proiect lectie deschisa

Post on 29-Dec-2015

36 Views

Category:

Documents

0 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Jean Bart” SulinaÎnvăţător: Mihailov CameliaClasa: a III-a Data: 25 octombrie 2013Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe Disciplina: Matematică prin jocUnitatea de învăţare: Probleme cu povesti si... povesti cu probleme Subiectul lecţiei: „Adunarea si scaderea numerelor ghiduse”Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizarea cunoştinţelorDurata:45 min.

Obiective de referinţă:

1.2. - să efectueze operaţii de adunare şi de scădere cu numere mai mici decât 1 000 cu /fără trecere peste ordin ;

1.3. – să rezolve diferite tipuri de probleme;

2.1.să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic,propunând modalităţi diverse de abordare a unei probleme

Obiective operaţionale:

O1 - să cunoască terminologia specifică operaţiilor matematice învăţate;O2 - sa cunoasca lunile anului, si informatiile legate de acestea;O3 - să rezolve corect exercitii si probleme de adunare si scadere cu trecere peste ordin; O4 - să participe la lucru pe echipe rezolvand sarcinile primite.

Strategia didactică:

a) Metode şi precedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea

b) Forme de organizare: frontal. individual, pe grupe.

c) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, Zâna Tomna, calculator, video – proiector, caiete, foi de flipchart;

Forme de evaluare: observarea sistematică, aprecierea verbal,munca independent.

Bibliografie:

* Ion Neacşu – Metododica predarii matematicii la clasele I-IV , Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2008* V. Pârâială, D. Pârâială, C.G. Pârâială – Matematica , manual pentru clasa a III-a , Editura Euristica, Iaşi, 2005* A. Bălăucă, V. Avîrzărei – Matematică , clasa a III-a, auxiliar, Editura Taida, Iaşi, 2010

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lectiei

OB. OP.

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI

DOZARE

STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor

Metode şi

procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizar

e

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

1.Momentul organizatoric

* Se va organiza locul de desfasurare al lectiei pentru desfasurarea in conditii optime a procesului de predare invatare. * Se vor pregati materialele necesare lectiei. * Se va stabili linistea si disciplina.

Elevii îşi pregătesc cele necesare pentru lecţie

1 min. frontal

2.Verificarea temei pentru acasa

* Verificarea temei calitativ şi cantitativ.

Elevii numiţi citesc exerciţiile indicate. 3 min.

exerciţiul tema pentru acasă

frontalaprecierea

verbală

3.Captarea atentiei

4.Anuntare

O2

*Se realizeaza cu ajutorul unui meterial prezentat pe videoproiector , urmat de o poveste lacunara scrisa pe o foaie de flipchart(Anexa 1)

Elevii completeaza povestea lacunara prezentata cu informatii corecte.

5 minconversaţia

exerciţiul

Zana ToamnaFoi de flipchart

Videoproiector

Frontal

a temei si a obiectivelor urmarite

5.Sirijarea recapitularii si a sistematizarii

*Cu Ajutorul Zanei Toamna, elevii sunt anuntati tema lectiei si obiectivele urmarite

* Exerciţii de spargere a gheţiiZâna Toamna va pregătit o surpriză. Pentru a vedea cât de buni matematicieni sunteţi va pregătit câteva ghicitori. Haideţi sa le rezolvăm. Prezint elevilor elevilor ppt-ul cu ghicitori. (Anexa 2)

* Exerciţii de calcul scrisExerciţiul nr. 1Un nr. a are patru cifre diferite, iar suma cifrelor sale este 24.Calculati suma cifrelor nr. a + 1.

Exerciţiul nr. 2Calculeaza sub forma de piramida:37+25+7+63+38+36+44+77-29-19-56-129-93=

Exerciţiul nr. 3

Sunt atenti la ce urmeaza sa lucreze

-raspund corect la ghicitorile matematice prezentate

- vin la tablă şi calculează în scris exerciţiile cerute- rezolvă pe caiete

1 min.

30 min

conversaţia

conversaţia,

explicaţia

videoproiector

Caiete de matematica

Tabla

Frontal

Frontal

individual

observarea sistematică

Aprecierea verbala

6.Obtinerea performantei

7. Evaluare

8. Tema pentru acasă

a)Un purcel sta cu cate un piciorus pe cate o gaina, o gasca , un iepuras si un catel.Cate picioare sunt pe pamant?

b)Un soricel s-a urcat pe o gasca, gasca pe un catel, catelul pe o vulpe, vulpea pe o capra, capra pe un urs, ursul pe un elefant. Cate picioare nu ating pamantul?

Elevii sunt impartiti in echipe, fiecare banca reprezentand cate o echipa. Zana Toamna trimite fiecarei echipe cate o frunza maronie in care se afla cate o cerinta.Sub forma unui cancurs, elevii vor trebui sa rezolve cerintele de pe frunze.Castigatorii vor fi felicitati si aplaudati.(Anexa 3)

- Fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru al elevilor.

Participa la concursul matematic

- Participă la evaluare.Primesc aprecieri referitoare la modul cum s-au descurcat pe parcursul orei

2 min.

exerciţiul

problematizarea

exercitiul

problematizarea

aprecierea verbală

Fise sub forma de frunze Pe grupe

Frontal

Munca pe echipe

Este anuntata tema pentru acasaElevii noteaza tema pentru acasa 1 min frontal

ANEXA NR. 1

A fost odata , un mos batran pe nume An care avea 4 fiice. Fiecare fiica a primit numele dupa propriul suflet. Pe prima fiica, vesela si zambitoare o chema ................, pe cea de-a doua , calda la suflet o chema ............., cea de-a treia, mai serioasa, dar foarte darnica se numea................., iar cea mai mica si cea mai rece la suflet se numea.............

Cand au crescut si s-au casatorit, fiecare dintre ele au avut cate 3 copii.Cea mare si-a numit capiii .............,............... ,................., cea de-a doua ..............,......................., ..................., cea de-a treia ................,....................,....................., iar cea mai mica .................., ..........................,.................................

Batranul An era foarte fericit cu cei ....... nepoti ai sai si ii ingrijea ca pe lumina ochilor . Intr-o zi , dorind sa testeze inteligenta nepotilor, ii intreba pe fiecare cate zile au. 7 dintre ei, cei mai mari, au raspuns in cor ca au ......, alti 4, mijlocii, tot in cor au strigat ........, iar cel mai mic, pe nume ................... a zis si el cu glas usor .......

Foarte mandru a fost bunicul An de istetimea nepotilor sai.

Cea de-a treia fiica a Anului, umbland prin tara s-a hotarat si ea sa testeza istetimea micilor elevi, asa ca a pregatit mai multe materiale si le-a trimis fiecarei scoli din tara.

Puteti dovedi si voi cat de isteti sunteti?

top related