1proiectdelec_ie11

5
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a IX- a UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: PREGĂTIREA CREDINCIOSULUI PENTRU PARTICIPAREA LA SFINTELE SLUJBE TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 1 ORĂ PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. Prezentarea ;i cunoasterea pregătirii şi etapelor spovedaniei 2. identificarea modelelor de comportament creştin în exemplele biblice 3. cunoasterea modul de pregătire sufletească şi trupească pentru împărtăşire. STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

Upload: daniel-foanene

Post on 14-Dec-2015

214 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect11

TRANSCRIPT

Page 1: 1proiectdelec_ie11

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a IX- a

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare

DISCIPLINA: RELIGIE

LECTIA: PREGĂTIREA CREDINCIOSULUI PENTRU PARTICIPAREA LA SFINTELE

SLUJBE

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe

DURATA: 1 ORĂ

PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)

1. Prezentarea ;i cunoasterea pregătirii şi etapelor spovedaniei

2. identificarea modelelor de comportament creştin în exemplele biblice

3. cunoasterea modul de pregătire sufletească şi trupească pentru împărtăşire.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. RESURSE PROCEDURALE

SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,

problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Biblia

3. Cărţi de rugăciuni

Page 2: 1proiectdelec_ie11

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii (timp)

CS Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Modalităţi de

evaluareMoment organizatoric(2 min)

- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.

Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Captarea atenţiei (1 min)

-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite

Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.

Expunerea Frontal Tablă, cretă

-

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)

Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară.

Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere

Conversaţiaeuristică

Frontal Manual Evaluare

orală

Dirijarea învăţării.

1

2

3

Notează titlul lecţiei pe tablă. Prezintă elevilor spovedania cu etape respectiv pregătirea omului pentru spovedanie. Prezintă elevilor modele de comportament creştin.Explică elevilor modul de pregătire truprescă şi sufletească pentru împărtăşire.

Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează în caiete.

ConversaţiaExpunerea Modelarea

Frontal ManualBiblia

Evaluare orală

Obţinerea performanţei

Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.

Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-

ul

Individual Manual Biblia

Evaluare scrisă

Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea.

Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea

-

Page 3: 1proiectdelec_ie11

Schiţa tablei

Pregătirea credinciosului pentru participarea la viaţa cultică

Spovedania reprezintă un moment deosebit în viaţa omului, în

vederea înoirii sale sufleteşti şi a sporirii virtuţilor.

Pregătirea pentru spovedanie presupune reflecţia asupra proprie

conştiinţe pentru a nu uita păcate nemărturisite, un program intens de

rugăciune.

Etapele:

- Conştientizarea stării de păcat şi hotărârea de a începe o nouă

viaţă.

- Mărturisirea propriu-zisă a păcatelor

- Primirea canonului

- Rugăciunea de dezlegare

Spovedanie este necesară deoarece orice păcat reprezintă

îndepărtate faţă de Dumnezeu.

Spovedania este incompletă atunci când cel ce se spovedeşte

ascunde cu bună stiinţă anumite păcate.

Spovedania ar trebui efectuată cat mai des.