aniță elena proiect la istorie

20
Motto: ,,De la Roma venim, din Dacia Traiană” Mihai Eminescu Proiect didactic Înv.Aniţă Elena, grad didactic II, Gimnaziul Ciuciulea, s. Ciuciulea, r. Glodeni. Clasa: a IV-a ,,A” Disciplina : Istoria Numărul lecţiei în modul (conform proiectării de lungă durată): 2/3 Numărul lecţiei conform orarului:3 Durata lecţiei: 45 min Modulul: Fapte şi personalităţi istorice Subiectul lecţiei: Columna lui Traian- mărturie a trecutului istoric. Subcompetenţele curriculare: - Valorificarea surselor istorice nescrise. - Selectarea diferitelor tipuri de informaţii despre un eveniment istoric din două surse diferite. Obiectivele lecţiei. La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1: Să completeze fişele de personaj ale lui Decebal şi Traian în baza algoritmului propus; O2: Să formuleze prin colaborare în grup cîte 2-3 întrebări la temă; O3: Să includă în contexte proprii cuvintele noi: columnă, arhitect; O4: Să descrie Columna lui Traian în baza prezentării electronice, a informaţiilor din manual şi caietul elevului; O5: Să argumenteze importanţa înălţării Columnei lui Traian în elucidarea trecutului poporului nostru; O6: Să manifeste interes pentru studierea personalităţilor şi izvoarelor istorice. 7: Tipul lecţiei: mixtă Tehnologii didactice:

Upload: adrianavladiuc

Post on 29-Sep-2015

54 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

Aniță Elena Proiect La Istorie

TRANSCRIPT

Motto: ,,De la Roma venim, din Dacia Traian

Motto: ,,De la Roma venim, din Dacia Traian

Mihai Eminescu

Proiect didacticnv.Ani Elena, grad didactic II, Gimnaziul Ciuciulea, s. Ciuciulea, r. Glodeni.Clasa: a IV-a ,,ADisciplina : Istoria

Numrul leciei n modul (conform proiectrii de lung durat):2/3Numrul leciei conform orarului:3Durata leciei:45 minModulul:Fapte i personaliti istoriceSubiectul leciei:Columna lui Traian- mrturie a trecutului istoric. Subcompetenele curriculare:- Valorificarea surselor istorice nescrise.- Selectarea diferitelor tipuri de informaii despre un eveniment istoric din dou surse diferite.

Obiectivele leciei. La finele leciei elevii vor fi capabili:

O1: S completeze fiele de personaj ale lui Decebal i Traian n baza algoritmului propus;O2: S formuleze prin colaborare n grup cte 2-3 ntrebri la tem; O3: S includ n contexte proprii cuvintele noi: column, arhitect;O4: S descrie Columna lui Traian n baza prezentrii electronice, a informaiilor din manual i caietul elevului;O5: S argumenteze importana nlrii Columnei lui Traian n elucidarea trecutului poporului nostru;O6: S manifeste interes pentru studierea personalitilor i izvoarelor istorice.

O7: Tipul leciei:mixt

Tehnologii didactice: ) forme de activitate: frontal, n perechi, independent-individual, n grup.

b) metode:PRES, explozia stelar, explicaia, demonstraia, descoperirea, SINELG, lucrul cu linia timpului, lucrul cu harta istoric, fia de personaj, asaltul de idei, jocul de rol ,,Ghidul i turitii.

) materiale didactice: Imaginea Columna lui Traian, computer, proiector, prezentare n Power Point, fie de lucru, Harta Imperiul Roman i Dacia n secolul I-II d. Hristos, planele: Azi la lecie, Vocabular, Bilanul leciei, Explozie stelar , Linia timpului, indicatoare verzi i roii (p-u fiecare elev). Referine bibliografice:1. Curriculum colar, clasele I-IV, Chiinu, 2010, pag. 120-125.

2. P. Cerbuca, Istoria romnilor i universal: Man. pentru cl. a 4-a. Ch.: tiina, 2012, pag. 24-25.

3. P. Cerbuca, Istorie i patrimoniu cultural. Material complementar pentru elevi, cadre didactice i prini. Chiinu, 2007.

4. V. Haheu, Istorie: Caietul elevului. Cl. a 4-a. Ch.: Lyceum SRL, 2010, pag.22-23.

5. www. didactic. ro

Evaluarea: oral, individual-independent, n scris, frontal, observarea sistematic, autoaprecierea.

SCENARIUL LECIEISecvenelelecieiTimpulObiectiveActivitatea nvtorului i a elevilor

Strategia didactic(metode, procedee, forme, mijloace instructive)Evaluarea(metode, procedee, forme)

1.

Or-gani-

zarea

clasei

(1)

Se stabilete un climat socio-afectiv necesar desfurrii leciei. Se pregtesc materialele necesare. Se repartizeaz elevii n 4 grupe funcionale, fiecare cu acelai numr de participani.

Obser-varea

2..Reac-tuali-zarea struc-turi-lor ante-rioa-re, ve- rifi-

carea temeipen- tru acasca

(12)1

2

5

4

O6O1O2

a) Se propune elevilor s fac o cltorie imaginar n trecut (cu 2000 ani n urm) n timp ce vor asculta poezia Decebal ctre otenii daci scris de V. Romanciuc. Poezia este recitat expresiv, emotiv, convingtor de un elev pregtit n prealabil (Anexa 1).

Urmeaz ntrebrile nvtorului (): Ce v-ai imaginat ascultnd aceste versuri? Ce gnduri v-a sugerat poezia?

Rspunsuri posibile ale elevilor (E): Decebal a fost un conductor nenfricat. i iubea cu adevrat pmntul natal, i ndemna i pe otenii si -l iubeasc i s-l apere. / Neamul nostru nu a cedat nicicnd n faa dumanului.

: Sntem mndri de strmoii notri, de eroismul lor i trebuie s cunoatem ct mai multe despre ei. Acas ai selectat informaii despre dou personaliti istorice ...

E: Decebal i Traian.

b) n continuare se repartizeaz fie de lucru independent la 4 elevi:

Un elev va ntocmi fia de personaj a lui Decebal n baza reperelor date. (Anexa 2) Al doilea elev va ntocmi fia de personaj a lui Traian n baza reperelor date. (Anexa 3) Al treilea elev va citi coninutul documentului dat i l va analiza conform reperelor. (Anexa 4) Al patrulea elev va citi coninutul documentului dat i l va analiza conform reperelor. (Anexa 5) Not: Timpul de lucru cu fiele- 5 min.

c) n timp ce elevii lucreaz independent cu restul se lucreaz n grup. Fiecare grup primete cte o stelu cu o ntre- bare: Ce? Cine? Cum? Cnd? (: De ce?). Elevii formuleaz cte 2-3 ntrebri n baza temei studiate la lecia precedent Dacia Roman: Decebal i Traian. Not:

Se rezerv cte 1 minut fiecrui grup pentru a prezenta cte 2-3 ntrebri i a asculta rspunsurile oferite de membrii celorlalte grupuri.

I-ul grup.- Ce? E: Ce modul studiem? (Fapte i personaliti istorice). Ce cunoatei despre daci? ( Dacii au fost strmoii notri, erau oameni voinici, purtau prul retezat pe frunte i lsat n plete pe umeri etc.). Ce se ntmpl cu Dacia n 106 d. Hr.? ( Dacia devine provincie roman.)

Al II-lea grup- Cine? E: Cine a fost Decebal? (El a fost regele Daciei reunificate, ultimul rege al dacilor). Cine a fost Traian? (El a fost cel mai renumit mprat al romanilor) etc.Al III-lea grup- Cum? E: Cum se numete procesul de amestec al modului de via, obiceiurilor, limbii dacilor cu al romanilor? (Romanizare). Cum se numea capitala Daciei? (Sarmizegetusa). Cum se numea capitala Imperiului Roman? (Roma).

Al IV-lea grup- Cnd? E: Cnd a avut loc primul rzboi daco- roman? (101-102 d.Hr.) Cnd a avut loc al doilea rzboi daco- roman? (105-106 d.Hr.) etc.De ce? : De ce Traian dorea cu orice pre s cucereasc Dacia? E: Deoarece Dacia avea multe bogii. : De ce Mihai Eminescu afirma: ,,De la Roma venim, din Dacia Traian.E: Deoarece romanii au conveuit cu dacii i din amestecul lor s-a format poporul romn i limba romn.

d) Prezentarea fielor de personaj i a documentelor istorice analizate. Not:

Se face o prezentare succint, la indicaiile nvtorului, maxim- 1 minut. Elevii n timpul prezentrii utilizeaz linia timpului pentru a indica anii de domnie a lui Decebal i a lui Traian, arat la hart statul Dacia i Imperiul Roman, folosesc portretul personalitii descrise.

Activita-te frontal

Asaltul de idei

Explica-ia

Activita-te indepen-dent-individu-alFie de lucruFia de personajActivita-te n grup

Explozia stelar

Stelue distributive cu ntrebri: Ce? Cine? Cum? Cnd? De ce?Linia timpuluiHarta Im. R. i a Daciei n sec. I-II d. Hr.Apreci-eri verbale

Evalu-area oral a activi-tii n grup

Aprecierea orien-trii pe hart i a lucru-lui cu linia timpu-lui Evalu-area activi-tii scrise

3.Pre-zen-tarea opti-m a con-inu-tului(17)221651

O3O4a) : Elevi, dacii i romanii au trit aproximativ cu 2000 de ani n urm. Am aflat despre strmoii notri att din izvoare istorice scrise ct i din cele nescrise, care s-au pstrat pn n prezent. Unul din ele este Columna lui Traian. Acesta este i subiectul leciei de astzi. Se prezint plana Azi la lecie, nsoit de imaginea Columna lui Traian. b) (enun obiectivele): Astzi vom include n enunuri proprii cuvintele noi: column, arhitect; vom descrie Columna lui Traian; vom argumenta importana acestui izvor istoric n elucidarea trecutului poporului nostru etc.c)Lucrul cu vocabularul E (citesc): Column-Monument n form de coloan izolat, ridicat n cinstea unui eveniment istoric important.

Arhitect- Specialist n proiectarea planurilor de construire a cldirilor. Se explica de ctre nvtor, apoi elevii includ cuvintele noi n contexte proprii.d) Lucrul cu linia timpului

: Plasai pe linia timpului evenimentul Cucerirea Daciei de ctre romani (E: anul 106 d. Hr.).

e) n continuare se propune elevilor o prezentare n Power Point Columna lui Traian (Anexa 6), nsoit de unele comentarii ale nvtorului. Urmeaz ntrebarea : Ce legtur ar putea exista ntre evenimentul plasat pe linia timpului i nlarea Columnei? E: Columna a fost construit n cinstea biruinei lui Traian asupra Daciei.

Se analizeaz imaginile ce reprezint ,,scene de pe column. Elevii descoper informaii noi n baza imaginilor.

f) Lucrul cu manualul i caietul elevului.

Elevii citesc n perechi coninutul rubricii Scene ale istoriei din manual (pag. 25), apoi din caietul elevului la istorie (pag. 22) i noteaz pe cmp informaiile noi cu semnul +, cele cunoscute- cu semnul - , iar ce nu e clar cu semnul ?.

n timp ce elevii citesc, nvtorul verific fiele de lucru i noteaz elevii.

e) Se analizeaz cele citite, evideniindu-se informaiile noi despre Columna lui Traian care nu au fost prezentate. E: Coloana e din marmur. Columna a fost plasat ntre 2 mari biblioteci etc.g) Joc-fulger,, Cine-i mai iste?. Elevilor li se propune s calculeze ci ani au trecut de la nlarea Columnei pn n prezent. (E: 2013-113=1900 ani)Plana Azi la lecie

ImagineaColumna lui Traian

Plana Vocabu-larExplica-iaLinia timpului

Compu-ter, proiectorPrezen-tare n Power Point

Demon-straia

Activita-te n perechi

SINELGDescoperirea

Jocul didacticApreci-erea oral a enunu-rilor formu-late

Aprecierea spiritului de obser-vare al elevilor

4.C Con-soli-darea mate-riei i for-ma-rea capa-citi-lora.105 O4a) la nivel de reproducereLi se propune elevilor jocul de rol ,,Ghidul i turitii.

Elevului nvingtor la jocul-fulger i se acord dreptul de a juca rolul de ghid al Columnei lui Traian, iar restul vor fi n rol de turiti. Ghidul povetete turitilor despre Column, iar ei adreseaz ntrebri ghidului. Pe rnd i alii vor intra n rol de ghid (n limita timpului).

E (ghidul): Columna lui Traian a fost construit n anul 113 la porunca mpratului roman. Are o nlime de circa 40 metri. ...Jocul de rol

Activita-te frontalEvaluarea capaci-tilor de sintez

5

O5

b)la nivel productiv, cu unele transferuri n alte domenii: Acum imaginai-v c participai la o conferin tiinific i trebuie s v expunei opinia: Este sau nu Columna lui Traian o mrturie a trecutului istoric?Folosii metoda cunoscut PRES, care v va ajuta s v structurai rspunsul:

E: ( fiind susinui, ndrumai de nvtor):P (prerea)- Eu cred c Columna lui Traian este o mrturie a trecutului istoric.

R (raionamentul)- mi susin punctul de vedere lund n considerare c scenele de pe Column snt adevrate documente istorice. /Columna a fost construit pentru a comemora victoria lui Traian asupra Daciei.

E (exemple)- mi susin argumentele prin urmtoarele exemple: Pe column snt sculptate portretele celor dou mari personaliti Decebal i Traian. /Pe column snt redai soldai romani i daci n timpul luptelor. /Se observ clar armele de lupt, vestimentaia: dacii purtau barb, scuturile lor erau rotunde, iar romanii erau mbrcai n armur, scuturile erau dreptunghiulare. / De pe unele inscripii aflm locul btliilor din timpul celor dou rzboaie daco-romane: btlia de la Tapae (101), btlia din muni (105) .

S (sumar)- innd cont de cele expuse, consider c Columna lui Traian este o mrturie a trecutului istoric.Activita-te indepen-dent

PRES

Apreci-erea capaci-tii de argu-menta-re a unui enun

5..Eva-lua-rea

2

O4a) curent

Se propune o evaluare oral a materiei noi (fr a aprecia elevii cu note) prin intermediul jocului ,, Semaforul cu doi ochi. Dac propoziia este adevrat, la semnalul nvtorului se ridic indicatorul verde, iar pentru cea fals se ridic indicatorul rou i apoi se corecteaz greeala.

ntrebri-fulger:

Columna lui Traian a fost nlat n Chiinu. A F ( Roma)

Columna lui Traian este un izvor istoric nescris. A F

Columna a fost construit cu 1900 ani n urm. A F

Pe Column snt sculptate scene numai din cel de-al II-lea rzboi daco-roman. A F ( Snt redate scene din ambele rzboaie daco-romane).

Columna poate fi considerat un adevrat ,, act de natere a poporului romn. A F

Elevii se autoapreciaz n dependen de rspunsuri.

b)sumativ

Se apreciaz cu note elevii ce au lucrat n scris, ct i cei care s-au manifestat la interogarea oral a temei pentru acas. Jocul didacticIndica-toare verzi i roii.

Oral

Auto-apre-cierea

Oral

6.Anun-area temei pen-tru acas1

O1Se explic tema pentru acas:

De descris Columna lui Traian oral n 4-5 enunuri.

Exerciiul 3,4 n scris (caietul elevului la istorie, pagina 22).

Suplimentar: De elaborat un mini-eseu, rspunznd la una din ntrebrile:Ce s-ar fi ntmplat dac Traian nu reuea s cucereasc Dacia? / Ce s-ar fi ntmplat dac nu se construia Columna lui Traian?Explica-ia

Mini-eseul

7.Bilan-ul leci-ei. Con-cluzii2

O6 Se face bilanul leciei prin completarea enunurilor lacunare:Deja tiu c ...E.: Columna lui Traian este un monument, un important izvor istoric.A vrea s precizez c ... E: scenele de pe column ne ofer informaii preioase despre trecutul neamului nostru.

Voi ine minte c ... E: din amestecul dacilor cu romanii s-a format poporul romn i limba romn.

M mndresc cu ...E: eroii neamului meu.

A dori ... E: s vizitez Columna lui Traian din oraul Roma.Concluziile nvtorului: Strmoii notri ne-au lsat o mare bogie Columna lui Traian. Ea ne ofer informaii care nu am fi putut s le aflm din alte surse. Noi trebuie s studiem ct mai mult despre ea, despre trecutul neamului i s transmitem generaiilor urmtoare c sntem urmai de daci i romani!Plana

Bilanul leciei

Activita-te frontal

Apreci-erea verbal a rspun-surilor

Anexa 1 Poezia Decebal ctre otenii daci.Otenii, ca munii tac... Fiii mei, copii frumoi,

Ne- nfricatul rege dac S fim vrednici de strmoi-

Decebal, sltnd n a Neamul nostru drept i blnd

Ctre oaste zice-aa: N-a ngenuncheat nicicnd.

,,Fiii mei, oteni voinici Dac-a fost i a czut

Dacii de cnd snt pe-aici, La vrjmai nu s-a vndut.

Ca strvechiul lor pmnt A czut, s-a ridicat

N-au avut nimic mai sfnt. Capul nu i l-a plecat,

Auzii venind puhoi C i-a dat putere ea

Vrjmia ctre noi? Maica noastr, Dacia.

V. RomanciucAnexa 2 I. Citii coninutul documentului:

,, ... era priceput n ale rzboiului i iscusit la fapte: tiind cnd s nvleasc i cnd s se retrag, meter a ntinde curse, viteaz n lupte, tiind a se folosi cu dibcie de o victorie i a scpa cu bine dintr-o nfrngere; pentru care lucruri el a fost mult timp pentru romani un potrivnic de temut.

Dio Cassius, istoric - ,,Istoria romanII. Prezentai documentul:

a) Titlul:_________________________________________________________b) Autorul:_______________________________________________________c) Perioada cnd a fost scris:_____________________________________________________________________________________________________________III.Analizai documentul:

a) Ce reprezint fragmentul? ____________________________________________________________________ b) Precizai personalitatea descris: ____________________________________________________________________ c) Ce informaii ai aflat n baza documentului?_______________________________________________________________________________________________IV. Concluzii: ________________________________________________________________________________________________________________________________________Anexa 31.Citii coninutul documentului:

,,Era un om cu totul deosebit, mai ales prin dreptatea i brbia sa, precum i prin simplitatea moravurilor sale. Avea un trup vnjos i nfrunta toate greutile cot la cot cu ceilali. Nu se lsa purtat de ndrzneala tinereii, dar nici mpiedicat de btrnee.

Dio Cassius, istoric antic ,,Istoria roman

II. Prezentai documentul:

a) Titlul:_________________________________________________________b) Autorul:________________________________________________________c) Perioada cnd a fost scris:_____________________________________________________________________________________________________________III.Analizai documentul:

a) Ce reprezint fragmentul? ____________________________________________________________________ b) Precizai personalitatea descris: ____________________________________________________________________ c) Ce informaii ai aflat n baza documentului?_______________________________________________________________________________________________IV. Concluzii: ________________________________________________________________________________________________________________________________________Anexa 4FI DE PERSONAJ

Decebal

I. Cine a fost Decebal? ____________________________________________________________________II. Date despre viaa lui Decebal:

1. Cnd a domnit (anii, secolul, mileniul) ?

____________________________________________________________________ 2. Unde a domnit? ____________________________________________________________________

III. Importana domniei lui Decebal:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________IV. Calitile lui Decebal:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Anexa 5FI DE PERSONAJ

Traian

I. Cine a fost Traian? ____________________________________________________________________II. Date despre viaa lui Traian:

1. Cnd a domnit (anii, secolul, mileniul) ?

____________________________________________________________________ 2. Unde a domnit? ____________________________________________________________________

III. Importana domniei lui Traian:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________IV. Calitile lui Traian:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Anexa 6 Prezentare Power Point