1proiectdelec_ie5

5
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a IX- a UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: DATORIILE FAŢĂ DE NEAM ŞI FAŢĂ DE PATRIE TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ DURATA: 1 ORĂ PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. analiza datoriilor creştinului şi specificul acestora în contextul societăţii actuale 2. cunoastrea religia universală, creştinismul 3. prezentarea modalităţilor de manifestare a iubirii faţă de patrie STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă BIBLIOGRAFIE:

Upload: daniel-foanene

Post on 12-Jan-2016

214 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Page 1: 1proiectdelec_ie5

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a IX- a

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare

DISCIPLINA: RELIGIE

LECTIA: DATORIILE FAŢĂ DE NEAM ŞI FAŢĂ DE PATRIE

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ

DURATA: 1 ORĂ

PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)

1. analiza datoriilor creştinului şi specificul acestora în contextul societăţii

actuale

2. cunoastrea religia universală, creştinismul

3. prezentarea modalităţilor de manifestare a iubirii faţă de patrie

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. RESURSE PROCEDURALE

SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,

problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Biblia

3. Cărţi de rugăciuni

Page 2: 1proiectdelec_ie5

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii (timp)

CS Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Modalităţi de

evaluareMoment organizatoric(2 min)

- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.

Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Captarea atenţiei (1 min)

-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite

Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.

Expunerea Frontal Tablă, cretă

-

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)

Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări dinlecţia anterioară..

Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere

Conversaţiaeuristică

Frontal Manual Evaluare

orală

Dirijarea învăţării.

1

2

3

Notează titlul lecţiei pe tablă. Solicită elevilor să răspundă la întrebări despre datoriile omului faţă de patrie şi faţă de oameni. Le explică acestora care sunt cele mai importante datorii.Prezintă elevilor modalităţile de manifestare a iubirii faţă de neam şi faţă de patrie, prezentând legea românească.

Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează în caiete.

ConversaţiaExpunerea Modelarea

Frontal ManualBiblia

Evaluare orală

Obţinerea performanţei

Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.

Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-

ul

Individual Manual Biblia

Evaluare scrisă

Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea.

Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea

-

Page 3: 1proiectdelec_ie5

Schiţa tablei

Datoriile faţă de neam şi faţă de patrie

Creştinismul – religie universală, toţi oamenii sunt egali în faţa lui

Dumnezeu

Modalităţile de manifestare a iubirii faţă de patrie:

- Cunoaşterea istorie

- Respectarea legilor, supunerea faţă de autoritate

- Îndeplinirea obligaţiilor sociale

- Rugăciunea făcută în Biserică

- Munca proprie

- Respectul faţă de monumente

- Apărarea valorilor spirituale şi culturale