3_activitate_integrata

6
  Proiect de activitate integrata  

Upload: marius-puscas

Post on 11-Jul-2015

165 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

5/11/2018 3_activitate_integrata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/3activitateintegrata 1/6

 

 

Proiect de activitateintegrata

 

5/11/2018 3_activitate_integrata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/3activitateintegrata 2/6

 

 

Proiect didactic

Data : 02.11.2011

Grupa: nivel I 

Tema : “Când, cum şi de ce se întâmplă?” 

Subtema : “Mere, pere în panere” 

Forma de realizare:  Activitate integrata

Tipul activitatii : verificare si consolidare

Categorii de activitati :

A.D.P- Intalnirea de dimineata„Ce culori au fructele?”

A.L.A. –  Artă :”Colorăm fructe de toamnă”

  Biblioteca::”Citim imagini despre fructe de toamnă”

A.D.E: DS-Activitate matematica : « Alege fructul de culoare

 galbenă »-joc exercitiuD.E.C.-Educaţie plastică : “Colorăm un măr ” - pictură

 

 A.L.A. – Joc de miscare: “Culege fructele”.

Scopul:  -Formarea deprinderii de a separa merele după anumite criterii;

- Dezvoltarea vitezei de execuţie şi a îndemânării;

OBIECTIVELE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERENTIALE 

1) DS-Activitate matematica : « Alege fructul de culoare galbenă »-joc exercitiu  Obiective operationale vizate :

* Sa alcatuiasca grupe de obiecte dupa culoare si marime si sa le denumeasca ;

  * Sa stabileasca prin punerea in corespondenta a obiectelor pe baza formarii de per

a grupelor cu mai multe/mai putine elemente ;

  * Sa se exprime verbal corect folosind un limbaj matematic pentru actiunile efectuate

MATERIALE FOLOSITE: fructe - jeton in culorile: roşu şi galben, cosulete, palete ;

2 ) D. E.C.-Educaţie plastică : “Colorăm un măr ” - pictură 

5/11/2018 3_activitate_integrata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/3activitateintegrata 3/6

 

Obiective operationale vizate:

  *Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea activitatii

 plastice;

  *Sa fie capabili sa realizeze lucrari plastice;

* Sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup;

MATERIALE FOLOSITE: acuarele, pensula, ochii si gura marului(decupate ), lipici, pah

servetele;

STRATEGII DIDACTICE  : problematizarea, explicatia, exercitiul, jocul, conversatia, expuner

aprecierea verbala.

Durata : 1 zi

Bibliografie :

-Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7ani), M.E.C.T.-2008

-Revista Invatamantului prescolar nr. 1-2/2008 si nr.3-4/2008

 

 SCENARIUL ZILEI 

Pornind de la faptul ca in ziua anterioara in cadrul domeniului stiinta copiii au observat marul si fiininteresati de aspectul,soiurile si culorile merelor ,am initiat acest proiect de activitate integrata urmarind fodeprinderii de a separa merele dupa culoare si marime. Asadar,la Intalnirea de dimineata ,ca noutate a zileo vizita de la Zana Toamna care tine in mana un cos plin cu mere.Ea le spune copiilor o ghicitoare despre m

care le pune diverse intrebari referitoare la aceste fructe.Zana ii instiinteaza pe copii ca in zonele de interes

 pregatit o surpriza.Mergand apoi spre Zonele de interes vor observa ca Zana le-a adus la un centru mai multe carti cu

de toamna si cu activitatile oamenilor in livada de mere; ei vor trebui sa citeasca imaginile dupa care sa v

cele citite; la celalat centru le-a adus fise cu fructe de toamna pe care sa le coloreze in culoarea potrivita.

Dupa ce au realizat sarcinile de la zonele de interes ,voi invita copiii sa se aseze la masute timp in careinterpreta cantecelul ” A,A,A...acum e toamna”; apoi voi ruga pe Zana Toamna sa ramana cu noi si la urm

activitate.In timpul activitatii de matematica copiii vor sorta fructele- jeton aduse de Zana Toamna dupa criteri si al marimii, vor forma multimi si vor picta merele de diferite culori, apoi le vor aplica gura si ochii.In fin

activitatii copiii vor primi de la Zana Toamna cate un mar drept recompensa. Dupa care voi initia un joc de

miscare:”Culege merele”.

5/11/2018 3_activitate_integrata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/3activitateintegrata 4/6

 

 

ETAPELE

ACTIVITA-TII

DESFASURAREA ACTIVITATII METODE

SI

PROCEDEE

RESURSE

MATERIALE

FORME

ORGAN

RE

1.Moment

organizatoric

Pentru o buna desfăşurare a activităţii se iau

următoarele măsuri:

• crearea spaţiului ambiental necesar;

• pregătirea materialelor didactice necesare;

• intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă cu

cântecul “ A,A,A...acum e toamna ”.

Frontal

2. Captarea

atentiei

Introducerea în activitate se realizeaza sub

formă de surpriză:

Ca noutate a zilei isi face prezenta in sala de

grupa“Zana Toamnei” care tine in mana un cos

 plin cu fructe de toamna.Aceasta poarta o

scurta conversatie cu copiii despre Toamna si

fructele lor preferate.Ii propunem Zanei sa

ramana la activitatile noastre pentru ca la

sfarsitul zilei avem o surpriza pentru ea. Zana

accepta bucuroasa.

Conversaţia Zana Toamna

Cos cu mere

Frontal

3.Anuntarea

temei

Se face direct, pe intelesul tuturor:

Copii, astazi vom desfasura jocul : “Alege

fructul de culoare galbenă ’’ 

explicatia Frontal

4.Prezentare

a noului

continut

Se explica copiilor regulile si modul de

desfasurare al activitatii:

VARIANTA I

Jocul se desfasoara cu intreaga grupa.

In cosuletele copiilor se afla mere de culoare

rosie si galbena .Copiii au ca sarcina sa extraga

din cosulet jetonul, verbalizand actiunea, dupa

care vor aseza imaginea in functie de criteriul

stabilit de educatoare. Ei vor forma multimea

merelor rosii si multimea merelor galbene .

VARIANTA II:

Expunerea

Problematiz

a

rea

Exerciţiul

Cosulete

 jetoane

Mere galbene si

rosii

Frontal

Individ

5/11/2018 3_activitate_integrata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/3activitateintegrata 5/6

 

La o bataie din palme copiii inchid ochii. Intre

timp educatoarea introduce in cosuletul copiilor 

un intrus( un mar de alta culoare). La doua

 batai din palme copiii deschid ochii si au ca

sarcina de a identifica elementul care nu

corespunde criteriilor stabilite de educatoare.

VARIANTA III:

Se formeaza 2 echipe: echipa merelor rosii si

echipa merelor galbene.Fiecare echipa va avea

ca sarcina realizarea unui colaj cu un cos de

mere haioase .Li se va pune la dispozitie cate o

 plansa pe care vor fi desenate cate un cosulet ,

fise cu mere ce vor fii pictate in diferite

culori ,precum si lipici, gura, ochii decupati ptfiecare copil. Astfel ca, echipa rosie va trebui sa

realizeze un cosulet plin cu mere rosii haioase

,iar echipa galbena un cosulet cu mere galbene

haioase .Echipa castigatoare va fi aceea care v-a

termina prima colajul,respectand criteriile

impuse de educatoare.

Exercitiul

explicatia

 

Mere verzi

 planse

lipici

Cosulete fise cu

mere pictate in

diferite culori

Individ

Pe echi

Pe echi

5. Asigurarea

feed-back-

ului

Fiecare copil are cate o paleta de culoare verde

si una de culoare rosie. In timp ce copiii au

ochii inchisi ,educatoarea i-a de la flanelograf 

un mar de culoare galbena.Cand deschid ochii,

educatoarea expune o asertiune.

Ex.: De la flanelograf am luat un mar de

culoare rosie.Daca asertiunea este adevarata copiii ridica

 paleta de culoare verde, iar daca este falsa ridica

 paleta de culoare rosie.

Educatoarea prezinta 5-6 asertiuni dupa

modelul de mai sus.

Echipa care da raspunsul corect primeste o bulina pe panou, câştigă echipa cu cele mai

multe raspunsuri corecte.

Problematiz

-area

Explicatia Palete sub

forma de mar 

Rosii si verzi

Frontal

Frontal

5/11/2018 3_activitate_integrata - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/3activitateintegrata 6/6

 

6. Evaluarea

7. Incheierea

activitatii

Evaluarea activitatii se realizeaza in jurul

expozitiei, educatoarea avand grija sa

implice copiii in aprecieri, acestia fiindstimulati de Zana Toamna cu mere .

Educatoarea apreciaza realizarea

comportamentelor propuse la ariile

curriculare.Se fac aprecieri si asupra efortului

depus de copii pentru finalizarea lucrarilor.

Educatoarea, impreuna cu copiii ,stabileste ce

au invatat pe parcursul zilei: sa formeze

multimi dupa marime si culoare, sa alcatuiasca

 perechi intre elemente , sa picteze, sa lipeasca si

sa citeasca imagini despre fructele de toamna.

In incheiere copiii danseaza pentru Zana

Toamnei “Noi suntem piticii”.

Aprecierea

verbala

Mere Frontal