3_proiect_comisie

27
PROIECT DIDACTIC Data: 29.11. 2012 Şcoala: Gimnazială Nr. 1 Seini, Maramureş Clasa: Pregătitoare „A” Propunător: prof. înv. primar LUMINIŢA GEORGETA RACOLŢA Unitatea tematică: Ce vreau şi cum vreau să fiu? Discipline implicate: Comunicare în limba română Educaţie pentru societate Matematică şi explorarea mediului Arte vizuale şi lucru manual Muzică şi mişcare Dezvoltare personală Subiectul: ,, Care meserie e mai frumoasă? ” Forma de realizare: activitate integrată Tipul activităţii: sistematizare şi consolidare Competenţe generale: Ȋmbogăţirea şi aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la profesii şi meserii, utilizând experienţa socio-cognitivă acumulată prin intermediul activităţilor din grădiniţă. Activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la profesii, meserii şi unelte (verbe reprezentând acţiuni specifice diverselor profesii şi meserii); Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi. Conştientizarea faptului ca fiecare om trebuie să se pregătească pentru o meserie; Competenţe specifice: CLR: 1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

Upload: papay-noemi

Post on 04-Dec-2015

219 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

meserii

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.11. 2012

Şcoala: Gimnazială Nr. 1 Seini, Maramureş

Clasa: Pregătitoare „A”

Propunător: prof. înv. primar LUMINIŢA GEORGETA RACOLŢA

Unitatea tematică: Ce vreau şi cum vreau să fiu?

Discipline implicate: Comunicare în limba română

Educaţie pentru societate

Matematică şi explorarea mediului

Arte vizuale şi lucru manual

Muzică şi mişcare

Dezvoltare personală

Subiectul: ,, Care meserie e mai frumoasă? ”

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul activităţii: sistematizare şi consolidare

Competenţe generale: Ȋmbogăţirea şi aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la profesii şi meserii,

utilizând experienţa socio-cognitivă acumulată prin intermediul activităţilor din grădiniţă.

Activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la profesii, meserii şi unelte (verbe

reprezentând acţiuni specifice diverselor profesii şi meserii);

Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei atitudini pozitive

faţă de sine şi faţă de ceilalţi.

Conştientizarea faptului ca fiecare om trebuie să se pregătească pentru o meserie;

Competenţe specifice:

CLR:

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

2.3. Oferirea de informaţii referitoare la sine şi la universul imediat, prin intermediul unor mesaje scurte;

2.4. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar

ES:

3.2.Relaţionarea pozitivă cu alţi membri ai grupului de apartenenţă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru.

MEM:

1.1. Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;

3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul

apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;

MM:

2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

AVLM:

2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare

vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

DP:

3.1. Identificarea activităţilor şi comportamentelor care îl fac pe copil să se simtă bine.

Obiective operaţionale:

O1 – să răspundă la întrebări;

O2 - să recunoască profesiile sau meseriile pe baza unor ghicitori;

O3 - să asocieze imaginea profesiei sau meseriei cu imaginea uneltelor necesare pentru desfăşurarea ei;

O4 – să numească acţiuni specifice fiecărei meserii;

O5 - să numere corect până la 10;

O6 - să execute sarcinile date în grup;

O7 - să indice nume de meserii în funcţie de sunetul iniţial;

O8 - să formuleze enunţuri despre meserii uzuale;

O9 - să lucreze în grup şi să împărtăşească colegilor experienţa sa de învăţare.

O10 - să coloreze imagini sugestive pentru fiecare meserie;

Resurse:

procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, munca în

grup, munca independentă, observarea sistematică, aprecierea verbală

materiale: calculator, videoproiector, prezentări PPT, fişe de lucru individuale, planşe ilustrând meserii

cunoscute, jetoane cu imagini ce reprezintă unelte şi instrumente de lucru, suport flipchart, coli flipchart,

imagini de colorat, creioane colorate.

organizatorice: frontal, independent, în grupuri mici

umane: colectivul de elevi

temporale: 50 min (35min. activitate propriu-zisă + 15min. act. recreative)

Bibliografie:

Curriculum pentru învăţământul primar - M.E.C.T.S. , 2012.

,,Metode de nota 10’’ – Ed. Risoprint- 2004

,,Strategii şi demersuri activ-participative’’– suport de curs

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul didactic

C. s. Conţinut ştiinţificStrategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Resursemateriale

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

2. Captarea atenţiei

3. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite

CLR1.1.2.4.

DP3.1.

Pregătirea materialelor didactice necesareAsigurarea unui climat educaţional favorabil desfăşurării activităţii în condiţii optime

Se va citi elevilor un fragment din poezia „Toate meseriile” scrisă de Emilia Căldăraru:„Eu, pe tata, azi l-am întrebat:<Care meserie e mai bună?> El a râs şi mi-a răspuns îndat’: <Asta nimeni nu ştie să-ţi spună!> Dar grăbi s-adauge îndată Când citi în ochii mei mirare: <Orice meserie-i minunată, Dac-o faci cu drag şi-ndemânare; Poţi fi muncitor într-o uzină, Medic, pădurar, aviator, Poţi lucra în sonde sau în mină, Pe ogor sau în laborator, Peste tot nevoie e de tine Şi de mâna şi de mintea ta, Ca să-i fie omului mai bine Şi să înflorească patria!> Cu ajutorul întrebărilor adresate elevilor se va desprinde mesajul fragmentului audiat. (Ce vrea să ştie băiatul? Ce îî spune tatăl său? Ce crezi că înseamnă o meserie „bună”? Cum trebuie făcută orice meserie? Tu ce meserie ai alege? ...)

Astăzi, în timpul acestei activităţi vom încerca să aflăm împreună care este cea mai bună sau mai frumoasă meserie. Vom urmări imagini care ne vor ajuta să înţelegem ce face persoana care are o anumită meserie şi ce unelte sau instrumente foloseşte. Trebuie să fiţi atenţi, harnici şi ascultători pe tot parcursul activităţii şi astfel activitatea noastră de azi va fi una

conversaţia euristică

explicaţia

textul poeziei prezentat în PPT

activitate frontală

activitatefrontală

evaluare formativă

observarea sistematică

4.Organizarea situaţiilor de sistematizare şi consolidare

CLR2.3.

frumoasă şi utilă fiindcă vrem ca la sfârşitul ei să aflăm răspunsul la întrebarea băiatului. Vom lucra împreună sau singuri sau în grupuri mici.

Momentul I „Pentru început, vom intra în lumea meseriilor găsind răspunsul corect la câteva ghicitori despre meserii cunoscute de voi!” Cu ajutorul unui material PPT interactiv elevii vor încerca să dezlege ghicitorile propuse. Elevii care ghicesc răspunsul sunt recompensaţi prin aplauze şi primesc un jeton ce reprezintă instrumente folosite de medic.Cin' te-ascultă şi-ţi prescrieCum să iei o doctorie? (medicul)Toată ziua el tot sapăDin adâncuri ca să scoatăPentru ţară mult cărbune.Cine ştie cum îi spune? (minerul)Cine coase cu mult spor,Stofă, pânză şi mătase, În folosul tuturor? (croitorul)Nu ştiu cum de reuşeşte,Dar el vremea ne vesteşte.Cine este? (meteorologul)Cine îşi câştigă banul Mânuind atent volanul? (şoferul)Cu arome îmbietoare,Pâinea rumenă apare.Din cuptorul dogorit,Cine o scoate mulţumit? (brutarul)Multe prăjituri gustoaseCu pricepere le faceCând mergem la cofetărieAvem o mare bucurie!

conversaţia material PPT interactiv(ghicitori)

activitate frontală

evaluare formativăaplauze

MEM1.1.

MEM3.2.ES3.2.

CLR3.1.

(cofetarul) Se numără jetoanele (7). Se stabileşte împreună cu elevii că până la 10 lipsesc 3 jetoane. Se reaminteşte numărul şi cifra 3, învăţate în această săptămână. Se cere elevilor să denumească cât mai multe acţiuni pe care le face un medic.

Momentul II Elevii sunt împărţiţi în 4 grupe (câte 5 elevi într-o grupă). Se stabileşte liderul grupei. Se distribuie 4 planşe reprezentând patru meserii uzuale (croitor, tâmplar, bucătar, zidar) şi câte 5 jetoane cu imagini ce reprezintă unelte folosite de fiecare „meseriaş” plus 5 jetoane care ilustrează unelte utilizate în alte meserii. Fiecare grupă are ca sarcină didactică să recunoască, să aleagă şi să aşeze pe planşă jetoanele cu uneltele specifice meseriei ilustrate pe planşă iar pe cele nepotrivite să le pună deoparte. Pentru fiecare jeton aşezat corect grupa va primi un jeton ce reprezintă unelte din aceeaşi categorie. Grupa care obţine cele mai multe jetoane este lăudată şi încurajată.

Momentul III „Să ne amintim literele învăţate până acum! Să găsim meserii al căror nume începe cu fiecare dintre literele cunoscute! Pe o coală flipchart sunt scrise cele 6 litere studiate (A,M,U,N,I,E). Ȋn dreptul fiecărei litere se vor scrie, cu ajutorul elevilor, cuvinte ce denumesc meserii cunoscute, având ca sunet iniţial pe cele şase sunete studiate până acum. Se va cere elevilor să alcătuiască un enunţ despre fiecare meserie scrisă pe coală prin care să exemplifice „frumuseţea” sau „greutatea” meseriei. Apoi, se cere elevilor să meargă, pe rând, la flipchart şi să marcheze cu un „X” meseria considerată cea mai bună. Se numără „alegerile” şi se cere elevilor să motiveze diversitatea alegerilor. („Fiecare meserie este bună sau frumoasă în felul său!)Momentul IV

observaţiamunca în grup

problematizareaexerciţiul oral

planşe ce ilustrează

meserii uzualejetoane ce

ilustrează unelte specifice unei

meserii

suport flipchart

activitate în grupuri mici

activitate frontală

evaluare formativăaprecieri verbale

evaluare formativă

5. Obţinerea performanţei

6. Asigurarea conexiunii inverse

7. Activităţi în completare

8. Încheierea activităţii

MEM3.2.

CLR2.3.

DP3.1.

AVLM2.2.2.6.MM2.1.

Se distribuie fişe de lucru individuale, a căror sarcină didactică este realizarea corespondenţei între meseria ilustrată şi uneltele sale specifice. (Anexa 1) Se cere elevilor să traseze o linie între persoana care are o anumită meserie şi uneltele pe care aceasta le foloseşte.

Joc didactic: Se va desfăşura jocul didactic „Ruleta meseriilor”. Sarcina didactică a jocului este recunoaşterea şi denumirea corectă a unei meserii (cu ajutorul imaginilor) şi identificarea uneltelor sau instrumentelor specifice fiecărei meserii.

Se citeşte ultimul fragment al poeziei „Toate meseriile” de Emilia Căldăraru. „Ştiu acum şi spun nedesminţit: <Toate meseriile-s frumoase! Fiindcă rodul lor meşteşugit Ne aduce tuturor foloase! Ştim şi mulţumim noi, toţi copiii, Că părinţii munca-ţi dăruiesc, Să le crească-n bucurie fiii Pe frumos pământul românesc.>” Se concluzionează că fiecare meserie este bună şi frumoasă în felul ei.

Fiecare elev va primi de colorat o imagine ce reprezintă o persoană ce practică o anumită meserie. (Anexa II) Pentru o ambianţă cât mai plăcută, în timpul acestei activităţi recreative elevii vor audia cântecelul „Cântecul meseriilor”. Imaginile realizate vor fi postate pe „Panoul meseriilor”.

Se fac aprecieri globale asupra modului de desfăşurare a activităţii. Se organizează recreaţia.

problematizareaexerciţiul

jocul didactic

conversaţiaproblematizarea

munca independentă

fişe de lucru

material PPT intractiv „Ruleta

meseriilor”

fragment din poezie

imagini de colorat

activitate individuală

activitatefrontală

activitate frontală

activitate individuală

observarea sistematică

aprecieriverbale

evaluare formativăaprecieri verbale

observarea sistematică

aprecieri verbale

FIŞĂ DE LUCRU

Trage o linie de la persoană la uneltele necesare meseriei sale.

FIŞĂ DE LUCRU

Trage o linie de la persoană la uneltele necesare meseriei sale.

ANEXA IFIŞĂ DE LUCRU

Trage o linie de la persoană la uneltele necesare meseriei sale.

FIŞĂ DE LUCRU

Trage o linie de la persoană la uneltele necesare meseriei sale.

ANEXA II