129_proiect

29
PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Data: 01.09.2015 Disciplina: Dirigenţie Profesor: Roșca Ecaterina Grupa: 25 (operator la calculatoare) Genericul orei: ”Orice idee sădită în spiritul unui copil poate deveni într-o zi capodoperă” . (O. Bibere) Subiectul: Valori în Grădina sufletului meu. Timpul: 45 / Tipul lecției: mixtă Competențe generale: Formarea/dezvoltarea atitudinilor elevilor vis-a-vis de diverse valori general umane Obiective operaționale: O 1 să definească noţiunile: timp, demnitate, respect, personalitate, autenticitate; O 2 să exprime opinii argumentate cu referire la subiectul discutat; O 3 să numească aspecte din viaţa personală în raport cu noţiunile discutate;

Upload: caterina-patrasco

Post on 11-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 129_proiect

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

Data: 01.09.2015

Disciplina: Dirigenţie

Profesor: Roșca Ecaterina

Grupa: 25 (operator la calculatoare)

Genericul orei: ”Orice idee sădită în spiritul unui copil poate deveni într-o zi capodoperă”. (O. Bibere)

Subiectul: Valori în Grădina sufletului meu.

Timpul: 45/

Tipul lecției: mixtă

Competențe generale: Formarea/dezvoltarea atitudinilor elevilor vis-a-vis de diverse valori general umane

Obiective operaţionale:

O1 să definească noţiunile: timp, demnitate, respect, personalitate, autenticitate;

O2 să exprime opinii argumentate cu referire la subiectul discutat;

O3 să numească aspecte din viaţa personală în raport cu noţiunile discutate;

O4 să analizeze exemple de bune practici, demnitate şi curaj întru promovarea valorilor personale;

O5 să distingă valori esenţiale ale vieţii în exemplele oferite;

O6 să perpetueze eforturile profesorilor/părinţilor/colegilor întru asigurarea formării unei personalităţi integre;

O7 să demonstreze activism şi responsabilitate în cuvinte şi fapte.

Strategii didactice şi resurse educaţionale: Graffiti (dezvoltarea gîndirii asociative), dezbatere, discuţie dirijată, problematizare,

analiza surselor vizuale, exerciţii creatoare, argumentul, activitate în grup, în perechi. Proiect didactic, înregistrări audio, video, citate,

aforisme, fişe de lucru, PC, proiector.

Page 2: 129_proiect

Desfășurarea activității

I. Evocare:

Fiecărui grup i se orefă un citat pentru analizare şi comentare a ideilor formulate:

1. “Timpul este marea artă a omului.”

2. “Demnitatea nu se vinde şi nici nu se cumpără – se făureşte.”

3. “ Respectul este temelia sau, mai exact, pilonul din care se înalţă statuia armoniei.”

4. „Personalitatea nu se poate dezvolta fără a alege în mod conştient propria cale.”

5. „Să fii tu însuti şi să-ţi fie frică chiar dacă ai dreptate sau nu, este mult mai admirabil decît simpla laşitate de a capitula

conformităţii.”

Se anunţă subiectul orei: Valori în Grădina sufletului meu

II. Realizarea sensului: Se propun fişe de lucru pe care elevii le completează discutînd, argumentînd.

- fragmente de film (fragmentele de film le puteţi găsi şi în limba engleză sau alegeţi alte exemple/fragmente)

Grupul I - Timp – „carpe diem”

TIMPCe este Timpul? De ce avem nevoie de timp? Cînd putem afirma că folosim raţional

timpul?

Se vizionează fragmentul video şi se concluzionează: https://www.youtube.com/watch?v=2KKoEw28XME

Grupul II - Demnitate umană

DEMNITATE UMANĂ

Page 3: 129_proiect

Ce este demnitatea umană? Cînd spunem că avem demnitate umană? De ce avem nevoie de demnitate umană?

Se vizionează fragmentul şi se concluzionează: https://www.youtube.com/watch?v=ptcspNwqMns

Grupul III – Respect

RESPECTCe este respectul? Cînd/cum şi de ce manifestăm respect? De ce avem nevoie de respect?

Se vizionează fragmentul şi se concluzionează: https://www.youtube.com/watch?v=L1-m2pqhPK0

Grupul IV – Personalitate

PERSONALITATECe este personalitatea? Cînd/cum şi de ce ne manifestăm

personalitatea?De ce avem nevoie de personalitate?

Se vizionează fragmentul de film şi se concluzionează: https://www.youtube.com/watch?v=i2p6ry7hMbU

Page 4: 129_proiect

Grupul V - Autenticitate – „a fi tu însuţi”

Autenticitate „a fi tu însuţi”Ce înseamnă „a fi tu însuţi”? Cînd spunem că „suntem noi înşine”? De ce avem nevoie de autenticitate?

…să fii tu însuţi/noi înşine?

Se vizionează fragmentul de film şi se concluzionează: https://www.youtube.com/watch?v=6E1qtiOMUTg

III. Reflecţie:

Se propune un fragment/exemplu pentru formularea unor judecăţi de valoare:

„O fetiţă a participat de multe ori la un concurs internaţional de cuminţenie (oricare alt concurs). De fiecare dată ieşea învingătoare.

Avea multe medalii... Le purta pe toate în piept ! Iată că a mai cîştigat una, o medalie, iar premiul a fost o plimbare prin pădurea regală.

Şi, cum se plimba ea aşa, avînd toate medaliile prinse în piept, iar ele făceau cling-cling-cling, a auzit-o lupul, care a venit şi a mîncat-o!”

În concluzie, putem afirma...

Se vizionează, pentru generalizare, alt fragment de film:

https://www.youtube.com/watch?v=vdXhWS7lLvs

Page 5: 129_proiect

şi se citeşte parabola „Fluturele albastru”:

“Odată, de mult, trăia un văduv care avea două fete nespus de isteţe şi foarte curioase din fire. Fetele, dornice de cunoaştere, nu-l

slăbeau din întrebări... la unele găsea uşor răspuns, dar multe îl încuiau, cu toate că firele de păr albe de pe tîmplele lui erau dovadă de

înţelepciune adunată în zeci de ani... Cum îşi dorea pentru ele cea mai aleasă educaţie, într-o zi, şi-a trimis fetele să petreacă ceva timp pe

lîngă înţeleptul locului. Acest maestru desăvîrşit le primi cu drag şi el găsea întotdeauna răspunsuri la întrebările lor şirete.

Însă, văzînd că nu îl pot dovedi, într-o zi, una dintre ele s-a gîndit să-l pună în dificultate, a adus un fluture albastru pe care plănuia să-l

folosească pentru a înşela maestrul înţelept:

"- Ce vei face?" o întrebă sora ei.

"- O să ascund fluturele în mîinile mele şi o să-l întreb pe maestrul înţelept dacă e viu sau mort. Dacă va zice că e mort, îmi voi

deschide mîinile şi-l voi lăsa să zboare; dacă va spune că e viu, îl voi strînge şi-l voi strivi! Şi astfel, orice răspuns va avea, se va înşela".

Foarte sigure de reuşita planului lor, fetele au mers la maestrul bătrîn. L-au găsit cufundat în meditaţie. Simţindu-le prezenţa, acesta

aruncă o privire asupra lor:

"- Am aici un fluture albastru. Spune-mi maestre înţelept, ce crezi tu: e viu sau mort? "

Foarte calm, bătrînul o mîngîie cu un surîs cald şi îi răspunse:

"-Depinde de tine... fiindcă e in mîinile tale! Depinde numai şi numai de tine!"

Page 6: 129_proiect

“Timpul este marea artă a

omului.” ( Napoleon)

Page 7: 129_proiect

“Demnitatea nu se vinde şi nici nu se

cumpără – se făureşte.”

Page 8: 129_proiect

“Respectul este temelia...pe care se

înalţă statuia armoniei.”

Page 9: 129_proiect
Page 11: 129_proiect

„Să fii tu însuţi şi să-ţi fie frică, chiar dacă ai dreptate

sau nu, este mult mai

Page 12: 129_proiect

admirabil decît simpla laşitate de a capitula

conformităţii.”

Page 13: 129_proiect

„Orice idee sădită în spiritul unui copil poate deveni, într-o

zi, capodoperă.”

Page 14: 129_proiect

Valori în Grădina

sufletului meu

Page 15: 129_proiect

TIMPCe este Timpul? De ce avem nevoie de timp? Cînd putem afirma că folosim raţional

timpul?

Page 16: 129_proiect

DEMNITATE UMANĂCe este demnitatea umană? Cînd spunem că avem demnitate

umană?De ce avem nevoie de demnitate

umană?

Page 17: 129_proiect

RESPECTCe este respectul? Cînd/cum şi de ce manifestăm respect? De ce avem nevoie de respect?

Page 18: 129_proiect

PERSONALITATECe este personalitatea? Cînd/cum şi de ce ne manifestăm

personalitatea?De ce avem nevoie de personalitate?

Page 19: 129_proiect

Autenticitate„a fi tu însuţi”

Ce înseamnă „a fi tu însuţi”? Cînd spunem că „suntem noi înşine”? De ce avem nevoie de autenticitate?…să fim noi înşine?

Page 20: 129_proiect