act_matematica_aseazama_la_culoarea_mea.doc

5
PROIECT DIDACTIC Grădiniţa: Grădiniţa cu Program Normal Nr. 7 Bistriţa Institutor: Ionela Camelia Lazea Grupa: Mică Domeniul experienţial: Domeniul ştiinţă (DŞ) Tema de studiu: Când / cum şi de ce se întâmplă? Tema săptămânii: Toamna – aspecte Tema activităţii: Aşează-mă la culoarea mea Categoria de activitate: Activitate matematică Tipul activităţii: Dobândire de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi Mijloc de realizare: Joc didactic Scop: S 1 – dezvoltarea capacităţii de a recunoaşte culorile. Obiective operaţionale: O 1 – să recunoască culorile cadourilor (roşu, albastru, galben); O 2 – să grupeze cadourile după o însuşire comună (culoare); O 3 – să verbalizeze acţiunile efectuate. Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, munca independentă Mijloace didactice: Cadouri roşii, albastre şi galbene, ghete din carton, jetoane reprezentând ghetuţe. Bibliografie:

Upload: man-luc

Post on 09-Nov-2015

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC

Grdinia: Grdinia cu Program Normal Nr. 7 Bistria Institutor: Ionela Camelia LazeaGrupa: MicDomeniul experienial: Domeniul tiin (D)Tema de studiu: Cnd / cum i de ce se ntmpl? Tema sptmnii: Toamna aspecteTema activitii: Aeaz-m la culoarea meaCategoria de activitate: Activitate matematicTipul activitii: Dobndire de cunotine, priceperi i deprinderiMijloc de realizare: Joc didacticScop: S1 dezvoltarea capacitii de a recunoate culorile.Obiective operaionale:O1 s recunoasc culorile cadourilor (rou, albastru, galben);

O2 s grupeze cadourile dup o nsuire comun (culoare);

O3 s verbalizeze aciunile efectuate.Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, munca independent

Mijloace didactice: Cadouri roii, albastre i galbene, ghete din carton, jetoane reprezentnd ghetue.Bibliografie:

M.Ed.C - Metodica predrii activitilor instructiv educative n grdinia de copii, Editura Gheorghe Cru Alexandru, Craiova, 2009Programa activitilor instructiv - educative n grdinia de copii V&Integral, 2005

E. Rafail, L. ugui Modele orientative de lucru cu precolarii, Editura ALL 2000

P. Florescu - Proiecte didactice - nvmnt precolar Excelsior, 2002

Etapele activitiiConinut esenialStrategii didactice

Activitatea educatoareiActivitatea copiilorMetode i procedeMijloace de realizare

Moment organizatoric

Captarea

ateniei

Explicarea

i demonstrarea jocului

Desfurarea

jocului

Complicarea

joculuincheierea

jocului

Aerisirea slii de grupa;

Aranjarea scunelelor in semicerc;

Pregtirea materialului didactic necesar desfurrii activitatii.

Educatoarea va prezenta cutia cadou n care este materialul didactic necesar desfurrii activitii:

trei ghete mari (roie, galben, albastr)

cadouri (roii, galbene, albastre)

siluete ghetue (roii, galbene, albastre)

Educatoarea va explica i demonstra copiilor jocul Aaz-m la culoarea mea

Se realizeaz jocul de prob, dup care se trece la jocul propriu-zis

Fiecare copil va fi invitat s scoat din cutie un cadou, s spun ce culoare are i s l aeze n ghetua care are culoarea respectiv.

Educatoarea mparte copiilor siluete ghetue roii, galbene i albastre, iar cei mici se grupeaz lng cadoul care are culoarea ghetuei primite.

Se fac aprecieri individuale i generale, iar ppua i va recompensa pe copii pentru c au ajutat-o s nvee culorile.

Privesc cu atenie materialul adus de ppu

Ascult regulile jocului

ndeplinesc sarcinile propuse

Se grupeaz n funcie de culoare siluetei primite

Primesc recompense de la ppuConversaia

Explicaia

Demonstraia

Jocul

Exerciiul

Jocul

Exerciiul

Aprecierea verbal

Ppua, cadoul, trei ghete mari, cadouri, siluete ghetue, ghetua recompens

Ghete mari

Cadouri

Ghete mari

Siluete ghetue

Ghetua cu bomboane

PAGE 2