0sf. ap. andrei ap. romanilor

8
Proiect didactic Propunător: prof. Maios Ovidiu Sergiu Clasa: a III – a Disciplina: Religie Subiectul lecţiei: Sfântul Apostol Andrei – Apostolul românilor Tipul lecţiei: mixtă Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre Sfântul Apostol Andrei. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: 01 – rezume aspecte semnificative din viaţa Sfântului Andrei; 02 – să identificecalităţi (virtuţi) prin care Sfântul Apostol Andrei a dobândit sfinţenia; 03 – să explice cum şi-a manifestat apostolul iubirea faţă de Dumnezeu; 04 – să argumenteze numele de „Apostol al românilor”, atribuit Sfântului Andrei; Strategia didactică 1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, lectura, audiţia muzicală, jocul didactic, demonstraţia cu substitute, exerciţiul, expunerea; 2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântului Apostol Andrei; imagini Catedrala din Patras, unde se află moaştele Sfântului Apostol Andrei; imagini cu chivotul unde se află părţi din moaştele Sfântului Apostol Andrei; imagini cu crucea pe care a fost răstignit; imagini de la pelerinajul în România a moaştelor Sfântului Apostol Andrei; harta României, fişa de lucru; 3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală. Resurse: 1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a II - a; • Planificarea calendaristică orientativă, clasa a II - a; 1

Upload: gabitzu

Post on 28-Dec-2015

29 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Ap Andrei plan de lectie clasa IIIa

TRANSCRIPT

Page 1: 0sf. AP. Andrei AP. Romanilor

Proiect didactic

Propunător: prof. Maios Ovidiu SergiuClasa: a III – a Disciplina: ReligieSubiectul lecţiei: „ Sfântul Apostol Andrei – Apostolul românilor „Tipul lecţiei: mixtăScopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre Sfântul Apostol Andrei.

Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

01 – rezume aspecte semnificative din viaţa Sfântului Andrei;02 – să identificecalităţi (virtuţi) prin care Sfântul Apostol Andrei a dobândit sfinţenia;03 – să explice cum şi-a manifestat apostolul iubirea faţă de Dumnezeu;04 – să argumenteze numele de „Apostol al românilor”, atribuit Sfântului Andrei;

Strategia didactică1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, lectura, audiţia muzicală, jocul didactic, demonstraţia cu substitute,

exerciţiul, expunerea;2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântului Apostol Andrei; imagini Catedrala din Patras, unde se află moaştele Sfântului Apostol

Andrei; imagini cu chivotul unde se află părţi din moaştele Sfântului Apostol Andrei; imagini cu crucea pe care a fost răstignit; imagini de la pelerinajul în România a moaştelor Sfântului Apostol Andrei; harta României, fişa de lucru;

3. Forme de organizare a activităţilor: activitate individuală şi frontală.

Resurse:1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a II - a;

• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a II - a;• Proiectarea unităţii de învăţare.

2. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti 1982.2. Bălan, Ioanichie, „Patericul românesc”, Bucureşti, 1995;3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a II - a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2001.5. *** ”Sfinţii români şi apărători ai legii strămoşeşti”, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,

Bucureşti 1987.6. *** „Vieţile sfinţilor”, luna noiembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1993.

1

Page 2: 0sf. AP. Andrei AP. Romanilor

7. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Scenariul didactic

Nr. crt.

Etapele Lecţiei

Ob. op.

Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetode

şi procedee

Mijloacede învăţă-

mânt

Forme de organi-

zareEvaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1.Momentul organiza-

toric1’

- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;

- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;

exerci-ţiul

activitate frontală

2.

Verificareacunoştin-

ţelorînsuşite

5’

- se verifică tema pentru acasa; elevii citesc tema ;- „Ce misiune au avutcei 12 Apostoli ai lui Dumnezeu?” - „De a transmite mai departe în întreaga lume învăţăturile lui Iisus.”- „Ce fel de oameni erau ei?” - „... oameni buni, credincioşi şi cu suflet curat.”- „Cum au transmis învăţătura preluată de la Mântuitor?” - „... prin cale orală, dar şi prin faptele lor.”- „Câţi Apostoli a avut Mântuitorul?” - „ ... 12 Apostoli”.- „Cum i-a considerat Mântuitorul?” - „ ... prietenii săi”.

conver-saţia

activitate frontală

aprecieri verbale

3.Pregătirea

elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

4’- după Înălţarea la Cer a Mântuitorului cei 12 Apostoli s-au răspindit în întreaga lume pentrua continua misiunea pe care le-a încredinţat-o;- unul dintre ei, Sfântul Apostol Andrei, a ajuns în ţara noastră, pe actualul teritoriu al Dobrogei de astăzi;

- elevii ascultă cu atenţie cele ce le spune profesorul;

explicaţia activitate frontală

2

Page 3: 0sf. AP. Andrei AP. Romanilor

4.

Precizarea noii teme

şi a obiectivelor

2’

- astăzi vom vorbi despre „Sfântul Apostol Andrei – Apostolul românilor”;- profesorul scrie data şi titlul noii lecţii pe tablă, apoi verifică aleatoriu dacă elevii au scris corect;- aşadar, astăzi vom vorbi despre viaţa Sfântului Andrei, despre calităţile sale datorită cărora a dobândit sfinţenia, vom explica cum şi-a manifestat iubirea faţă de Dumnezeu şi vom explica cum a ajuns să fie numit „apostolul românilor”;

- elevii ascultă cu atenţie, apoi scriu data şi titlul în caietele lor;

expune-rea

activitate frontală

5. Comunicarenoilor cunoştinţe

10’Profesorul prezintăaspecte semnificative din viaţa Apostolului Andrei:

„Sfântul Apostol Andrei s-a născut într-o mică cetate din Ţara Sfântă. Mai avea un frate care se numea Petru. Tatăl lor, Ioan, era un om sărac, de meserie pescar. I-a învăţat şi pe băieţi meseria sa. Andrei s-a făcut ucenic al Sfântului Ioan Botezătorul.Într-o zi, Andrei cu un prieten al lui, s-au întâlnit cu Iisus. Ascultându-l vorbind despre Împărăţia lui Dumnezeu, a înţeles că Iisus este Fiul lui Dumnezeu. Din acel moment l-a urmat peste tot; l-a chemat şi pe fratele său Petru, ca să devină amândoi ucenici ai lui Iisus. Acesta i-a dat putere lui Andrei să meargă în multe ţări să povestească tuturor despre minunile sale şi învăţătura sa. Astfel, Andrei a devenit prietenul apropiat al Mântuitorului. Sfântul Apostol Andrei este numit „cel întâi chemat” pentru că, dintre apostoli, a fost primul pecare Iisus l-a chemat să-l urmeze. Mai este numit şi „apostolul românilor” pentru că a venit în ţara noastră ş i-a învăţat pe strămoşii noştri credinţa în Dumnezeu. A ales oameni credincioşi, i-a botezat şi i-a făcut preoţi. Aşa au apărut în ţara noastră primele biserici creştine.În ţările unde a vestit credinţa sa, apostolul a făcut multe minuni şi, asemeni Mântuitorului, şi-a sfârşit viaţa pe cruce, în ziua de 30 noiembrie. Atunci este sărbătorit în fiecare an.”

- profesorul arată elevilor icoana Sfântului Apostol Andrei şi celelalte

poves-tirea

demon- icoana

activitate frontală

3

Page 4: 0sf. AP. Andrei AP. Romanilor

imagini (Catedrala din Patras, moaştele, pelerinajul moaştelor în România);

- elevii ascultă ce le povesteşte profesorul şi privesc cu atenţie icoana şi imaginile pe care acesta le arată;

straţia cu substitute

Sfântului Andrei şi imagini

activitate frontală

aprecieri verbale

6. Fixarea şi sistematiza-rea cunoş-

tinţelor

01

02

03

04

25’- profesorul le împarte elevilor săi o fişă de lucru şi le cere s-o completeze; elevii completează fişa de lucru;

- „Ce calităţi morale (virtuţi) a dobândit Sfântul Apostol Andrei?” - „ ... credinţa, curajul, dragostea faţă de Dumnezeu şifaţă de semeni.”- „Cum şi-a manifestat iubirea faţă de Dumnezeu?” - „ ... a răspândit, cu mult curaj, credinţa Mântuitorului, chiar cu preţul vieţii sale.”- „Cum a murit Sfântul Apostol Andrei?” - „ ... răstignit pe o cruce în formă de „X”.- „Unde a murit?” - „ ... în insula Patras”.- „De ce este numit – Apostolul românilor - ?” - „ ... deoarece a transmis credinţa în Hristos pe actualul teritoriu al Dobrogei”.- „De ce este numit şi – cel dintâi chemat - ?” - „ pentru că a fost primul dintre cei 12 Apostoli chemaţi de Mântuitorul Iisus Hristos la misiune”.

Precizare: - Iisus doreşte ca fiecare dintre noi să fie ucenicul Său;- „Cum putem să devenim ucenicii Săi?” - „ ... după posibilităţile fiecăruia: să fim ascultători, credincioşi, să-i ajutăm pe alţii, să dăm sfaturi celor care au greşit şi aşa mai departe”.

- se citeşte (recită) poezia: „Cine-a fost întâiul, / Aposol chemat, Ce pe Hristos Domnul / Grabnic l-a urmat? Primul Apostol chemat, / De Cerescul Împărat A fost Andrei, cel curat, / Ce pe Hristos L-a aflat.

jocul didactic

conversa-ţia

explica-ţia

conver-saţia

fişa de lucru

harta României

activitate individu-

ală

activitate frontală

aprecieri verbale

4

Page 5: 0sf. AP. Andrei AP. Romanilor

Fratelui Său cel iubit, / Ce Petru a fost numit, Grabnic el i-a povestit / Taina ce-a descoperit.”

- se audiază troparul Sfântului Apostol; elevii audiază troparul;

- Profesorul va face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.Se notează elevii care au participat la lecţie.

audiţie muzicală

casetăaudio

activitate frontală

aprecieri verbale

7.

Precizarea şi explicarea temei pentru

acasă

2’

- este anunţată tema pentru acasă;- se cere elevilor să citească lecţia pentru ora următoare şi să încerce să înveţe poezia;

Observaţie: elevii primesc fiecare o fişă pe care este scrisă poezia.

activitate frontală

8.Încheierea activităţii

1’- profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală;- elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

exerciţiul activitate frontală

5