sarcina dat, luând#n considerare astfel şicalitatea muncii lor%

.maginiproiectate lavideoproiector

Page 10: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 10/12

8rofesorul #ntreab dac aunevoie de mai mult timp, iar#n situaţia #n care auterminat cere fiecreiechipe s pre&inte o idee,asigurându'se c fiecare grup

#şi e!prim prerea% 1epermite clasei s discuteorice contradicţie de ideipân când a=ung la un rspunscomun%' evaluarea  rspunsurilordate de elevi va urmri :conţinutul schemei s fiee!pus ştiinţific, clar, sarate c #n elaborarearspunsurilor elevii s'au

folosit şi de alte cunoştinţeasimilate anterior% 1epermite clasei s discuteorice contradicţie de ideipân când a=ung la un rspunscomun% ?n momentul #n careclasa a a=uns la un rspunscomun, acesta se completea&cu aspecte pe care elevii le'au omis şi se corectea&greşelile #n ca&ul #n care

ele e!ist% 7ac elevii aurspuns pe =umtate, muncaprofesorului se reduce la *+>şi #n acelaşi timp suntstimulate interesul şigândirea%

?n momentul #n care

Page 11: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 11/12

clasa a a=uns la un rspunscomun, acesta se completea&cu aspecte pe care elevii le'au omis şi se corectea&greşelile #n ca&ul #n careele e!ist%

(sigurarea cone$iunii

inverse

8rofesorul proiectea& peecran desen ce repre&intsecţiunea prin globul ocular%8rin conversaţie euristicprofesorul cere elevilor srecunoasc componenteleochiului

3levii observ imaginilepre&entate, se organi&ea&,rspund la #ntrebri%

Page 12: aparatul_vizual_43643434

7/23/2019 aparatul_vizual_43643434

http://slidepdf.com/reader/full/aparatulvizual43643434 12/12

'valuarea 8rofesorul distribuieelevilor cartonaşe care conţinenunţuri diferite şi a crorre&olvare este ba&at pe munca#n grup a elevilor şi #n careaccentul cade pe lucrul pe

te!t, e!plic sarcinile delucru%3levii lucrea& #n perechi%

Aiecare pereche va primi :C cartonaşe're&umat, care

au drept scop re&umareapunctelor'cheie ale te!tului,unele fiind adevrate, altelefalse "C cartonaşe'consecinţ

care conţin urmri ale

faptelor descrise #n te!t%ceste consecinţe nu suntformulate propriu &is #ncadrul te!tului% 7in nou,unele sunt adevrate, altelefalse%8erechile vor hotr# care

cartonaşe sunt corecte şi careeste greşeala #n ca&ul celorincorecte%3levii re&olv sarcinile de

lucru%8rofesorul verific

re&olvarea testului, aprecia&modul de desfşurare alecţiei, notea& elevii%

Dotrâri'hotrârionversaţiaeuristic

$est deevaluare

utoevaluare

hestionarescris