2. marti fructe de toamna dlc dos practica (1)

15
Proiect didactic Propunatoare: Șuhani Simona Data: 27.11.2012 Grupa: Mica - Buburuzele Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?” Tema proiectului: „Armonia Zanei Toamna” Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei” Tema zilei: ,,Fructe de toamna” Forma de realizare: activitate ALA+ADE+ADP Domenii experientiale: Limba si Comunicare, Om si societate (Activitate practica si elemente de activitate casnica) Tipul activitatii: verificarea cunostintelor insusite anterior Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici Mijloc de realizare: colaj, joc didactic Durata: o zi Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor insusite anterior prin intermediul poeziilor. Verificarea deprinderilor ce antreneaza musculatura fina. 1

Upload: catalincudalb

Post on 29-Jan-2016

218 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

foarte bun

TRANSCRIPT

Page 1: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Proiect didactic

Propunatoare: Șuhani Simona

Data: 27.11.2012

Grupa: Mica - Buburuzele

Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?”

Tema proiectului: „Armonia Zanei Toamna”

Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei”

Tema zilei: ,,Fructe de toamna”

Forma de realizare: activitate ALA+ADE+ADP

Domenii experientiale: Limba si Comunicare, Om si societate (Activitate practica si elemente de activitate casnica)

Tipul activitatii: verificarea cunostintelor insusite anterior

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici

Mijloc de realizare: colaj, joc didactic

Durata: o zi

Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor insusite anterior prin intermediul poeziilor.

Verificarea deprinderilor ce antreneaza musculatura fina.

Obiective operationale:

ALA:

Sa formeze multimea merelor utilizand criteriul formei.

Sa coloreze cu o culoare potrivita frunzele de pe fisa de lucru.

Sa utilizeze corect formule de politete in cadrul jocurilor propuse.

1

Page 2: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Limba si Comunicare:

1.Cognitive:

O: Sa recite corect poezia, expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele.

O: Sa explice cu propriile cuvinte termenii necunoscuti din poezia recitata.

O: Sa identifice elementele recitate din poezie.

Activitate practica:

1.Cognitive:

O: Sa denumeasca in mod corect materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie .

O: Sa efectueaze corect operatii simple de lucru (rupere fara contur, mototolire).

O: Sa executa lucrari practice prin lipire cu ajutorul materialelor prezentate conform indicatilor primite.

2.Afectiv-volitive:

O: Sa manifeste initiativa in comunicarea orala si interes pentru activitate.

3.Psihomotorii:

O: Sa pastreze o pozitie corporala corecta in timpul activitatii muzicale.

Sarcina didactica: Recita o poezie, respectand intonatia, ritmul, pauza, in concordanta cu mesajul transmis.

Explica cuvinte „necunoscute” din poezie cu propriile cuvinte.

Coloreaza elementele pe care le intalnesti in poezie.

Enumera materialele de lucru utilizate pentru confectionarea marului (hartie creponata-2culori, foaie de lucru, lipici).

Rupe fara contur hartia creponata in bucatele mai mici. Mototoleste bucatelele de hartie creponata in bilute.

Lipeste hartia mototolita pe modelul marului.

Elemente de joc: miscarea, aplauzele, manuirea materialului, inchiderea ochilor, intrecerea.

2

Page 3: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Reguli de joc: Ne asteptam randul atunci cand dorim sa raspundem, ne respectam coechipierii.

Strategii didactice

Metode si procedee: explicatia, memorizare, observare, exercitiul, auditia, colaj.

Mijloace didactice:

ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor.

ALA: fisa de lucru, imagini cu fructe si legume, creioane colorate, inlocuitori pentru bani .

ADE: poezii de toamna, fise de lucru, fructe, creioane colorate, buline rosii si verzi, imagini pentru poezii, cutie fermecata, hartie creponata,

lipici, lucrare model, plicuri colorate, scrisoare.

Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici

Timp: 30-40 min

Bibliografie:

Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.

Ştefania Antonovici, Gabriela Nicu, “ Jocuri interdisciplinare - material auxiliar pentru educatoare”, Editura Aramis, 2003;

3

Page 4: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Scenariul zileiI.ADP

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

Salutul: Buna dimineata! În cerc toți ne așezăm / Și apoi ne salutăm / Vedem cine e prezent, / Poate cine e absent.

Prezenta: Copilul pe care eu il voi striga trebuie sa spuna si fructul preferat din cosul cu fructe. Educatoarea il intreaba culoarea acestuia.

La verbalizarea raspunsului se primeste o bulina colorata (rosu sau verde). La final sunt formate 2 echipe. Echipa rosie si echipa verde.

Activitate de grup: completam calendarul naturii. Astazi este marti, a doua zi din saptamana. Este luna noiembrie si suntem in anotimpul

toamna. Ce imagine trebuie sa alegem? Avem nevoie de trei cercetasi pentru a se duce la fereastra sa ne spuna vremea etc.

Impartasirea cu ceilalti: Pana acum copii am vorbit foarte multe despre Zana Toamna. Stim ca ea ne aduce multe daruri printre care;

fructe, legume si flori care mai de care.

Noutatea zilei: Astazi vom avea un concurs intre cele 2 echipe. Vom vorbi despre fructe si vom vedea ce echipa stie mai bine unul din

darurile toamnei. Dar am o surpriza! Zana Toamna ne-a trimis o cutie fermecata pentru concursul nostru. In cutie putem observa mai multe

plicuri colorate si o scrisoare! Citim scrisoarea care este un factor motivational pentru copii in activitatile propuse.

Tranzitie: „Acum e toamnă, da!”

II. DLC

Echipele se aseaza in semicerc pe scaunele si se realizeaza o actualizarea a cunostintelor cunostintelor dobandite anterior in ceea ce priveste

diverse caracteristici de toamna si poeziile invatate. Educatoarea recita frontal o poezie, expresiv insotit de mimica si gesticulatia

corespunzatoare astfel incat sa se trezeasca emotia si motivarea pentru memorizare. Se recapituleaza cuvintele necunoscute si se explica

semnficatia acestora in context. Copiii sunt invitati sa recite colectiv poezia.

In urma reactualizarii copiii inchid ochii si educatoarea readuce cutia fermecata de la Zana Toamna. Copiilor li se arata ca in cutie inca mai sunt

multe plicuri colorate. Fiecare plic indica o proba in concurs. Prima proba consta in recitarea poeziei recapitulate. Initial se realizeaza recitarea in

grupurile formate, ulterior se realizeaza individual. A doua proba consta in extragerea celui de-al doilea plic care are mai multe biletele colorate.

4

Page 5: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Fiecare copil alege un biletel unde este un cuvant necunoscut din poezie si trebuie sa il explice cu propriile cuvinte. Pentru fiecare proba realizata

se acorda fete zambitoare. Urmatoarea proba consta in completarea unei fise de identificare a elementelor din poezie. Echipele sunt aplaudate in

urma probelor realizate.

Tranzitie „Ce fac eu sa faca toti”. Frontal, sunt verbalizate actiunile impreuna cu prescolarii si se acompaniaza cu gesturi sugestive fiecare

actiune. Un copil ia locul educatoarei si ceilalti imita.

III. ALA1.

,,Bat din palme / Clap, clap, clap / Din picioare / Trap, trap, trap / Ne-nvartim , ne rasucim / Si spre centre noi pornim’’.

Copiii de la ambele echipe se impart intre centrele prezentate. La final se prezinta sarcinile realizate de catre copii iar pentru corectitutinea

acestora se acorda cate o bulina echipelor.

Arta: - „Coloram frunze de toamna” – Fisa de lucru- Colorare de imagini cu frunze.

Stiinte: -„Unde este multimea fructelor?”. Fisa de lucru- Copiii incercuiesc multimea merelor.

Joc de rol: „La piata”. Copiii au sarcina de a realiza un joc de rol la piata unde copiii cumpara de la vanzator diferite fructe. Sarcina este focusata

pe utilizarea corecta a formulelor de politete.

Tranzitie- „Acum e toamna, da”- Joc de miscare

IV. Om si societate (Activitate practica)

Copiii sunt introdusi in activitate prin intermediul cosului cu fructe. Educatoarea se axeaza pe un fruct- marul. Se prezinta copiilor unul din

darurile toamnei-fructul- marul. Se realizeaza o evaluare a acestuia-culoare (fructul-rosu, frunza-verde), elementele componente ale marului. Se

intuieste materialul pus la dispozitia copilului-hartie creponata (2 culori), lipici, hartie cu fructul desenat. Se realizeaza un exercitiu de incalzire a

musculaturii fine. Se prezinta etapele desfasurarii acivitatii. Echipele au primit hartie creponata corespunzator cu acea culoarea pe care au primit-

o (rosu si verde). Fiecare echipa rupe in bucati hartia creponata. Echipa care a terminat prima sarcina primeste o fata zambitoare. Etapa a doua

este mototolirea hartiei rupte. Echipa care termina prima primeste o fata zambitoare. Se lipeste hartia pe foaia de lucru. Se lasa in campul vizual

5

Page 6: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

modelul educatoarei a fructului in stare finalizata. Echipele primesc fata zambitoare daca lucrarea are aspect ingrijit si mai ales realizat corect

(pentru frunza-verde, pentru fruct-rosu, hartia lipita una langa alta). Criteriile de evaluare sunt prezentate inainte o data cu modelul. Produsele

realizate sunt puse la expozitie. Fiecare copil primeste o bulina (mar) pe care o lipeste pe produsul care considera ca este lucrat cel mai frumos.

La final, se prezinta lucrarea/lucrarile care are-au cele mai multe buline. Copiii sunt felicitati pentru sarcinile realizate si primesc de la Zana

Toamna cate o bucatica de mar.

IV.ALA2-recreativ

„Dansul frunzelor”

-Se realizeaza sirul frunzelor. Pe fundal melodic se danseaza cu verbalizarea actiunilor. Frunzele sunt adiate de vant (mainile sus in stanga si

dreapta), Frunzele se rotesc in aer, frunzele se uita in stanga si in drepata dupa soare, unde este soarele? (rotarea capului), frunzele stau intr-un

picior, frunzele sar de bucurie (saritura ca mingea) etc...

6

Page 7: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Etapele lectiei

Continutul invatarii

Strategii didactice Evaluare

Forme de

organizare

Metode si

procedee

Mijloace de

invatare

T

1.Moment

organizatoric

Aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pentru munca pe

grupuri. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii

activitatii.

2. Captarea

atentiei

Prezenta: Copilul trebuie sa spuna prezent si fructul preferat din

cosul cu fructe – culoarea acestuia - se primeste o bulina colorata

(rosu sau verde). La final sunt formate 2 echipe.

Activitate de grup: completam calendarul naturii

Noutatea zilei: Anuntarea concursului si citirea scrisorii de la Zana

Toamnei.

Tranzitie: „Calatoria unei frunze”

Frontal

Individual

Explicatia

Observarea

fructe

Buline

colorate

Calendarul

naturii

Jetoane

Scrisoare

2 Observarea

copiilor,

aprecieri

verbale

3.Anuntarea

temei si

obiectivelor

Vom realiza un concurs de recitare de poezii pe care le-am invatat

despre toamna, ne vom juca cu fructele toamnei si mai ales vom

premia copilul care raspunde si realizeaza etapele cel mai corect!

,,Bat din palme / Clap, clap, clap / Din picioare / Trap, trap, trap /

Ne-nvartim , ne rasucim / Si spre centre noi pornim’’.

Frontal Explicatia 1 Observarea

comportamen

telor copiilor

4. Dirijarea

invatarii

In semicerc pe scaunele si se realizeaza o reactualizarea a

cunostintelor cunostintelor dobandite anterior in ceea ce priveste

diverse caracteristici de toamna si poeziile invatate.

Frontal

Grup

Explicatia

Observarea

Poezii de

toamna

Cutia

12 Aprecieri

verbale

7

Page 8: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Recitarea frontal a unei poezii, expresiv. Se recapituleaza cuvintele

necunoscute si se explica semnficatia acestora in context. Copiii

sunt invitati sa recite colectiv poezia.Copiii inchid ochii si

educatoarea readuce cutia fermecata de la Zana Toamna. Copiilor li

se arata ca in cutie inca mai sunt multe plicuri colorate. Fiecare plic

indica o proba in concurs.

Prima proba consta in recitarea poeziei recapitulate.

A doua proba consta in extragerea celui de-al doilea plic care are

mai multe biletele colorate. Fiecare copil alege un biletel unde este

un cuvant necunoscut din poezie si trebuie sa il explice cu propriile

cuvinte. Urmatoarea proba consta in completarea unei fise de

identificare a elementelor din poezie. Echipele sunt aplaudate in

urma probelor realizate.

Tranzitie „Ce fac eu sa faca toti”.

fermecata

Plicuri

colorate

5.Fixarea

Continutului

Copiii de la ambele echipe se impart intre centrele prezentate. La

final se prezinta sarcinile realizate de catre copii iar pentru

corectitutinea acestora se acorda cate o fata zambitoare echipelor.

Arta: - „Coloram frunze de toamna” – Fisa de lucru- Colorare de

imagini cu frunze.

Stiinte: -„Unde este multimea fructelor?”. Fisa de lucru- Copiii

incercuiesc multimea merelor.

Frontal

Grup

Problematizare

Exercitiul

individual

Joc de rol

Buline

Fisa de

lucru

Fructe

Punga de

plastic

12 Aplauze

Apreciere

verbala

8

Page 9: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

Joc de rol: „La piata”. Sarcina este focusata pe utilizarea corecta a

formulelor de politete.

Tranzitie- „Acum e toamna, da”- Joc de miscare

6. Asigurarea

retentiei

si a

transferului

obtinerea per

Om si societate (Activitate practica)

Se prezinta copiilor unul din darurile toamnei-fructul- marul.

Ce culoare are marul din fata voastra?

Ce elemente putem observa la un mar?

Ce culori au acestea?

Cum a fost realizat acest mar daruit de Zana Toamnei? Hartia a fost

rupta in bucatele, apoi mototolita. Bobitele de hartie sunt lipite una

langa alta. Nu se mai vede spatiul alb. Frunza are numai bobite verzi

iar marul numai bobite rosii. Astfel arata o lucrare corect realizata.

Ce materiale are fiecare copil? Indicati materialul.

Deschidem pumnii, ii inchidem, degetele danseaza in aer.

Fiecare echipa rupe in bucati hartia creponata. Etapa a doua este

mototolirea hartiei rupte. Se lipeste hartia pe foaia de lucru. Se lasa

in campul vizual modelul educatoarei a fructului in stare finalizata.

Produsele realizate sunt puse la expozitie.

Grup

Individual

Explicatia Fisa de

lucru

Hartie

creponata

Lipici

Lucrare

model

Hartie

desenata

Buline

3 Corectarea

dictiei

7.Evaluarea

progresului

realizat

Interevaluare

-Fiecare dintre voi primeste o bulina-mar. Noi trebuie sa alegem o

lucrare preferata din toate cele de la expozitie, o lucrare ce a fost

Individual

Grup

Explicatia Buline 2 Aprecieri orale

9

Page 10: 2. Marti Fructe de Toamna Dlc Dos Practica (1)

corect realizata. Ce inseamna corect realizata? (recapitularea

criteriilor de evaluare a lucrarilor). Nu putem alege lucrarea noastra,

dar poate o alege altcineva, daca am lucrat corect si frumos.

La final, se prezinta lucrarea/lucrarile care are-au cele mai multe

buline. Copiii sunt felicitati pentru sarcinile realizate si primesc de

la Zana Toamna cate o bucatica de mar.

8. Incheierea

activitatii

Educatoarea propune strangerea materialelor utilizate asfel se

consolideaza deprinderile de ordine si disciplina.

„Dansul frunzelor”

Frontal Exercitiul 1 Aplauze si

aprecieri.

10