4. joi legume de toamna ds matdec desen
DESCRIPTION
vTRANSCRIPT
Proiect didactic
Educatoare: Șuhani Simona
Data: 29.11.2012
Grupa: Mica - Buburuzele
Tema anuala: ,,Cand/cum si de ce se intampla?”
Tema proiectului: „Armonia Zanei Toamna”
Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei”
Tema zilei: ,,Legume de toamna”
Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP
Domenii experientiale: Stiinte (Activitate matematica), Estetic si Creativ (Educatie plastica)
Tipul activitatii: verificarea cunostintelor dobandite anterior
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
Mijloc de realizare: observare, dactilopictura
Durata: o zi
Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor
Consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrari prin dactilopictura.
Stimularea expresivitatiisi creativitatii prin activitatile artistico-plastice.
Obiective operationale:
ALA:
Sa coloreze cu o culoare adecvata leguma prezentata – rosia. (Arta)
Sa recunoasca legumele din cosul prezentat prin denumirea acestora. (Stiinta)
1
Sa identifice culoarea legumelor prezentate. (Biblioteca)
ADE:
1.Cognitive:
Stiinte:
O: Sa identifice corect pozitiile si relatiile spatiale ale elementelor din imagine.
O: Sa utilizeze leguma la culoarea solicitata in redarea pozitiilor si relatiilor spatiale.
O: Sa coloreze morcovul mai mic de pe fisa de lucru cu o culoare corespunzatoare.
Estetic si creativ:
O: Sa denumeasca in mod corect materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie (hartie, acuarele, pahar cu apa, servetele).
O: Sa aplice culoarea cu degetul aratator pe suprafata data conform tehnicii de dactilopictura respectand indicatiile primite.
O: Sa utilizeze corect culorile raportat la imaginea ce urmeaza a fi obtinuta.
2.Afectiv-volitive:
O: Sa participe activ la activitatile propuse.
3.Psihomotorii:
O: Sa pastreze o pozitie corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordoonare oculo-motorie .
O: Sa manipuleze materialele prezentate in mod organizat.
Strategii didactice:
Metode si procedee: brainstorming, explicatia, observatia, problematizarea, demonstratia, exercitiul, dactilopictura, jocul, intrecerea.
Mijloace didactice:
ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor, Morcovel (imagine si poveste)
ALA: legume de plastic si naturale, imagini cu legume de diferite culori, fise de lucru, creioane colorate.
2
ADE: fisa de lucru, jetoane cu legume, lipici, model-morcov, acuarele, pahar, apa, servetele umede, stimulente, scaunele.
Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici
Timp: 30 min
Bibliografie:
Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.
3
Scenariul zilei„Legume de toamna”
I.ADP
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.
Salutul: Buna dimineata buburuze mici „Ce legume cunoaștem?”–se enumera legume de toamna.
Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si alege o leguma de toamna.
Impartasirea cu ceilalti: In fata voastra se afla un cos cu legume. Stiti o mancare in care se utilizeaza cel putin una din legume? De exemplu
cartoful il putem folosi la ciorba cu cartofi. Ce exemple imi puteti da?
Noutatea zilei: A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar povesti....o leguma. Aceasta leguma traia in regatul legumelor unde toti prietenii
sai traiau veseli si se distrau toata ziua. Morcovel, pentru ca asa il cheama, era tare uituc. Nu prea isi aducea aminte cum ii cheama pe prietenii
sai. Mereu incurca pe doamna Rosie cu doamna Ridiche, sau pe domnul Cartof cu domnul Ardei. Morcovel, a venit azi la noi sa ne ceara
ajutorul. Ne roaga sa il ajutam sa invete numele prietenilor sai. Daca o sa il ajutam vom face o petrecere mare sa sarbatorim victoria. Ce spuneti
copii? Il ajutam?
Calendarul naturii: Azi este joi, a patra zi din saptamana. Cum este vremea afara? Ce cartonas ar trebui sa alegem?
Tranzitie - „Țăranul e pe câmp”
ALA 1
Dar inainte sa il ajutam pe Morcovel trebuie sa fim siguri ca noi ii cunoastem prietenii. Copiii, am discutat despre legumele de toamna si acum ca
sa ne pregatim sa dam o mana de ajutor lui Morcovel haideti sa ne reamintim ce prieteni are si mai ales cum arata ei.
Biblioteca – „Imagini cu legume”. Aici avem imagini cu prietenii lui Morcovel. Prietenul nostru va roaga sa ii spuneti cum se numesc prietenii
sai si mai ales – ce culoare au ei?
Arta – „Rosia”. Trebuie sa ii dam culoare prieteni noastre- Rosia. Morcovel va intreaba.
4
Stiinte – „Cosul cu legume”.-Morcovel, uituc cum este el va intreaba care sunt prietenii lui din cosul cu legume.
La terminarea timpului acordat se reia fiecare leguma si se lipeste pe tabla in jurul personajului central- Morcovel.
Tranzitie- Fiecare copil primeste imaginea unei legume (rosia, varza, cartoful). Educatoarea verbalizeaza cateva actiuni ce trebuiesc indeplinite
numai de anumite legume.
DS-Activitate matematica
Acum, ca ne-am adus aminte de prietenii lui Morcovel putem sa mergem mai departe. Morcovel a pregatit un cos iar noi trebuie sa ii asezam
prietenii intocmai cum ne spune el.
Se imparte copiilor fisa de lucru pregatita si se explica sarcinile. La finalizare se acorda stimulente.
Fiecare copil a primit mai multe legume si o foaie. Ce legume am primit?
DEC- Educatie plastica
Copiii se aseaza la masute iar educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta
materialele si se prezinta copiilor produsul final realizat fara depasirea conturului.
-Ce leguma am pictat eu pe foi ?
-Ce culori am folosit pentru a realiza lucrarea?
Vom picta cu degetul aratator. Toti copiii ridica degetul. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoare portocaliu si pe foaie. Exersam
impreuna in aer! (de 2 ori). Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine. Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele!
Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei.
Se fac aprecieri globale si individuale (pentru 3 lucrari realizate corespunzator cu indicatiile oferite).
Morcovel ii multumeste copiilor si ii invita la petrecerea organizata de el. Se ofera stimulente pentru lucrarile realizate corect si pentru
raspunsurile din cadrul activitatilor.
ALA recreativ- Se propune copiilor jocul de miscare „Scaunele muzicale”.
5
Etapele lectiei
Continutul invatarii
Strategii didactice Evaluare
Forme de
org.
Metode si
procedee
Mijloace de
invatare
T
1.Moment
organizatoric
Se asigura conditiile unei bune desfasurari a activitatii prin pregatirea
materialelor didactice.
2. Captarea
atentiei
Salutul: Buna dimineata buburuze mici! „Ce legume cunoaștem?”
Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si alege o
leguma de toamna.
Impartasirea cu ceilalti: In fata voastra se afla un cos cu legume. Stiti
o mancare in care se utilizeaza cel putin una din legume? De exemplu
cartoful il putem folosi la ciorba cu cartofi. Ce exemple imi puteti da?
Noutatea zilei: A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar
povesti ...a fost o leguma. Aceasta leguma traia in regatul legumelor
unde toti prietenii sai traiau veseli si se distrau toata ziua. Morcovel,
pentru ca asa il cheama, era tare uituc. Nu prea isi aducea aminte cum
ii cheama pe prietenii sai. Mereu incurca pe doamna Rosie cu doamna
Ridiche, sau pe domnul Cartof cu domnul Ardei. Morcovel, a venit azi
la noi sa ne ceara ajutorul. Ne roaga sa il ajutam sa invete numele
prietenilor sai. Daca o sa il ajutam vom face o petrecere mare sa
sarbatorim victoria. Ce spuneti copii? Il ajutam?
Frontal
Individual
Grup
Explicatia
Brainstorming
Problematizare
Calendarul
naturii
Morcovel
Cos cu
legume
4 Observarea
copiilor,
aprecieri
verbale
6
3.Anuntarea
temei si
obiectivelor
Astazi il vom ajuta pe Morcovel sa isi aduca aminte ce prieteni are si
mai ales cum arata ei. La final Morcovel ne invita la o petrecere sa
sarbatorim.
Tranzitie - „Țăranul e pe câmp”
Frontal Explicatia 1 Observarea
comporta-
mentelor
copiilor
4. Dirijarea
invatarii prin
redarea
integrata a
continutului
Dar inainte sa il ajutam pe Morcovel trebuie sa fim siguri ca noi ii
cunoastem prietenii. Copiii, am discutat despre legumele de toamna si
acum ca sa ne pregatim sa dam o mana de ajutor lui Morcovel haideti
sa ne reamintim ce prieteni are si mai ales cum arata ei.
Biblioteca – „Imagini cu legume”. Aici avem imagini cu prietenii lui
Morcovel. Prietenul nostru va roaga sa ii spuneti cum se numesc
prietenii sai si mai ales – ce culoare au ei?
Arta – „Rosia”. Trebuie sa ii dam culoare prieteni noastre- Rosia.
Morcovel va intreaba. Ce culoare are rosia? Care este culoarea rosu?
Sa o coloram si apoi poate Morcovel nu o sa mai uite de doamna
Rosie.
Stiinte – „Cosul cu legume”.-Morcovel, uituc cum este el va intreaba
care sunt prietenii lui din cosul cu legume.
La terminarea timpului acordat se reia fiecare leguma si se lipeste pe
tabla in jurul personajului central- Morcovel.
Tranzitie- Legume saltarete
Grup
Individual
Explicatia
Problematizare
Exercitiul
Imagini cu
legume
Creioane
colorate
Imagine-
rosie
10 Aprecieri
verbale
7
5.Fixarea
continutului
DS-Activitate matematica
Acum, ca ne-am adus aminte de prietenii lui Morcovel putem sa
mergem mai departe. Morcovel a pregatit un cos iar noi trebuie sa ii
asezam prietenii intocmai cum ne spune el.
Se impart copiilor materialele si li se solicita sa le identifice: jetoane cu
legume colorate, lipici, foaie de lucru cu un cos- in cos se afla rosii.
Se explica sarcina de lucru:
-Fiecare copil trebuie sa lipeasca legumele intocmai cum spune
morcovel.
De exemplu: rosiile le punem in cos.
La finalizare se acorda stimulente.
Frontal
Grup
Explicatia
Demonstratia
Imagini cu
mere
Mere
Foi
Creioane
colorate
10 Recompen-
se
Aplauze
6. Asigurarea
retentiei
si a
transferului
DEC- Educatie plastica
L-am ajutat foarte mult pe Morcovel si el ne este recunoscator. Dar ce
s-a intamplat? Morcovel a aflat cum ii cheama pe prietenii lui, acum
stie cum arata ei...dar, atentie! A uitat morcovel cum arata el insusi!
Trebuie sa il ajutam sa isi aduca aminte. Ce culoare are morcovul? Dar
frunza? Vom picta cu degetelul pe Morcovel! Copiii se aseaza la
masute iar educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere
materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta materialele si
se prezinta copiilor produsul final realizat fara depasirea conturului.
-Ce leguma am pictat eu pe foi ?
Frontal
Individual
Explicatia
Demonstratia
Dactilopictura
Hartie
Pahar cu
apa
Acuarele
Servetele
Model
12 Observarea
comport.
Aprecieri
verbale
8
-Ce culori am folosit pentru a realiza lucrarea?
Vom picta cu degetul aratator. Toti copiii ridica degetul. Degetul
aratator il punem in apa, apoi in culoare portocaliu si pe foaie. Exersam
impreuna in aer! (de 2 ori). Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea
musculaturii fine. Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele!
Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei.
Se fac aprecieri globale si individuale (pentru 3 lucrari realizate
corespunzator cu indicatiile oferite).
Mere colorate
7.Evaluarea
progresului
realizat
Morcovel ii multumeste copiilor si ii invita la petrecerea organizata de
el. Se ofera stimulente pentru lucrarile realizate corect si pentru
raspunsurile din cadrul activitatilor.
Grup
Individual
Explicatia 2 Aprecieri
orale
Stimulente
8. Incheierea
activitatii
Educatoarea propune copiilor sa aduca paharele cu apa la baie si sa
aranjeze scaunele, dezvoltand astfel copiilor deprinderi de ordine si
disciplina.
ALA recreativ- Se propune copiilor jocul de miscare „Scaunele
muzicale”
Frontal Exercitiul 1 Aplauze si
aprecieri.
9