63411901-proiectdelectie-oraselestate

14

Click here to load reader

Upload: dragos-diaconu

Post on 24-Apr-2015

37 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

PROIECT DE LECTIE

Data: 10.10.2008Scoala cu clasele I-VIII CiumeghiuClasa a V-a Unitatea de invatare: Orientul AnticTema: Constituirea oraselor stateTipul lectiei: mixtaTimpul: 50 minPropunator: Denisa MoldovanObiectivul general: Dobandirea de cunostinte cu privire la aparitia statului in Orient si evolutia sa; constientizarea valorilor Orientului Antic; formarea deprinderilor de studiu individual utilizand surse diferite; dezvoltarea unor comportamente pozitive fata de studiul istoriei.Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1- Sa identifice timpul si spatiul in care au aparut primele orasele-state O2- Sa opereze corect cu termenii: stat, oras-stat, ziggurat, politeism O3- Sa precizeze cauzele aparitiei oraselor-state O4- Sa prezinte structura sociala a Orientului Antic O5- sa localizeze la harta primele orase-state care au aparut in Orient Resurse: -materiale: manuale scoalare, atlase istorice, harti, fisa de lucru -procedurale: conversatia euristica, observarea sistematica, descoperirea, explicatia, lucrul cu hartaBibliografia: -Istorie, manual pentru clasa a V-a -Atlasul istoric “Lumea Antica”, Editura Corint Junior, Buc, 2002 -Enciclopedie pentru copii, Editura Aquila, Buc, 2000.

Page 2: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

-Viata cotidiana in Lumea Antica,Editura Rao, 2003

Desfasurarea lectiei

ObiectivulSuccesiunea momentului

lecţiei şi timpul afectat

Succesiunea elementelor de

conţinut

Activitatea profesorului de predare sau de

organizare

Activitatea elevului de învăţare

Metode, procedee,

mijloace de învăţământ

Momentul organizatoric

(1’)

Notează absenţele. Pregăteşte mijloacele

de învăţare.

Verificarea cunostintelor

anterioare (7’)

Captarea atentiei

Întinderea geografică a

Orientului Antic

Popoarele din Orientul Antic

În orele precedente s-au învăţat mai

multe aspecte ce ţin de Orientul

Precizaţi întinderea geografică a

Orientului Antic. Enumeraţi principalele popoare ale Orientului Antic.Localizaţile geografic.

Ii pun pe elevi sa observe pe harta

faptul ca popoarele s-au stabilit pe cursul

unor rauri.Ii intreb de ce cred ei ca s-a

Localizează pe hartă.

Enumeră şi localizează popoarele Orientului Antic (hitiţi,

fenicieni, egipteni, evrei, sumerieni, babilonieni, perşi,

mezi, chinezi, indieni)

Raspund

Conversaţia

Harta

Atlasul

(Tabla şi creta)

Page 3: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

Anunţarea titlului lectiei noi si a obiectivelor

operationale(5’)

Antic. Astăzi vom continua să discutăm despre ,,Constituirea

oraselor-state”

intamplat asa?Le spun ca datorita

practicarii agriculturii in aceste regiuni,

locuitorii erau numerosi, astfel ca in

aceste regiuni vor aparea de timpuriu numeroase state.

Anunt titlul lectiei noi:Constituirea

oraselor-state

Prezint obiectivele operationale

O1O2

O3

Dirijarea predarii siinvatarii

(30’) Statul şi apariţia sa

Cauzele aparitiei statului

Stat- formă de organizare socială şi politică existentă până în zilele noastre.

Apare pentru prima dată în Orient,in mileniile IV-I iHr

Enumer cauzele apariţiei statului şi

explic înţelesul fiecărei cauze.

Elevii sunt atenţi la explicaţii.

Descoperă înţelesul termenului ,,stat’’ de

pe fisa.

Elevii notează în caiete informaţiile.

Conversaţia

Explicaţia

(Tabla şi creta)

Page 4: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

O4

O2

Structura sociala in

Orient

Oraşe-stat

Cauzele aparitiei statului

-Nevoia de a coordona eforturile oamenilor pentru productia de bunuri-Nevoia de a reglementa relaţiile între clasele sociale şi categoriile sociale.

Pe baza unei fise, elevii vor descoperi

structura sociala in Orient

-Regele: mare preot, judecator suprem, sef militar-preotii-functionarii-soldatii - agricultorii, meşteşugarii negustorii-Sclavi (lipsiţi de drepturi).

Elevii sunt atenţi la explicaţii.

.

Îşi reamintesc prezentarea unui eveniment ţinând cont de relaţia de

cauzalitate.Descoperă structura sociala a statului in

Orient. Citesc de pe fisa data un pasaj din „Istoria

culturii si civilizatiei,O Drimba”

Vor lua notiţe.

Elevii descoperă înţelesul

termenului ,,oraş-stat’’.

ConversaţiaExplicaţia

DescoperireaTabla şi creta

ConversaţiaExplicaţia

Descoperirea

ConversaţiaExplicaţia

Page 5: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

O5

O5

O2

Cer să se noteze în caiete noul termen istoric.

Profesorul notează pe tablă

Definiţia oraşului-stat Oraşul-stat era

constituit dintr-un centru urban şi din

pământurile înconjurătoare

(stăpânite de rege).Fiecare oraş adora o divinitate protectoare, pentru care oamenii construiau temple

Sunt prezentate primele oraşe-stat care apar în Orient

(sudul Mesopotamiei-Sumer).

Voi prezenta localizarea

geografică a oraşelor-stat.

Fac trimitere la

Sunt atenţi la profesor care

enumeră oraşele-stat apărute primele şi

descoperă localizarea lor

geografică.

Sunt atenţi la profesor care

prezinta imagini cu principalele oraşe-

stat.Iau notiţe.

Elevii reţin evoluţia statului de la forma simplă la forme complexe de organizare.

Citesc fragmentul din manual „Epopeea lui Ghilgames’’-pag. 26

Descoperirea

Atlasul istoric

Conversatia euristicaObservarea sistematicaDescoperirea

Page 6: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

fragmentul din manual „Epopeea lui Ghilgames’’-pag. 26

Apar în mileniul IV î.Hr. în Sumer (sudul Mesopotamiei):-cel mai vechi oraş stat a fost Uruk-mai târziu vor apărea şi alte oraşe state Ur, Lagas, Umma-sumerienii- au alcatuit cea mai veche scriere- scrierea cuneiforma -au inventat roata si roata olarului -Cod de legi -ziggurate-la sfarsitul mileniului III iHr vor fi cucerite de akkadieni

Enumer şi prezint

Descopera de pe fisa data inventiile sumerienilor

Noteaza in caiete

Localizeaza la harta orasele sumeriene si feniciene

Page 7: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

oraşele-stat feniciene.

-mileniul III iHr: Tyr, Byblos, Sidon

După prezentarea oraşelor-stat, prezint

imagini şi descrieri referitoare la cele

prezentate mai sus.

Fixarea cunoştinţelor

(7’)

Profesorul oferă fiecărui elev o fişă de lucru care cuprinde 6

întrebări:I. Cum se numeşte

lecţia de astăzi?II. Definiţi statul!

III. Care era structura sociala in Orient?

IV. Unde apar primele state?

V. Daţi exemple de orase-state din

Orientul Antic!

Răspund la cerinţele profesorului.

ConversaţiaFişe de lucru

Page 8: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

SCHITA LECTIEICONSTITUIREA ORASELOR-STATE

Stat- formă de organizare socială şi politică existentă până în zilele noastre. -apare pentru prima dată în Orient, in mileniile IV-I iHrCauzele apariţiei statului

• Nevoia de a coordona eforturile oamenilor pentru productia de bunuri• Nevoia de a reglementa relaţiile între clasele sociale şi categoriile sociale.

Structura sociala in Orient:• Regele: mare preot, judecator suprem, sef militar• preotii• functionarii• soldatii • agricultorii, meşteşugarii negustorii• Sclavi (lipsiţi de drepturi).

Primele orase-stat-Oraşul-stat - stat format in jurul unui oras, cuprindea orasul si terenul agricol din jurPrimele oraşe-stat apar în mileniul IV î.Hr. în Sumer (sudul Mesopotamiei): -cel mai vechi oraş stat a fost Uruk

Page 9: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

-mai târziu vor apărea şi alte oraşe state Ur, Lagas, Umma - sumerienii- au alcatuit cea mai veche scriere- scrierea cuneiforma -au inventat roata si roata olarului -Cod de legi -ziggurate -la sfarsitul mileniului III iHr vor fi cucerite de akkadieni

Oraşele-stat feniciene- mileniul III iHr: Tyr, Byblos, Sidon

Religia- politeista

CUVINTE-CHEIE

STAT- formă de organizare socială şi politică existentă până în zilele noastre.ORAS-STAT- stat format in jurul unui oras, cuprindea orasul si terenul agricol din jurPOLITEISM- credinta in mai multi zeiTEMPLU- constructie ridicata in cinstea unui zeuZIGGURAT- templu de forma unei piramide cu etaje, specific MesopotamieiCOD DE LEGI- culegere de legi care reglementa relatiile

Page 10: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

dintre oameni intr-un stat

ATRIBUTIILE REGELUI “Indatoririle principale ale regelui erau de ordin religios. El era prin definitie mare preot. A doua indatorire a regelui era de a-si administra statul, ingrijindu-se indeosebi de constructia si intretinerea canalurilor si digurilor...., regele era si judecatorul suprem, precum si supremul sef militar. Palatul isi avea , de asemenea, propriile lui ateliere mestesugaresti, acorda licente si import negustorilor, dadea imprumuturi cu dobanda, fixa salariile lucratorilor zilieri, stabilea tarifele de arenda a terenurilor agricole. Monarhia era absoluta si puternic centralizata.”

Ovidiu Drimba-Istoria culturii si civilizatiei

Page 11: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

Nume..................... Clasa....................

FISA DE LUCRU

Leaganul primei civilizatii a fost.................................... deoarece aici au aparut primele................................. Fiecare oras-stat era condus de ..................................El era ajutat de ....................,.............................. si ............................ Regele era considerat............................................. Marea masa a populatiei era formata din ..........................,............................, .............................si era supusa ...................................

Page 12: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

Nume............................. Clasa....................Data .........................

FISA DE LUCRU

I. Cum se numeşte lecţia de astăzi?..................................................................................................................

II. Definiţi statul!

Page 13: 63411901-proiectdelectie-oraselestate

......................................................................................................................................................................................................................................

III. Care era structura sociala in Orient?........................................................................................................................................................................................................................................................................................

........................................................................................................... IV. Unde apar primele state?

..................................................................................................................

………………………………………………………………………………….…………………V. Daţi exemple de orase-state din Orientul Antic!

..........................................................................................................................................................................................

Page 14: 63411901-proiectdelectie-oraselestate