13_proiect_inspectie

11
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT GRUPA: MARE B TEMA ANUALA: ”Când, cum și de ce se întâmplă?” TEMA PROIECTULUI: ”Zvon de primavară” SUBTEMA PROIECTULUI: “ De vorbă cu Zâna Primăvara ” TEMA ZILEI: ” : “ Ne jucăm , învăţăm pe Primăvară o ajutăm ! “ TIPUL ACTIVITĂȚII: verificarea și consolidarea cunoștințelor MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri DURATA: o zi LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa SCOPUL ACTIVITĂȚII: Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul primavara; Dezvoltarea operatiilor gandirii Formarea deprinderii de exprimare corecta in propozitii si in fraze Formarea deprinderii de a lucra in echipa ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE 1. Activitati de dezvoltare personala

Upload: petre-mariana

Post on 12-Jul-2016

266 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

13_proiect_inspectie

TRANSCRIPT

Page 1: 13_proiect_inspectie

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

GRUPA: MARE BTEMA ANUALA: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”TEMA PROIECTULUI: ”Zvon de primavară”SUBTEMA PROIECTULUI: “ De vorbă cu Zâna Primăvara ”TEMA ZILEI: ” : “ Ne jucăm , învăţăm pe Primăvară o ajutăm ! “TIPUL ACTIVITĂȚII: verificarea și consolidarea cunoștințelorMIJLOC DE REALIZARE: activitate integratăFORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuriDURATA: o zi LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

SCOPUL ACTIVITĂȚII:Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul

primavara;Dezvoltarea operatiilor gandiriiFormarea deprinderii de exprimare corecta in propozitii si in frazeFormarea deprinderii de a lucra in echipa

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE

1. Activitati de dezvoltare personala

Intalnirea de dimintata:Tema zilei-“Ne jucam si ne distram, pe primavara o ajutam!”(salutul, presenta, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei)Rutine: “Suntem harnici”-exersarea unor deprinderi de ordine “Apa, prietena mea” exersarea unor deprinderi igienico-sanitare “ Pregatim materialele pentru activitati”Tranzitii: “Samba Florilor”- dans

Page 2: 13_proiect_inspectie

2. Jocuri si activitati didactice alese (ALA 1)

Biblioteca: Album cu flori de primavara Sa observe cu atentie imaginile cu florile de primavara Sa decupeze flori de primavara, litere din reviste ziare Sa poata reproduce numele florilor de primavara dupa modelul dat

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia Mijloace si materiale didactice: Reviste, ziare, jetoane cu litere

Stiinta: „Coloreaza si descopera”, „Ajuta floarea sa ajunga la vaza”

Sa coloreze spatiile desenului dupa legenda Sa denumeasca floarea Sa traseze drumul florii

Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiulMijloace si materiale didactice: fise, carioca, creioane colorate

Arta: „ Decoram rochia primaverii”, „Uneste punctele si apoi coloreaza”

Sa decupeze flori Sa ataseze flori pe rochia primaverii Sa coloreze imaginea

Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiulMijloace si materiale didactice: foi colorate, foarfeca, lipici, fise de lucru, carioca, creioane colorate

3. Activitati pe Domenii Experentiale (ADE)

Domeniul Limba si Comunicare (DLC)

Tema: „Sa ajutam primavara”Mijloc de realizare: joc didacticTipul activitatii: consolidare si verificare de priceperi si deprinderi

Scopul: educarea unei expimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic

Page 3: 13_proiect_inspectie

Sarcini didactice:Identificarea sunetelor initiale ale unor cuvinte, despartirea in silabe, asocierea cuvantului cu imaginea, formarea unor propozitii simple/dezvoltate, formarea unor intrebari, formarea unor exclamatii

Regulile jocului:

Zana primavara va imparti grupa in doua echipe: ghiocei si lalele.Fiecare copil numit de Zana Primavara va alege cate un jeton pe care il va aseza in dreptul lui. Pe rand, fiecare copil din echipa va denumi imaginea, va preciza sunetul initial, il va desparti in silabe si va spune numarul lor. La complicarea jocului, copiii vor extrage cate un jeton din saculetul magic al Zanei Primavara. Cu ajutorul cuvantului din imagine vor alcatui propozitii, intrebari, exclamatii.Toate raspunsurile corecte vor fi aplaudate si recompensate cu o floare. Echipa care are mai multe flori va fi echipa castigatoare.

Elemente de joc:

Surpriza Aplauze Cautarea jetonului potrivit Miscarea Stimulente

Obiective operationale:

Sa denumeasca florile din imagine Sa precizeze sunetul initial al cuvintelor Sa precizeze sunetul final Sa desparta cuvintele in silabe, comunicand numarul lor Sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere

gramatical, pe baza imaginilor descoperite

Page 4: 13_proiect_inspectie

Domeniul Om si Societate (DOS)

Tema: Colier de la Zana PrimavaraMijloc de realizare: activitate practica

Scopul: Identificarea, proiectarea si gasirea a cat mai multe solutii pentru realizarea temei din cadrul activitatilor practice propuse.

Obiective operationale:

Sa enumere materialele de lucru si etapele de realizare Să înşire mărgelele pe aţă realizând sarcina propusă Să utilizeze corect materialele puse la dispozitie Să respecte indicaţiile educatoarei. Sa-si exprime parerea fata de lucrarea proprie si/fata de

lucrarile celorlalti.

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, demonstratia, conversatia, observatia, exercitiul, instructajul verbal, turul galeriei, intrecerea.Mijloace de invatamant: margelute cu fluturi, margelute perle, margelute alfabet, snur

4. Jocuri si activitati didactice alese (ALA 2) “Ghivece cu flori” –joc de miscare

Obiective operationale:

Sa tinteasca “ghivecele de flori” Sa execute corect miscarile jocului Sa dezvolte spiritul de competitie

Strategii didactice:

Metode si procedee: explicatia, exercitiulMijloace si materiale: ghivece, mingi

Page 5: 13_proiect_inspectie

BIBLIOGRAFIE

Dumitru Gherghina, Oprescu Nicolae Paunescu Anca, Metodica activitatilor instructiv educative in invatamantul prerimar, seria “Didactica Speciala”, Editura Didactica Nova, Craiova, 2007Curriculum pentru invatamantul prescolar, Bucuresti, 2009Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editia a II-a, editura Integral, Bucuresti, 2005

Page 6: 13_proiect_inspectie

SCENARIUL ZILEI

ADP: Întâlnirea de dimineață Copiii se adună în sala de grupă. Activitatea debutează cu întâlnirea de grup, între copii și educatoare, prin intermediul salutului de dimineață. Copiii sunt salutați prin intermediul versurilor:

”Dimineața a sosit,Toți copiii au venit

În semicerc să ne-adunăm,Pe scăunele să ne așezăm,

Cu toții să ne salutăm:-Bună dimineața, dragi pitici,

Mă bucur că sunteți aici.A-nceput o nouă zi.

-Bună dimineața, copii!” Copiii răspund salutului și se salută reciproc. Pregătirea climatului socio-afectiv necesar: Copiii sunt invitați să se așeze în semicerc, pe scăunele.Discuțiile în semicerc cuprind noutatea zilei:

-Prezentarea musafirilor-Observarea clasei-Prezentarea grupei de copii

Noutatea zilei este că avem musafiri. Au venit doamnele educatoare să ne vadă cât de frumoși suntem și cum ne vom juca pe parcursul zilei. Se va prezenta calendarul naturii și jurnalul grupei.

Calendarul naturii va fi așezat pe flanelograf și împreună vom purta o discuție despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, se fac aprecieri asupra zilei săptămânii în care ne aflăm, motivând de ce am așezat imaginile respective în

calendar.

Page 7: 13_proiect_inspectie

Etapele activității Continutul Stiintific Metode și procedee Evaluare(instrumente si

indicatori)

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Se aeriseste sala de grupa, amenajandu-se mobilierul pentru centrele de interes. Se pregateste materialul didactic necesar activitatii.Intalnirea de dimineataCopiii vin pe rand si se aseaza pe scaunele pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cat mai bun cu toti membri grupei. Salutul-„Saluturile”- copiii folosesc diferite forme de salut: dau mana, bat din palme etc. Prezenta-voi numi un copil care sa numere copiii prezenti. La panou copii absenti sunt pusi in plicul rosu. Impartasirea cu ceilaltiVoi aduce in fata copiilor un cos in care sunt flori naturale (lalele, narcise, zambile) si ii voi provoca la o discutie pe baza materialelor aduse, pentru a intelege copiii ca primavara a sosit in gradini si ne-a adus cele mai pretioase daruri ale ei-florile. Le voi spune copiilor ca in drum spre gradinita m-am intalnit cu Zana Primavara., care erea tare suparata. Eu i-am povestit zanei cat de harnici si de isteti sunt copiii de la grupa

Conversatia

Jetoane cu fotografii

Conversatia

BrainstormingSurprizaScrisoare, cos, flori

Observarea comportamentului verbal

Frontala

Frontala orala

Individuala de grup

Page 8: 13_proiect_inspectie